dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Przyłączenie do prywatnej sieci wodno-kanalizacyjnej

    Witam

    Czy ktoś może miał doświadczenia z wpinaniem się do prywatnej sieci wodno-kanalizacyjnej ?
    Sąsiad za takie wpięcie chce zwrotu połowy poniesionych kosztów, co jest oczywiście ok.
    Chciałbym zostać współwłaścicielem takiego wodociągu, czy ktoś ma może pomysł jaką umowę z nim podpisać ?
    Czy należy zgłosić taki fakt wodociągom ? Jak wygląda cała procedura ?

    Z góry dziękuję za odpowiedź

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Notarialna umowa współwłasności, raczej ze współwłasnością gruntu. Notariusz będzie wiedział.
    Wodociągi do tego nic nie mają, ewentualnie powiadomić ich aby wiedzieli że pisma wysyła się do obu współwłascicieli
    Oprócz zysku z wody będzie również współodpowiedzialność w przypadku następstw ewentualnych awarii.

  3. #3

    Domyślnie

    A czy nie wystarczy sama umowa cywilnoprawna ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jak chcesz zostać współwłaścielem mienia nieruchomego bez zachowania formy aktu notarialnego??? KC art.155

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Mam podobną sytuację, ale raczej odmienne myślenie (być może błędne?). Otóż będę się wpinać do prywatnego wodociągu ale nie chcę być współwłaścicielem, ze względów podanych powyżej, czyli w razie awarii to nie mój problem. Wpięcie nastąpi na terenie "neutralnym", czyli na wspólnej drodze wewnętrznej Z tego co się orientuję to mając pisemną zgodę na wpięcie się w zamian za wynagrodzenie pieniężne ta osoba nie może później zmienić zdania zgadza się? Mojego kawałka nie ma prawa tknąć jako że jest to już moja prywatna rura, tak samo później inni właściciele jeśli dojdzie do ich zmiany nabywają nieruchomość z całym "dobrodziejstwem". Jeśli źle myślę to wyprowadźcie mnie z błędu. A może lepiej wpisać u notariusza służebność na działce sąsiada do którego się wpinam?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Czyli chcesz dzierżawić łącze. Wszystko jedno czy to jest net czy rura z wodą. Zakładam że dzierżawiący nie chce cię zrobić w trąbę, nie wymówi ci dostawy bo przecież z między innymi z tego żyje

    Ale gwarancji stałej ceny nie dostaniesz, ceny kształtuje rynek.
    Czyli taka dzierżawa po jakimś czasie może okazać się bardzo droga.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Nie będzie żadnej umowy dzierżawy, będę wpięty do rury położonej na wspólnej działce i zapłacę za to jednorazowo.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    I co? Zmieni się właściciel i zawoła PŁACIĆ! I co wtedy? Gdzie masz licznik wody?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Na jakiej podstawie prawnej zażąda opłaty skoro wpiąłem się na terenie wspólnej działki drogowej? Jeśli utwardzi tą drogę samodzielnie, własnym kosztem to też zażąda ode mnie opłaty za przejazd albo mi go zabroni?

    Nawet jak bezpodstawnie zażąda takiej opłaty a ja odmówię to z tego co czytałem to nie ma prawa tknąć mojej rury i odciąć mnie od dostępu do wody pitnej. Czytałem o przypadkach wpięcia się do prywatnej rury z wodą ale na terenie prywatnym (u mnie przypominam będzie to na terenie wspólnej działki drogowej) i nawet w takiej sytuacji nie było zgody sądu na odcięcie gospodarstwa domowego od dostępu do wody, a jedynie zasądzano jakieś groszowe opłaty za dzierżawę terenu (takie same jak za prowadzenie rury w pasie drogowym).

    Tak czy siak, Twoje wątpliwości dały mi do myślenia (dziękuję) i wpadłem na taki pomysł. Sąsiad (mały deweloper) wykonuje obecnie przewiert pod drogą i kładzie te rury. Dogadałem się z nim że puści główną rurę w tej wspólnej drodze i od niej będą szły przyłącza do jego budynków oraz do mojego. Umówiłem się z nim na pewną kwotę za wykonanie całości razem z moim prywatnym odcinkiem. Może wszelkie wątpliwości rozwiązałoby jakbym stał się współwłaścicielem całości w jakimś niewielkim procencie?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Przeczytaj #4. Rozumiesz co napisałem? Co z tego że zapłacisz jeśli nie będzie umowy przeniesienia własności? Zapłaciłeś na przykład 4000 PLN, instalacja nie jest twoja czyli za rok właściciel zażąda następne 4000PLN. Niby dlaczego nie? Zrozumiałeś czy czekasz na trzeci rok i kwotę 4800 bo inflacja ?
    Nie zapłaciłeś, oddałeś sprawę do sądu?
    OK, właściciel czeka na postanowienie zwane popularnie wyrokiem i do tego czasu odcina dostawę mediów.
    Myślisz że jeśli nie ma zaworu to nie odetnie?
    Spoko luz, sa na to sposoby od koparki począwszy, na azocie kończąc.
    Czego jeszcze nie przewidziałem?
    Ja nie straszę, tylko przewiduję skutki a ponieważ jestem w grupie podwyższonego ryzyka Covid-19, więc wiele już widziałem
    Gdy trwa wojna to cena nie jest ważna (to a propos azotu).
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 14-03-2020 o 10:06 Powód: Gdy ...

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Wiem że piszesz to wszystko w dobrej wierze więc przyjmuję na klatę i polemizuję dalej:

    Tam gdzie mam zamieszkać jest taka dziwna sytuacja że gmina nie rozbudowuje sieci i zmusza do tego de facto tego kto chce się wpiąć. Sieć rozbudowuje więc ten mój sąsiad deweloper i ciągnie rurę przez swoją działkę, a następnie ta rura wchodzi na wspólną działkę drogową i biegnie już w niej. Od niej mają biec odnogi do poszczególnych domów, w tym mojego.

    Gmina nie przejmuje tej sieci, czyli tej rury głównej, ale bierze ją w zarząd i zajmuje się wszystkimi awariami. Dla mnie totalny absurd ale tak jest. Każą zbudować sieć za własną kasę, za cholerę nie chcą jej przejąć, rura pozostaje prywatna na prywatnej ziemi, a mimo to twierdzą że mają prawo i chcą i będą tym zarządzać bo mają swoje ustawy że to gminne wodociągi zarządzają i opiekują się siecią wodociągową. W tej pokręconej sytuacji nie wydaje mi się możliwe żeby ktokolwiek chciał i mógł rozwalać, odcinać czy zatruwać główny wodociąg, mimo że prywatny, odcinając tym samym od wody samego siebie bo każdy będzie wpięty do tej głównej rury a moja odnoga biegnie jako pierwsza, no ale wiadomo że lepiej dmuchać na zimne i postanowiłem że spiszę umowę w której ja nabędę 100% własności swojej prywatnej odnogi od tej głównej rury oraz np 10% udziałów w części wspólnej biegnącej do sieci gminnej. Tak będzie dla mnie bezpiecznie?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Na pewno bezpieczniej.
    Należy tego dokonać w formie aktu notarialnego.
    Wszystkiego w 100% nie przewidzi nawet posiadaczka szklanej kuli.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony