dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 56 z 56

Temat: Dobór pompy

  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Zwiększenie grubości ocieplenia na dachu o 5cm da oszczędności jednego sezonu o może 20-30zł w przypadku PC i zmniejszenie zapotrzebowania PC o może 0,1kW.
    Dla chętnych moge podać obliczenie.
    Będę wdzięczny za info na priv

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Zwiększenie grubości ocieplenia na dachu o 5cm da oszczędności jednego sezonu o może 20-30zł w przypadku PC i zmniejszenie zapotrzebowania PC o może 0,1kW.
    Przy PC problem jest taki, że żeby nabrała sensu ekonomicznego, to trzeba budować albo ogromny dom, albo z termoizolacją minimalną dopuszczalną prawem i najlepiej z wentylacją grawitacyjną. Wtedy mogłaby się opłacić o ile nie okaże się, że obciążenie wymusi najwyższe, najdroższe "cywilne" modele.
    Nie raz już pisałem, że namawiając do budowy energooszczędnych domów producenci PC podcinają gałąź, na której siedzą. Dla nich rynek to durszlaki.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Nie przesadzacie z grubością ocieplenia?
    Robiłem obliczenia sam i zdecydowanie lepiej jest zainwestować w precyzję wykonania ocieplenia niż w grubość.
    Wg mnie 15-20cm szczelnego i dobrego ocieplenia na dachu jest wystarczająco.
    Zwiększenie grubości ocieplenia na dachu o 5cm da oszczędności jednego sezonu o może 20-30zł w przypadku PC i zmniejszenie zapotrzebowania PC o może 0,1kW.
    Dla chętnych moge podać obliczenie.
    No to czemu nie dasz 10cm i szczelnie dla 50zl na sezon okien tez nie dawaj trzyszybowych w porownaniu do normalnych to kilkanascie zlotych na sezon .
    Dobrze ze chociaz te normy co pare lat zaostrzaja bo dopiero by byl wysyp beczacych ile to mu pompa zżera i dlaczego.

  4. #44

    Domyślnie

    Podaję obliczenie ocieplenia stropu dla domu o powierzchni dachu 100m2:
    -grubość 15cm -ocieplenie o lambdzie 0,04 -> opór R=0,15m/0,04 =3,75
    U przegrody = 1/R = 0,27
    zapotrzebowanie w Watach dla delty 40K (przy mrozach -20*C) = U * 100m2 * 40K = 0,27 * 100 * 40 = 1080Wat
    czyli dla mrozów -20*C -dom traci przez strop ocieplony o grubosci 15cm -energii 1080W = 1,1kW
    nie wspomnę o pozostałych składnikach Rsi oraz Rse przez co ta wartość będzie mniejsza

    -grubość 20cm -ocieplenie o lambdzie 0,04 -> opór R=0,2m/0,04 =5,0
    U przegrody = 1/R = 0,2
    zapotrzebowanie w Watach dla delty 40K (przy mrozach -20*C) = U * 100m2 * 40K = 0,2 * 100 * 40 = 800Wat
    czyli dla mrozów -20*C -dom traci przez strop ocieplony o grubosci 20cm -energii 800W = 0,8kW

    Jeżeli cały dzień utrzymywać się będzie tak duży mróz a dom ogrzewany jest elektrycznie grzałką, to różnica w opłatach jest następująca:
    0,28kW (róznica traconej energii) *24h * 0,50zł (cena 1kWh) = 3,36zł

    Jeżeli dom ogrzewany jest pompą to różnica ta wyniesie niecałą złotówkę za dzień.

    Gdyby jednak średnia temperatura dobowa przez pół roku wynosiła 0*C to różnica będzie nastepeujaca:
    0,14kW (różnica traconej energii) * 24h * 6miesiecy * 30dni * 0,50zł(kWh) = 302zł przy ogrzewaniu pradem
    Przy ogrzewaniu pompą ciepła wyniesie niecałe 100zł.
    Powtórzę, że założyłem temperatury na zewnątrz przez pół roku 0*C !!!

    Dodam jeszcze, że różnica między 20cm ocieplenia a 25cm -bedzię oczywiście jeszcze zdecydowanie mniejsza.

    Jeżeli sie gdzieś pomyliłem -to poprawcie mnie.

    Nie piszę, że ocieplenie 15cm praktycznie wystarczy ale też dawanie wiecej niż 20cm nie ma sensu praktycznego , natomiast będzie niezgodne z obowiazujacymi normami.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No to czemu nie dasz 10cm i szczelnie dla 50zl na sezon okien tez nie dawaj trzyszybowych w porownaniu do normalnych to kilkanascie zlotych na sezon .
    Dobrze ze chociaz te normy co pare lat zaostrzaja bo dopiero by byl wysyp beczacych ile to mu pompa zżera i dlaczego.
    Równie dobrze mogę zapytać dlaczego nie dasz 40cm ocieplenia?
    Chodzi o to aby obliczeniem znaleźć kompromis ekonomiczny i -jak w temacie -dobrać moc PC.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Równie dobrze mogę zapytać dlaczego nie dasz 40cm ocieplenia?
    Chodzi o to aby obliczeniem znaleźć kompromis ekonomiczny i -jak w temacie -dobrać moc PC.
    Mozesz sobie przedstawiac obliczenia jakie chcesz,welna to jest kupa nie ocieplenie zachowuje swoje parametry tylko podczas zachowania 100% szczelnosci.
    Jak bedziesz sam ocieplal i ukladal wszystkie folie nie folie i kazdy kawalek welny sam z najwyzsza starannoscia i zaklejal wszysko tasmami to moze uzyskasz te swoje parametry chociaż 15cm welna wejdzie miedzy krokwie i wszystkie beda mostkami cieplnymi.
    W praktyce jest yak ze robia to budowlancy i maja w d...e jak to bedzie rozlozone dlatego uwazam ze piana jest najlepszym rozwiazaniem a jak nie to 15cm miedzy krokwie i 15 na krokwie i tyle w temacie.
    A Ty sobie dalej licz i płac ja zawsze wole wydac pieniadze na ocieplenie i mniej placic niz odwrotnie nawet jak to niema zabardzo uzasadnienia ekonomicznego.Puki mam kase wole inwestowac bo kiedys moze jej braknac to nagrzeje dom trzrma bąkami i telewizorem 43cale

  7. #47

    Domyślnie

    A widze ze w obliczeniach jestes dobry to ocieplenie dachu welna 0,04 miedzy krokwiami 15cm spelnia wogole normy ?
    Bo teraz chyba jest u=0,18 a za rok bedzie 0,15

  8. #48

    Domyślnie

    codix -a co napisałem wcześniej? Ważniejsze od grubości ocieplenia -jest wg mnie -precyzja i staranność wykonania.
    Ja nie jestem tutaj od przekonywania kogokolwiek.
    Jedni maja wełne, inni pianę a jeszcze inni styropian.
    Nie znam się na normach -naumiałem się tylko rachować zapotrzebowanie. Poza tym starałem się trzymać w temacie ale -trochę odeszliśmy.
    Dawniej był trend aby moc PC dobierać na styk albo nawet z niedowymiarowaniem dla temperatur -20*C, obecnie widzę, że są raczej przewymiarowane -przede wszystkim aby dogrzać w 2 taryfie tanim prądem.

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    U przegrody = 1/R = 0,27
    [...]
    U przegrody = 1/R = 0,2
    [...]
    Nie piszę, że ocieplenie 15cm praktycznie wystarczy ale też dawanie wiecej niż 20cm nie ma sensu praktycznego , natomiast będzie niezgodne z obowiazujacymi normami.
    Rozporządzenie w sprawie WT wymaga aktualnie minimum 0,18 a od przyszłego roku będzie 0,15 - więc 20 cm to ciągle za mało, żeby dostać PnB.
    Licz dalej.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    Mi tego nie trzeba tłumaczyć - spróbujcie przekonać żonę, której "wszyscy znajomi" wmówili, że podłogówka jest zła dla alergików bo unosi kurz w powietrze, jest przy niej zimno i nie można położyć parkietu bo się odparzy a ona nie chce wszędzie płytek....
    Kurz, to napędzają kaloryfery wraz z obiegiem powietrza (unosi się nad nimi i opada tam, gdzie się schłodzi).
    Do tego kaloryfery są siedliskiem roztoczy i kurzu.
    Pokaż żonie fotki:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    BTW. Właśnie w bloku wymieniają grzejniki. Fotki dla reklamodawców i miłośników grzejników







    Ale to pewnie z mieszkań niechlujów i brudasów, bo każdy rozsądny człowiek przedmuchuje przed sezonem kalafiory sprężonym powietrzem albo i demontuje i myjką ciśnieniową myje
    A co do parkietu - niejeden ma (ja też). I nie ma problemów.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-01-2020 o 10:06

  11. #51
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    oo - dzięki. Pokażę, może się przekona

    A przy podłogówce i panelach PV robilibyście ogrzewanie wodne czy elektryczne?

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    A przy podłogówce i panelach PV robilibyście ogrzewanie wodne czy elektryczne?
    Jakie OZC?

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    A przy podłogówce i panelach PV robilibyście ogrzewanie wodne czy elektryczne?
    Wodne możesz ogrzać wszystkim, choćby kotłem elektrycznym.
    Za elektrycznym przemawia tylko prostota. Możesz zrobić mix i do podłogówki -dokupić ze 3 sztuki kabli grzewczych DEVI np 10W/m które ułożysz sobie między rurami i grzać będą np. w zależności od czujnika światła i temperatury (czyli w zimny a słoneczny dzień).
    Ale lepiej oczywiście tą energię spożytkować do PC, tylko komplikuje się sterownie nią w zalezności od nasłonecznienia -gdyby komuś zależało na tym by nie oddawać energii.

  14. #54
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie OZC?
    budynek jeszcze na etapie projektu więc mamtylko to z cieplowlasciwie.pl: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6vwr

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    budynek jeszcze na etapie projektu więc mamtylko to z cieplowlasciwie.pl: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6vwr
    cieplowlasciwie to prosta droga do błędnej decyzji.
    Przy takim zapotrzebowaniu na ciepło (118kWh/m2) nie dostaniesz pozwolenia na budowę.
    Bez porządnego OZC nie ma co zgadywać, czym i jak lepiej grzać.

  16. #56
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    pozwolenie na budowę już mam...

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony