dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    barciak

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    1

    Domyślnie [Przed kupnem domu] O co pytać dewelopera?

    Witajcie.

    Na Forum jestem nowy, więc pozwólcie, że tytułem wstępu się przywitam i napiszę kilka słów o sobie.
    Tak więc serdeczne "cześć" dla wszystkich Użytkowników!
    Krótko o mnie: 28-latek z Legnicy, który stoi przed ważnymi decyzjami dot. budowy / kupna domu.

    Od dłuższego czasu w mojej głowie rodził się plan dotyczący budowy domu. Niestety nie mam żadnego doświadczenia i wiedzy w tym temacie, nie mam również "szwagra", który mógłby mi pomóc sprawę ogarnąć. Dodatkowo, krąży wiele głosów odnośnie braku fachowców, 2 latach wyjętych z życia, czy logarytmiczne rosnących kosztach budowy (plan vs rzeczywistość).

    Porzuciłem więc myśl budowy domu i skupiłem się na kupnie jakiejś nieruchomości z rynku pierwotnego. Wiele osób doradziłoby zapewne kupno "dobrego" mieszkania, ale osobiście mam serdecznie dość uciążliwych sąsiadów i cen 5000 zł / m2 za stan surowy (takie ceny aktualnie obowiązują w Legnicy). Wolałbym zakupić malutki domek wielkości mieszkania (np. bliźniak) o powierzchni 65-75m2.

    5 km od Legnicy w bardzo ciekawym, spokojnym i dobrze skomunikowanym miejscu powstaje nowa inwestycja, a w ramach niej parterowe bliźniaki o powierzchni 68m2. Inwestycja, o której piszę to Zielony Zakątek w Gniewomirowicach.

    Projekt bardzo przypadł mi do gustu, ale mówiąc wprost - nie mam pojęcia jak ocenić jakość tych domów. I tutaj wreszcie przechodzę do sedna sprawy - jakie pytania obligatoryjnie powinienem zadać deweloperowi przed kupnem domu?

    Kwestie finansowe - co tutaj jest najistotniejsze? Jak nie nadziać się na minę? Co sprawdzić?

    Kwestie techniczne - jakie kluczowe dane techniczne powinienem uzyskać? O co pytać?

    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.

    Z góry dziękuję i pozdrawiam!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zazwyczaj deweloper buduje najniższym kosztem, z najtańszych materiałów. I jak mu się uda, to przemyci kilka innych oszczędności.
    Więc nie licz na dom energooszczędny - deweloper zbuduje minimum wymagane prawem. I pod to będzie miał na papierze podane wymagania techniczne.

    Dlatego najlepiej zacząć interesować się domem jeszcze w trakcie budowy. Czy faktycznie są robione poprawnie izolacje fundamentów i podłogi? Gdzie poprowadzona jest woda z rynien?
    Czy osiedle będzie miało utwardzoną i odwodnioną drogę dojazdową?

    Z tego co widzę, to NIE JEST BLIŹNIAK! To bardzo ważne z punktu widzenia prawa. To dom dwulokalowy. Będzie małą wspólnotą mieszkaniową, ze wszystkimi problemami, jakie to rozwiązanie za sobą pociąga.

    Pomiędzy lokalami jest zwykła ściana - jak trafi ci się głośny sąsiad, to warunki akustyczne takie same jak w bloku.

    W sumie czym planuje grzać ten dom deweloper? Prądem? Na rzutach nie ma komina, kotłowni. Ciekawe jak mieści się w wymaganiach na energię pierwotną?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 05-01-2020 o 19:56

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kubary

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-225
    Posty
    12

    Talking

    Myślę, że najprostszą metodą jest zapytanie.. o wszystko. Ponieważ my dokładnie tak zrobiliśmy.
    Deweloper musi udostępnić Ci wszystkie informacje o projekcie - a Internet to istna skarbnica wiedzy. Sprawdź czy proponowane materiały są dobrej jakości, czy są polecane, jakie są wady i zalety danych rozwiązań. Sprawdź czy spełniają normy.

    Po drugie - jeśli zdecydujesz się na zakup domu od dewelopera, to pilnuj budowy - bo różni są pracownicy budowlani, większość wyznaje zasadę "byle jak, byle do domu", więc warto przypilnować, żeby nie było niedoróbek.

    W sprawie wyboru dewe - poczytaj w necie opinie, albo nawet lepiej - popytaj ludzi, którzy mieszkają na osiedlach od niego. My dokładnie tak zrobiliśmy
    Wybralliśmy Lokum na podstawie opini z Internetu, po czym pojechaliśmy do Rozarium Tuchomskiego żeby zobaczyć domy i zrobić rekonesans. I opłaciło się, bo wybraliśmy dzięki temu dobrą firmę.

    Więc, podsumowując - musisz sięz ainteresować tematem i dużo, dużo czytać!

  4. #4

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za porady, mam w planach zakup nowego mieszkania dla siebie, jednak szukam porad, na co powinienem zwrócić uwagę podczas zakupu.

    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 27-05-2023 o 14:32

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.617

    Domyślnie


    Cytat Napisał krystian1512 Zobacz post
    Posiadałem już własną działkę, dlatego zdecydowałem się na budowe domu. To były cięzke 3 lata, ale warto było.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony