dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jaka Taryfa po instalacji PV?

    Witam,
    wlasnie jestem po uruchomieniu instalacji, licznik wymieniony. Jestem w Tauronie i mam G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.

    Zastanawiam sie na jaka taryfe przejsc aby bylo optymalnie?

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolo1 Zobacz post
    Witam,
    wlasnie jestem po uruchomieniu instalacji, licznik wymieniony. Jestem w Tauronie i mam G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.

    Zastanawiam sie na jaka taryfe przejsc aby bylo optymalnie?

    Pozdrawiam
    To zaszalałeś , Mnie doradzano g12w i taka miałem i pozostawiłem ale najlepiej wypróbuj i dokładnie zapisz parametry najwyżej zmienisz za rok lub nawet po pól roku taryfę można zmieniacz nie częściej niż raz w roku.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolo1 Zobacz post
    Witam,
    wlasnie jestem po uruchomieniu instalacji, licznik wymieniony. Jestem w Tauronie i mam G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.

    Zastanawiam sie na jaka taryfe przejsc aby bylo optymalnie?

    Pozdrawiam
    Tauron rozlicza proporcjonalnie produkcję wg. zużycia Ładuje całą produkcję do jednego wora i potem rozlicza to według zużycia w poszczególnych taryfach. Niestety. Chociaż liczniki rejestrują produkcję w każdej strefie. Raczej nie ma na co liczyć, że pokryjesz np. tylko tą najdroższą strefę z produkcji. .Ja mam G12W w Tauronie. Ja bym nie zmieniał. G13 to dobra taryfa nawet przy PV.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolo1 Zobacz post
    G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.
    Jeżeli to prawda co napisałeś, to jest coś nie tak. W okresie letnim to 3 godziny, okresie zimowym 4 godziny. Nie licząc niedziel i świąt.
    G13 jest głównie dla grzejących prądem w taniej taryfie.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolo1 Zobacz post
    Witam,
    wlasnie jestem po uruchomieniu instalacji, licznik wymieniony. Jestem w Tauronie i mam G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.

    Zastanawiam sie na jaka taryfe przejsc aby bylo optymalnie?

    Pozdrawiam
    Możesz pozostać przy G13. Jeśli Twoja PV pokryje prawie 100 % zużycia, to w zasadzie nie ma znaczenia która "G".

    Jeśli znacznie mniej, to ważne są okresy rozliczeniowe.
    Warto wtedy wybrać rozliczenie co miesiąc. Wprawdzie opłata stała jest trochę większa, ale najmniej się traci na proporcji.
    W zimie zapłacisz za zużycie prawie jak byś nie miał PV, a w miesiącach letnich przy produkcji większej od potrzeb zapłacisz opłaty stałe.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lesiu681
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Okolice Żor i Jastrzębia-Zdroju
    Dzielnica
    Śląsk,blisko granicy czeskiej
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    . Jeśli Twoja PV pokryje prawie 100 % zużycia, to w zasadzie nie ma znaczenia która "G"....
    Jestem "świeżym" posiadaczem Pv i również męczy mnie z jaką taryfą się związać. Na razie jadę na G12W . W moim przypadku chciałbym aby uzysk z Pv pokrył całe bądź dużą większość zapotrzebowania na energię elektryczną. Myślicie, że faktycznie w takim wypadku taryfa nie ma dużego znaczenia?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał lesiu681 Zobacz post
    Jestem "świeżym" posiadaczem Pv i również męczy mnie z jaką taryfą się związać. Na razie jadę na G12W . W moim przypadku chciałbym aby uzysk z Pv pokrył całe bądź dużą większość zapotrzebowania na energię elektryczną. Myślicie, że faktycznie w takim wypadku taryfa nie ma dużego znaczenia?
    Ta właśnie jest, jak pisałem.
    Problemem jest wybranie w Tauronie taryfy dla osób mających znacznie mniejszą produkcję od zużycia (uwzględniając stratę wynikającą z Ustawy OZE 20 %, lub 30 %).
    Dam przykład:
    Zużywasz 10 MWh rocznie, a wyprodukowałeś 9 MWh (11,25 MWh - 20 %).
    Zapłacisz za 1 MWh + opłaty stałe. To jest około 600 zł + opłaty stałe w G11. W innych taryfach może być tylko mniej... Bez PV będzie ponad 6 tys. zł (po starych cenach z 2019 r.).

    Nasuwa się taka refleksja - jeśli trzymasz "zbędną" gotówkę na lokacie i zdecydujesz się ją przerzucić w PV, to praktycznie prawie zawsze więcej na tym zyskasz.

    Piszę prawie zawsze, bo nie wiemy co mam przyniesie los...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony