dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wąska działka do 16m. A może jednak nie?

    Jest to mój pierwszy post na Tym forum dlatego też witam wszystkich.
    Dostaliśmy z Żoną działkę budowlaną i myślimy o budowie własnego domu. Zastanawiamy się, przeglądając projekty, co można tam wybudować.
    Działka jest wąska, a jej boki nie są równoległe, na dodatek jest spadek terenu.
    Od strony drogi działka ma szerokość 18,2m, a na końcu 9,3m. Szerokość 16m zaznaczyłem czerwoną linią.
    Wiem o przepisie który pozwala przysunąć się do granicy jeśli działka ma mniej niż 16m.
    Jest MPZP, który mówi że działka A i wszystko powyżej to działki rolne, działka B i wszystko poniżej to działki budowlane.

    Pytanie:

    1. Jak w tym przypadku będzie interpretowana szerokość działki? Wylicza się średnią czy bierze największy pomiar pod uwagę? A może zależy to od planowanego położenia domu?

    2. Czy o odległościach od granicy przepisy stanowią inaczej jeśli graniczę z działką rolną(działka A na obrazku).


    Najprościej rzecz ujmując: czy mogę budować w granicy działki lub bliżej niż 3m? I na jakiej podstawie?


    Poniżej obrazek z opisem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez*tytułu.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	439027

    Dzięki za odpowiedzi i rady.
    Ostatnio edytowane przez zubal ; 05-01-2020 o 17:12

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Ad1. Front czyli czołówka przy drodze. Tu = 18,2m.
    Ad2. Nie.
    Porozmawiaj z sąsiadem B, jeśli się zgodzi, to dokonajcie podziału i zamiany. Oddajesz mu tylną część działki, on tobie przy drodze minus pas szeroki na 4m wzdłuż zabudowanej działki, ze skosem przy drodze aby lepiej wyjechać. Potem połączenie działek każdego z was i macie dalej po jednej działce.
    W razie braku jego chęci, dorzuć mu w gratisie jeden ar więcej na zachętę. Zostanie ci 11 arów, starczy na chatę, warzywnik, domek dla dzieciaków i na jeżdżenie kosiarką.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na dodatek ta działka ma kiepskie ułożenie względem stron świata. Dlatego dogadanie się z sąsiadem, by stworzyć dwie foremne działki jest najbardziej rozsądną opcją.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytanie odnośnie podatków w sytuacji podzielenia i wymiany działek.
    Swoją działkę dostałem w formie darowizny w 2016 roku od brata.
    Jakie podatki będziemy musieli zapłacić my oraz sąsiad?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Notariusz poinformuje.

    Chyba 2% PCC.
    https://www.infor.pl/prawo/gmina/pod...CC-2019-r.html

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Notariusz poinformuje.

    Chyba 2% PCC.
    https://www.infor.pl/prawo/gmina/pod...CC-2019-r.html
    O PCC 2% wiem.
    Zanim udam się do notariusza, chcę pogadać z sąsiadem i przedstawić mu sprawę jasno i ze szczegółami a mam niejasne do końca informacje że z mojej strony wymiana działek podlega jeszcze pod podatek dochodowy i pod VAT.
    Miałem nadzieję to tutaj zweryfikować.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Dokonujecie zamiany, ewentualne zyski wartościowe są niewielkie to i ewentualny podatek nie będzie wysoki. Weź mapę jaką masz, na czerwono wrysuj proponowany podział jak #2 i #3 i poprostu spytaj się notariusza ile to będzie was obu kosztować. Każdemu może dojść po 150 zeta za ujawnienie zamiany w KW, warto się upewnić, bo różnie to widziałem.
    Sumując:
    geodeta (podział, decyzja, ujawnienie w EGIB) - cena wg umowy-zlecenia
    akt notarialny - notariusz
    ujawnienie zamiany w Księgach Wieczystych obu właścieli (niebieskie druki, w załączeniu dokument-akt notarialny, opłata po 150.- od każdej KW).

    Jak tego sie dowiesz to gadaj z sąsiadem.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 08-01-2020 o 21:12 Powód: jak...

  8. #8

    Domyślnie

    W kwestii podatkowej zamiana to są dwie umowy kupna-sprzedaży, a nie transakcja wymiany dóbr.
    Zapłacicie więc podatek od wartości sprzedaży, a nie od różnicy wartości działek..

    Najważniejsze by sąsiad się zgodził na podział i zamianę.
    Cała reszta to pikuś.
    Pamiętaj, że to tobie zależy.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Trudno uwierzyć żeby sąsiad sie na to zgodził. musiałaby być duża dopłata. Każdy woli sie budować przy drodze, koszty utwardzania a potem zabawa z utrzymaniem takiej dojazdowej drogi Poza tym dodatkowy koszt ciagniecia mediów itd

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    1. Jak w tym przypadku będzie interpretowana szerokość działki? Wylicza się średnią czy bierze największy pomiar pod uwagę? A może zależy to od planowanego położenia domu?
    - bierze się największy wymiar

    2. Czy o odległościach od granicy przepisy stanowią inaczej jeśli graniczę z działką rolną(działka A na obrazku).
    - nie stanowią. Odległości dotyczą dokładnie tej, nie innej działki budowlanej na której ma powstać budynek

    3. Najprościej rzecz ujmując: czy mogę budować w granicy działki lub bliżej niż 3m? I na jakiej podstawie?
    - w tym przypadku można realizować budynek 1,5m od gr.dz. lub w jej granicy, tylko i wyłącznie wówczas, jeśli zapisy Planu Miejscowego na to pozwolą.
    .... można zawsze wystąpić o odstępstwo od przepisów budowlanych odpowiednio motywując daną, istniejącą sytuację, ale i to odstępstwo musi być zgodne z Planem Miejscowym od którego zapisów nie ma formy odwoławczej
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony