dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 65
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie Uziemienie w budynku nowobudowanym

    Cześć wszystkim!

    Zdaje się, że popełniłem gruby błąd w trakcie budowania fundamentów, ale nie jestem pewien jak poważny.

    Sprawa wygląda tak:
    1. zbrojenie ławy jest pospawane ("złapane") w narożnikach w taki sposób, że stanowi jeden potencjał.
    2. z tego zbrojenia jest wyprowadzona bednarka w bok ławy i dalej wyżej do kotłowni, gdzie będzie główna tablica rozdzielcza

    Nie jest ta bednarka generalnie połączona z ziemią jakąś pionową sondą czy czymś takim.

    Jak gruby jest to błąd i czy w ogóle jest? Jak to ew. naprawić?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Jeśli zostało to zrobione porządnie i jest ciągłość to masz normalny uziom fundamentowy i nie ma się czym martwić.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Na pewno uziom? Uziom to słowo pochodzące od słowa uziemić, a ten mój uziom ziemi nie widzi Całą ława jest zalana betonem wodoszczelnym, tak BTW.

    Pamiętam, że upierałem się (jak głupek), że nie będzie u mnie instalacji odgromowej i mój uziom został wykonany. Jednak potem okazało się, że do zachowania gwarancji instalacji fotowoltaicznej (której jeszcze nie mam) muszę mieć instalację odgromową. Elektryk powiedział mi, że może wykonać odgromy prowadząc je w rurkach puszczonych po ścianie na zewnątrz - styropianu też jeszcze nie mam położonego, więc to możliwe bez szkody dla estetyki. Ma to sens?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Na pewno uziom? Uziom to słowo pochodzące od słowa uziemić, a ten mój uziom ziemi nie widzi Całą ława jest zalana betonem wodoszczelnym, tak BTW.
    Uziom. Fundamentowy. Jak w Rozporządzeniu w sprawie WT.

    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.


    Też warto poczytać

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Na pewno uziom? Uziom to słowo pochodzące od słowa uziemić, a ten mój uziom ziemi nie widzi Całą ława jest zalana betonem wodoszczelnym, tak BTW.

    Pamiętam, że upierałem się (jak głupek), że nie będzie u mnie instalacji odgromowej i mój uziom został wykonany. Jednak potem okazało się, że do zachowania gwarancji instalacji fotowoltaicznej (której jeszcze nie mam) muszę mieć instalację odgromową. Elektryk powiedział mi, że może wykonać odgromy prowadząc je w rurkach puszczonych po ścianie na zewnątrz - styropianu też jeszcze nie mam położonego, więc to możliwe bez szkody dla estetyki. Ma to sens?
    Tak na pewno uziom fundamentowy, nie szukaj pochodzenia słowa uziom a raczej literaturę fachową nt. uziomów np, autorstwa P. Musiała. Na instalację odgromowa powinieneś mieć projekt a nie gdybanie elektryka.
    Beton wodoszczelny w ławach i na pewno technologia wykonania tych ław odpowiednia dla tego betonu możliwe że tak. Pomiary prawdę powiedzą, elektryk powinien wiedzieć jakie
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Uziom. Fundamentowy. Jak w Rozporządzeniu w sprawie WT.

    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.


    Też warto poczytać
    Ale uziom fundamentowy to nie zbrojenie tylko bednarka zalana w ławie fundamentowej. Zbrojenie to tylko dodatek dla uziomu

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Ale uziom fundamentowy to nie zbrojenie tylko bednarka zalana w ławie fundamentowej. Zbrojenie to tylko dodatek dla uziomu
    A skąd ta wiedza?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    No i wymowna cisza ... nastała
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A skąd ta wiedza?
    poczytaj fachowe opracowania oraz normy to się dowiesz. Ew. emerytowany elektryk z sosnowca cię oświeci

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    poczytaj fachowe opracowania oraz normy to się dowiesz. Ew. emerytowany elektryk z sosnowca cię oświeci
    Jak przeczytasz ze zrozumieniem przytoczony przepis, to nawet dowiesz, co to uziom fundamentowy sztuczny w opozycji do naturalnego. Jak to mało, to krótko jest to wyjaśnione na wikipedii.

    Podaj namiary na te opracowania, co potwierdzają Twoją tezę, że zbrojenie to nie uziom, skoro takie znasz.

  11. #11

    Domyślnie

    I po co było się odzywać, brencik ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    poczytaj fachowe opracowania oraz normy to się dowiesz. Ew. emerytowany elektryk z sosnowca cię oświeci
    Które konkretnie bo sporo tego na półce a nie chce mi się wszystkich wertować
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Które konkretnie bo sporo tego na półce a nie chce mi się wszystkich wertować
    Zgadza się, opór na wiedzę jest i to spory

  14. #14

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    elektros

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    zalesie
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    5

    Smile zagadka

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Zgadza się, opór na wiedzę jest i to spory
    Dla fahofcuf
    Kto to powiedział:
    "Uziom fundamentowy naturalny to rozwiązanie na ogół niedoskonałe, które
    powinno być wykluczone z poważnych rozważań.
    Uziom fundamentowy sztuczny jest stalowym prętem okrągłym lub płaskownikiem celowo
    umieszczonym w fundamencie dla celów uziemieniowych, łączonym w sposób właściwy dla przewodów elektroenergetycznych."

  16. #16

    Domyślnie

    Pewnie ten sam który teraz temu przeczy, kaizer

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    O wytykający innym opór na wiedzę się skarżą a sami to nie łaska czytać linkowane teksty ze zrozumieniem.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 23-01-2020 o 16:16
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #18

    Domyślnie

    Uziemieniem jest bednarka, zbrojenie to tylko dodatek. A gdyby nie było zbrojenia to co wtedy?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Uziemieniem jest bednarka, zbrojenie to tylko dodatek. A gdyby nie było zbrojenia to co wtedy?
    Co to jest uziom fundamentowy naturalny?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to jest uziom fundamentowy naturalny?
    Wytwór twojej wyobraźni

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony