dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Kształtki U

  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie Kształtki U

    Buduje z betonu komórkowego. Czy Waszym zdaniem ma sens zastosowanie ich na:
    Wieniec
    Słupy żelbetowe
    Nadproża
    Rzekomo pozwalają na uniknięcie mostków termicznych w tych miejscach. Z drugiej strony u mnie sam koszt kształtek to ok 3000 zł. Zastanawiałem się czy nie lepiej pójść w styropian o lepszej lambdzie i niech będą te mostki, ale ...

    Żelbet 25cm + 20 cm styropianu Passive Pro 030 daje lambdę 0.14 W/(m2K), a na betonie komórkowym zamiast żelbetu wychodzi 0,12.

    Wydaje mi się więc, że kształtki na słupy i wieniec to byłby przerost formy nad treścią i lepiej zapakować porządny styropian? Może na nadproża ma to sens?

    Stosowaliscie u siebie?

  2. #2

    Domyślnie

    Przy budowie sciany dwuwarstwowej takie ksztaltki nie maja sensu. No chyba ze nie chce Ci sie szalowac ale takie rozwiazanie nie jest ani szybsze ani tansze ani lepsze niz tradycyjne szalunki.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Jakie kształtki do słupów?
    Do nadproży wiem jakie są, Kiedyś dawno temu stosowałem - nie polecam.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Buduje z betonu komórkowego. Czy Waszym zdaniem ma sens zastosowanie ich na:
    Wieniec
    Słupy żelbetowe
    Nadproża
    Rzekomo pozwalają na uniknięcie mostków termicznych w tych miejscach. Z drugiej strony u mnie sam koszt kształtek to ok 3000 zł. Zastanawiałem się czy nie lepiej pójść w styropian o lepszej lambdzie i niech będą te mostki, ale ...

    Żelbet 25cm + 20 cm styropianu Passive Pro 030 daje lambdę 0.14 W/(m2K), a na betonie komórkowym zamiast żelbetu wychodzi 0,12.

    Wydaje mi się więc, że kształtki na słupy i wieniec to byłby przerost formy nad treścią i lepiej zapakować porządny styropian? Może na nadproża ma to sens?

    Stosowaliscie u siebie?
    Ja miałem ścianę jednowarstwową która miała byc obłożona jedynie kamieniem z zewnątrz , w projekcie były kształtki . Po małej modyfikacji użyliśmy ytonga 6 cm zamiast kształtek oprócz tego od zewnętrznej strony wieńca między ytonga a wieniec xps który mi został z płyty fundamentowej . Jeżeli masz dwuwarstwową ścianę to całkiem bez sensu tak jak napisał mój przed przedmówca.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja myślałem aby stosować je na nadproża ale jak zobaczyłem jak licho są wykonane te kształtki to odpuściłem. W Solbecie te kształtki to po prostu poklejone ze sobą wąskie plastry betonu komórkowego chyba 5cm przy 24cm całości no i cena poraża. Sam gość w hurtowni mówił, że przy zamówieniu powiedzmy 50szt, połowa będzie popękana i nie nadawała się do użytku.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Jakie kształtki do słupów?
    Do nadproży wiem jakie są, Kiedyś dawno temu stosowałem - nie polecam.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ksztaltki-U-SOLBET-szalunek.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	439159
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za opinie. Jak zwykle, Wasza pomoc jest nieoceniona.
    Rozważę jeszcze kilka razy jako szalunek pod nadproża - mam ich niewiele do kupienia, bo niewiele okien i drzwi
    Ale chyba dam sobie spokój. Tyle argumentów przeciw tu padło

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	main.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	30,7 KB
ID:	439160
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 08-01-2020 o 17:21
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  8. #8

    Domyślnie

    Zamiast tych ksztaltek to kup sobie nadproza prefabrykowane L ki i uloz Lkami zwrocone do zewnatrz i powstanie Ci wneka na styropian. Jak tak bardzo Ci zalezy na braku mostkow to mozesz w nadproze zaszalowane w tradycyjny sposob przed laniem betonu wlozyc xps 5 cm tyle ze to musialbys skonsultowac z konstruktorem. Mozesz tez zrobic tak jak zrobil MMark w dziale samorobow czyli nadprozo wieniec i do niego od spodu wklejone bloczki z bk . Pamietaj tez zeby wszystkie takie pomysly konsultowac z konstruktorem albo przynajmiej kierownikiem budowy. Ja jednak uwazam ze te wszystkie zabiegi przy scianie dwuwarstwowej sa przerostem formy nad trescia.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał gredymin Zobacz post
    Ja myślałem aby stosować je na nadproża ale jak zobaczyłem jak licho są wykonane te kształtki to odpuściłem. W Solbecie te kształtki to po prostu poklejone ze sobą wąskie plastry betonu komórkowego chyba 5cm przy 24cm całości no i cena poraża. Sam gość w hurtowni mówił, że przy zamówieniu powiedzmy 50szt, połowa będzie popękana i nie nadawała się do użytku.
    Używałem solbetowskich, potwierdzam sypały się strasznie, nawet jak nie byly rozwalone to zanim zostały wbudowane potrafiły się rozkleić.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony