dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie Drzwi do pomieszczenia technicznego 3 m od granicy, czy to PRAWNIE to możliwe?

    Witam,

    Mam pytanie, jak robiłem swój projekt trzymałem sie odległości 3 metry sciana bez okien a 4 z oknami i drzwiami.

    Obok mojego szwagra postawiono dom który mial w scianie 3 metry od granicy otwór wypełniony luksferami i tak bylo jakiś czas. Pod koniec roku luksfery zostały zdemontowane a w to miejsce wstawiono drzwi. Czy jest to zgodne z przepisami? W jakiś sposób zostały przepisy ominiete? Czy jest to samowola budowlana?

    Jak bym wiedział ze jest sposób na obejście przepisu to sam zrobil bym otwór z luksferow w kotłowni gazowej ktory następnie przerobil bym na drzwi.


    Jakie konsekwencje moga za taki czyn grozić? I jak na dobra sprawę taki czyn interpretowac bo przeciez otwor w scianie nie zostal wybity bo przed drzwiami juz byl tylko ze z luksferami.


    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Skorygowałem Twój temat i przeniosłem go do działu ogólnego, bo pytasz nie o sprawy techniczne, a o aspekt zgodności z prawem budowlanym.
    Myślę że tu będzie więcej osób zorientowanych w temacie.
    Póki co - mi wydaje się, że sąsiad obszedł prawo i dokonał samowoli budowlanej.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Skorygowałem Twój temat i przeniosłem go do działu ogólnego, bo pytasz nie o sprawy techniczne, a o aspekt zgodności z prawem budowlanym.
    Myślę że tu będzie więcej osób zorientowanych w temacie.
    Póki co - mi wydaje się, że sąsiad obszedł prawo i dokonał samowoli budowlanej.
    I zrobił to korzystając z porad na niniejszym forum.
    A w ogóle to czepiasz się, przecież do odbioru drzwi nie było

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    Czyli innymi slowy znalazl sposob na obejscie przepisu? Mądry gość...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    Czyli innymi slowy znalazl sposob na obejscie przepisu? Mądry gość...
    Tia... do momentu aż go jakiś zawistny sąsiad nie zakapuje, Oprocz drzwi straci pare tysi na grzywnę.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Dlaczego zawistny? Po .... jest prawo? Obowiązuje mnie, obowązuje sąsiada więc niechaj nie kozaczy. Pismo do PINB to jest objaw czujnosci obywatelskiej, kapowanie to było za czasów ochrany carskiej i UB.

    Najskuteczniejszą egzekucją przepisów sa wymuszenia na przejazdach kolejowych. Stał znak B-20? Zlekceważyłeś? Recydywy nie będzie. W 99,99% skuteczne.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Przeważnie przepisy mają sens ale czasem w jakims konkretnym przypadku prawo i przepis jest bez sensu i wtedy ten zawistny sąsiad który kapuje nie czyni dobra tylko zło. Nie mowie o przypadku autora tematu, ale np znajomy miał budynek który stał dziesiątki lat niecałe 3m od granicy - w scianie tej miał z 6 dużych okien w stronę sąsiada (pusta działka) . Był to stary dom bez kuchni na piętrze więc sąsiad przerobił jeden ze slepych schowkow na kuchnie. Konieczne tam było okno - zgodnie z nowymi przepisami musi być 4m od granicy więc aby je wstawić musiał cofnać ścianę na szeroksoci nowej kuchni o ponad metr zmiejszając przyszłe pomieszczenie. Inaczej urząd by nie zgodził sie na przebudowe i wstawienie 7go okna mimo że 6 (dużo wiekszych) już było w tej ścianie. Teraz budynek wygląda smiesznie bo jest prostopadłoscianem z wnęka w jednym miejscu na ściankę z oknem kuchennym. I nad tym okap dachowy o glebokosci 1.5m zamiast 30cm jak po calym obrysie. Nie dosc że wygląda to głupio to nie jest w żaden sposob bezpieczniejsze ani lepsze dla nikogo, a chyba o to powinno chodzić w tym prepisie.
    Oczywiście mogl to przebudować bez zgłaszania ale wlasnie z obawy przez zawistnymi sąsiadami przez pol roku chodzil miedzy architektem a urzedami. Wszystko przez smieszne ale konieczne okno.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Budynek był przedwojenny więc stare okna mogły być.
    Nowe okno podpada pod bieżące przepisy i tak być musi.
    Dura lex, sed lex.
    Nic śmiesznego.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 10-01-2020 o 15:48 Powód: Nic...

  9. #9

    Domyślnie

    Luksfer traktowany w prawie jest jak ściana, więc otworu okiennego nie było. Zmienić go sobie są siad może ale na pełną ścianę. Wstawienie tam okna czy drzwi (poza szczególnymi przypadkami gdzie np. działka ma poniżej 16m szerokości) jest niedozwolone. W przypadku wąskich działek istnieje taka możliwość ale za zgodą sąsiada i zazwyczaj muszą to być drzwi p.poż. To samo co w budowie domu czy czegokolwiek w granicy działki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony