dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcinx00

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Radzymin
    Kod pocztowy
    05-250
    Posty
    90

    Domyślnie JAKIE SPRZĘGŁO HYDRAULICZNE 2 rozdzielacze tylko podłogówka

    Chcę zapytać z ciekawości jak w temacie jak powinno wyglądać sprzęgło do dwóch rozdzielaczy (ogrzewanie tylko podłogowe) jeden na parterze drugi na poddaszu piec gazowy + do tego będzie zasobnik na wodę. Jest 10 obiegów na na rozdzielacz około 1600 metrów łacznie rury podłogówki
    Czy w takim przypadku musi być 3 wyjścia ze sprzęgła 2 na rozdzielacze z mieszaczami (mieszacze ze względu na wyższą tęperaturę potrzebną do zasobnika) a 1 na zasobnik wody ?
    Proszę o podpowiedzi jak cos takiego powinno wygladać.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinx00 Zobacz post
    Chcę zapytać z ciekawości jak w temacie jak powinno wyglądać sprzęgło do dwóch rozdzielaczy (ogrzewanie tylko podłogowe) jeden na parterze drugi na poddaszu piec gazowy + do tego będzie zasobnik na wodę. Jest 10 obiegów na na rozdzielacz około 1600 metrów łacznie rury podłogówki
    Czy w takim przypadku musi być 3 wyjścia ze sprzęgła 2 na rozdzielacze z mieszaczami (mieszacze ze względu na wyższą tęperaturę potrzebną do zasobnika) a 1 na zasobnik wody ?
    Proszę o podpowiedzi jak cos takiego powinno wygladać.
    W jakim celu mieszacz ma mieszać cokolwiek? Przecież nagrzewanie zasobnika CWU jest osobne i żaden mieszacz nie będzie ci potrzebny.
    Sprzęgło także nie musi być potrzebne, jeśli pompa w kotle obsłuży instalację. Sprawdź wydajność tej pompy kotłowej, może się obyć bez sprzęgła.
    U mnie pracują dwa rozdzielacze parter i piętro, oraz zasobnik CWU, a instalacja pracuje bez mieszacza i sprzęgła. Mało tego, przy każdym rozdzielaczu pracuje pompka, uruchamiająca się równocześnie z każdym cyklem grzania i kończąca pracę wraz z wyłączeniem grzania. Kluczem jest rzadkie załączanie kotła gazowego, kilka razy dziennie, głównie z powodu podgrzewania CWU. Instalacja pracuje od około 8 lat bezproblemowo, tylko przy uruchamianiu CO słychać ciche "uderzenie" w instalację, słyszalne w zupełnej ciszy, np. w nocy.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcinx00

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Radzymin
    Kod pocztowy
    05-250
    Posty
    90

    Domyślnie

    Ok dzięki za rozjaśnienie sprawy nie wiedziałem że kocioł ma osobne wyjście na zasobnik

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    to że masz źle zrobiona instalację nie oznacza że inni mają iść twoim śladem
    Wyprzedziles mnie to samo miałem napisać ogólnie pompki nie powinny pracować szeregowo sam mam tak zrobione ale nie twierdze ze jest to poprawnie.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    to że masz źle zrobiona instalację nie oznacza że inni mają iść twoim śladem
    Tak, wiem, lepiej byłoby ze sprzęgłem. Ale skoro działa, to już nie zmieniam tego. Napisałem o tym, jeśli pompka kotłowa obsłuży dom i nie będzie potrzeby montowania dodatkowych pompek, to i bez sprzęgła się obejdzie. Jeśli przy rozdzielaczach będą dodatkowe pompki, to lepiej dołożyć sprzęgło.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Tak, wiem, lepiej byłoby ze sprzęgłem. Ale skoro działa, to już nie zmieniam tego. Napisałem o tym, jeśli pompka kotłowa obsłuży dom i nie będzie potrzeby montowania dodatkowych pompek, to i bez sprzęgła się obejdzie. Jeśli przy rozdzielaczach będą dodatkowe pompki, to lepiej dołożyć sprzęgło.
    Jedna pompka tego na pewno nie obsluzy.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcinx00

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Radzymin
    Kod pocztowy
    05-250
    Posty
    90

    Domyślnie

    No właśnie znam kogoś kto ma podobny układ w domu ma to zrobione na sprzęgle i 1 pompa sam mi przyznał ze teraz jak by robił teraz dał by 2 oddzielne pompy na rozdzielacze umieszczone w kotłowni.
    Wiec w takim razie chyba sprzęgło i 2 pompy w moim przypadku to będzie najlepsze rozwiązanie

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pire221

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam.
    Odświeżam temat.
    Również interesuje mnie jak powinna wyglądać poprawnie złożona instalacja CO składająca się z ogrzewania podłogowego ( dwa rozdzielacze po 12 pętli góra i dół)+ zasilanie CWU.
    Mógłbym ktoś to dokładnie sprecyzować????

    Kocioł na paliwo stałe. w sumie 220 m2 podłogówki. pętle po około 70mb.
    Z góry dziękuje.

  9. #9

    Domyślnie

    u mnie jest 2 rozdzielacze 8 i 10 pętli , sprzęgło za kotłem i jedna pompka za na oba rozdzielacze przepływy mogę nawet po 4 l/min ustawić tak że myślę że 1 pompka spokojnie wystarczy pod warunkiem że są odpowiedniej średnicy rury do rozdzielaczy u mnie jest jak dobrze pamiętam cu 28. jedyny minus sprzęgła przy kotle gazowym to wyższa temp powrotu

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Zasobnik ma osobne wyjście z kotła i jest obsługiwany bez sprzęgła.
    Instalację najlepiej podpiąć bezpośrednio bez sprzęgła, jeżeli znajdziesz kocioł z odpowiednio mocną pompą.
    Jeżeli pompa kotła będzie słaba, potrzebne jest sprzęgło, najprostsze z 4 króćcami, po 2 z każdej strony, za tym jedna pompa i dopiero za nią rozdział trójnikiem na 2 rozdzielacze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony