dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie Kotłownia - ciąg wsteczny przez rekuperację

    Cześć,

    Mam spory problem z wentylacją kotłowni i nie wiem czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić. Liczę na Waszą pomoc.

    Kotłownia znajduje się w piwnicy za szczelnymi drzwiami i jest jedynym pomieszczeniem wentylowanym grawitacyjnie. W innych pomieszczeniach działa WM.
    Jako "zetka" służy mi rura fi 16, wypuszczona w kotłowni 50 cm nad podłogą.
    Jako wyciąg poprowadzoną mam rurę fi 10 w suficie. Sufit znajduje się na wysokości 2.25.

    Problem mam taki, że powietrze nawiewa mi i przez "zetkę" i tą rurą wyciągową.
    Komin dymny jest zatkany (nie mam pieca tylko pompę).

    Trzy fakty są warte odnotowania:
    - Jak zatkam "zetkę", to znacznie mocniej dmucha mi powietrze do kotłowni tą rurą wyciągową
    - Jak zatkam zetkę i uchylę okno (mniej więcej 2 metry nad podłogą), to nagle przestaje mi dmuchać tą rurą wyciągową. Ba, nagle zaczyna spełniać swoje zadanie i wyciągać powietrze.
    - Przy odetkanej "zetce" po otwarciu okna, z "zetki" ciącg jest znacznie słabszy i rura wyciągowa również wyciąga

    Mam nadzieję, że w miarę logicznie to opisałem.

    Czy jestem skazany na otwarte okno czy ktoś ma pomysł czemu "zetka" nie spełnia do końca swojego zadania?

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Ostatnio edytowane przez wrozansk ; 13-01-2020 o 16:37
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Ok, znalazłem winowajce. Jest nim rekuperator...tylko nie jestem w stanie ogarnąć dlaczego.

    Wyrzutnia rekuperacji jest podłączona do jednej strony komina wentylacyjnego, wentylacja kotłowni do drugiej. W kotłowni ten kanał, do którego jest podłączone reku, jest zalepiony.

    I teraz nie wiem z jakiego powodu jak ustawię mocniejszy bieg na reku, dmucha mi do kotłowni. Przy niższym biegu jakiś tam ciąg w kotłowni jest, aczkolwiek dopiero jak wyłączę reku wentylacja w kotłowni działa jak należy. Skoro komin wentylacyjny ma dwa oddzielne kanały, to jakim cudem idzie powietrze z wyrzutni do kotłowni? Ktoś ma jakiś pomysł?

    Pozdrawiam.

    Wojtek
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Nieszczelności przy rekuperatorze? Rozumiem, że znajduje się on w kotłowni? Jeśli tak, to gdyby były nieszczelności może wytwarzać podciśnienie i zaciągać powietrze z każdej możliwej kratki chociaż nie wiem czy to dobry trop, chyba byś wyczuł, że gdzies zasysa powietrze reku
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Rekuperator jest na poddaszu.
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Nikt nie ma pomysłów?

    O ile aż tak bardzo by mi to nie przeszkadzało, problem w tym że zimne powietrze, jakie leci w dół przez kanał wentylacyjny, dość mocno wychładza mi płytki w obu łazienkach, przez co same łazienki są chłodniejsze niż powinny być.

    Jak narzie chyba jedyne rozwiązanie to zatkać w ogóle kotłownie i albo w ogóle jej nie wentylować albo zostawić otwarte drzwi. A tego wolałbym uniknąć :/

    Pozdrawiam,

    Wojtek
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony