dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 16
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 309
  1. #1

    Domyślnie Praca stała a z taktowaniem ?

    Witam !

    Od kilkunastu dni pompa u mnie działa nonstop (krzywa grzewcza).

    Przy standardowym ustawieniu tzw "termiki" (podobno to jest detla) pompa taktuje , czyli sprężarka działa pewien czas , wyłącza się i działa sama wtedy sama pompa obiegowa i jak spadnie temperatura wody w podłodze to wtedy ponownie włącza się spręzarka.

    Gdzieś wyczytałem że takie działenie nie jest zbyt korzystne (pompa inwerterowa) i że lepiej zmusić pompę do pracy ciągłej (tak aby sprężarka działała jak najdłużej). Zmieniłem termikę na wyższą (chyba deltę z 4 na 6 , jeśli dobrze to odczytuje) i wtedy spręzarka działa bardzo długo ....

    Cały czas pompa pracowała na "wyższej termicie" czyli delcie ...

    2 dni temu przestawiłem termikę na domyślą. Pompa zaczeła "taktować" ale zużycie prądu mocno spadło ...
    Komfort cieplny w obu przypadkach identyczny ...

    Zastanawiam się wiec czy faktycznie parcie na pracę nonstop pompy ma jakiś sens ?
    Co z tego że włączeń/wyłączeń będzie mniej jak czas pracy silnika (spręzarki) będzie dużo wyższy a nic nie jest wieczne ...

    Za włączanie/wyłączania odpowiada zapewne jakiś przekaźnik którego cena wymiany będzie zapewne niższa niż sprężarki ...

    Jeszcze potestuje ale wygląda że wcale praca nonstop sprężarki nie jest wcale najekonomiczniejsza , choć w moim przypadku ...

    Czy są jakieś wytyczne ile razu na godzinę pompa inwerterowa może się włączyć i jest to dopuszczalne ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    hej mnie też to zastanawia wiem jakie są wojny o to na forum, lodówka w domu pracuje tak samo wł/wył ja mam panasonica SDC i tam w instrukcji serwisowej jest tak:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompa wł wył.jpg
Wyświetleń:	1943
Rozmiar:	58,1 KB
ID:	409556

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    2 dni temu przestawiłem termikę na domyślą. Pompa zaczeła "taktować" ale zużycie prądu mocno spadło ...

    A co to znaczy ,,taktować " tzn ile razy na dobę pc się załącza i wyłącza .

    Gdzieś wyczytałem że takie działenie nie jest zbyt korzystne (pompa inwerterowa)

    Zbyt częste załączanie i wyłączanie na dobę pc to niedobrze w przypadku pc on/of , akurat przy inweterze to mniejsze zło

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    A co się dzieje z ciepłem dostarczonym do budynku, jeżeli dłużej pracuje i więcej zużywa kWh to wewnątrz powinno być cieplej, jeżeli nie jest to na logikę próbujesz porównać zachowanie pompy w różnych warunkach (temp.zewn, wiatr etc)...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Witam !

    Od kilkunastu dni pompa u mnie działa nonstop (krzywa grzewcza).

    Przy standardowym ustawieniu tzw "termiki" (podobno to jest detla) pompa taktuje , czyli sprężarka działa pewien czas , wyłącza się i działa sama wtedy sama pompa obiegowa i jak spadnie temperatura wody w podłodze to wtedy ponownie włącza się spręzarka.

    Gdzieś wyczytałem że takie działenie nie jest zbyt korzystne (pompa inwerterowa) i że lepiej zmusić pompę do pracy ciągłej (tak aby sprężarka działała jak najdłużej). Zmieniłem termikę na wyższą (chyba deltę z 4 na 6 , jeśli dobrze to odczytuje) i wtedy spręzarka działa bardzo długo ....

    Cały czas pompa pracowała na "wyższej termicie" czyli delcie ...

    2 dni temu przestawiłem termikę na domyślą. Pompa zaczeła "taktować" ale zużycie prądu mocno spadło ...
    Komfort cieplny w obu przypadkach identyczny ...

    Zastanawiam się wiec czy faktycznie parcie na pracę nonstop pompy ma jakiś sens ?
    Co z tego że włączeń/wyłączeń będzie mniej jak czas pracy silnika (spręzarki) będzie dużo wyższy a nic nie jest wieczne ...

    Za włączanie/wyłączania odpowiada zapewne jakiś przekaźnik którego cena wymiany będzie zapewne niższa niż sprężarki ...

    Jeszcze potestuje ale wygląda że wcale praca nonstop sprężarki nie jest wcale najekonomiczniejsza , choć w moim przypadku ...

    Czy są jakieś wytyczne ile razu na godzinę pompa inwerterowa może się włączyć i jest to dopuszczalne ?

    Popytaj u instalatora-powinien mieć info o min ilości cykli on/off (może mają programowo jakoś to rozwiązane ?).
    U mnie w Panasie jest mowa coś o 20 min cyklach.
    Uważam ,że PC powinny mieć możliwość regulacji czasu przerwy przy małym obciążeniu i cyklu "taktowania".
    Na moich grzejnikach jest wyraźnie widoczne w temp zewnętrznych ok 10st i więcej -kiedy termostat jeszcze nie wyłączył PC , a ta przez pewien czas pracuje z min modulacją. Rozwiązałem to przez kontroler dT (kontrola w zakresie temp na PC ok 44 /45st) +przekaźnik czasowy (nastawa na 30 min).
    Na podłogówce taktowanie powinno być słabo widoczne przy inwerterze -cykle on/off PC u większości użytkowników to nawet kilka godzin. Cykl powyżej 1 godziny jest wg mnie bardzo bezpieczny (o ile DTR danej PC nie inaczej opisuje temat).
    Inwertery zasilają bezpośrednio silniki sprężarek -więc elektronika nie uszkadza się od tego , może więcej ucierpieć mechanika (ale tu już się więcej wypowiedzą chłodnicy).
    Dla mnie praca PC co kilkanaście minut , to zwiększone zużycie energii na start sprężarki (trzeba podgrzewać olej -a to robi grzałeczka) oraz zużycie mechaniczne sprężarki.
    Częste cykle on/off mają bardzo słabą sprawność-sprawdziłem u siebie wielokrotnie.Problem polega na tym ,że możemy tego nie zauważyć -ponieważ mamy ogólnie niskie zużycie.Wystarczy niekiedy delikatnie skorygować ustawienia w PC , aby wydłużyć czasy wyłączeń i będzie ok.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Może masz za mocną pompę ? Gdybam, nie znam się na PC.. ale widzę jak pracują u mnie piece gazowe o różnej mocy minimalnej w mieszkaniach o podobnym metrażu. Fakt, same grzejniki, gaz itd, ale może zasady działania podobne?
    Pytając o pompy w 3ch różnych instalatorów, miałem rozrzut w mocy od 7miu do 9kW na mój domek. Jeden tylko pytał o wykończenie podłóg i czym zalane będzie podłogówka, bo to wszystko ma znaczenie i właśnie on proponował najsłabszą pompę. Pozostali spytali tylko o metry kwadratowe i stwierdzili, że 9kW
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 19-03-2018 o 16:02

  7. #7

    Domyślnie

    Jakie jest OZC? oraz jaka gruba wylewka?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Ja grzeję non stop,

    grzanie proste, Delta 5

    najlepiej się sprawdza grzanie ciągłe, gdy pompa jest zbliżona do zapotrzebowania budynku + cienka wylewka. U Mnie mam 7 KW SDC + anhydryt i chodzi super.
    Mniejsze pompa to mniejsza moc nominalna na której chodzi pompa.
    U Mnie przy temp. zasilania max 31 St. moc minimalna wynosi 2,2 KW (pobór 0,4 KW i produkcja 1,8 KW) i pompa chodzi cały czas na 20-25 HZ.

    Przy temp. ujemnych chodzi non stop i miałem tak, że tylko 1 wyłaczenie sprężarki na dobę (zmiana na CWU),

    pompa zaczyna taktować tak przy temp. + 3 ST. C. - wtedy też grzeje ciągle, ale od 24 o 16.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180215_201516.jpg
Wyświetleń:	488
Rozmiar:	79,8 KB
ID:	409599  
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Ja grzeję non stop, grzanie proste, Delta 5.Najlepiej się sprawdza grzanie ciągłe, gdy ;
    - moc pompy jest zbliżona do zapotrzebowania budynku + cienka wylewka.
    U Mnie mam 7 kW SDC + anhydryt i chodzi super.
    Mniejsze pompa to mniejsza moc nominalna na której chodzi pompa.
    U Mnie przy temp. zasilania max 31C, moc minimalna wynosi 1,8 kW ( pobór 0,4 kW, produkcja 1,8 kW) i pompa chodzi cały czas na 20-25 hz.
    Przy temp. ujemnych chodzi non stop i miałem tak, że tylko 1 wyłączenie sprężarki na dobę ( zmiana na CWU ),
    Pompa zaczyna taktować tak przy temp. > + 3 ST. C. Wtedy też grzeje ciągle, ale od godz. 24 do 16.
    Pompy PC/PW serii H modulują od b.niskiej mocy, mają pompę zasilającą inwerterową.
    Poprzedniej serii pompy ciepła, minimalny poziom modulacji miały znacznie wyższy i dla pompy 7 kW - wynosił 1,59 kW.
    U kolegi Marcin34_Śl minimalny poziom modulacji wynosi 0,4 kW.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Pompy PC/PW serii H modulują od b.niskiej mocy, mają pompę zasilającą inwerterową.
    Poprzedniej serii pompy ciepła, minimalny poziom modulacji miały znacznie wyższy i dla pompy 7 kW - wynosił 1,59 kW.
    U kolegi Marcin34_Śl minimalny poziom modulacji wynosi 0,4 kW.
    Albo jestem ślepy albo nie rozumiem tych tabelek, bo wynika z nich zupełnie coś innego:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC 7kW 2.jpg
Wyświetleń:	770
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	409606

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    redblack,

    ale co wynika z tych tabelek?

    Moc maksymalna, pobór energii i COP...nic więcej. My mówimy o modulacji na niskiej mocy, w tych tabelkach nie ma mocy minimalnej.

    Z moich obserwacji, moja pompa może pracować z minimalną mocą około 2,2 KW.

    Przy OZC 4,6 KW, odpowiada to zapotrzebowaniu domu przy temp. około 3 St C - czyli wtedy dom potrzebuje 2 KW,

    Tak więc równanie jest proste - pompa zaczyna taktować jak moc minimalna pompy jest większa niż zapotzrebowanie domu. U Mnie wychodzi gdzieś + 3-4 St.C.

    Żeby pompa wogóle nie taktowała, to trzeba my mieć jeszcze Mniejszą pompę - 5 KW.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OZC 4,5 kW          PC 7 kW1 f.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	20,6 KB
ID:	409621  
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  12. #12
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Tak więc równanie jest proste - pompa zaczyna taktować jak moc minimalna pompy jest większa niż zapotzrebowanie domu. U Mnie wychodzi gdzieś + 3-4 St.C.
    Nie jest to wcale takie proste bo mój słoń nie taktuje wogole

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie jest to wcale takie proste bo mój słoń nie taktuje wogole
    Bo ty mosz chopie 4x więcej betonu w wylewce Wygląda na to że razem z Marcinem macie dobrze dobrane pompy tylko inna jest ich specyfika pracy
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  14. #14
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tulisko Zobacz post
    Bo ty mosz chopie 4x więcej betonu w wylewce Wygląda na to że razem z Marcinem macie dobrze dobrane pompy tylko inna jest ich specyfika pracy
    Dlatego pisałem,że to nie jest takie proste

    Swoją drogą uważam,że anhydryt to może nie błąd ale bez sensu bo nie dość,że drogi to jeszcze nie daje nic przy pracy z pompą. Zero zalet.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-03-2018 o 23:11

  15. #15

    Domyślnie

    To może przy wyborze pompy ciepła należy głowie patrzeć na to jaką modulację posiada pompa, tak aby jak najmniej taktowała przy temperaturach powyżej 0. Producenci powinni się chwalić w swoich broszurach, jaką modulację posiada ich produkt.

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    To może przy wyborze pompy ciepła należy głowie patrzeć na to jaką modulację posiada pompa, tak aby jak najmniej taktowała przy temperaturach powyżej 0. Producenci powinni się chwalić w swoich broszurach, jaką modulację posiada ich produkt.
    Jeśli moc grzewczą pompy dobiera się pod obciążenie cieplne domu to nie ma tematu taktowania tym bardziej przy wylewce betonowej.

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    A tak poza tym nie wiem w czym macie problem bo widzę,że nadużywacie słowo "taktowanie.
    Normalnym jest,że jak woda w podlogowce osiągnie zadaną temp.zasilania wynikająca z krzywej to sprężarka wyłączy się i będzie czekała na sygnał z powrotu żeby ponownie grzać.

  18. #18

    Domyślnie

    1/ Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada
    Na Temperatury > - 2 C ,
    2/ Budynek przy temperaturze 0*C, potrzebuje tylko 50 % mocy maksymalnej.
    3/ Wykres doboru grubości wylewki betonowej ; http://www.szkut.com/dom/wylewka_wykres.jpg
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #19
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A co się dzieje z ciepłem dostarczonym do budynku, jeżeli dłużej pracuje i więcej zużywa kWh to wewnątrz powinno być cieplej, jeżeli nie jest to na logikę próbujesz porównać zachowanie pompy w różnych warunkach (temp.zewn, wiatr etc)...
    Racja.
    Czyli najprawdopodobniej KG masz źle ustawiona dla temperatur dodatnich.
    Jeśli masz tylko jeden "kaganiec" w postaci termostatu np.w salonie i jest to dla PC wyznacznik, będzie tak długo grzała (nawet z taktowaniem-jak je nazywasz, ale wg. mnie tak nie jest) aż w tym pomieszczeniu z termostatem osiągnie zadaną temperaturę. A skoro się nie wyłaczyła, nie osiągnęła w tym pomieszczeniu temp.zadanej. Krzywa jest zbyt niska.
    Podnieś KG dla np.15deg z 25deg na 28deg. Efekt będzie taki, że PC dogrzeje szybciej do zadanej na termostacie i się wyłączy.
    Takie są uroki sterowania z jednym termostatem. To proste.

  20. #20
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jeśli moc grzewczą pompy dobiera się pod obciążenie cieplne domu to nie ma tematu taktowania tym bardziej przy wylewce betonowej.
    To dlaczego masz przewymiarowane PC?
    Akumulacyjność posadzki to taki banał dobry dla "pseudo" oszczędności.
    Ja mam 35cm betonu pod nogami (względy konstrukcyjne). Fakt, potrafi to przy 0 do -5deg utrzymywać temp w zakresie 0,5-1 deg przez 12h, ale czy to jest komfortowe ? Jak dla mnie nie.

Strona 1 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony