dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    zapominasz, że standard projektowania, realizacji i odbiorów ( w tym odpowiedzialności zawodowej ) jest inny w Niemczech, Wielkiej Brytanii, od tego który funkcjonuje w Polsce, gdzie " kowalski " wie lepiej ! dopiero jak strop wygnie mu się ponadnormatywnie lub dom za 800 tys. pójdzie z dymem - wówczas zacznie myśleć i szukać winnych takiego stanu rzeczy, zazwyczaj nie myśląc o sobie
    Różnie z tym jest - wiem z autopsji, bo x lat pracowałem w Niemczech i takie kwiatki co przechodziły to byś się nogą przeżegnał.
    Niemniej trzeba poczekać jeszcze z rok, dwa, pewne analizy powinny się pojawić(400 tys instalacji już jest)

    Dalej jednak nie dowiedziałem się co będzie zawarte w tej kwocie, czym uchroni to mnie, strażaka przed porażeniem prądem.
    Jak taki inspektor przyjdzie chociaż z kamera na podczerwień, by wyłapać gorące punkty w panelach które są często zarzewiem problemu, to już coś..
    Jak skończy się na klepaniu regułek i papierku do podpisania, to mimo wszystko nie wierze w tą moc ochronną.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    poczytaj sobie :

    https://www.forum-fronius.pl/uzgadnianie/

    https://www.ppozekspert.pl/blog/50-b...godnienia-ppoz

    http://www.fotowoltaika.edu.pl/wp-co...talacji-PV.pdf

    w tym ostatnim jest ciekawostka !

    " Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki stoi jednak na stanowisku, że bez względu na moc i ewentualny brak konieczności uzgodnień w zakresie ochrony przeciwpożarowej każda instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej (Komendant miejski lub powiatowy). "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #23

    Domyślnie

    Od przybijania pieczątek i mnożenia papierków niestety zwykle nie rośnie żadne bezpieczeństwo... Najskuteczniejsze jest chyba piętnowanie partaczy i uczulanie końcowych klientów. Badziewia nie kupią, jeśli będą w stanie je rozpoznać.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  4. #24
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    poczytaj sobie :

    https://www.forum-fronius.pl/uzgadnianie/

    https://www.ppozekspert.pl/blog/50-b...godnienia-ppoz

    http://www.fotowoltaika.edu.pl/wp-co...talacji-PV.pdf

    w tym ostatnim jest ciekawostka !

    " Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki stoi jednak na stanowisku, że bez względu na moc i ewentualny brak konieczności uzgodnień w zakresie ochrony przeciwpożarowej każda instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej (Komendant miejski lub powiatowy). "

    Ja to po części znam, choć chciałem to uzyskać od drugiej strony.

    Rozumiem Twój pkt. widzenia, gdzie masz z tego określone profity(normalne).

    ...i tak, jeśli wszystko pięknie działa jak na papierze, wtedy ponoszenie pewnych kosztów ma jakis sens.
    Pytanie jak będzie w rzeczywistości, czy będzie to kolejny świstek ku uciesze urzędników i nic więcej(tu j/w, od tych paru zadrukowanych kartek a4 nie wzrośnie bezpieczeństwo).

    Gaśnica, oznaczenie trasy przewodów kablowych itd to takie trochę truizmy o które sam użytkownik instalacji powinien zadbać(każde urządzenie pod prądem może zrobić pstryk i zapalić dom).

    Nad wieloma rzeczami się nie zapanuje, wielu nie sprawdzi, bo już widzę jak inspektor sprawdza mc4 czy dobrze wciśnięte/ czy z tej samej parafii, po uprzednim wgramoleniu sie na dach.

    Zasada jest taka:
    -dobra ekipa,
    -co jakiś czas sprawdzać czy wszystko gra,
    -ubezpieczyć,
    -jak coś walnie, to postępować jak z innymi rzeczami pod napięciem,
    -czytać, bo jak kupuje się pralkę, lodówkę, to jednak zaglądamy to instrukcji.

    Jestem jakoś trochę sceptycznie nastawiony, ale nie mnie decydować

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    Od przybijania pieczątek i mnożenia papierków niestety zwykle nie rośnie żadne bezpieczeństwo...
    - z tym się nie zgodzę !

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    Najskuteczniejsze jest chyba piętnowanie partaczy i uczulanie końcowych klientów.
    - prawda, tak powinno być ! - dot. produktów, usług, ...

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    Badziewia nie kupią, jeśli będą w stanie je rozpoznać.
    - z tym ostatnim ( rozpoznaniem ) jest chyba największy problem, a
    " nie wszystko złoto co się świeci " tj.
    " mając na myśli to, że rzeczy zewnętrznie atrakcyjne mogą być w rzeczywistości bezwartościowe "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    Rozumiem Twój pkt. widzenia, gdzie masz z tego określone profity ( normalne).
    to ciekawe ! - możesz przybliżyć temat " profitów ", bo jeśli bym ( z jakiegoś tytułu ) takie miał, chętnie bym skorzystał !
    może wiesz coś więcej ? czego ja nie wiem, a powinienem wiedzieć !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    O jakich inspektorach piszecie? Przecież rzeczoznawca d... zza biurka nie rusza i tam przybija pieczątki Chyba, że po pożarze to wtedy tak, jedzie i następuje zazwyczaj magiczna kwestia " pożar spowodowany zwarciem w instalacji elektrycznej "
    W żaden sposób opiniowanie przez rzeczoznawcę ppoż nie wpłynie na bezpieczeństwo , jedyne na co wpłynie to zasobność portfela tego co podpisuje.

    w zakresie ochrony przeciwpożarowej każda instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej (Komendant miejski lub powiatowy).
    No i bardzo dobrze tego nikt nie neguje ale wciąż nie wiem po co ma to uzgadniać rzeczoznawca.

  8. #28
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    to ciekawe ! - możesz przybliżyć temat " profitów ", bo jeśli bym ( z jakiegoś tytułu ) takie miał, chętnie bym skorzystał !
    może wiesz coś więcej ? czego ja nie wiem, a powinienem wiedzieć !
    Uznałem - może nie słusznie - że jestes w tej grupie, co może coś skubnąc z tego tortu.
    Jeśli nie to zwracam honor

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    W żaden sposób opiniowanie przez rzeczoznawcę ppoż nie wpłynie na bezpieczeństwo , jedyne na co wpłynie to zasobność portfela tego co podpisuje.
    +1

    Pod wszystkimi instalacjami ktoś się podpisuje i bierze za to odpowiedzialność. Pomysł z rzeczoznawcą jest pomylony. Aby ewentualnie podnieść bezpieczeństwo ppoż, trzeba podejśc kompleksowo do wszystkich instalacji, wprowadzić reguły, normy za których przestrzegania będzie odpowiedzialna osoba która je odbiera.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - z tym się nie zgodzę !
    Aby wzrosło bezpieczeństwo to musi spaść ryzyko - to chyba jasne?
    W jaki sposób podsunięcie papierka do podbicia ma zmniejszyć ryzyko np. pożaru w budowanej instalacji?
    - czy spadnie ryzyko złego zaciśnięcia złączki?
    - czy spadnie ryzyko złego poprowadzenia kabla (przypominam, że podbijany jest papier a nie jest sprawdzana instalacja!)?
    - czy spadnie ryzyko wywołania pożaru (czy przez tą pieczątkę ktoś nie zamontuje złączek w kontakcie z palnym podłożem)?
    Czytałem wypowiedzi rzeczoznawcy. I stosując to co oni proponują owszem, być może się zwiększy bezpieczeństwo strażaków gaszących obiekt, być może... Ale wzrośnie ryzyko pożaru od instalacji... Montując kable DC w metalowych korytach zwiększamy ryzyko zarówno uszkodzenia izolacji tego kabla jak i wystąpienia łuku. W sieciach miejskich pomaga uziemienie koryt (przebicie wyłączy zasilanie). W PV to kija daje...
    Pieczątkowcy twierdzą, że kabel musi być minimum 4kw. Bo jest grubszy! To jest wypowiedź rzeczoznawcy! No ja p...
    Panele dają zwykle koło 10A prądu. To wytrzyma nawet 1,5 kwadrat (no nie zawsze, ale nie o to tutaj biega). Pożary od PV powstają na złączach albo na skutek uszkodzenia izolacji.
    Izolacja kabla zależy od napięcia na jakie jest projektowany kabel a nie od jego przekroju. Więc zwiększenie przekroju kija tak naprawdę daje pod względem pożarowym.

    To, co mogło by poprawić naprawdę instalacje to testy odbiorcze. Sprawdzenie, czy złącza nie mają kontaktu z palnym podłożem, pomiary kamerą termowizyjną pod obciążeniem i test rezystancji izolacji. A papierki, pieczątki i ich mnożenie poprawia tylko samopoczucie...
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    W jaki sposób podsunięcie papierka do podbicia ma zmniejszyć ryzyko np. pożaru w budowanej instalacji?
    tu ( przykładowo ) są dane, o co jest uzupełniany projekt techniczny instalacji w zakresie uzgodnienia z rzeczoznawcą pożarowym :
    https://www.ppozekspert.pl/blog/50-b...godnienia-ppoz

    uzgodnienie jest dokonywane na etapie projektu i stanowi część wspólną z wydawaną dokumentacją projektową.

    Zgodnie z Prawem Budowlanym za realizację obiektu ( w tym przypadku instalacji ) odpowiada kierownik budowy ( w tym z odbiorami instalacji w pełnym zakresie jej realizacji ), który wraz z zakończeniem prac budowlanych / montażowych pisze Oświadczenie o realizacji obiektu ( w tym / lub instalacji ) zgodnie z projektem.
    Na tej podstawie Inwestor dokonuje zgłoszenia do właściwego organu PSP ... i śpi spokojnie.

    Tak więc wszystko jest przejrzyste i czytelne.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Jakbym jakiegoś nieogarniętego urzędnika czytał Wyklepane formułki... jakieś cytowanie z d... wziętych przepisów... Nieadekwatnych do sytuacji. Jakiego Ty masz Kierownika budowy przy montażu instalacji fotowoltaicznej na domku jednorodzinnym? To nie farma. Przyjeżdża ekipa z gotowym projektem technicznym robi 1-2 dni, potem papiery składa do ZE i do widzenia. Nic nie jest przejrzyste i czytelne. Widać , że w ogóle w temacie nie jesteś i niepotrzebnie dalej brniesz bo Koledzy wyżej doskonale Ci to wyjaśnili.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Tak więc wszystko jest przejrzyste i czytelne.
    Nie ma wytycznych do tych przepisów, więc co specjalista to ma inne zdanie. Jeden z podanych we wcześniejszym linku twierdził, że błędem są kable poniżej 4 kwadrat (bez wnikania w prąd instalacji!!!), bo inne są za cienkie. A w zasadzie to najlepiej jakby były 6kwadrat....
    I takie tam kwiatki...

    Za to na tylko na stronie, którą podałeś jest podane:
    - dobezpieczenie PV wkładkami gPV. Co ZWIĘKSZA ryzyko pożaru, przez zwiększenie niepotrzebnych punktów łączeń. Przy współczesnych panelach prąd Imp wynosi np. 10A, prad Imax=11A. Trzeba będzie dać wkładkę 16A, przed czym ta wkładka ma zabezpieczyć?
    - łączenie modułów o tym samym napięciu ???!!! Przy połączeniu szeregowym?!!! Ktoś chyba spał na fizyce w podstawówce....
    - stosowanie w przypadku tras kablowych o długości powyżej 10 m - dwóch ograniczników przepięć typu 2.???!!! Na podstawie czego? Przecież ogranicznik przepięć należy dać w punkcie przejścia między strefami ochrony przepięciowej.

    Od pieczątki będzie bezpieczniej...

    Tak się jakoś dziwnie w naszym kraju przyjęło, że nie ważne jak jest, bumaga gwarancją spokojnego snu. Tego co wydaje przepis, bo wydał. Tego co zaprojektował, bo uzgodnił, tego co uzgodnił, bo wniósł swoje uwagi, tego co wykonał, bo wykonał zgodnie z projektem i uzgodnieniami.
    A prąd... A prąd płynie zgodnie z prawami fizyki i ma w nosie te papiery...
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    zapominasz, że standard projektowania, realizacji i odbiorów ( w tym odpowiedzialności zawodowej ) jest inny w Niemczech, Wielkiej Brytanii, od tego który funkcjonuje w Polsce, gdzie " kowalski " wie lepiej ! dopiero jak strop wygnie mu się ponadnormatywnie lub dom za 800 tys. pójdzie z dymem - wówczas zacznie myśleć i szukać winnych takiego stanu rzeczy, zazwyczaj nie myśląc o sobie
    co do Wielkiej Brytanii i jak wyglądają tam instalacje elektryczne ( i nie tylko..) , to lepiej nie wiedzieć
    Jak ktoś nie widział na własne oczy, to polecam obejrzeć kanał Ruchu Oporu na Youtubie
    https://www.youtube.com/channel/UCwd...sB0J3es-qQlN6w

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Jak to właściwie jest z tą instalacją powyżej 6,5 kWp. Jeżeli mam już jedną 4,8 kWp na budynku mieszkalnym i zamierzam zainstalować drugą około 5 kWp lecz na stodole to czy trzeba te uzgodnienia p.pożarowe ?
    Czy ktoś już przerabiał ten temat?
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Odświezam. Czy może wypowiedzieć się ktoś, kto przechodził całą tą procedurę zgłoszenia instalacji powyżej 6,5kW z uwzględnieniem „konsultacji z rzeczoznawcą” i zgłoszenia do straży? We wnioskach w Enea nie ma o tym słowa.

  17. #37

    Domyślnie

    A co ma Enea do tego? Przecież to nie Enea wymaga tylko prawo. Masz to mieć i już. A kto to sprawdzi to inna sprawa. Zwykle załatwiają to instalatorzy i jest to w cenie. Jak robisz sam to sam musisz się postarać o projekt i uzgodnienia albo olać.

  18. #38

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Na budynku mogę jeszcze zrozumieć,że jakieś uzgodnienia mogą podnieść bezpieczeństwo, ale ja teraz zakładam 8kWp na gruncie, 20 m od domu i tez muszę projekt uzgodnić.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  20. #40

    Domyślnie

    U mnie firma, która mi oferowała fotowoltaikę nawet się nie zająknęła. Wyłącznik ppoź musi być i tyle. Dodatkowe 1000 zł i gotowe. Jest to zabezpieczenie tylko na wypadek potrzeby gaszenia i lania wodą aby strażaków nie popieściła instalacja która schodzi spod dachu (wyłącznik jest zaraz pod dachówką na strychu. Po zaniku AC rozłącza stringi i gotowe. Na dachu jednak dalej płynie prąd - to zabezpieczają tylko mikroinwertery albo optymalizatory z tego co czytałem.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony