dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 30
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 584
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Jak wszystko wyschnie to zacznę wypełniać fundament w części domu tym co mi zostało po rozbiórce starego domu i jakiś starych płyt które służyły do ocieplenia. Jednym słowem najpierw Ułożę rurę do kanalizacji, potem jakaś warstwa piasku, te płyty i resztki gruzu po rozbiórce starego domu. W części garażu wsadzę bardziej rozdrobniony gruz by go potem zagęścić przed wylewką a na to jakaś cienka warstwa piasku czy żwirku Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	06.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	74,1 KB
ID:	439624 w garażu ułożę folię i zaleje to betonem zbrojonym siatką o grubości 10-12cm Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	08.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	70,7 KB
ID:	439625 pod ściany zewnętrzne domu pustak zalewowy będzie o grubości 25cm a pod wewnętrzna nośną i ściany garażu 20cm. Ta wspólna grubsza ściana będzie o szerokości 40cm bo na niej musi się zmieścić słupek o szerokości 20cm i 10cm. Następnie przykręcę podwalinę o wysokości 6cm prawdopodobnie impregnowaną Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	09.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	73,7 KB
ID:	439626. Zastanawiam się czy wypuszczać szpilki z fundamentów do tego celu, ale raczej potem zastosuję kotwy bo tak chyba będzie łatwiej zaizolować oraz to połączyć. N to już będę układać strop z belek dwuteowych o wysokości 40cm Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	439627 oczywiście będzie to trzeba stężyć, a ja to zrobię z kantóweczek jakby na X. Jak cena nie będzie zwalać z nóg to zastosuję belki posit-joist. Tu się zastanawiam jak umieścić w tym ocieplenie, można do stopek belek przymocować siatkę stalową o niedużym oczku by potem sypnąć granulat z wełny czy celulozę. Jeszcze to nie jest przesądzone. Granulat mogę sypnąć z wora od razu i nie będzie trzeba płacić za tą maszynkę do wdmuchiwania i za pracę jej operatora, ale z drugiej strony zanim postawię cały szkielet to raczej nie mogę liczyć na takie szczęście że nie będzie padać deszcz aż konstrukcję przykryję dachem. Jak mi izolację zaleje woda to nie będzie wesoło. No chyba że jak przykręcę poszycie stropu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	69,3 KB
ID:	439628 to potem szczeliny dylatacyjne pozaklejam specjalną taśmą by woda się tam nie dostała, oraz na dni deszczowe całość bym przykrywał folią, by bardziej to zabezpieczyć. Bardziej realne jest to by izolację wdmuchać potem gdy dom będzie miał poszycie dachowe i ścian, ale jak zastosuję belki dwuteowe to co 62,6cm będzie trzeba wywiercić otwór w poszyciu stropu na wsadzenie rury do wdmuchiwania. Przy belkach posit-joist wystarczy parę takich otworów zrobić. Jak ktoś ma na to jakieś sensowne rozwiązanie to fajnie będzie podzielić się wszelkimi sugestiami.
    Ostatnio edytowane przez kamilb1987b ; 19-01-2020 o 18:21

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Masz spora przestrzeń straconą w tej kuchni. Niby tyle metrów a zbudowana tylko jedna ściana.
    Na dodatek okno uniemożliwia zawieszenie szafek.

    Moim zdaniem to okno z boku nie jest potrzebne. Na dodatek uniemożliwia wykorzystanie przestrzeni za garażem na jakiś składzik, graciarnię, dobudowaną przestrzeń do przechowywania.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-01-2020 o 20:28

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie



    W sumie to okienko w pokoju na parterze - jest wynikową wyglądu elewacji, bo samo w sobie ma zero funkcjonalności.

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Masz spora przestrzeń straconą w tej kuchni. Niby tyle metrów a zbudowana tylko jedna ściana.
    Na dodatek okno uniemożliwia zawieszenie szafek.

    Moim zdaniem to okno z boku nie jest potrzebne. Na dodatek uniemożliwia wykorzystanie przestrzeni za garażem na jakiś składzik, graciarnię, dobudowaną przestrzeń do przechowywania.
    Co do tego jak będzie wyglądać umeblowanie pomieszczeń to nie sugeruj się tym co zrobił mi architekt bo on tylko sobie coś tam wrzucił by pokazać że będzie. Oficjalnie z grubsza będzie to wyglądać tak Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.1.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	439454 czyli meble na kształt litery L. W rogu będzie lodówka, zaraz obok jakby słupek z piekarnikiem, szafeczkami itp oraz reszta. W kuchni będzie też stolik na jakieś szybkie śniadanko. Jak w przyszłości będzie potrzeba taka aby było więcej szaf w kuchni to będę miał na to miejsce. Kuchnia ma być też pomieszczeniem osobnym bez jakiegoś otwarcia na salon jak to jest dziś modne. Będą drzwi przesuwne by jak będzie taka potrzeba to z nich skorzystać. Ze względu na takie umeblowanie kuchni to dojście do spiżarki będzie z korytarza, ale tragedii nie ma, bo będzie zaraz obok. Okno boczne w kuchni faktycznie nie będzie konieczne, ale będzie niskie by nad nim zmieściły się szafki. Składzik będę miał obok domu, a garaż będę miał taki by też pełnił taką funkcje. Z rozbiórki starego domu mam trochę drewna z którego postawię wiatę na składzik. Praktycznie jak do końca rozbiorę stary dom to go będę budował.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Oficjalnie z grubsza będzie to wyglądać tak Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.1.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	439454
    Witam i zyczę przyjemnej budowy załozenia masz słuszne, ale rzeczywiście szkoda tej powierzchni w kuchni.
    A ta ostatnia wizualizacja jest jeszcze gorsza, bo wchodzisz do kuchni bezpośrednio na lodówkę. Na wejściu powinna być przestrzeń, tym bardziej przy duzym metrazu. To będzie niepraktyczne i źle wyglądało.
    Opcja Elfir bardzo fajna....mozna tez ją troszkę przerobić, zamykając wejście do salonu od strony tarasu lub tez dodatkowo zmniejszyć okno tarasowe w kuchni na 1 komorowe a zabudowę pociągnąć az do ściany.

    Co do składzika, az się prosi w tym miejscu, na przedłuzeniu garazu. 2 ściany juz masz.
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 16-01-2020 o 11:21
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Witam i zyczę przyjemnej budowy załozenia masz słuszne, ale rzeczywiście szkoda tej powierzchni w kuchni.
    A ta ostatnia wizualizacja jest jeszcze gorsza, bo wchodzisz do kuchni bezpośrednio na lodówkę. Na wejściu powinna być przestrzeń, tym bardziej przy duzym metrazu. To będzie niepraktyczne i źle wyglądało.
    Opcja Elfir bardzo fajna....mozna tez ją troszkę przerobić, zamykając wejście do salonu od strony tarasu lub tez dodatkowo zmniejszyć okno tarasowe w kuchni na 1 komorowe a zabudowę pociągnąć az do ściany.

    Co do składzika, az się prosi w tym miejscu, na przedłuzeniu garazu. 2 ściany juz masz.
    Właśnie w opcji Elfir jest wejście prosto na lodówkę. Jak widać w mojej wersji to obok kuchni jest jadalnia i salon, a w części jadalni na ścianie od kuchni będzie stała jakaś witryna czy coś w tym stylu. Gdzieś trzeba trzymać talerze, szklanki itp szczególnie dla gości. Żona chciała porządną kuchnię, nie małą klitkę oraz by była osobno od salonu, a ten projekt to ma. Ja przy okazji chciałem aby z kuchni można było wyjść na taras, bo wiem jak się siedzi na zewnątrz i są goście to do kuchni po to czy tamto często się goni do kuchni. W oryginalnym projekcie kuchnia była jeszcze szersza, przez co większa. Ja wolałem mieć szerszy salon by się zmieściła w nim jadalnia.
    Tu mam plan zagospodarowania Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan zagospodarowania.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	439510 a ja w rogu będę stawiał wiatę/pomieszczenie gospodarcze o wymiarach 4x6m Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan zagospodarowania1.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	439511 praktycznie mówiąc za niedługo już zacznę to robić tylko skończę z utwardzaniem drogi i rozbiórką starego domu. Już mam miejsce aby postawić tą wiatę, ale nie mam czasu na razie na to. Ja postawię przed zabawą z domem bo przez to ze zburzyłem stary dom to przy okazji garaż który w nim był i potrzebuję takiej przestrzeni do pracy i przechowywania sprzętu czy narzędzi. Temu właśnie składzik za garażem nie będzie mi potrzebny, a wiatę postawię z drewna które mam z odzysku.
    Na razie pierwsze doświadczenie z budową czegoś z drewna to było zbudowanie drewutni Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drewutnia.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	439512 i fajnie się robiło.

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Z twoich rzutów ścian z konstrukcją nie widzę drugiego oczepu nad parterem.
    Do słupów przy otworach tarasowych i balkonowych musisz dokleić słupy pod nadproża, jest taka zasada że przy ścianie nośnej tzn na tej na ktorej oprzesz belki muszą być. W narożnikach możesz dodać trzeci słupek zawsze to wyjdzie mocniejsze. Napisz jaki planujesz przekrój sciany bo nie znalazlem. Chcesz dawać przedściankę od środka? To jest dobre rozwiazanie tylko jak dasz rozstaw co 62,5 to jak przykrecisz plyte KG ktora ma 60 ?
    Styropian z zewnątrz to fatalny pomysł jak już czytasz pana nitke to przeczytaj co o tym pisze. Zatrzymasz wilgoć w scianie i konstrukcja bedzie gniła. Daj od wewnątrz tak : plyta KG, kantowki 50x50 wypelnione wełną, folia nisko paroprzepuszczalna, konstrukcja 195x45 wyp. wełną, plyta OSB, wiatroizolacja, wełna twarda, tynk silikatowy. Choć szwagier w Norwegii robi szkielety i mówi że nie dają w ogóle OSB bo nie puszcza wilgoci, dają zamiast osb plyty tzw. Asfaltplatte u nas to robi jedna firma steico, nazywa się steico universal black chyba?

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Miror, płyta konstrukcyjna musi być. Albo od wewnątrz słabo paro przepuszczalna (OSB, MFP), albo od zewnątrz otwarta dyfuzyjnie (cementowo-włuknowa). Coś musi konstrukcję usztywnić.

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miror Zobacz post
    Z twoich rzutów ścian z konstrukcją nie widzę drugiego oczepu nad parterem.
    Dobrze widzisz. Ponoć jak słupki ścienne są w jednej jakby linii z belkami stropowymi to nie trzeba podwójnego oczepu.

    Cytat Napisał Miror Zobacz post
    Do słupów przy otworach tarasowych i balkonowych musisz dokleić słupy pod nadproża, jest taka zasada że przy ścianie nośnej tzn na tej na ktorej oprzesz belki muszą być.
    A gdzie tu masz słupy pod nadprożami Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat 1.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	73,9 KB
ID:	439598??

    Cytat Napisał Miror Zobacz post
    W narożnikach możesz dodać trzeci słupek zawsze to wyjdzie mocniejsze
    Można też dodać tu i tam i je robić w rozstawie co 40cm to wyjdzie jeszcze solidniej. Ja chce konstrukcję jak to nazwał Pan Nitka "ekonomiczny szkielet". Według mnie trzeba ograniczyć ilość drewna do minimum by to było wytrzymałe, ale nie przesadzone. Przez przesadną ilość drewna cena konstrukcji może być nieopłacalna w porównaniu do wersji murowanej, nie mówiąc już że będzie gorsze U ściany.

    Cytat Napisał Miror Zobacz post
    Napisz jaki planujesz przekrój sciany bo nie znalazlem. Chcesz dawać przedściankę od środka? To jest dobre rozwiazanie tylko jak dasz rozstaw co 62,5 to jak przykrecisz plyte KG ktora ma 60 ?
    Od zewnątrz: tynk na siatce z klejem, styro grafitowy 20cm, osb12mmdrewno konstrukcyjne kvh 40x200 lub c24 45x195 w rozstawie co 62,6cm wypełniony wełną o gr.20cm i lambdzie 035, osb12mm, paroizolacja z foli żółtej lub w płynie, ruszt pod instalację z łat 45x45mm lub 50x40mm wypełniony wełną 50mm i 2xgk lub osb+gk tam gdzie będzie taka potrzeba. Ruszt pod instalacje będzie prostopadle względem słupków ściennych więc nie będzie problemu z rozstawem.

    Cytat Napisał Miror Zobacz post
    Styropian z zewnątrz to fatalny pomysł jak już czytasz pana nitke to przeczytaj co o tym pisze. Zatrzymasz wilgoć w scianie i konstrukcja bedzie gniła. Daj od wewnątrz tak : plyta KG, kantowki 50x50 wypelnione wełną, folia nisko paroprzepuszczalna, konstrukcja 195x45 wyp. wełną, plyta OSB, wiatroizolacja, wełna twarda, tynk silikatowy. Choć szwagier w Norwegii robi szkielety i mówi że nie dają w ogóle OSB bo nie puszcza wilgoci, dają zamiast osb plyty tzw. Asfaltplatte u nas to robi jedna firma steico, nazywa się steico universal black chyba?
    W domu będę miał WM z rekuperacją bo to jest podstawa. Dodatkowo szczelna paroizolacja nie przepuści za dużo wilgoci w konstrukcję. Tyle co przejdzie powinno dać radę przejść nawet przez styropian który nie jest zupełnie nieprzepuszczalny. Myślałem o całym systemie steico bo jest dobry ale przykładowo steico universal jest bardzo drogie, cały ten system jest dość drogi. Prawdopodobnie najlepszy system do domów szkieletowych, ale ta półka cenowa nie dla mnie.

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    O widzę że p. Nitka powoli nadrabia nowsze technologie szkieletowe. W Ameryce nazywa się to Advanced Framing, a on to nazwał "Energooszczędny szkielet". Widzę że artykuł jest z 2017, czyli mamy tylko jakieś 20-30 lat opóźnienia A ja jako laik pisałem o Advanced Framing i zbudowałem dom według tych reguł zanim powstał ten artykuł. Na dodatek obrazek jest kradziony ze źródeł amerykańskich.

    Ciekawe kiedy nauczy się że styropian ryflowany grubości 10cm to piękne miejsce na punkt rosy i źródełko wody w szkielecie. Nie mówiąc o bezsensie wentylacji izolacji termicznej od środka i dodatkowym bonusie w postaci skroplin na wewnętrznej powierzchni OSB (tej stykającej się z wełną).

    U ciebie przy 20cm też będzie przy najwyższych mrozach wytrącała się wilgoć wewnątrz puszki z OSB. O tym ile sobie roboty dodajesz tymi rusztami już nie wspominam.

    I jeszcze jedno, w naszym nowym klimacie, jakbyś zaczął używać klimatyzacji i utrzymywał np 24°C w środku przy 30°C na zewnątrz to fizyka przegrody się odwraca i wilgoć zaczyna wchodzić do środka, wykraplając się na OSB tym pierwszym od wewnątrz

    Myśl, myśl czy ta wełna to na pewno dobry wybór.
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 19-01-2020 o 01:24
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Ale u mnie punkt rosy wystąpi jakieś 3cm w styropianie od zewnątrz. Jakiś czas temu to sprawdzałem przy -20, ale nie patrzyłem w drugą stronę. Kiedyś nie było WM z rekuperacją więc przy grawitacyjnej oczywiste było że dużo wilgoci wchodziło w ściany. Wtedy logiczne było to aby projektować ściany by były otwarte dyfuzyjnie. Przy WM para przechodzi w bardzo małych ilościach które nie zaszkodzą konstrukcji. Wełna w przestrzeni instalacyjnej będzie jako wypełnienie.
    Kurde, mam taki ból barków że masakra. Tez miewacie bóle mięśni czy tylko mnie to spotyka? Chyba się odzywa praca do późnych godzin. Dziś trzeba wypocząć i oby mi to przeszło.

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Jak wszystko wyschnie to zacznę wypełniać fundament w części domu tym co mi zostało po rozbiórce starego domu i jakiś starych płyt które służyły do ocieplenia. Jednym słowem najpierw Ułożę rurę do kanalizacji, potem jakaś warstwa piasku, te płyty i resztki gruzu po rozbiórce starego domu. W części garażu wsadzę bardziej rozdrobniony gruz by go potem zagęścić przed wylewką a na to jakaś cienka warstwa piasku czy żwirku Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	06.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	74,1 KB
ID:	439624 w garażu ułożę folię i zaleje to betonem zbrojonym siatką o grubości 10-12cm Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	08.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	70,7 KB
ID:	439625 pod ściany zewnętrzne domu pustak zalewowy będzie o grubości 25cm a pod wewnętrzna nośną i ściany garażu 20cm. Ta wspólna grubsza ściana będzie o szerokości 40cm bo na niej musi się zmieścić słupek o szerokości 20cm i 10cm. Następnie przykręcę podwalinę o wysokości 6cm prawdopodobnie impregnowaną Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	09.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	73,7 KB
ID:	439626. Zastanawiam się czy wypuszczać szpilki z fundamentów do tego celu, ale raczej potem zastosuję kotwy bo tak chyba będzie łatwiej zaizolować oraz to połączyć. N to już będę układać strop z belek dwuteowych o wysokości 40cm Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	439627 oczywiście będzie to trzeba stężyć, a ja to zrobię z kantóweczek jakby na X. Jak cena nie będzie zwalać z nóg to zastosuję belki posit-joist. Tu się zastanawiam jak umieścić w tym ocieplenie, można do stopek belek przymocować siatkę stalową o niedużym oczku by potem sypnąć granulat z wełny czy celulozę. Jeszcze to nie jest przesądzone. Granulat mogę sypnąć z wora od razu i nie będzie trzeba płacić za tą maszynkę do wdmuchiwania i za pracę jej operatora, ale z drugiej strony zanim postawię cały szkielet to raczej nie mogę liczyć na takie szczęście że nie będzie padać deszcz aż konstrukcję przykryję dachem. Jak mi izolację zaleje woda to nie będzie wesoło. No chyba że jak przykręcę poszycie stropu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	69,3 KB
ID:	439628 to potem szczeliny dylatacyjne pozaklejam specjalną taśmą by woda się tam nie dostała, oraz na dni deszczowe całość bym przykrywał folią, by bardziej to zabezpieczyć. Bardziej realne jest to by izolację wdmuchać potem gdy dom będzie miał poszycie dachowe i ścian, ale jak zastosuję belki dwuteowe to co 62,6cm będzie trzeba wywiercić otwór w poszyciu stropu na wsadzenie rury do wdmuchiwania. Przy belkach posit-joist wystarczy parę takich otworów zrobić. Jak ktoś ma na to jakieś sensowne rozwiązanie to fajnie będzie podzielić się wszelkimi sugestiami.
    Kontynuując zmagania z budową to oczywiste będzie że poszycie stropu będzie klejone do belek stropowych, lub na tąśmach wygłuszających położone i przykręcone. To się jeszcze zobaczy. Jak już będzie strop to na nim będę skręcał ściany i od razu stawiał i pionował. Więc pierwsza ściana Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	71,8 KB
ID:	439635 i podpora Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	13.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	439636, potem kolejna Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	72,7 KB
ID:	439637 i zaś podpora Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	73,0 KB
ID:	439638. Podwalinę będę kręcił po dwa wkręty w każdą przestrzeń. Co którąś nie wiem przypadkiem czy długim wkrętem nie będę wkręcał się do podwaliny na fundamencie. Nie wiem czy ma to sens bo i tak będzie na to szło poszycie zewnętrzne.

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Kontynuując zmagania z budową to oczywiste będzie że poszycie stropu będzie klejone do belek stropowych, lub na tąśmach wygłuszających położone i przykręcone. To się jeszcze zobaczy. Jak już będzie strop to na nim będę skręcał ściany i od razu stawiał i pionował. Więc pierwsza ściana Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	71,8 KB
ID:	439635 i podpora Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	13.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	439636, potem kolejna Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	72,7 KB
ID:	439637 i zaś podpora Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	73,0 KB
ID:	439638. Podwalinę będę kręcił po dwa wkręty w każdą przestrzeń. Co którąś nie wiem przypadkiem czy długim wkrętem nie będę wkręcał się do podwaliny na fundamencie. Nie wiem czy ma to sens bo i tak będzie na to szło poszycie zewnętrzne.
    W tej wizualizacji od razu kręcę poszycie zewnętrzne bo to robiłem już dawno temu i wtedy myślałem że tak to będę robić choć tego nie wykluczam. Klejąc styro do ściany nie mogę dać wiatroizolacji na osb a jedynie pod osb. Wtedy najpierw postawię konstrukcję parteru, owinę wiatroizolacją i potem osb. Jak ktoś z was się zna i potrafi uzasadnić sens wiatroizolacji jeżeli będzie styropian to proszę o taki argument. Wiem że ma chronić przed wiatrem, ale wydaje mi się że to w konstrukcjach takich jak na osb idzie ruszy pod elewację z deski czy siding. Jak jest normalnie styro z tynkiem to po co jest wiatroszmata? Wydaje mi się że można ją pominąć, a najwyżej z zewnątrz osb pozaklejać taśmą szczeliny dylatacyjne. Co o tym myślicie?

    Pomijając wiatroizolację to po przykręceniu pierwszych ścian planuję od razu kręcić osb dla lepszego usztywnienia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	16.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	73,4 KB
ID:	439639Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	17.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	73,5 KB
ID:	439640 oraz widok z drugiej strony Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	18.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	73,0 KB
ID:	439641Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	19.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	439642. Tu widać jak ściany szkieletu porządnie będą związane z podwaliną na fundamencie, więc ona musi być solidnie przytwierdzona do ściany fundamentowej.
    Zapomniałem wcześniej wspomnieć, ale środnik belki dwuteowej zaizoluję styropianem o gr.2cm z zewnątrz bo nie wiem czy jest taka cienka wełna. Będę to kleił przed przykręceniem kolejnych płyt osb.
    Ostatnio edytowane przez kamilb1987b ; 19-01-2020 o 18:47

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    W tej wizualizacji od razu kręcę poszycie zewnętrzne bo to robiłem już dawno temu i wtedy myślałem że tak to będę robić choć tego nie wykluczam. Klejąc styro do ściany nie mogę dać wiatroizolacji na osb a jedynie pod osb. Wtedy najpierw postawię konstrukcję parteru, owinę wiatroizolacją i potem osb. Jak ktoś z was się zna i potrafi uzasadnić sens wiatroizolacji jeżeli będzie styropian to proszę o taki argument. Wiem że ma chronić przed wiatrem, ale wydaje mi się że to w konstrukcjach takich jak na osb idzie ruszy pod elewację z deski czy siding. Jak jest normalnie styro z tynkiem to po co jest wiatroszmata? Wydaje mi się że można ją pominąć, a najwyżej z zewnątrz osb pozaklejać taśmą szczeliny dylatacyjne. Co o tym myślicie?

    Pomijając wiatroizolację to po przykręceniu pierwszych ścian planuję od razu kręcić osb dla lepszego usztywnienia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	16.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	73,4 KB
ID:	439639Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	17.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	73,5 KB
ID:	439640 oraz widok z drugiej strony Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	18.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	73,0 KB
ID:	439641Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	19.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	439642. Tu widać jak ściany szkieletu porządnie będą związane z podwaliną na fundamencie, więc ona musi być solidnie przytwierdzona do ściany fundamentowej.
    Zapomniałem wcześniej wspomnieć, ale środnik belki dwuteowej zaizoluję styropianem o gr.2cm z zewnątrz bo nie wiem czy jest taka cienka wełna. Będę to kleił przed przykręceniem kolejnych płyt osb.
    Najważniejszy jest pierwszy narożnik tak jak w wersji murowanej. Potem powinno iść z górki, więc skręcenie kolejnego modułu i postawienie Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	74,9 KB
ID:	439797 i następny narożnik Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	75,8 KB
ID:	439798 po czym zaś kręcenie poszycia i podpora Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	27.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	75,2 KB
ID:	439799. Tak po kolei niczym jak zabawa klockami stawianie kolejnych modułów ścian Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	29.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	439800 i jak da radę to kręcenie poszycia zewnętrznego Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	30.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	439801.

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Najważniejszy jest pierwszy narożnik tak jak w wersji murowanej. Potem powinno iść z górki, więc skręcenie kolejnego modułu i postawienie Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	74,9 KB
ID:	439797 i następny narożnik Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	75,8 KB
ID:	439798 po czym zaś kręcenie poszycia i podpora Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	27.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	75,2 KB
ID:	439799. Tak po kolei niczym jak zabawa klockami stawianie kolejnych modułów ścian Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	29.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	439800 i jak da radę to kręcenie poszycia zewnętrznego Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	30.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	439801.
    Robię wiadomość jakby z odpowiedzi bo wtedy widać poprzednie zdjęcia gdzie można je bardziej w ciągu sobie przewinąć. Niestety ale 5 zdjęć można tylko dodać w jednym poście. Więc kolejne modły skręcane na bieżąco i stawiane Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	32.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	76,9 KB
ID:	439802Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	33.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	79,6 KB
ID:	439803Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	34.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	77,5 KB
ID:	439804Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	35.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	78,5 KB
ID:	439805Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	36.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	439806. Jak widać wygląda to bardzo prosto i teoretycznie powinno pójść szybko. Oczywiście wszystkie elementy wcześniej potnę na odpowiednie kawałki by potem samo skręcanie szło bez problemu. Nawet płyty poszycia planuję dociąć tam gdzie będzie trzeba dociąć. Mam miejsce gdzie to składować więc mogę to sobie dobrze przygotować.

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Robię wiadomość jakby z odpowiedzi bo wtedy widać poprzednie zdjęcia gdzie można je bardziej w ciągu sobie przewinąć. Niestety ale 5 zdjęć można tylko dodać w jednym poście. Więc kolejne modły skręcane na bieżąco i stawiane Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	32.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	76,9 KB
ID:	439802Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	33.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	79,6 KB
ID:	439803Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	34.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	77,5 KB
ID:	439804Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	35.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	78,5 KB
ID:	439805Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	36.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	439806. Jak widać wygląda to bardzo prosto i teoretycznie powinno pójść szybko. Oczywiście wszystkie elementy wcześniej potnę na odpowiednie kawałki by potem samo skręcanie szło bez problemu. Nawet płyty poszycia planuję dociąć tam gdzie będzie trzeba dociąć. Mam miejsce gdzie to składować więc mogę to sobie dobrze przygotować.
    Jeszcze poszycie zewnętrzne Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	37.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	80,1 KB
ID:	439808Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	39.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	78,8 KB
ID:	439809Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	42.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	439810Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	43.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	439811Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	44.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	439814 Jak to już będzie w takim stanie to będzie fajnie usztywnione.

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Jeszcze poszycie zewnętrzne Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	37.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	80,1 KB
ID:	439808Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	39.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	78,8 KB
ID:	439809Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	42.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	439810Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	43.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	439811Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	44.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	439814 Jak to już będzie w takim stanie to będzie fajnie usztywnione.
    Potem pozostaje ściana wewnętrzna nośna która będzie z słupków kvh 4x14cm lub c24 45x145mm w zależności co ostatecznie wybiorę, choć najbardziej przekonuje mnie kvh bo c24 na składzie w którym bym to brał drewno sprowadzają w rozmiarach 6m lub 5,4m, a ja bym potrzebował też inne długości. Przy kvh odpady ograniczę do minimum bo bym brał od polskiego producenta http://drewno.bardosz.eu/drewno-konstrukcyjne-kvh.html. Niby najlepsze kvh mają z Austrii bo stamtąd biorą producenci domów prefabrykowanych drewnianych ale ja wole wspierać polskiego producenta niż zagranicznego. Oczywiście zanim kupię to pojadę sprawdzić jak to wygląda na miejscu i produkcję.
    Wracając do stawiania ścian to wewnętrzną nośną podobnie jak zewnętrzne będę robił w modułach krótszych by łatwiej się je stawiało Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	45.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	78,4 KB
ID:	439815Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	46.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	80,5 KB
ID:	439816Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	47.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	439817 jak już będzie to skręcone to wytnę pod przejściami podwalinę Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	48.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	80,4 KB
ID:	439818

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Potem pozostaje ściana wewnętrzna nośna która będzie z słupków kvh 4x14cm lub c24 45x145mm w zależności co ostatecznie wybiorę, choć najbardziej przekonuje mnie kvh bo c24 na składzie w którym bym to brał drewno sprowadzają w rozmiarach 6m lub 5,4m, a ja bym potrzebował też inne długości. Przy kvh odpady ograniczę do minimum bo bym brał od polskiego producenta http://drewno.bardosz.eu/drewno-konstrukcyjne-kvh.html. Niby najlepsze kvh mają z Austrii bo stamtąd biorą producenci domów prefabrykowanych drewnianych ale ja wole wspierać polskiego producenta niż zagranicznego. Oczywiście zanim kupię to pojadę sprawdzić jak to wygląda na miejscu i produkcję.
    Wracając do stawiania ścian to wewnętrzną nośną podobnie jak zewnętrzne będę robił w modułach krótszych by łatwiej się je stawiało Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	45.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	78,4 KB
ID:	439815Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	46.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	80,5 KB
ID:	439816Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	47.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	439817 jak już będzie to skręcone to wytnę pod przejściami podwalinę Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	48.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	80,4 KB
ID:	439818
    Następnie przykręcę z jednej strony osb Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	49.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	439820Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	50.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	79,2 KB
ID:	439821Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	51.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	77,7 KB
ID:	439822 potem postawię jedną ścianę przy schodach Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	52.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	439823 i jej poszycie Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	53.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	77,9 KB
ID:	439824 mimo że będzie to stabilizować ściany to będę chciał schody też samemu zrobić z osb, więc temu się ta ściana przyda. na pewno nie zaszkodzi. Oczywiście wcześniej wywinę folię by była ciągłość paroizolacji.

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Następnie przykręcę z jednej strony osb Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	49.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	439820Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	50.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	79,2 KB
ID:	439821Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	51.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	77,7 KB
ID:	439822 potem postawię jedną ścianę przy schodach Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	52.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	439823 i jej poszycie Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	53.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	77,9 KB
ID:	439824 mimo że będzie to stabilizować ściany to będę chciał schody też samemu zrobić z osb, więc temu się ta ściana przyda. na pewno nie zaszkodzi. Oczywiście wcześniej wywinę folię by była ciągłość paroizolacji.
    Tu zdjęcie z innej strony Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	54.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	439825 a to poprzednie tyle że z oknami tarasowymi Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	55.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	439826. Z początku myślałem aby zrobić jedne okno tarasowe na środku a resztę południowych z parapetem ale żonie wyglądało to jak szkoła i na to się nie zgodziła. Byłoby trochę taniej ale jak nie chcę t trudno. I tak dobrze że jakoś przebolała ten projekt, a nie dom z poddaszem, więc nie mam co narzekać.
    Następnym krokiem będzie już strop, więc chyba zacznę od oczepu stropu z belek 6x24cm Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	56.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	78,4 KB
ID:	439827 temu właśnie uważam że podwójna górna podwalina ścian jest bez sensu, bo i tak jest oczep stropu. Potem belki stropowe dwuteowe 9x24cm Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	57.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	439828 z dodatkowymi belkami pod ściany działowe i miejsce na schody, ale te z belek 6x24cm, lub wszystkie beli stropowe 6x24 bo raczej wylewki robić nie będę więc nie będzie takich obciążeń. W obliczeniach przyjąłem 9x24cm bo jeszcze się zastanawiam czy na stropie nie zrobię wylewki z wodnym ogrzewaniem podłogowym do ogrzewania przy okazji domu i cwu pompą ciepła. Zawsze to jest mniejsze zużycie prądu, a najwięcej pójdzie na cwu. Jeszcze to muszę przemyśleć. Jak macie jakieś swoje przemyślenia to śmiało piszcie.
    Co by to nie było to na belkach stropowych musi być poszycie z płyt o gr.22mm kręconych i klejonych Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	58.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	72,5 KB
ID:	439829. Na kolejnym stropie będzie kręcenie ścian piętra na podobnej zasadzie co parteru tyle że będzie trochę wyżej. Jak macie jakieś uwagi co do ścian to piszcie. Pierwszy raz to będę robić więc być może jeszcze coś powinno być a tego nie uwzględniłem. Wydaje się to takie proste, że można powiedzieć aż za proste. Co bym nie oglądał jakieś filmy na YT jak budują domy szkieletowe to wygląda to bardziej skomplikowanie. Co prawda nie widziałem by ktoś budował tak prosty dom, tylko zawsze jakieś fikuśne bryły, ale mimo wszystko mam wrażenie że to mi pójdzie zbyt pięknie aby było prawdziwie.
    Kontynuacja zdjęciowa za parę dni jak będę miał czas i chęci.

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Pragnę przypomnieć że szkielet mam zamiar stawiać zgodnie z tym co pan Nitka opisuje jako energooszczędny szkielet http://budujzdrewna.pl/technologia/k...tu-drewnianego
    Główny cytat:
    Energooszczędna ściana o drewnianej konstrukcji szkieletowej powinna ograniczać się do:
    – pojedynczej podwaliny,
    – słupków o osiowym rozstawie co 60 lub 62,5 m,
    – pojedynczego oczepu ściany,
    – pojedynczych słupków wokół otworów okiennych i drzwiowych,
    – oszczędnościowych narożników

    Tak więc to nie jest mój wymysł, tylko skoro ekspert o tym pisze tzn że jest coś na rzeczy. Ja właśnie się trzymałem tych zasad przy projektowaniu swojego domku. Zgodnie z tym zdaniem: Szerokość stolarki okiennej i drzwiowej, dobrana jest do regularnego rozstawu słupków, tak by nie wymagała stosowania dodatkowych słupków, swoje okna też zaprojektowałem w naturalnym rozstawie słupków ściennych. Chodzi przede wszystkim o to by jak najbardziej ograniczyć ilość potrzebnego drewna w konstrukcji szkieletowej. Mi chodzi przede wszystkim o koszty takiej ściany i jej ciężar. Przy okazji współczynnik U ściany będzie niższy. Co do kosztów i ilości potrzebnego drewna na przykład jednego modułu ściany.
    Na początek podwalina dolna, górna i słupki krańcowe tworząc jakby skrzynkę Załącznik 439944 słupki 4x20cm daje 0,008m2 powierzchni prostokąta. Licząc zawsze trochę więcej drewna wychodzi 2x3,5 + 2x2,75= 7+5,5=12,5mb. To razy 0,008m2 wychodzi 0,1m3. Do wkrętów przejdę później.
    Następnie słupki przy okienne Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	004.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	66,2 KB
ID:	439946 Zgodnie z tym co pisaliście, mieliście wątpliwości czy słupek o grubości 4cm przeniesie obciążenia. Też mam takie wątpliwości i dla świętego spokoju najwyżej zastosuję tu słupki o grubości 6cm, ale rozstaw osiowy zachowam ten sam. Dodatkowo pod nadproże zrobię takie jakby wcięcia w słupku tworząc jakby zamek. W nadprożu też takie wcięcie by w to weszło. Słupki o grubości 6cm mają powierzchnię 0,06x0,2=0,012m2 razy 2x2,75=0,066m3
    Teraz podwójne nadproże Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	006.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	69,7 KB
ID:	439947 nadproża będą z belek 6x24cm co daje 0,0144m2 razy 2x2(długość nadproża)=0,0576m3
    Następnie uzupełnienie brakujących słupków Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	008.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	70,1 KB
ID:	439948, a jak będzie stał już cały szkielet z poszyciem zewnętrznym, to po wsadzeniu izolacji w nadproże przykręcę ostatni element nadproża Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	009.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	70,4 KB
ID:	439949. Jeżeli chodzi o ilość drewna to 2,75+1,85+2x0,1=4,8mb razy 0,008 daje 0,0384m3.
    Sumując te cztery wartości mamy 0,1+0,066+0,0576+0,0384=0,262m3. Caly ten moduł ma wymiary 352,2cm x 278cm czyli 9,8m2. Dzieląc 0,262 przez te 9,8 wychodzi 0,0267m3 drewna na 1m2 ściany. Licząc drewno po 1600zł brutto za kubik wychodzi ok.43zł za 1m2 szkieletu. Trzeba liczyć te 45zł bo jeszcze wkręty dojdą. Ja mam słupki o szerokości 20cm, jakby były węższe to koszt byłby niższy, ale za to przy łącznej grubości ściany 50cm wyjdzie mi mniej styropianu. Tak jak wspominałem, kierowałem się długością i szerokością domu po zewnątrz, aby pasowało mi pod płyty osb. Jakbym dał słupki o szerokości 14cm to w środku miałbym większą powierzchnię domku, a ta co wychodzi mi odpowiada. Przy modułach gdzie nie będzie okien cena za 1m2 trochę wzrośnie, ale niewiele.
    Do pełnego kosztu brakuje jeszcze płyt poszycia, a te wychodzą po ok.17zl za 1m2 czyli przy podwójnym płytowaniu plus transport pewnie te 35zł dojdzie. Czyli mamy ok.85zł/m2. Wełnę w to brałbym z petralany pewnie taką https://allegro.pl/oferta/welna-mine...0cm-7410004291 wiec dojdzie te 22zł do kosztów ściany plus folie paroizolacyjne i wiatroizolacyjne co daje łącznie 110zł/m2 ściany. Styropian na ściany trzeba liczyć średnio po 200zł/m3 co przy 20cm daje 40zł plus siatka z klejem to niech bedzie te 45, a łącznie razem z pianą do styro i kołkami wyjdzie ok.160zł/m2.
    Od środka jeszcze brakuje ruszt pod instalacje i wyjdzie jakieś 7zł/m2 i do wypełnienia welna 5cm za 5,2zł plus podwójne płytowanie gk z zwykłej płyty za 12zł. W niektórych pomieszczeniach będzie osb plus zwykła płyta lub jedna plyta gk wodnoodporna (w łazienkach) bo jak będą płytki to nie będę dawał podwójnego płytowania bo to uważam za bezsens. Myślę że jak średnio policzy się to za 15zł a z wkrętami 16 to będzie max. czyli to w środku wyjdzie 7+5+16=28 plus siatki i gładzie to te 30zł/m2 wyjdzie czyli cala ściana 190zł plus tynk to te 200zł trzeba liczyć za koszty materiałów na ścianę o współczynniku U=0,08.
    Wychodzi sporo za 1m2 ale przy 220m2 ścian daje to koszt 44k co tragedią nie jest. Można nawet spokojnie z zapasem na jakieś błędy obliczeniowe przyjąć te 50k za ściany na gotowo. Jak widzicie że gdzieś coś źle założyłem to dajcie znać. Trochę dużo zaokrągliłem, ale lepiej więcej niż mniej.

Strona 3 z 30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony