dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Komin stalowy czy ceramiczny do kominka

    Jak w temacie.

    Który komin będzie lepszy do kominka do nowego domu z wentylacją mechaniczną?
    Ostatnio edytowane przez _vviktor_ ; 02-01-2020 o 07:33

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Gdyby czasem był to dom drewniany.....

    http://blog.kominki-batura.pl/montaz...domu-z-drewna/

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał _vviktor_ Zobacz post
    Jak w temacie.

    Który komin będzie lepszy do kominka do nowego domu z wentylacją mechaniczną?
    Czy dom jest już wybudowany czy jeszcze nie ?
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  5. #5

    Domyślnie

    O takie coś mi chodziło. Jakie szczęście że są tacy to chcą się jeszcze wiedzą i doświadczeniem podzielić.

    Dom się dopiero buduje (powoli). Teraz zimuje bez dachu, ale ... od wiosny w planach dach i kominy właśnie.

    W salonie kominek (fajnie by było aby był pieco-kominek/akumulacyjny), a w kotłowni.... jeszcze nie wiadomo co - holzgaz/pellet/gaz.

    Sprawa komina dla kominka już mi się trochę klaruje. Najprawdopodobniej będzie to wkład stalowy. Przy okazji zmiany wentylacji z grawitacyjnej jaka był w projekcie na mechaniczną zyskałem trochę miejsca na dodatkowy kanał dymowy obok tego do kominka i pomyślałem sobie że mógłbym wstawić tam coś co pozwoli w przyszłości podłączyć do tego kuchnię opalaną drewnem.

    Pytanie jest tylko czy istnieją kuchnie opalane drewnem co się nadają do domu z wentylacją mechaniczną?!

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Są.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  7. #7
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał _vviktor_ Zobacz post
    O takie coś mi chodziło. Jakie szczęście że są tacy to chcą się jeszcze wiedzą i doświadczeniem podzielić.

    Dom się dopiero buduje (powoli). Teraz zimuje bez dachu, ale ... od wiosny w planach dach i kominy właśnie.

    W salonie kominek (fajnie by było aby był pieco-kominek/akumulacyjny), a w kotłowni.... jeszcze nie wiadomo co - holzgaz/pellet/gaz.

    ..........

    Pytanie jest tylko czy istnieją kuchnie opalane drewnem co się nadają do domu z wentylacją mechaniczną?!

    Kuchnie do domów z rekuperacją są do kupienia .

    Wkłady PIECOWE opracowane do zabudów bez wentylacji/konwekcji , grzejące jak piec kaflowy , sprzedajemy i montujemy od dawna ... #Romotop rodzina DYNAMIC . Akumulacja firmowa dedykowana do tych palenisk : na wylot spalin , akumulacje boczne lub wymiennik akumulacyjny stojący obok paleniska . Gwarancja na wkłady Dynamic montowane w zabudowy bez wentylacji 7 lat na korpus .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Slajd25.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	70,5 KB
ID:	439019   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dynamic + akumulacja.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	45,0 KB
ID:	439020  
    Darek B

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Kuchnie do domów z rekuperacją są do kupienia .

    Wkłady PIECOWE opracowane do zabudów bez wentylacji/konwekcji , grzejące jak piec kaflowy , sprzedajemy i montujemy od dawna ... #Romotop rodzina DYNAMIC . Akumulacja firmowa dedykowana do tych palenisk : na wylot spalin , akumulacje boczne lub wymiennik akumulacyjny stojący obok paleniska . Gwarancja na wkłady Dynamic montowane w zabudowy bez wentylacji 7 lat na korpus .
    co się szczypać, ważne że pali się drewnem.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  9. #9

    Domyślnie

    Dom będzie miał ogrzewanie podłogowe po całości. Kominek ma być dla klimatu/awaryjnym źródłem ciepła. Najlepiej aby po rozpaleniu jak najszybciej dawał ciepełko do otoczenia. Nie musi po zakończeniu palenia grzać jeszcze 100 godzin, choć zmagazynowanie "nadwyżek" mile widziane.

    Po lekturze wielu tematów na tym forum skłaniam się do:
    - kominka powietrznego
    - komina stalowego stawianego na wkładzie kominkowym
    - wkładzie w pustakach kominowych (za małe przejście w stropie na murowany z cegieł)
    - obudowie/zabudowie wkładu cegłą od podłogi to sufitu (takie zabudowy mi się po prostu najbardziej podobają)

    Wątpliwości mam nadal z:
    1. Akumulacją ciepła/odzyskiem ciepła ze spalin
    2. Możliwością przekazania ciepła na poddasze

    ad 1. Kominki jakie przeglądałem mają informacje że spaliny osiągają temperatury rzędu 200 stopni. Przy takiej temperaturze na wyjściu z wkładu chyba nie ma już sensu bawić się w odbieranie czegokolwiek dodatkowo budując jakieś kanały wznosząco opadające. Po lekturze forum stwierdziłem że zrobię u siebie krótki i długi obieg spalin co by ciepełka nie puszczać w komin niepotrzebnie i niejako przy okazji chronić komin przed przegrzaniem (wkład 1.4404). Teraz jednak po znalezieniu tej informacji o temp na wylocie wydaje mi się to niepotrzebne a nawet nie zalecane aby zbyt nie wychłodzić spalin. Kominki które przeglądałem mają niby klasę A A+ cokolwiek to znaczy i spełniają wymogi ekoprojektu.
    Kolejna kwestia to wspomniana wyżej zabudowa z cegieł. Czy ona nie wpłynie też na odbiór ciepła z komina ? Zabudowa raczej nie będzie się stykać z kominem tylko będzie je dzieliło powietrze.

    ad 2. Czy wykonując zabudowę z cegieł u montując w niej kratki na dole i u góry do przepływu powietrze można by też te powietrze przelatujace wewnątrz obudowy obok wkładu kominka i rury komina puścić przez szczelinę w stropie na poddasze?! Byłoby to takie prymitywne DGP. Szczelina w stropie to luka pomiędzy kominem a raczej pustakami kominowymi a stropem betonowym (teriva).
    Ostatnio edytowane przez _vviktor_ ; 07-01-2020 o 09:38

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Zacznij od nowa kombinować. Płomień świecy ma podobno 300 o C, więc ktoś Cię wpuszcza w maliny....Nawet wiem kto...Załóż że będzie 300-600 stopni.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  11. #11

    Domyślnie

    Taki np. pierwszy z brzegu Hajduk ma podane: "Temperatura spalin 245 stopni C". Mam rozumieć, że to nie dokońca prawadziwe stwierdzenie? Jak w takim razie ochronić komin (stawiany na wkładzie) przed przegrzaniem i jak trochę tego ciepełka odzyskać które poszło by w komin.
    Chodzi raczej o jakieś proste sposoby. Nie mam w planach palić w kominku 365 dni w roku więc w grę wchodzą raczej ogólnie znane proste i tanie sposoby poprawy funkcjonowania takiego kominka.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _vviktor_ Zobacz post
    Taki np. pierwszy z brzegu Hajduk ma podane: "Temperatura spalin 245 stopni C". Mam rozumieć, że to nie dokońca prawadziwe stwierdzenie?
    Uznałbym, że to typowa temperatura na wyjściu czopucha. Rura jeszcze sporo odda. A komin trzeba zagrzać, żeby miał cug i nie następowała kondensacja a przy duszeniu ognia i smoła nie odkładała, więc nie ma sensu dalsze odzyskiwanie ciepła (współczesne kominki i tak z tym jadą po bandzie). Zwłaszcza, jak rozpalasz na chwilę, a nie palisz całymi dniami.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Typowa dla palenia dwu szczapek drewna Do komina da się puścić spaliny i 110 stopni i wystarczy by był "cug" a żadnych skroplin i smoły nie było. U mnie taka temperatura do komina to norma i komin można co dwa sezony czyścić jak ktoś by się uparł, w kominie nic nie ma. A odzysk ciepła ze spalin ma sens pod warunkiem że się pali a nie wędzi
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał _vviktor_ Zobacz post
    Taki np. pierwszy z brzegu Hajduk ma podane: "Temperatura spalin 245 stopni C". Mam rozumieć, że to nie dokońca prawadziwe stwierdzenie? Jak w takim razie ochronić komin (stawiany na wkładzie) przed przegrzaniem i jak trochę tego ciepełka odzyskać które poszło by w komin.
    Chodzi raczej o jakieś proste sposoby. Nie mam w planach palić w kominku 365 dni w roku więc w grę wchodzą raczej ogólnie znane proste i tanie sposoby poprawy funkcjonowania takiego kominka.
    245 o C w warunkach laboratoryjnych, w celu uzyskania certyfikatu z badań technicznych....Między innymi z tego powodu mamy dużo pożarów "odkominowych"...Bo producenci coś piszą, a ludzie im wierzą. No bo dlaczego nie mają wierzyć? Jak chronić? Mało palić! Albo wymiennik na drodze z wkładu do komina (tak jak ma Remiks).

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Uznałbym, że to typowa temperatura na wyjściu czopucha.
    W zwykłym wkładzie powietrznym będzie sporo więcej, to nie jest typowa temperatura. Nawet u mnie w fazie mocnego rozpalenia jest ok. 200 stopni, czasem więcej (ale wtedy już sterownik przymyka przepustnicę na dolocie), a mam wodniaka z dużym poborem energii na bufor.
    Zdjęcie z termowizji może być mylące, bo pokazuje temperaturę rury/czopucha, a nie spalin, które są od niej sporo cieplejsze. Jak ktoś tu kiedyś pisał, temperatura rury spalinowej jest w przybliżeniu (+/- ok. 20%) równa średniej temperatur wewnątrz (spaliny) i na zewnątrz (powietrze w pokoju) niej.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    245 o C w warunkach laboratoryjnych, w celu uzyskania certyfikatu z badań technicznych....Między innymi z tego powodu mamy dużo pożarów "odkominowych"...Bo producenci coś piszą, a ludzie im wierzą. No bo dlaczego nie mają wierzyć? Jak chronić? Mało palić! Albo wymiennik na drodze z wkładu do komina (tak jak ma Remiks).
    Gdzie tego wymiennika Remiksa szukać? Jak zgaduję będzie to coś w rodzaju radiatora na rurze kominowej zaraz za wkładem. Powinno to być proste w realizacji wiec czemu nie.

    Czy obudowa wkładu cegłą pełną ma jakieś zalety poza estetyką która do mnie przemawia?

    Czy zabudowie takiego wkładu da się jakoś wykorzystać glinę (mam tego chyba setki ton po wykopach fundamentów) ? Tak nieśmiało myślałem początkowo aby zrobić dwa obiegi spalin z kominka. Jeden prosto w górę, drugi "z zawijasami" przechodzący w sąsiedztwie cegieł i/lub gliny właśnie.
    Ale czytając wszystkie te dyskusje na forum widzę że to jednak nie takie całkiem proste - żeby to zrobić dobrze trzeba trochę wiedzy posiadać na temat doboru materiałów, doboru długości tych dodatkowych kanałów, temperatury spalin jaką się ma na wyjściu z kominka itp itd.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Na prośbę założyciela tematu zamykam wątek (sprawy wielokrotnie wałkowane na forum).
    Co prawda prośba była o usuniecie, ale z założenie nie robimy tego bo nie każdy z forumowiczów jest zadowolony gdy jego wypowiedzi giną.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony