dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Korimorfa

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    9

    Domyślnie Pomoc i opinia fachowca w tłumaczeniu MPZP

    Witam
    Szukałam odpowiedzi na forum odnośnie mojego problemu ale niestety jej nie znalazłam. Szukam pomocy i opinii fachowca od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i jego warunków jak się mają do postawienia domku holenderskiego.
    Pytałam w starostwie ale kazali zapytać jakiegoś inżyniera czy architekta by wytłumaczył mi moje mpzp i sprawdził czy moge i jest w ogole sens składać wniosek z pozwoleniem na budowę. Zapytacie czemu nie zrobię zgloszenia, ano domek bedzie miał powyżej 40 m2, zależy mi aby stał na fundamencie bo taki jest wymóg mojego obszaru i nie zamierzam go przesuwać i bawić sie w ciągłe zgłoszenia.
    Czy znajdzie sie tu osoba która przejrzałaby moje mpzp i łopatologicznie wytlumaczyła to kobiecie ? A przy okazji oceniła czy domek holenderski bedzie zaliczał się do wytycznych ? Szukałam takiej osoby po znajomych ale niestety brak.
    Jak mi sie uda w załącznikach wrzucam cześć ustawy o mpzp dla mojej miejscowości. Nie mam pojęcia do którego typu zalicza się moja działka. Oznaczenie w mpzp mam 41M .

    Z góry dziękuję
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200108_103742.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	101,3 KB
ID:	439162   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200108_103810.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	107,4 KB
ID:	439163   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200108_103829.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	439164  

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Który masz typ działki: A, B, C czy D ?
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    w p.10 jest TABELA która precyzyjnie określa " Plan budynku " wskazując jego długość i szerokość w zależności od wielkości działki ( wielkość A, B , C, D ).
    wg jw mnożnik : długość x szerokość NIGDY nie da powierzchni zabudowy, czy też użytkowej o wielkości 40m2, tak więc taki mały obiekt ( czy na fundamencie, czy też nie, czy " holenderski " , czy nie " holenderski " ) jest niemożliwy do realizacji na tych działkach.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Korimorfa

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał grv Zobacz post
    Który masz typ działki: A, B, C czy D ?
    No właśnie... liczona jest cała powierzchnia działki czy tylko część objęta mpzp?
    Jeśli cała to 2300 m2. Jeśli tylko z mpzp to jakaś 1/3 tego bo reszta to rolna.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Korimorfa

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    w p.10 jest TABELA która precyzyjnie określa " Plan budynku " wskazując jego długość i szerokość w zależności od wielkości działki ( wielkość A, B , C, D ).
    wg jw mnożnik : długość x szerokość NIGDY nie da powierzchni zabudowy, czy też użytkowej o wielkości 40m2, tak więc taki mały obiekt ( czy na fundamencie, czy też nie, czy " holenderski " , czy nie " holenderski " ) jest niemożliwy do realizacji na tych działkach.
    Właśnie tego nie mogłam zrozumieć.
    Wielkość po podłodze a razy b z tabeli ?
    Czy mnoży sie to co jest tylko po a ? Czyli np. Min dla typu d wynosi 8x10?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korimorfa Zobacz post
    No właśnie... liczona jest cała powierzchnia działki czy tylko część objęta mpzp?
    Jeśli cała to 2300 m2. Jeśli tylko z mpzp to jakaś 1/3 tego bo reszta to rolna.
    Masz typ B. (o ile działka ma odpowiednie wymiary i proporcje, tj szerokość min. 35m, a długość/głębokość min 1.5x większą niż szerokość).
    Ostatnio edytowane przez key1 ; 09-01-2020 o 21:48

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Korimorfa

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    Masz typ B. (o ile działka ma odpowiednie wymiary i proporcje, tj szerokość min. 35m, a długość/głębokość min 1.5x większą niż szerokość).
    No właśnie po sprawdzeniu wydaje mi się że jednak C. Działka ma szerokość od fronu 27,40 m.
    Ale i tak nie rozumiem oznaczeń minimalnych wymiarów budynku.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Według MZPZ nie wstawisz "domku holenderskiego" na ławach. Możesz wstawić jako niezłączony stale z gruntem (jak przyczepa).
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  9. #9

    Domyślnie

    Plan szczegółowo określa w jaki sposób masz zagospodarować działkę i jaki dom możesz postawić.

    Generalnie nawiązuje do architektury olędrów lub mennonitów na Żuławach, i to się chwali.

    zagospodarowanie działki:



    typologia domu:


    Akurat "dom holenderski" będzie u ciebie jak najbardziej właściwy, ale taki prawdziwie holenderski zgodnie ze stylem z XVI - XVII wieku..
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pzp1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	439247   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pzp2.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	439248  
    Ostatnio edytowane przez key1 ; 10-01-2020 o 22:12 Powód: podlinkowane wieksze obrazki

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    tak, tylko to nie dotyczy budynku, który z założenia ma mieć 40m2
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #11

    Domyślnie

    Na jakiej podstawie budynek o powierzchni 40m2 ma być wyłączony w ustaleń planu?

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Korimorfa

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    9

    Domyślnie

    Key bardzo Ci dziękuję już jaśniej rozumiem te tabelki.
    Zatem domku holenderskiego nie postawie z powoleniem na budowę, chociażby wymiary i kąt dachu nie przejdzie.
    Ale myślę również nad domkiem holenderskim do 35m2 postawiony na zgłoszenie jako budynek gospodarczy gdzie nie powinno być problemów i wymogi już nie są tak rygorystyczne.

    Łukasz no właśnie nie rozumiem twojego postu. Przecież jeśli bym chciała postawić domek przekraczający 35m2 to bym musiała zapewne ubiegać się o pozwolenie na budowę a co za rym idzie przepisy są bardziej zaostrzone.
    Jeśli dobrze przestudiowalam to po raz kolejny to mogę postawić domek holenderski :
    - do 35m2 na zgloszenie jako budynek gospodarczy
    - powyżej 35m2 na pozwolenie na budowe też jako budynek gospodarczy ale już bawiąc się w odwierty i płytę fundamentową ?

    W mpzp w dalszej części jest określone że wymaga się odwiertów geotechnicznych i od sąsiada wiem ze obowiązkowa płyta fundamentowa.

  13. #13

    Domyślnie

    zgłoszenie czy pozwolenie - nie na znaczenia, zgodność z planem musi być.

    Dla typu C plan wymaga minimum 2 budynki na działce: budynek główny w typologi jak opisane powyżej i budynek towarzyszący, tj inwentarski lub pomocniczy ( warsztaty, garaże, itp)

    kształt budynków towarzyszących tez jest wyraźnie określony w planie.
    Ostatnio edytowane przez key1 ; 12-01-2020 o 21:46

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Korimorfa
    - odnoszę się do Twojego pierwszego wpisu : " .... ano domek bedzie miał powyżej 40 m2 "
    - TABELA dla działek A, B, C, D - określa proporcje budynku mieszkalnego całorocznego jako max / minimum.
    - jak pomnoży się a x b określającego "plan budynku" nigdy nie wyjdzie powierzchnia +/- 40m2 tylko dużo większa !

    - Plan Miejscowy - wg zapisów dopuszcza " towarzyszącą zabudowę gospodarczą "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    - ... proporcje zabudowy towarzyszącej określa " TABELA .3 " - dołącz ją !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zezol

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam
    Szukałam odpowiedzi na forum odnośnie mojego problemu ale niestety jej nie znalazłam. Szukam pomocy . Może ktoś z Państwa doradzi.W 2015 r wybudowaliśmy dom o pow ok 130m kw. na działce o całkowitej powierzchni jednego hektara /w tym 7000m kw budowlana Jest odbiór budynku.W grudniu 2019 roku zgłosiliśmy w starostwie budowę budynku gospodarczego o pow 34 m kw. .Niestety decyzja odmowna, bo nie spełnia się warunków wskaźnika intensywnej zabudowy ustalonego w MPZP uchwalonego dla naszej miejscowości W 2016 roku /od 0.1 do 0,65/ .Bardzo proszę o doradę co dalej możemy,aby jednak wybudować ten budynek gospodarczy.Nie chcemy iść w kierunku samowoli budowlanej.Z góry dziękujemy.Pozdarwiamy.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    intensywność zabudowy to stosunek Powierzchni Całkownitej / wielkości działki ( chyba że zapisy PM mówią inaczej ). W tym przypadku, aby spełnić warunek intensywności = 0,1, działka musiałaby mieć 1650m2 ( 130m2PC + 35m2 = 165m2/1650 = 0,1 ). Albo należy zmniejszyć działkę do tej wielkości albo czekać na zmianę PM. Tak czy nie - działki w tym terenie, zgodnie z PM są przygotowane dla większych inwestycji, niż domek o PC_pow. całkowitej = 130m2
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zezol

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Dziękuję Panie Łukaszu.Wszystko jasne...Tylko,że to wioska i wszystkie działki są o dużych powierzchniach a po uchwaleniu planu są oznakowane jako MN/U .Więc trzeba zlecić geodecie wtórny podział działki,zgoda gminy na podział,wpis do ksiąg wieczystych.Tylko po co takie koszta. .Przeważnie dzieli się działkę do sprzedaży,a my tylko wybudować budynek gospodarczy do 35 m kw. Ech ręce opadają.Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony