dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie Podłogòwka co ile rura..

    Witam, aktualnie będę robił ogrzewanie podłogowe w całym domu, tylko mam problem bo hydraulik proponuję mi aby rozstawić rurkę na całym dole co 10cm?? Dół 80m2 kuchnia z jadalnią salon hop wiatrołap mała toaleta gabinet i garaż, czy w kotłownie robić to chyba nie ma potrzeby.. no i drabinka w łazience na niskiej temperaturze.. nie wiem czy nie chce trochę za gęsto tego układać.. górę zaś co 15 cm.. dom bd ogrzewany gazem ziemnym bądź pelletem

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    To się liczy a nie dobiera na oko instalatora. Można nawet samemu policzyć jeżeli się trochę poduczy i poczyta.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Najlepiej było by policzyć, aczkolwiek co 10cm to wystarczająco. Można zrobić wylewke 8/9 cm i będzie git. Ew. Przy dużych przeszkleniach bądź przy ścianach w dużym pomieszczeniu można zagescic i zrobić co 7.5 lub nawet co 5 cm. W łazience gdzie ma być większa temp. też można zrobić gesciej tj. co 7.5/5 cm

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pauliq Zobacz post
    Najlepiej było by policzyć, aczkolwiek co 10cm to wystarczająco.
    Góra to poddasze? To pewnie ma większe obciążenie cieplne i powinny rurki być gęściej, niż na dole (chyba, że to stary dom i brak izolacji od gruntu).

    Potrzebujesz obliczeń obciążeń do każdego pomieszczenia i potem przeliczenia na moc podłogówki. Na 100% nie wyjdzie tyle samo w każdym pomieszczeniu.
    Dla przykładu mi wyszło, że jak dam w łazienkach co 10cm i przepływ 0,689l/min a w sypialni co 30cm@0,845l/min, to przy tej samej temperaturze zasilania w łazience uzyskam pokrycie 46,73% zapotrzebowania, a w sypialni 99,98%. Podobnie inne pomieszczenia. A co to znaczy? Że musiałbym podnieść temperaturę zasilania i tłumić przepływy we wszystkich pomieszczeniach poza łazienkami. A to oznacza stratę na sprawności przy kotłach kondensacyjnych i pompach ciepła.

    Jak zrobisz wszędzie co 10cm, to nie tylko pójdzie dużo więcej rur, trzeba będzie mocniejsze pompy - czyli drożej inwestycyjnie, to też drożej w używaniu, bo więcej prądu do pomp i mniejsza sprawność.

    Obstawiam, że w obliczeń wyjdzie podobnie - na maksa zagęścić w łazienkach (a i tak będzie mało, żeby przepływy były zbliżone), w pomieszczeniach z najmniejszym obciążeniem cieplnym co 30cm, a w pozostałych co 25cm (albo i co 30cm). Więc zamów obliczenia z projektem podłogówki i przypilnuj wykonawcę, żeby zrobił wg projektu. Możesz też sam się pobawić w Purmo SDG (przynajmniej zrozumiesz mechanizm, jak to działa - ale bez wcześniejszej znajomości obciążeń poszczególnych pomieszczeń nie zaprojektujesz prawidłowo podłogówki).

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Nie wiadomo jakie jest zapotrzebowanie na ciepło więc wszelkie gdybanie "na oko" może być obarczone znacznym błędem w każdą stronę.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pauliq Zobacz post
    Najlepiej było by policzyć, aczkolwiek co 10cm to wystarczająco. Można zrobić wylewke 8/9 cm i będzie git. Ew. Przy dużych przeszkleniach bądź przy ścianach w dużym pomieszczeniu można zagescic i zrobić co 7.5 lub nawet co 5 cm. W łazience gdzie ma być większa temp. też można zrobić gesciej tj. co 7.5/5 cm
    Cooo ??
    5cm w salonie? W jakim celu ??
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 09-01-2020 o 19:33
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Cooo ??
    5cm w salonie? W jakim celu ??
    Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to być wiedział.. Nie na całej powierzchni, tylko zagescic do minimalnie 5cm przy dużych szybach albo przy ścianach zewnętrznych.. Ludzie tak robią.. Nie mówię że ja, ale widziałem już takie wykonawstwo.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pauliq Zobacz post
    ... Nie na całej powierzchni, tylko zagescic do minimalnie 5cm przy dużych szybach albo przy ścianach zewnętrznych.. Ludzie tak robią.. Nie mówię że ja, ale widziałem już takie wykonawstwo.
    Tylko po co ?. Zmiana rozstawu z 10 cm do 7,5 to ok 13% wzrost mocy grzejnika, zwazywszy ze to zageszczenie jest tylko na czesci pomieszczenia mozemy uzyskac ok kilkudzieszieciu W więcej mocy. Co to ma dac? Rozstaw 10 cm w duzych salonach jest bardzo rzadko spotykany przy instalacjach liczonych i dobrze zaprojektowanych, najczesciej grzejniki podłogowe mają zapas mocy. Nie ma zadnego uzasadnienia stosowanie rozstawów mniejszych niz 10 cm. Pomijam trudnosci wykonawcze i zwiekszone zuzycie materiału. Ja tylko raz zastosowałem rozstaw 7,5 w pokoju z uwagi na parkiet lity, oraz dwie przeszklone sciany, a nie bylo mozliwosci zastosowania dodatkowego grzejnika kanałowego, oczywiscie dpbór rozstawu i przepływ na podstawie obliczen.
    To ze niektórzy tak wykonują podłogówki swiadczy jedynie o braku obliczen. W sumie i tak zapłaci klient za zwiekszone koszty robocizny i materiału.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 10-01-2020 o 08:09

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Góra to poddasze? To pewnie ma większe obciążenie cieplne i powinny rurki być gęściej, niż na dole (chyba, że to stary dom i brak izolacji od gruntu).

    Potrzebujesz obliczeń obciążeń do każdego pomieszczenia i potem przeliczenia na moc podłogówki. Na 100% nie wyjdzie tyle samo w każdym pomieszczeniu.
    Dla przykładu mi wyszło, że jak dam w łazienkach co 10cm i przepływ 0,689l/min a w sypialni co 30cm@0,845l/min, to przy tej samej temperaturze zasilania w łazience uzyskam pokrycie 46,73% zapotrzebowania, a w sypialni 99,98%. Podobnie inne pomieszczenia. A co to znaczy? Że musiałbym podnieść temperaturę zasilania i tłumić przepływy we wszystkich pomieszczeniach poza łazienkami. A to oznacza stratę na sprawności przy kotłach kondensacyjnych i pompach ciepła.

    Jak zrobisz wszędzie co 10cm, to nie tylko pójdzie dużo więcej rur, trzeba będzie mocniejsze pompy - czyli drożej inwestycyjnie, to też drożej w używaniu, bo więcej prądu do pomp i mniejsza sprawność.

    Obstawiam, że w obliczeń wyjdzie podobnie - na maksa zagęścić w łazienkach (a i tak będzie mało, żeby przepływy były zbliżone), w pomieszczeniach z najmniejszym obciążeniem cieplnym co 30cm, a w pozostałych co 25cm (albo i co 30cm). Więc zamów obliczenia z projektem podłogówki i przypilnuj wykonawcę, żeby zrobił wg projektu. Możesz też sam się pobawić w Purmo SDG (przynajmniej zrozumiesz mechanizm, jak to działa - ale bez wcześniejszej znajomości obciążeń poszczególnych pomieszczeń nie zaprojektujesz prawidłowo podłogówki).
    Tak góra to poddasze, projektu raczej nie bd robił. Nie znam nikogo kto się tym zajmuje, mi zależy na a tym by było ciepło.. u góry zaproponowałem mu mniejszy rozstaw bo na moją logikę , kabura pomieszczeń się sporo zmniejsza przez skosy, a dom ma ich sporo bo jest wielospadzisty z kukulkami..
    Tylko mi jako laikowi wydaje się że dać w salonie i korytarzach co 10cm rurę to za ciasno, słyszałem że w łazienkach daje się co 10a w pokojach itp 15-20.. no a garaż co 30 cm .. mi zależy na tym aby nie było nie dogrzanych pomieszczeń, czy pójdzie 100m rury więcej nie przeszkadza mi, i tam ta większa pompa, ale też nie chciałbym bym jako tako przesadzić w drugą stronę,

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    893

    Domyślnie

    Odnośnie drabinki - przy zasilaniu wodą z podłogówki to nie ma sensu. Mam i jest to bez sensu. Można kupić dużo tańsze wieszaki na ręczniki.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuuKee Zobacz post
    Nie znam nikogo kto się tym zajmuje
    Przed budową nie znałem żadnego majstra, który pojawił się na budowie, nie znałem architekta ani urzędnika. Co to za argument?

    Cytat Napisał LuuKee Zobacz post
    kabura pomieszczeń się sporo zmniejsza przez skosy, a dom ma ich sporo bo jest wielospadzisty z kukulkami..
    Kubatura nie ma żadnego znaczenia. Ważne straty. Na poddaszu masz dużą powierzchnię dachu o gorszym U niż ściany parteru. Do tego okna połaciowe o nędznym U słabo obsadzonych pod względem energetycznym - więc i straty większe.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuuKee Zobacz post
    Nie znam nikogo kto się tym zajmuje, mi zależy na a tym by było ciepło..
    Asolt robi wyliczenia ozc i wszelakie projekty ogrzewania, wodne kanalizacji itp. Szczerze go polecam.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pauliq Zobacz post
    Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to być wiedział.. Nie na całej powierzchni, tylko zagescic do minimalnie 5cm przy dużych szybach albo przy ścianach zewnętrznych.. Ludzie tak robią.. Nie mówię że ja, ale widziałem już takie wykonawstwo.
    Ale po co ? Możesz wyjaśnić ?

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale po co ? Możesz wyjaśnić ?
    OK, zwrócę chonor.. Teraz już wiem że to nie ma najmniejszego sensu co powiedziałem. Skąd takie moje stwierdzenie? Internet mi to podpowiedzial i teraz wiem że to wgl nie ma sensu. Mój błąd.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pauliq Zobacz post
    OK, zwrócę chonor.. Teraz już wiem że to nie ma najmniejszego sensu co powiedziałem. Skąd takie moje stwierdzenie? Internet mi to podpowiedzial i teraz wiem że to wgl nie ma sensu. Mój błąd.
    Tak coś czułem ze to to czuli kolejny teoretyk który gdzieś coś przeczytał.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony