dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła czy gaz w starym domu??

    Dzień dobry

    Pomału przymierzam się do wymiany mojego źródła ciepła. Od dłuższego czasu czytam forum, ale im więcej czytam, tym coraz większy mam mętlik w głowie, dlatego zwracam się o pomoc do szanownych forumowiczów. Ale do sedna. Mój dom, to typowy czworak z lat 60 zbudowany większości z kamienia, otynkowany, grubość murów ok 45 cm, przerwa dylatacyjna w środku. Powierzchnia w sumie ok 130 mm2. Dół ok. 70 m2, zamieszkałe poddasze ok. 60 m2. Dom jest w zasadzie nie docieplony. Elementy docieplenia to strop ( wełna mineralna, styropian 10 cm) oraz dawno temu ocieplono od wewnątrz styropianem 5 cm jedną ścianę ( północną). Na górze w podłodze styropian 5 cm. I to chyba wszystko jeżeli chodzi o ocieplenie. Od razu dodam, że docieplenie budynku, raczej nie wchodzi w grę. Dach kończy się praktycznie na równi z murem, więc trzeba by go wypuścić, a to wszystko razem generuje duże koszty. Teraz może coś odnośnie mojego źródła ciepła. Ogrzewam dom 16 letnim już piecem na ekogroszek z podajnikiem. Oczywiście przewymiarowanym 25 kW. Paliwo to pellet węglowy Varmo, a w sezonie letnim na ciepłą wodę ekogroszek, lub ekoret ( ekomiał). W domu są tylko grzejniki Purmo C22. Na dole 4 grzejniki, po jednym w każdym pomieszczeniu, na górze 6 grzejników. W tym sezonie spaliłem ok 3 ton Varmo i ok. pół tony pozostałego paliwa ( w większości na ciepłą wodę). Jak dla mnie to niedużo, ale zimy jak wiemy praktycznie nie było. W poprzednim sezonie spaliłem ok. 3.8 tony ( CWU+CO). We wcześniejszych latach paliłem tylko ekogroszkiem i spalanie miałem około tonę większe. Obecnie dół jest w zasadzie niezamieszkały więc, grzeję tam na „pół gwizdka”. I teraz może gdzie mam dylemat. Przy 16 letnim piecu, zastanawiam się kiedy odmówi mi posłuszeństwa. Nie chcę go wymieniać na kolejny piec węglowy, więc zostaje się albo gaz, albo pompa ciepła. Powiem szczerze, ze wolałbym pompę, ale czy jest sens w moim przypadku? To, że koszty ogrzewania będę miał większe niż w ocieplonym domu, to nie podlega dyskusji. Pytanie jest czy przy pompie ciepła nie zmarznę?? Obecnie piec mam nastawiony na 54 stopnie. Tej zimy, na poddaszu, tam gdzie mieszkamy, ani razu nie odkręciłem wszystkich grzejników. Mam salon połączony z kuchnią, gdzie są dwa grzejniki większe
    ( 100x 45 cm) i jeden mniejszy ( 60x 45 cm) przez większość zimy jeden większy grzejnik był odkręcony na połowę, a ten mniejszy w całości. Mało tego, przy takich temperaturach w ogóle, nie załączam pompki obiegowej ( jest po prostu zbyt ciepło wtedy). Tej zimy, też nie włączyłem jej ani razu. Dodam jeszcze, że w tym salonie mam szyby w oknach i drzwiach balkonowych trzykomorowe oraz założoną klimatyzację, którą można dogrzać pomieszczenie. Istotne jest też, że my wolimy raczej te niższe temperatury (21-22 stopnie) niż wyższe. I w tym wszystkim upatruje sobie szanse na to, że PC zda jednak egzamin u mnie. Jeżeli się mylę, to wyprowadźcie mnie z błędu. Jest jeszcze jeden problem. Nie posiadam instalacji 3 fazowej, dlatego myślałem o pompach jednofazowych. Wiem, że to może być różnie, ale w domu posiadam ogrzewacz wody 4 kW i nie ma żadnego problemu ( wiadomo, że w przypadku pompy ciepła musiałbym się go raczej pozbyć, przynajmniej w sezonie grzewczym) Zabezpieczenie główne mam 25 A, przy 6.5 kW poboru nie wywala mi bezpiecznika. Z tego co się dowiadywałem, pompa 9 kW średnio pobiera ok 3-3.5 kW więc może instalacja 1 fazowa dałaby radę. Od razu dodam, że nie mam czajnika elektrycznego, czy płyty indukcyjnej. Oczywiście istnieje tez możliwość rozbudowy instalacji elektrycznej do 3 fazowej. I kolejne pytanie, czy dobrze kombinuję? Na ogrzanie domu w poprzednim sezonie poszło mi ok 3 ton paliwa, plus ok. pół tony na ciepłą wodę. Przyjmując nawet 4 tony, to 4x 8000 kWh ( Varmo ma większą moc grzewczą) daje 32000 kW x sprawność pieca ok. 0.65 ( nie wiem, czy nie za mała, ale stary piec, nie mam nawet zaworu mieszającego itp.) to daje 20800 kW I teraz, czy jest możliwe w moich warunkach, przy temperaturze wody na wyjściu ok. 40-45 stopni, uzyskanie średniego COP ok. 3?? Wtedy wychodziłoby ok. 6500-7000 kW. Myślę, że przy takim zapotrzebowaniu i taryfie G11 koszt ogrzewania pompy ciepła wyszedł by podobny do ogrzewania gazem, a może przy zmianie taryfy dałoby się ten koszt obniżyć. Dodam jeszcze, że niedawno założyłem fotowoltaikę, ale tylko 3.5 kW, ze względu na ograniczenia instalacji jednofazowej. Przepraszam, za bardzo długi opis i proszę o wszelkie sugestie, porady itp. Z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlod55 Zobacz post
    Dom jest w zasadzie nie docieplony.
    Elementy docieplenia to strop ( wełna mineralna, styropian 10 cm) oraz dawno temu ocieplono od wewnątrz styropianem 5 cm jedną ścianę ( północną).
    Na górze w podłodze styropian 5 cm. I to chyba wszystko jeżeli chodzi o ocieplenie.
    Od razu dodam, że docieplenie budynku, raczej nie wchodzi w grę.
    Zrobić profesjonalne OZC i będziesz wiedział dużo więcej,
    Przy Pompie - wymaga się dużych grzejników niskotemperaturowych,
    aby grzać czynnikiem o niskiej temperaturze,
    aby COP pompy był duży
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    ..
    ..
    aby COP pompy był duży
    Powiedziałbym zeby nie był zbyt mały, bo duzy przy grzejnikach nigdy nie bedzie

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    SCOP na grzejnikach 3 i lekko więcej jest jak najbardziej realny.
    U mnie mam taki SCOP na temp 40-48st , u kliku kolegów z mniejszymi temp jest wyraźnie lepiej.
    Żadne czary...
    Pzdt
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  5. #5

    Domyślnie

    Gaz, jeśli masz blisko.
    PC jest droga w zakupie. Przy takim domu, musisz grzać non stop, więc oszczędności z tanich taryf brak.
    Ponadto gaz z kotłem i przyłączem będziesz mieć za 12tys do 15 tys max. Za pompę zapłacisz pewnie grubo ponad 30 tys.
    Teraz była lekka zima, więc mało spaliłeś tego brykietu (po ile kupujesz?).
    Natomiast jesli w przyszłości planujesz pv, to taka pompa jest lepszym rozwiązaniem.
    Gaz ostatnio kolejny raz potaniał.
    Jak masz przy działce, to gaz.
    U mnie leci rura z gazem, jednak się nie zdecydowałem, bo miałem tani prąd. Teraz idzie w górę, a od października kolejna podwyżka, bo opłata mocowa.
    Rok temu pisali że 2gr/kWh, teraz podają, że może to być nawet 4,5gr/kWh.
    Trzeba poczekać do 1 października.
    Wracając do tematu.
    Brałbym gaz na Twoim miejscu przez wzgląd na ceny prądu plus koszty inwestycji.
    Chyba że założysz pv, ale to musisz przeliczyć, czy warto iść w tym kierunku pod kątem pompy pw + pv.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 18-08-2020 o 22:52

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ponadto gaz z kotłem i przyłączem będziesz mieć za 12tys do 15 tys max. Za pompę zapłacisz pewnie grubo ponad 30 tys.

    .
    no nie mówiłbym hop z tymi cenami.
    wcale nie musi mieć tak tanio przyłącza

    niech najlepiej sprawdzi u siebie ile by chcieli bez tego nie można porównywać cen instalacji
    wciąż pamiętam, jak u mnie sobie zażyczyli 150k pln za przyłącze...
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Gaz, jeśli masz blisko.
    PC jest droga w zakupie. Przy takim domu, musisz grzać non stop, więc oszczędności z tanich taryf brak.
    Ponadto gaz z kotłem i przyłączem będziesz mieć za 12tys do 15 tys max. Za pompę zapłacisz pewnie grubo ponad 30 tys.
    Teraz była lekka zima, więc mało spaliłeś tego brykietu (po ile kupujesz?).
    Natomiast jesli w przyszłości planujesz pv, to taka pompa jest lepszym rozwiązaniem.
    Gaz ostatnio kolejny raz potaniał.
    Jak masz przy działce, to gaz.
    U mnie leci rura z gazem, jednak się nie zdecydowałem, bo miałem tani prąd. Teraz idzie w górę, a od października kolejna podwyżka, bo opłata mocowa.
    Rok temu pisali że 2gr/kWh, teraz podają, że może to być nawet 4,5gr/kWh.
    Trzeba poczekać do 1 października.
    Wracając do tematu.
    Brałbym gaz na Twoim miejscu przez wzgląd na ceny prądu plus koszty inwestycji.
    Chyba że założysz pv, ale to musisz przeliczyć, czy warto iść w tym kierunku pod kątem pompy pw + pv.
    Gaz mam podłączony pod dom, więc zostaje tylko koszt instalacji kotła itp. Za pompę i całą kotłownię chcą ode mnie w granicach 25-30 tys. Po dotacji i uldze termomodernizacyjnej wychodzi ok 11 do 14 tys. Wiadomo, korzystając z tej samej ulgi na założenie kotła gazowego przy wydatku ok 10 tys powinienem zapłacić ok. 6 tys.
    Pellet udało mi się kupić jeszcze za 880 zł/tona. Sprzedawca miał zapasy z zeszłego sezonu. Obecna cena to 950 za tonę i w przyszłym roku taniej nie kupię. Ekogroszku spalam 25 kg na dobę, tego pelletu 20 kg na dobę, stąd dużo mniejsze spalanie roczne niż węgla.
    Największy problem, to jak piszesz, że przy takim domu trzeba grzać ciągle i nie za bardzo da się skorzystać z tańszej taryfy, a przy stawce 0.6 za kWh, to już sens zakładania pompy jest mniejszy. Fv mam, ale 3.5 kW, więc w żaden sposób nie wystarczy na pompę. Mogę maksymalnie rozbudować instalację PV do 18 paneli, czyli w moim przypadku do około 6.3 kW., więcej na dach nie wejdzie. Znajomy założył sobie pompę ciepła do domu, gdzie ma tylko grzejniki, z tym, że dom ocieplony 5 cm styropianem, ale za to powierzchnia grzewcza znacznie większa. Zobaczę jak mu to będzie wszystko działać i ile zużyje prądu. Chociaż , to jednak całkiem inne domy.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlod55 Zobacz post
    Największy problem, to jak piszesz, że przy takim domu trzeba grzać ciągle i nie za bardzo da się skorzystać z tańszej taryfy, a przy stawce 0.6 za kWh, to już sens zakładania pompy jest mniejszy.
    Dlaczego nie przejść na G12W? Będziesz z automatu miał średnią cenę energii w okolicach 45-50gr/kWh, czyli około 20-25% taniej...

    Cytat Napisał wlod55 Zobacz post
    Fv mam, ale 3.5 kW, więc w żaden sposób nie wystarczy na pompę. Mogę maksymalnie rozbudować instalację PV do 18 paneli, czyli w moim przypadku do około 6.3 kW., więcej na dach nie wejdzie.
    Jeśli możesz - rozbuduj a powinno wystarczyć na c.o. + c.w.u...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    no nie mówiłbym hop z tymi cenami.
    wcale nie musi mieć tak tanio przyłącza

    niech najlepiej sprawdzi u siebie ile by chcieli bez tego nie można porównywać cen instalacji
    wciąż pamiętam, jak u mnie sobie zażyczyli 150k pln za przyłącze...
    Napisalem, jeśli gaz blisko.
    Np u mnie postawienie skrzynki z licznikiem razem z przewiertem pod drogą, to koszt ryczałtu. Teraz to chyba około 2600 zł.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @wlod55

    Przy rozbudowie PV do 6,3 kW bez 3- fazowego zasilania się nie da - takie przepisy niestety.

    Ale zmienić z G11 na G z serii "12" warto, nawet bez PC do zasilania c.o. W najgorszym razie dać PC do grzania wody. Koszt niezbyt duży, a korzyści sporo.

    Mimo, że twierdzisz, że docieplić domy się nie da, nie jestem taki pewien. Przecież pod dachem chyba można dać obróbki blacharskie nawet kilkanaście cm, a to już coś.

    Instalacja 1-fazowa dla PC powinna wystarczyć.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    no nie mówiłbym hop z tymi cenami.
    wcale nie musi mieć tak tanio przyłącza

    niech najlepiej sprawdzi u siebie ile by chcieli bez tego nie można porównywać cen instalacji
    wciąż pamiętam, jak u mnie sobie zażyczyli 150k pln za przyłącze...
    U mojej mamy powrót do gazu po 30 latach wyglądał tak, że z przeróbkami instalacji, wkładem do komina i wszystkimi kosztami wyszło ok 14 tys. Więc koszt może być u kolegi wyższy (bo będzie wprowadzał gaz do domu-projekty instalacji, przyłacza, wykonanie tego)
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    U mojej mamy powrót do gazu po 30 latach wyglądał tak, że z przeróbkami instalacji, wkładem do komina i wszystkimi kosztami wyszło ok 14 tys. Więc koszt może być u kolegi wyższy (bo będzie wprowadzał gaz do domu-projekty instalacji, przyłacza, wykonanie tego)
    Gaz już mam w domu, korzystam z kuchni na gaz. Instalując kocioł na gaz, chciałbym przebić się przez ścianę, aby nie zakładać wkładu kominowego.

    Cytat Napisał vr5
    Mimo, że twierdzisz, że docieplić domy się nie da, nie jestem taki pewien. Przecież pod dachem chyba można dać obróbki blacharskie nawet kilkanaście cm, a to już coś.
    Pewnie się da, ale pytanie o ile obniży mi to koszty?? Tym bardziej, że pewnie będzie to zabieg droższy niż standardowo ( ocieplenie wełną, obróbka blacharska itp) niektórzy wprost piszą, że domów z kamienia nie powinno się ocieplać ( gdzieś się natknąłem na taką opinię) Od razu zaznaczam, że nie jestem ekspertem i cytuję to, co gdzieś znalazłem w sieci.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @wlod55

    Przy rozbudowie PV do 6,3 kW bez 3- fazowego zasilania się nie da - takie przepisy niestety.

    .
    Zmniejszyli w tym roku. Dla 25A jest niespełna 5, 2 kWp według infolinii, jednak wydaje mi się że znajomemu nie dali więcej jak 4. Dopytam się w przyszłym tygodniu. . Nie pamiętam, bo znajomy zakladal i sobie pluł w brodę, że nie założył rok temu, bo teraz ma o 1 kWp mniej.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 19-08-2020 o 14:03
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    U mojej mamy powrót do gazu po 30 latach wyglądał tak, że z przeróbkami instalacji, wkładem do komina i wszystkimi kosztami wyszło ok 14 tys. Więc koszt może być u kolegi wyższy (bo będzie wprowadzał gaz do domu-projekty instalacji, przyłacza, wykonanie tego)
    Mam 2 znajomych z przyłączami gazu w zeszłym roku. Oboje się zmieścili w 15k wraz z baniakiem cwu.
    A inny w tym roku zszedł poniżej 12k. Nawet żeśmy to razem przeliczali. Przechodził z węgla na gaz. Do tego dostał dofinansowanie 6k i na gotowo zapłacił 6k.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlod55 Zobacz post
    Gaz już mam w domu, korzystam z kuchni na gaz.
    No to nad czym się zastanawiasz? Szczególnie, że nie masz ochoty na żadną termomodernizację. Zresztą na takie rzeczy to powinna być kasa dla każdego. Tak 80% dotacji na termomodernizację, pełną.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlod55 Zobacz post
    Pewnie się da, ale pytanie o ile obniży mi to koszty?? Tym bardziej, że pewnie będzie to zabieg droższy niż standardowo ( ocieplenie wełną, obróbka blacharska itp) niektórzy wprost piszą, że domów z kamienia nie powinno się ocieplać ( gdzieś się natknąłem na taką opinię) Od razu zaznaczam, że nie jestem ekspertem i cytuję to, co gdzieś znalazłem w sieci.
    Miałem na myśli ocieplenie przy pomocy styropianu. Jeśli nie ociepla się domów z kamienia to faktycznie może być problem...
    Kołki rozporowe pewnie da się zastąpić klejem (odpowiednią zaprawą), i jeśli nie jest to mur z granitu to otwory do kołków da się wywiercić. Obróbki blacharskie tylko na górze skoro dach jest równy z murem.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Zmniejszyli w tym roku. Dla 25A jest niespełna 5, 2 kWp według infolinii, jednak wydaje mi się że znajomemu nie dali więcej jak 4. Dopytam się w przyszłym tygodniu. . Nie pamiętam, bo znajomy zakladal i sobie pluł w brodę, że nie założył rok temu, bo teraz ma o 1 kWp mniej.
    Od tego roku maks na 1 fazę to 3.68 kW.

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Miałem na myśli ocieplenie przy pomocy styropianu. Jeśli nie ociepla się domów z kamienia to faktycznie może być problem...
    Kołki rozporowe pewnie da się zastąpić klejem (odpowiednią zaprawą), i jeśli nie jest to mur z granitu to otwory do kołków da się wywiercić. Obróbki blacharskie tylko na górze skoro dach jest równy z murem.
    Tu raczej nie chodzi o to, ze trudniej kołki wwiercić, ale jak rozmawiałem z osobami zajmującymi się ocieplaniem, to do domu z kamienia stosuje się wełnę, ze względu na to, że styropian podobno zatrzymuje wilgoć i dom "nie oddycha". A inni z kolei, odradzają w ogóle docieplanie takich domów, ale jak już wspomniałem, to jedynie gdzieś na necie wyczytałem.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlod55 Zobacz post
    Od tego roku maks na 1 fazę to 3.68 kW.

    Właśnie tak mi się wydawało, że o tyłu mówił.
    Na infolini Taurona kłamali.
    W zeszłym roku byłl 1 kWp więcej, według tego co gadał.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 19-08-2020 o 20:21
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No to nad czym się zastanawiasz?
    Komputer mi dzieci zepsuły i jakoś to przeoczyłem.
    [wlod55;7964877]Gaz już mam w domu, korzystam z kuchni na gaz. .[/QUOTE]
    Nie ma nad czym się zastanawiać.
    Tylko gaz.
    Rura przez ścianę i taniej. Iż śmieciuch 5 klasy w instalacji.
    Tu nie ma nad czym się zastanawiać.
    PS.
    Mam zepsuty komp, więc czytałem tylko ostatnie posty.
    Przepraszam za mój błąd.
    Pzdr.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Komputer mi dzieci zepsuły i jakoś to przeoczyłem.
    [wlod55;7964877]Gaz już mam w domu, korzystam z kuchni na gaz.
    Nie ma nad czym się zastanawiać.
    Tylko gaz.
    Rura przez ścianę i taniej. Iż śmieciuch 5 klasy w instalacji.
    Tu nie ma nad czym się zastanawiać.
    PS.
    Mam zepsuty komp, więc czytałem tylko ostatnie posty.
    Przepraszam za mój błąd.
    Pzdr.
    No niestety nie, w tym przypadku.
    Chociaż tak jak napisałem. Uważam, że na takie rzeczy powinno być dobra kasa. Wydajesz 100 tyś na pełną termomodernizację i min 80% dofinansowania. Tym bardziej, że kasa jest. Potem tworzy się jakieś dziwne i patologiczne rozwiązania jak np. rynek moc, a na końcu i tak obudzimy się z ręką w nocniku.
    Jak się korzysta z CP to śmieciucha trzeba zutylizować i mieć na to papiery.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony