dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WojBronx

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    14

    Domyślnie czy ma ktoś domek ogrzewany matami/foliami na podczerwień w okolicach Bielska-Białej?

    Cześć!

    Będziemy budować parterowy domek szkieletowy o pow. 92 m2. Aktualnie rozkminiam jakie ogrzewanie byłoby najodpowiedniejsze i jedną z opcji są folie na podczerwień (np Red Snake). O ile koszty można sobie wyliczyć, o tyle ciężko przekonać się przed użytkowaniem w jaki sposób ciepło z takich mat jest odczuwalne.

    I tutaj pytanie: czy jest ktoś z okolic B-B, kto ma takie ogrzewanie w całym domu i zgodziłby się na krótkie odwiedziny w celu przetestowania na skórze tego rozwiązania i porozmawiania o wadach/zaletach?

    W internecie dużo jest firm oferujących takie rozwiązanie, a mało opinii użytkowników posiadających pełne ogrzewanie na podczerwień.


  2. #2

    Domyślnie

    Napisałam wcześniej o tym w innym wątku, dla Ciebie duzo, ale musiałam wszystko skasować.
    Nie będę znowu opisywała naszych doświadczeń z podczerwienią, bo znowu ktoś wszzystkowiedzący się będzie wymądrzał.
    Jak masz ochotę to zapraszam w odwiedziny.
    Mieszkamy pod Kielcami. Nr tel mogę wysłać jak chcesz na pw.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Nie będę znowu opisywała naszych doświadczeń z podczerwienią, bo znowu ktoś wszzystkowiedzący się będzie wymądrzał.
    Doświadczenia pozytywne czy negatywne?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojBronx Zobacz post

    W internecie dużo jest firm oferujących takie rozwiązanie, a mało opinii użytkowników posiadających pełne ogrzewanie na podczerwień.

    Co to znaczy "pełne ogrzewanie na podczerwień"
    Chodzi o to, że na prąd ?

    Bo czy dasz maty pod panele, czy zalejesz kable grzewcze w jastrychu, odczucia niewiele się zmienią - zmieni się tylko szybkośc reakcji systemu (w zależności od grubości warstwu jastrychu) i możliwość akumulacji energii.
    Taką "podczerwień", jaka dają folie dadzą też kable w wylewce, czy rurki wodnej podłogówki.
    Przy każdym z tych systemów rozkład temperatury jest najkorzystniejszy, kiedy umieszczone są w podłodze, później w ścianach, na końcu w suficie.


    Cytat Napisał ciężkiprzypadek
    Napisałam wcześniej o tym w innym wątku, dla Ciebie duzo, ale musiałam wszystko skasować.
    Nie wiem, kto kazał ci wykasować tamte posty, ale w tamtym wątku były wprowadzaniem off-topicu. Oczywiśćie możesz uznawać, że zwrócenie Tobie uwagi, że piszesz nie na temat (co zresztą sam autor wątku zauważył) i pokazanie różnic pomiędzy ogrzewaniem panelami IR, a matami jest wymądrzaniem się...
    Tu możesz napisać swoje spostrzeżenia - tyle tylko, że czym innym jest grzanie podczas prac wykończeniowych, a czym innym kiedy użytkujesz dom.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 31-12-2019 o 11:52
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Co to znaczy "pełne ogrzewanie na podczerwień"
    Chodzi o to, że na prąd ?

    Bo czy dasz maty pod panele, czy zalejesz kable grzewcze w jastrychu, odczucia niewiele się zmienią - zmieni się tylko szybkośc reakcji systemu (w zależności od grubości warstwu jastrychu) i możliwość akumulacji energii.



    Nie wiem, kto kazał ci wykasować tamte posty, ale w tamtym wątku były wprowadzaniem off-topicu. Oczywiśćie możesz uznawać, że zwrócenie Tobie uwagi, że piszesz nie na temat (co zresztą sam autor wątku zauważył) i pokazanie różnic pomiędzy ogrzewaniem panelami IR, a matami jest wymądrzaniem się...
    Tu możesz napisać swoje spostrzeżenia - tyle tylko, że czym innym jest grzanie podczas prac wykończeniowych, a czym innym kiedy użytkujesz dom.
    No i przylazł....
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No i po co znowu rozpoczynasz OT ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Doświadczenia pozytywne czy negatywne?
    Grzejemy ok miesiąca, jak na razie pozytywnie. Ale nie widzę powodu, by coś się miało zmienić.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No i po co znowu rozpoczynasz OT ?
    A masz folię lub maty na podczerwień, ze znowu przyszedłeś tu się wymądrzać?
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Niw wymądrzam się - zwracam tylko uwaqgę., że nie ma różnicy w grzaniu matami, a kablami - poza tymi, które podałem
    Zapytałem co oznacza wg autora wątku "pełne ogrzewanie na podczerwień" ?
    Jestem tu po to, by sprostować idiotyzmy , któymi karmią inwestorów producenci folii:

    To oczywiste, że jednostka energii elektrycznej kosztuje więcej od jednostki gazu – wystarczy jedynie zwrócić uwagę, że do każdego pomieszczenia należy wprowadzić tyle energii cieplnej ile z niego „ucieka”. Dlatego, żeby odczuwać komfort cieplny przy ogrzewaniu konwekcyjnym, tej energii musimy zużyć dużo więcej w zdecydowanie dłuższym odcinku czasu – chociażby ze względu na wentylację (przez którą ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz). Folie grzewcze emitują podczerwień, najpierw ogrzewa wszelkie obiekty w pomieszczeniu, które wtórnie ogrzewają powietrze. Innymi słowy, czas i ilość energii wprowadzonej do systemu grzewczego jest kilkakrotnie niższa, co bezpośrednio przekłada się zarówno na rachunek za prąd.
    System Red Snake sprawia, że do zapewnienia Tobie komfortu cieplnego potrzebujesz nawet 60% mniej energii niż systemy konwekcyjne.
    Matę grzewczą ukłądałem podczas u siostry w łazience.
    Działa dokłądnie tak, jak moja podłogówka wodna (pomijając bezwładność), ale na pewno nie wymaga "kilkukrotnie mniejszej ilości energii"
    Fizyka budowli się kłania
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WojBronx

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Co to znaczy "pełne ogrzewanie na podczerwień"
    Chodzi o to, że na prąd ?

    Bo czy dasz maty pod panele, czy zalejesz kable grzewcze w jastrychu, odczucia niewiele się zmienią - zmieni się tylko szybkośc reakcji systemu (w zależności od grubości warstwu jastrychu) i możliwość akumulacji energii.
    Taką "podczerwień", jaka dają folie dadzą też kable w wylewce, czy rurki wodnej podłogówki.
    Przy każdym z tych systemów rozkład temperatury jest najkorzystniejszy, kiedy umieszczone są w podłodze, później w ścianach, na końcu w suficie.
    Ja to widzę inaczej, być może się mylę.
    Moje "ogrzewanie na podczerwień" wyraża się w zdaniu ze strony Red Snake: "Folie grzewcze emitują podczerwień, najpierw ogrzewa wszelkie obiekty w pomieszczeniu, które wtórnie ogrzewają powietrze." [Nie reklamuję tejże firmy, nie mam z nimi nic wspólnego, podaję jako przykład].
    Wspomniane przez Ciebie rozwiązania (kable, podłogówka) akumulują ciepło w posadzce co powoduje ogrzanie najpierw powietrza, potem obiektów.

    A "pełne" ogrzewanie na podczerwień oznacza że jest to jedyne źródło ogrzewania w domu.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WojBronx

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jestem tu po to, by sprostować idiotyzmy , któymi karmią inwestorów producenci folii
    Byłem na targach budownictwa i miałem okazję poczuć i podotykać takie rozwiązanie na przykładowym kawałku ściany. Na pewno nie było to typowe ogrzewanie powietrza jakie daje np podłogówka. Chyba że o innym aspekcie "idiotyzmu" piszesz, np o kosztach.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Niw wymądrzam się - zwracam tylko uwaqgę., że nie ma różnicy w grzaniu matami, a kablami - poza tymi, które podałem
    Zapytałem co oznacza wg autora wątku "pełne ogrzewanie na podczerwień" ?
    Jestem tu po to, by sprostować idiotyzmy , któymi karmią inwestorów producenci folii:


    Matę grzewczą ukłądałem podczas u siostry w łazience.
    Działa dokłądnie tak, jak moja podłogówka wodna (pomijając bezwładność), ale na pewno nie wymaga "kilkukrotnie mniejszej ilości energii"
    Fizyka budowli się kłania
    No i o czym Ty chcesz tu napisać, jezeli Twoja siostra ma jedynie matę w łazience pod płytkami.....??? O energii jaką zuzywa w całym domu, czy moze o mocy tej maty...jaką ma? A moze jaką ma temperaturę w łazience? Nie widzisz, ze to jest idiotyczne! Bo nijak to się ma do ogrzewania całego domu.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Żeby jakiś obiekt był ogrzewany przez promienie IR, musi być przez źródło ciepła "widziany"
    Czyli - pomiędzy powierzchnią emitera IR, a obiektem może być tylko powietrze.

    Dlaczego ? - ponieważ promienie IR nie przechodzą przez ciała stałe.
    Co zatem robi mata grzewcza pod np kaflami (czy płytą KG, lub tynkiem) ?
    Ogrzewa najpierw to, co ją zasłąnia, a później dopiero ta warstwa ogrzewa pomieszczenie (za pomocą promieniowania IR i konwekcji)
    Dokłądnie tak samo jak podłogówka w jastrychu - tylko, że podłogówka ma większą bezwładność.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojBronx Zobacz post
    Ja to widzę inaczej, być może się mylę.
    Moje "ogrzewanie na podczerwień" wyraża się w zdaniu ze strony Red Snake: "Folie grzewcze emitują podczerwień, najpierw ogrzewa wszelkie obiekty w pomieszczeniu, które wtórnie ogrzewają powietrze." [Nie reklamuję tejże firmy, nie mam z nimi nic wspólnego, podaję jako przykład].
    Wspomniane przez Ciebie rozwiązania (kable, podłogówka) akumulują ciepło w posadzce co powoduje ogrzanie najpierw powietrza, potem obiektów.

    A "pełne" ogrzewanie na podczerwień oznacza że jest to jedyne źródło ogrzewania w domu.
    I tak jest!
    Poza tym jak wcześniej napisałam, w starym domu muszę nagrzać do 23 st, by było ciepło a tu przy 20 jest bardzo ciepło. Dlatego ostatecznie temperaturę ustawiamy na 17-18 st., bo nie mieszkamy, tylko często tam przebywamy.
    Przy zamieszkaniu, spaniu i przebieraniu pewnie będzie to 19-20 st.

    Jak chcesz to mogę podać nr tel do męza ...on ci to wszystko dokładniej wyjaśni.

    Dodam jeszcze, ze przed decyzją z montazem, byliśmy oglądać w 3 domach i odczucia były rózne.
    zzalezne jesst to od wielu czynników.
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 31-12-2019 o 12:33
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    No i o czym Ty chcesz tu napisać, jezeli Twoja siostra ma jedynie matę w łazience pod płytkami.....??? O energii jaką zuzywa w całym domu, czy moze o mocy tej maty...jaką ma? A moze jaką ma temperaturę w łazience? Nie widzisz, ze to jest idiotyczne! Bo nijak to się ma do ogrzewania całego domu.
    A to autor pytał o koszty ?
    O ile koszty można sobie wyliczyć, o tyle ciężko przekonać się przed użytkowaniem w jaki sposób ciepło z takich mat jest odczuwalne.
    Piszę włąśnie o odczuwaniu:
    Przy każdym z tych systemów rozkład temperatury jest najkorzystniejszy, kiedy umieszczone są w podłodze, później w ścianach, na końcu w suficie.
    A co TY chcesz pisac o energii i mocy, jak każdy dom jest inny (wielkość usytuowanie, rodzaj wentylacji, temperatura wewnętrzna, zyski bytowe) ?


    Jak widzisz, autor wątku (być może również Ty) nie do końca rozumie mechanizm ogrzewania za pomocą folii/mat - i tylko o tym piszę.
    O kosztach będziessz mogła pisać Ty - mniej więcej za rok, jak zamieszkasz i będziesz miała sezon za sobą.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 31-12-2019 o 12:31
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    I tak jest!
    Poza tym jak wcześniej napisałam, w starym domu muszę nagrzać do 23 st, by było ciepło a tu przy 20 jest bardzo ciepło.
    Czy w starym domu miałąś podłogówkę ?
    BO to, o czym piszesz zauważyło już wiele osób, przeprowadzających się ze starych domów do domów z ogrzewaniem podłogowym - oraz z dobrze ocieplonymi przegrodami, szczelnymi oknami , często wentylacją z odzyskiem ciepła.

    To, czym jest "pędzona" podłogówka nie ma znaczenia...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 31-12-2019 o 12:32
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A to autor pytał o koszty ?

    Piszę włąśnie o odczuwaniu:


    A co TY chcesz pisac o energii i mocy, jak każdy dom jest inny (wielkość usytuowanie, rodzaj wentylacji, temperatura wewnętrzna, zyski bytowe) ?


    Jak widzisz, autor wątku (być może również Ty) nie do końca rozumie mechanizm ogrzewania za pomocą folii/mat - i tylko o tym piszę.
    O kosztach będziessz mogła pisać Ty - mniej więcej za rok, jak zamieszkasz i będziesz miała sezon za sobą.
    To dlatego napisałam, ze od wielu czynników to zalezy.
    Chciał znać koszty....

    Ty za to wszystko rozumiesz i wszystko wiesz....Współczuję!!!
    Nie jestem teorytykiem jak Ty, tylko praktykiem...to zastanów się, kto więcej moze o podczerwieni napisać.
    Uwielbiam takich ludzi, co wypowiadają się na kazdy temat a mają tylko mizerną wiedzę przeczytaną czy to napisaną z doświadczenia innych (z róznymi systemami)czy moze z wysnutych teoriii takich samych mądrali jak oni sami!.

    Moja Siostra ma ogrzewanie kablami w podłodze, przychodzę do niej ale na temat tego ogrzewania mało wiem....to się nie wypowiadam, ale ona ma temperaturę w domu 22st .
    No i dom podobnie ocieplony do naszego.
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 31-12-2019 o 13:07
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Ty za to wszystko rozumiesz i wszystko wiesz....Współczuję!!!
    Nie jestem teorytykiem jak Ty, tylko praktykiem...to zastanów się, kto więcej moze o podczerwieni napisać.
    .
    Ale o jakiej znowu podczerwieni ?
    Te elektryczne folie/maty ogrzewają twój dom za pomocą podczerwieni ??
    To nie panele IR, myślałem, że po lekturze poprzedniego wątku wreszcie zrozumiałaś różnicę.
    Twoje maty rozgrzewają panele/kafle na Twojej podłodze tak, jak moja wodna podłogówka (tyle, że podłogówka dłużej)
    Jak już panele/kafle zostaną rozgrzane, to dalej ogrzewanie pomieszczenia odbywa się dokładnie TAK SAMO, z takim samym udziałem promieniowania IR i konwekcji.
    Mieszkam czwarty sezon w tak ogrzewanym domu, a Ty jeszcze NIE MIESZKASZ, a dopiero trzy tygodnie temu zorientowałaś się, że w nowym domu, ogrzewanym płaszczyznowo niższa temp powietrza daje większy komfort termiczny.

    Jeśli ja mam mizerną wiedzę, to jak nazwać Twoją ? Ty wyniosłaś ją z materiałów reklamowych producenta folii ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 31-12-2019 o 13:08
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojBronx Zobacz post
    W internecie dużo jest firm oferujących takie rozwiązanie, a mało opinii użytkowników posiadających pełne ogrzewanie na podczerwień.
    Jak użyjesz szukajki, to znajdziesz opinie użytkowników. Dla przykładu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7880896

    I cytat z innego wątku (a jest ich o podczerwieni wiele).
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy promiennikach podczerwieni powietrze będzie zimniejsze, a będzie odczuwalnie ciepło. Niższa temperatura powietrza, to niższe straty.
    Ale tylko w czasie, gdy promiennik "świeci". Więc trzeba grzać niezależnie od tego, czy strefa tania, czy droga.
    Ogrzewanie pod panelami, płytkami, tynkiem czy czymkolwiek innym folią, matą czy kablem (choćby marketing stawał na głowie i udowadniał, że to ogrzewanie podczerwone to owszem, może i grzeje podczerwienią - ale nie pomieszczenie, a płytki, tynk czy panele, a nie wnętrze domu) ma do dyspozycji akumulację. Większą lub mniejszą - ale zawsze znacząco większa niż choćby kaloryfery a tym bardziej przy promiennikach*. Oprócz tego, że płaszczyzna grzewcza ma akumulację - to powietrze, inne płaszczyzny i cała zawartość domu też się nagrzewa. Czyli z jednej strony większe straty przez wyższą temperaturę, a z drugiej oszczędności przez zużywanie w znacznej części (albo całości) prądu z taniej strefy taryfy.

    *tu też jest haczyk, bo znaleźli się mistrzowie marketingu, co zwykłe grzejniki nazywają promiennikami. To co najwyżej półprawda - bo owszem, każdy materiał o temperaturze wyższej, niż 0K emituje promieniowanie podczerwona. Więc niby wszystko można nazwać promiennikiem podczerwieni. W praktyce chodzi o to, że promieniowanie podczerwone ma nieść gros energii - np. żarówka podczerwieni która wprawdzie się nagrzewa, ale emituje dużo więcej podczerwieni, niż wynikałoby z temperatury jej powierzchni.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale o jakiej znowu podczerwieni ?
    Te elektryczne folie/maty ogrzewają twój dom za pomocą podczerwieni ??
    To nie panele IR, myślałem, że po lekturze poprzedniego wątku wreszcie zrozumiałaś różnicę.
    Twoje maty rozgrzewają panele/kafle na Twojej podłodze tak, jak moja wodna podłogówka (tyle, że podłogówka dłużej)
    Jak już panele/kafle zostaną rozgrzane, to dalej ogrzewanie pomieszczenia odbywa się dokładnie TAK SAMO, z takim samym udziałem promieniowania IR i konwekcji.
    Mieszkam czwarty sezon w tak ogrzewanym domu, a Ty jeszcze NIE MIESZKASZ, a dopiero trzy tygodnie temu zorientowałaś się, że w nowym domu, ogrzewanym płaszczyznowo niższa temp powietrza daje większy komfort termiczny.

    Jeśli ja mam mizerną wiedzę, to jak nazwać Twoją ? Ty wyniosłaś ją z materiałów reklamowych producenta folii ?
    zostawiam to bez dokładnego komentarza......przeczytaj sobie jeszcze raz swój post! Nie będę się kopała z koniem!
    W nosie mam Twoją podłogówkę, tu nikt o nią nie pyta....To co Tu robisz?
    I w drugim nosie mam jak co się nazywa i co najpierw ogrzewa.
    Napisałam Tylko koledze o naszym doświadczeniu, bo o to pytał .....pytał osoby, które mają w całym domu taki system ogrzewania a ja tak mam.
    Pytanie czy Ty tez? Jak nie, to......
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony