dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 65
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Wytwór twojej wyobraźni
    No proszę. Spec nad spece.
    Już nawet doktora Musiała będzie negował. Nooo, ale skoro ma się własną "wiedzę techniczną", to się nie dziwię.
    Faktem jest, że w PN-HD 60364-5-54 nie występuje terminologia uziomu naturalnego, ale ... zapraszam do p. 5.4.4 PN-EN 62305-3
    To się chłopina zdziwi
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #22
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    elektros

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    zalesie
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elektros Zobacz post
    Dla fahofcuf
    Kto to powiedział:
    "Uziom fundamentowy naturalny to rozwiązanie na ogół niedoskonałe, które
    powinno być wykluczone z poważnych rozważań.
    Uziom fundamentowy sztuczny jest stalowym prętem okrągłym lub płaskownikiem celowo
    umieszczonym w fundamencie dla celów uziemieniowych, łączonym w sposób właściwy dla przewodów elektroenergetycznych."
    Niestety nikt z fahofcuw nie zgadł. Termin odpowiedzi minął. Chowam nagrodę do lodówki.
    A to oczywiście wasz ulubiony dr Musiał.

  3. #23

    Domyślnie

    To był jakiś konkurs ?
    Czy zgadywanka ?
    Tylko że nie określiłeś terminu, panie fahofiec, to powinieneś quiz powtórzyć
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    No to zgadywanka dla tych z upośledzeniem czytania ze zrozumieniem kto to napisał: "Uziom fundamentowy naturalny tworzy samo zbrojenie żelbetowego fundamentu, jest zatem do pomyślenia tylko w budynku o fundamencie zbrojonym prętami stalowymi. Oszczędza się na wprowadzeniu do fundamentu osobnego stalowego pręta lub płaskownika, ale w zamian trzeba się zmierzyć z licznymi kłopotami. Pręty zbrojenia tworzące uziom powinny być małooporowo łączone ze sobą, najlepiej przez spawanie, a to wymaga uzgodnień najpierw z projektantem konstrukcji budowli, a potem z inspektorem nadzoru tych robót. Łączenie zbrojenia atestowanymi zaciskami gwintowymi tym bardziej powinno być sprawdzane przez elektryka przed zalaniem ich betonem. Niejasny jest rozdział kompetencji między budowlanym a elektrykiem. Budowlani, nawykli do łączenia prętów zbrojeniowych drutem wiązałkowym, na wielu budowach sabotują postulaty i zabiegi elektryka."
    Powinienem zacytować dalszą część tego akapitu ale nie było by zgadywanki
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Mam pytanie do elektryków. Mam w projekcie uziom otokowy. Czy to źle, czy na jedno wychodzi?

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Synkopa12

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-150
    Posty
    11

    Domyślnie

    Temat się mocno rozwinął ale wracając do początku, trzeba poszukać innej firmy od fotowoltaiki, która nie będzie od Ciebie wymagała instalacji odgromowej, bo to jest jakaś ściema. Na domach takiej instalacji przeważnie nie ma, więc wychodziłoby, że robią instalacje pv bez gwarancji. Swoją drogą oczywiście pv należy podłączyć do uziemienia. Jak u mnie robili pv to sami zrobili uziom pionowy i mierzyli jaki jest faktyczny opór.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Synkopa12 Zobacz post
    Temat się mocno rozwinął ale wracając do początku, trzeba poszukać innej firmy od fotowoltaiki, która nie będzie od Ciebie wymagała instalacji odgromowej, bo to jest jakaś ściema. Na domach takiej instalacji przeważnie nie ma, więc wychodziłoby, że robią instalacje pv bez gwarancji. Swoją drogą oczywiście pv należy podłączyć do uziemienia. Jak u mnie robili pv to sami zrobili uziom pionowy i mierzyli jaki jest faktyczny opór.
    Bardzo polecam "Poradnik ochrony odgromowej" i dział dotyczący w/w zagadnienia "Ochrona odgromowa i przepięciowa instalacji fotowoltaicznych". Tam koledzy z firmy DEHN opracowali kompleksowe rozwiązania praktyczne dla różnych zastosowań. Naprawdę warto kupić. To tylko 50,00 PLN.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #28
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Nie ma tutaj żadnego elektryka, który potrafi mi odpowiedzieć?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał boorys Zobacz post
    Nie ma tutaj żadnego elektryka, który potrafi mi odpowiedzieć?
    Naprawdę nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem opracować przytaczanego tu doktora Musiała ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał boorys Zobacz post
    Mam pytanie do elektryków. Mam w projekcie uziom otokowy. Czy to źle, czy na jedno wychodzi?
    Strasznie niecierpliwy jesteś, myślisz że elektrycy pełnią tutaj jakieś dyżury. Nie nie wychodzi na jedno ale też nie można napisać że to źle zwłaszcza że nie wiadomo co masz pod domem.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Naprawdę nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem opracować przytaczanego tu doktora Musiała ?
    Spokojnie kolego. Ja się po prostu nie zamierzam doktoryzować. Chcę tylko wiedzieć o co chodzi, żeby elektryk, którego najmę do tego, nie wciskał mi "kitu".
    Ilu fachowców tyle rozwiązań.
    Znasz to?

  12. #32

    Domyślnie

    Chcesz odpowiedzi - proszę bardzo

    Kompendium wiedzy :

    [1] PN-EN 62305-3:2011 Ochrona odgromowa. Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektu i zagrożenie życia
    [2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkówtechnicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
    [3] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2010 nr 239 poz. 1597
    [4] PN-HD 60364-4-442:2012 Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 4-442: Ochronadla zapewnienia bezpieczeństwa -- Ochrona instalacji niskiego napięcia przed przepięciami dorywczymi powstającymi wskutek zwarć doziemnych w układach po stronie wysokiego iniskiego napięcia
    [5] PN-HD 60364-5-54:2011 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 5-54 : Dobór imontaż wyposażenia elektrycznego. Uziemienia, przewody ochronne i przewody połączeńochronnych.
    [6] Musiał E, „Uziomy fundamentowe i parafundamentowe”, Miesięcznik SEP INPE „Informacjeo normach i przepisach elektrycznych”, nr 143, s. 3-33, sierpień 201
    [7] „Ochrona elektrochemiczna przed korozją. Teoria i praktyka”, praca zbiorowa, WNT Warszawa 1971
    [8] PN-EN 62561-2:2012 Elementy urządzenia piorunochronnego (LPSC) -- Część 2: Wymagania dotyczące przewodów i uziomów
    [9] Uziemienia, katalog GALMAR (http://www.galmar.pl/Galmar-Uziemienia.pdf)
    [10] M. Łoboda, „Badania korozyjne uziomów pionowych”, Elektrosystemy, nr 4/2008, s. 78-82,kwiecień 2008
    [11] Drisko R. W., „Field Testing of Electrical Grounding Rods”, Naval Civil Engineering Laboratory, Port Hueneme, California, published by United States Department of Commerce, National Technical Information Service, luty 1970
    [12] Rempe Ch., „A Technical Report on The Service Life of Ground Rod Electrodes”, 2003
    [13] PN-IEC 61024-1-2:2002: Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne.Część 1-2: Przewodnik B - Projektowanie, montaż, konserwacja i sprawdzanie urządzeńpiorunochronnych
    [14] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2004 nr 109 poz.1156
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Strasznie niecierpliwy jesteś, myślisz że elektrycy pełnią tutaj jakieś dyżury. Nie nie wychodzi na jedno ale też nie można napisać że to źle zwłaszcza że nie wiadomo co masz pod domem.
    Ok. Przepraszam. Nie naciskam. Po prostu mam czas więc piszę. Zaczęłam. Chcę tylko wiedzieć jakie są konsekwencje tej różnicy.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Synkopa12 Zobacz post
    Temat się mocno rozwinął ale wracając do początku, trzeba poszukać innej firmy od fotowoltaiki, która nie będzie od Ciebie wymagała instalacji odgromowej, bo to jest jakaś ściema. Na domach takiej instalacji przeważnie nie ma, więc wychodziłoby, że robią instalacje pv bez gwarancji. Swoją drogą oczywiście pv należy podłączyć do uziemienia. Jak u mnie robili pv to sami zrobili uziom pionowy i mierzyli jaki jest faktyczny opór.
    Pv należy podłączyć do uziemienia czyli co do czego?
    Tak robią instalację na dachach bez odgromu i montują stelaż pod panele w ilości x mb i łączą to między sobą linką 10mm2 następnie łączą to (tą samą linką wrzuconą pod dachówkę np. na membranę nawet nie mocując bo nikt tego nie widzi) z uziomem w postaci szpilki i jest. Pomiary nie wiem jak robią ale wychodzą
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Chcesz odpowiedzi - proszę bardzo

    Kompendium wiedzy :

    [1] PN-EN 62305-3:2011 Ochrona odgromowa. Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektu i zagrożenie życia
    [2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkówtechnicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
    [3] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2010 nr 239 poz. 1597
    [4] PN-HD 60364-4-442:2012 Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 4-442: Ochronadla zapewnienia bezpieczeństwa -- Ochrona instalacji niskiego napięcia przed przepięciami dorywczymi powstającymi wskutek zwarć doziemnych w układach po stronie wysokiego iniskiego napięcia
    [5] PN-HD 60364-5-54:2011 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 5-54 : Dobór imontaż wyposażenia elektrycznego. Uziemienia, przewody ochronne i przewody połączeńochronnych.
    [6] Musiał E, „Uziomy fundamentowe i parafundamentowe”, Miesięcznik SEP INPE „Informacjeo normach i przepisach elektrycznych”, nr 143, s. 3-33, sierpień 2011[7] „Ochrona elektrochemiczna przed korozją. Teoria i praktyka”, praca zbiorowa, WNT Warszawa 1971
    [8] PN-EN 62561-2:2012 Elementy urządzenia piorunochronnego (LPSC) -- Część 2: Wymagania dotyczące przewodów i uziomów
    [9] Uziemienia, katalog GALMAR (http://www.galmar.pl/Galmar-Uziemienia.pdf)
    [10] M. Łoboda, „Badania korozyjne uziomów pionowych”, Elektrosystemy, nr 4/2008, s. 78-82,kwiecień 2008
    [11] Drisko R. W., „Field Testing of Electrical Grounding Rods”, Naval Civil Engineering Laboratory, Port Hueneme, California, published by United States Department of Commerce, National Technical Information Service, luty 1970
    [12] Rempe Ch., „A Technical Report on The Service Life of Ground Rod Electrodes”, 2003
    [13] PN-IEC 61024-1-2:2002: Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne.Część 1-2: Przewodnik B - Projektowanie, montaż, konserwacja i sprawdzanie urządzeńpiorunochronnych
    [14] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2004 nr 109 poz.1156
    Człowieku!
    Ja się nie chcę tego uczyć!
    Chcę tylko mieć pewność, że gość, któremu zapłacę, zrobi to dobrze.
    Ja pierdolę! Dlaczego zawsze myślicie, że ktoś chce robić sam i psuje Wam rynek?

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał boorys Zobacz post
    Ok. Przepraszam. Nie naciskam. Po prostu mam czas więc piszę. Zaczęłam. Chcę tylko wiedzieć jakie są konsekwencje tej różnicy.
    Piszesz ale nadal nie to co trzeba, dalej nie wiadomo co masz pod domem (jaki fundament) czy nie jest to np. płyta fundamentowa izolowana?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Piszesz ale nadal nie to co trzeba, dalej nie wiadomo co masz pod domem (jaki fundament) czy nie jest to np. płyta fundamentowa izolowana?
    Dom na zwykłym fundamencie. Izolacje standardowe. Nie podam Ci składu gruntu, bo nie mam teraz dostępu do papierów. Nie wiem co jeszcze mogę napisać.

  18. #38

    Domyślnie

    No bo skoro tak, to gość, który będzie opłacony, musi wiedzieć, co i dlaczego.
    A wiele przemawia za wyższością uziomu fundamentowego nad otokowym, ale o tym decyduje projektant, który bierze na siebie odpowiedzialność za takie zalecenie.
    Stosowanie uziomu fundamentowego jest zalecane, ale nie jedyne.
    I jest kilka przyczyn preferowania takiego uziomu, ale przecież nie będę pisał elaboratów na ten temat, bo w necie jest tego mnóstwo.

    Ale żeby baba tak przeklinała, to wstyd!
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 26-01-2020 o 17:20
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No bo skoro tak, to gość, który będzie opłacony, musi wiedzieć, co i dlaczego.
    A wiele przemawia za wyższością uziomu fundamentowego nad otokowym, ale o tym decyduje projektant, który bierze na siebie odpowiedzialność za takie zalecenie.
    Stosowanie uziomu fundamentowego jest zalecane, ale nie jedyne.
    I jest kilka przyczyn preferowania takiego uziomu, ale przecież nie będę pisał elaboratów na ten temat, bo w necie jest tego mnóstwo.

    I proszę mi tu nie przeklinać, bo :chadko słuchać"
    Sorki kolego
    Ja niestety miałem tak w projekcie, więc fundamentowego nie zrobili. Chcę tylko teraz zrobić jak trzeba. To wszystko. Ale chciałbym wiedzieć o co plus/minus chodzi, żeby mi do głowy głupot nie wcisneli.
    Czy do tego uziomu mogę wpiąć odgromówkę i uziemienie z domu, czy samą odgromówkę, a uziemienie zrobić na sondzie(nie wiem, czy to dobra nazwa)???

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    No i elpapiotr odpowiedział.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony