dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adrianopel

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-266
    Posty
    45

    Domyślnie Zjazd z działki - brak projektu (?) a utwardzenie

    Witam,

    2 lata temu rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego w Łodzi. Na etapie adaptacji zostałem zapytany przez mojego architekta (później także kierownika budowy) czy chcę wykonać projekt zjazdu do budynku za opłatą 500zł. Zapytałem o szczegóły i czy to jest niezbędny wydatek. Po analizie uzyskanych od niego informacji uznałem, że nie jest i z tego co wiem projekt nie był wykonany. Informację o zjeździe widzę w sumie tylko na planie zagospodarowania terenu działki, pozwolenie na budowę uzyskałem bez problemów..

    Niedawno składałem dokumenty do Nadzoru Budowlanego w celu oddania budynku do użytkowania. Do niczego się nie przyczepiono i już mogę normalnie użytkować budynek. W tym roku planuję zrobić utwardzony kostką podjazd do budynku. Pomiędzy frontową granicą mojej działki a ulicą (droga powiatowa, mało uczęszczana) jest pas zieleni o szerokości 2 metrów należący do miasta. Na etapie adaptacji o tym nie pomyślałem i teraz zastanawiam się czy mogę bez przeszkód położyć kostkę na tym odcinku czy też mogę mieć z tego powodu problemy?

    Z góry dziękuję za porady

    Pozdrawiam
    Adrian
    Ostatnio edytowane przez adrianopel ; 10-01-2020 o 14:18

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Nie mozesz inwestować na obcym gruncie. Wybitnie prosisz się o kłopoty.

  3. #3

    Domyślnie

    Robisz zjazd na zgłoszenie.
    3 lata temu potrzebne było PnB. Teraz wystarczy zgłoszenie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adrianopel

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-266
    Posty
    45

    Domyślnie

    A jakiś projekt i wizyta w zarządzie dróg (zajęcie pasa itd) jest wymagana?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Projektant-drogowiec objaśni ci wszystko, może załatwi wszystkie sprawy urzędowe jeśli otrzyma gratyfikcję zgodną z jego oczekiwaniem.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adrianopel

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-266
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Projektant-drogowiec objaśni ci wszystko, może załatwi wszystkie sprawy urzędowe jeśli otrzyma gratyfikcję zgodną z jego oczekiwaniem.
    A jeżeli zrezygnuje z wykładania kostka tego fragmentu (zostawię trawe) i zrobię ja tylko w granicach swojej działki to czy grozi mi coś w przyszłości z tytułu tego, że zjazd nie był uzgodniony/zlokalizowany?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Powtarzam, prosisz się o kłopoty. Na ten przykład przyjeżdżasz z pracy a na środku pasa gruntu który "używasz jako wjazd" do domeczku stoi, pusty baner reklamowy 4 x 6 m, zabetonowane podpory z ceownika 120/150mm, dolna krawędź na wysokości 0,95m. Postawienie trwa 3 godziny.
    I do kogo pretensje? Do właścicela gruntu? Chyba z koniem na łby się pomieniałeś? Jego grunt i jego święte prawo.
    Więcej przykładów?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrianopel Zobacz post
    A jakiś projekt i wizyta w zarządzie dróg (zajęcie pasa itd) jest wymagana?
    Musisz się pofatygować do urzędu.
    Tam dowiesz się, o warunki dla zjazdu.
    U. Mnie kostka brukowa, w sąsiednim mieście tylko asfalt.
    Do tego musisz wstawić rurę, jeśli jest potrzebna.
    Możesz zadzwonić.
    Oczywiście należy się opłata za budowę zjazdu plus ewentualna opłata za zajęcie pasa drogowego.
    Mapkę aktualną, na niej sam nanosisz zjazd.
    Do tego musi spełnić pewne kryteria jak odpowiedni łuk, lub proporcje co do samej drogi zjazdowej.
    W internecie znajdziesz wymogi dotyczące zjazdu.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adrianopel

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-266
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Powtarzam, prosisz się o kłopoty. Na ten przykład przyjeżdżasz z pracy a na środku pasa gruntu który "używasz jako wjazd" do domeczku stoi, pusty baner reklamowy 4 x 6 m, zabetonowane podpory z ceownika 120/150mm, dolna krawędź na wysokości 0,95m. Postawienie trwa 3 godziny.
    I do kogo pretensje? Do właścicela gruntu? Chyba z koniem na łby się pomieniałeś? Jego grunt i jego święte prawo.
    Więcej przykładów?
    Chcesz mi powiedzieć, że pomijając zjazd tuż przed moim domem ktoś może postawić wielki baner zasłaniający mi cały dom i niszcząc cała estetykę tego miejsca i ja nie mogę nic z tym zrobić? Na takie rzeczy to chyba są jakieś osobne przepisy tak jak np ze stawianiem warsztatu samochodowego w sąsiedztwie i prawie do wypowiedzenia się w sprawie właścicielom działek sąsiednich?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adrianopel

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-266
    Posty
    45

    Domyślnie

    Chcę jeszcze zapytać o decyzję lokalizacyjną na zjazd z działki ważną bodajże 3 lata. Jeśli ją mam to czy w przypadku np przebudowy drogi mogę być spokojny, że nikt mi nie postawi np wysokiego krawężnika w miejscu zjazdu albo czegoś innego uniemożliwiajacego wjazd na teren działki? Z góry dziękuję

  11. #11
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrianopel Zobacz post
    Witam,



    Niedawno składałem dokumenty do Nadzoru Budowlanego w celu oddania budynku do użytkowania. Do niczego się nie przyczepiono i już mogę normalnie użytkować budynek. W tym roku planuję zrobić utwardzony kostką podjazd do budynku.

    Z góry dziękuję za porady

    Pozdrawiam
    Adrian
    Zaintrygowało mnie w tym wszystkim to ,że nie potrzebował nikt dokumentacji zjazdu z drogi powiatowej ,przyjmując dokumenty ,sprawdzając i wydać decyzję j/w. Jeśli nawet wystarczy zgłoszenie musi być to udokumentowane dla zabezpieczenia się na przyszłość. Dobrze Bertha ,pisze ,że będziesz miał kłopoty ,które sam w sobie wywołujesz. Nima dokumentów to Ci władza zrobi psikusa i postawi co będzie chciała w granicach rozsądku. Ty nie masz żadnej decyzji w mojej ocenie. Masz tylko na adaptacji zjazd , a to wg mnie to nie wszystko.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrianopel Zobacz post
    Chcesz mi powiedzieć, że pomijając zjazd tuż przed moim domem ktoś może postawić wielki baner zasłaniający mi cały dom i niszcząc cała estetykę tego miejsca i ja nie mogę nic z tym zrobić? Na takie rzeczy to chyba są jakieś osobne przepisy tak jak np ze stawianiem warsztatu samochodowego w sąsiedztwie i prawie do wypowiedzenia się w sprawie właścicielom działek sąsiednich?
    Jesli w MPZP nie ma zakazu stawiania wolnostojących reklam wielkopowierzchniowych, zjazdu nie uzgadniałeś z zarządcą drogi i pasa gruntu to koniecznie chcesz się doczekać takiej niespodzianki? I do kogo wtedy pretensje?
    Oczywiście jeśli uważasz że ktoś ci popsuje estetykę twego otoczenia to masz prawo się skarżyć, odwoływac a nawet może i pofatygowac do Petersburga (a może do Strassbourga?) , no czort wie, ale gdzieś daleko. Tam po wyczerpaniu wszystkich instancji w kraju, możesz załapaś się za jakieś odszkodowanie za lat kilka. Twój wybór.
    Wprawdzie łysina mnie się nie imi, lecz młody nie jestem i wiele widziałem działań przypadkowych a czasami może i celowych.
    Chcesz experymentować? Twoje prawo. Lecz po co pytasz na forum, jeśli wiesz lepiej?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adrianopel

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-266
    Posty
    45

    Domyślnie

    Powtórzę swoje pytanie jeszcze raz:

    Jeśli mam decyzję lokalizacja na zjazd to czy w przypadku np przebudowy drogi mogę być spokojny, że nikt mi nie postawi np wysokiego krawężnika w miejscu zjazdu albo czegoś innego uniemożliwiajacego wjazd na teren działki?

  14. #14
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrianopel Zobacz post
    Powtórzę swoje pytanie jeszcze raz:

    Jeśli mam decyzję lokalizacja na zjazd to czy w przypadku np przebudowy drogi mogę być spokojny, że nikt mi nie postawi np wysokiego krawężnika w miejscu zjazdu albo czegoś innego uniemożliwiajacego wjazd na teren działki?
    Pokaż tą decyzję bo nie kumam o czym tu zaśpiewałeś ?.Masz takie zezwolenie? Tu wszystko jest napisane ,to po co pytasz ?

    https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/inwestycje-budowlane/chce-zbudowac-budynek/proc_202-lokalizacja-zjazdu

    Zezwolenie na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu

    Planujesz budowę albo przebudowę zjazdu ze swojej nieruchomości na drogę publiczną? Złóż wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu.
    Jak załatwić sprawę

    Sprawę można załatwić:

    • podczas wizyty w urzędzie
    • listownie




    Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

    1. Warunkiem zrealizowania przedsięwzięcia budowlanego jest dostęp do drogi publicznej. Dostęp do drogi publicznej uzyskuje się m. in. za pomocą zjazdu.Zjazd to połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej (zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych). Do jego budowy lub przebudowy zobowiązany jest inwestor (właściciel lub użytkownik nieruchomości przyległych do drogi), po uzyskaniu zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu. Należy podkreślić, iż w przypadku budowy lub przebudowy drogi, budowa lub przebudowa zjazdów dotychczas istniejących należy do zarządcy drogi.
    2. Wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu należy złożyć do zarządcy drogi, właściwego ze względu na kategorię drogi oraz na lokalizację zjazdu. W Polsce zarządcami dróg są:
    1) Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad dla dróg krajowych;
    2) zarząd województwa dla dróg wojewódzkich;
    3) zarząd powiatu dla dróg powiatowych;
    4) wójt (burmistrz, prezydent miasta) dla dróg gminnych.
    3. Zarządcy dróg wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych mogą wykonywać swoje obowiązki przy pomocy jednostki organizacyjnej będącej zarządem drogi, utworzonej odpowiednio przez sejmik województwa, radę powiatu lub radę gminy. Zatem, np. w przypadku dróg wojewódzkich, zadania zarządzania drogami może wykonywać odpowiedni zarząd dróg wojewódzkich. Jeżeli jednostka taka nie została utworzona, zadania zarządu drogi wykonuje zarządca.
    Kiedy powinieneś załatwić sprawę

    W dowolnym momencie
    Gdzie załatwisz sprawę

    Usługę można zrealizować w:

    • starostwa powiatowe
    • urzędy miast lub gmin
    • wojewódzkie zarządy dróg
    • miasta na prawach powiatu
    • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

    1. Wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu albo przebudowę zjazdu należy złożyć do zarządcy drogi, właściwego ze względu na kategorię drogi oraz na lokalizację zjazdu. W Polsce zarządcami dróg są:
    1) Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad dla dróg krajowych;
    2) zarząd województwa dla dróg wojewódzkich;
    3) zarząd powiatu dla dróg powiatowych;
    4) wójt (burmistrz, prezydent miasta) dla dróg gminnych.
    Zatem, w pierwszej kolejności inwestor musi ustalić, kto jest zarządcą drogi. Dla pewności warto skontaktować się z odpowiednim urzędem.
    2. Zadania z zakresu zarządzania drogami krajowymi są realizowane przez odpowiednie oddziały (które są podzielone na rejony) Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Właściwy oddział, do którego należy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi krajowej, można znaleźć na stronach internetowych GDDKiA (w zakładce oddziały). Warto wiedzieć, iż Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad wykonuje zadania związane z wydawaniem zezwoleń na lokalizację zjazdu także w przypadku autostrad przekazanych do zarządzania odpowiedniej spółce, z którą zawarto umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady.
    3. Wniosek dotyczący dróg wojewódzkich składa się do właściwego urzędu marszałkowskiego (jako jednostki pomocniczej zarządu województwa). Jeżeli został powołany odpowiedni zarząd dróg wojewódzkich, który wykonuje zadania zarządcy drogi, to wniosek należy złożyć do takiego zarządu.
    4. Wniosek dotyczący dróg powiatowych składa się do właściwego starostwa (jako jednostki pomocniczej zarządu powiatu). Jeżeli został powołany odpowiedni zarząd dróg powiatowych, który wykonuje zadania zarządcy drogi, to wniosek należy złożyć do takiego zarządu.
    5. Wniosek dotyczący dróg gminnych składa się do właściwego urzędu gminy, urzędu miasta (jako jednostki pomocniczej wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta). Jeżeli został powołany odpowiedni zarząd dróg miejskich/gminnych, który wykonuje zadania zarządcy drogi, to wniosek należy złożyć do takiego zarządu.
    6. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta. Zatem wniosek dotyczący takich dróg składa się do właściwego urzędu miasta (jako jednostki pomocniczej prezydenta miasta). Jeżeli został powołany odpowiedni zarząd dróg miejskich, który wykonuje zadania zarządcy drogi, to wniosek należy złożyć do takiego zarządu.
    Wybierz lokalizacjęAby dowiedzieć się gdzie zrealizować usługę, podaj miejscowość, w której ma być zlokalizowany zjazd.WYBIERZ

    Co zrobić krok po kroku


    • Przygotuj i złóż wniosek

    Wniosek wraz z załącznikami złóż do zarządcy drogi – właściwego, ze względu na lokalizację zjazdu.
    Dokumenty

    1.Wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu
    2.Mapa zasadnicza
    3.Mapa sytuacyjno-wysokościowa
    4.Dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości
    5.Dowód zapłacenia opłaty skarbowej
    6.Pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych

    Przepisy nie regulują kwestii zawartości wniosku dotyczącego uzyskania decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdu z drogi publicznej oraz ewentualnych załączników. W praktyce urzędy wymagają dołączenia następujących dokumentów:

    • kopię aktualnej mapy zasadniczej lub sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:500 lub 1:1000, obejmującej zakres przedmiotowej nieruchomości w nawiązaniu do drogi, z zaznaczonym proponowanym miejscem lokalizacji zjazdu i widocznymi granicami nieruchomości, której dotyczy wniosek;
    • kopię aktualnego dokumentu stwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości (np. wypisu aktu notarialnego, odpisu księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, wypisu z rejestru gruntów);
    • pełnomocnictwo (albo jego urzędowo poświadczony odpis) dołącza się w przypadku reprezentowania przez pełnomocnika;
    • dowód uiszczenia opłaty skarbowej (w wysokości 17 zł) za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa (także jego odpisu, wypisu, kopii) oraz za wydanie decyzji o zezwoleniu na lokalizację zjazdu (w wysokości 82 zł).


    • Weryfikacja formalna wniosku

    1. Zarządca drogi ocenia, czy wniosek został złożony zgodnie z właściwością miejscową. W przypadku, gdy zarządca, do którego złożono wniosek jest niewłaściwy w sprawie, to przekazuje go niezwłocznie, wraz z uzasadnieniem, do zarządcy drogi właściwego (zawiadomienie o przekazaniu wniosku wysyłane jest także wnioskodawcy).
    2. Zarządca drogi, do którego złożono wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu dokonuje jego weryfikacji formalnej. Jeżeli wniosek jest niekompletny, wzywa on wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania (art. 64 § 2 kpa).
    3. Jeżeli strona nie wpłaciła należności tytułem opłat i kosztów postępowania, które zgodnie z przepisami powinny być uiszczone z góry, zarządca drogi prowadzący postępowanie wyznaczy jej termin do wniesienia tych należności. Termin ten nie może być krótszy niż 7 dni, a dłuższy niż 14 dni. Jeżeli w wyznaczonym terminie należności nie zostaną uiszczone, wniosek podlega zwrotowi (art. 261 § 1 i 2 kpa).

    • Ocena merytoryczna wniosku oraz wydanie decyzji

    1. Właściwy zarządca drogi dokonuje oceny merytorycznej wniosku. Jeżeli wniosek spełnia wszystkie wymagania wynikające z przepisów prawa, to wyda on decyzję zezwalającą na lokalizację zjazdu. Zezwolenie wydaje się na czas nieokreślony (z zastrzeżeniem, iż decyzja o wydaniu zezwolenia na lokalizację zjazdu wygasa, jeżeli w ciągu 3 lat od jej wydania zjazd nie zostanie wybudowany.
    2. Jeżeli wniosek nie spełnia wymagań wynikających z przepisów prawa, to właściwy zarządca drogi wydaje decyzję o odmowie udzielenia zezwolenia na lokalizację zjazdu lub jego przebudowę. Taka decyzja może zostać wydana ze względu na wymogi wynikające z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne. Ewentualnie zarządca drogi może wydać zezwolenie na lokalizację zjazdu na czas określony.
    3. Utrzymywanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami, należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi.
    4. Za wybudowanie lub przebudowę zjazdu bez zezwolenia zarządcy drogi, lub o parametrach innych niż zostały określone w zezwoleniu, to zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty ustalanej za zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót w pasie drogowym lub zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności w innym celu (zgodnie z art. 40 ust. 4 ustawy o drogach publicznych). Przedmiotową karę zarządca drogi wymierza również za użytkowanie zjazdu po terminie określonym w zezwoleniu zarządcy drogi. Karę należy uiścić w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca jej wysokość stała się ostateczna.
    5. Jeżeli w związku z budową lub przebudową zjazdu następuje zajęcie pasa drogowego konieczne jest uzyskanie decyzji o zezwoleniu na zajęcie pasa drogowego.
    Dokumenty

    1.Zezwolenie na lokalizację zjazdu

    Ile zapłacisz

    82 zł
    Opłata za wydanie decyzji – zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, cześć III, pkt 44, pkt 2.
    Ile będziesz czekać

    Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).
    Jak możesz się odwołać

    1. Inwestor oraz strony postępowania mogą odwołać się do właściwego samorządowego kolegium odwoławczego od decyzji dotyczącej zezwolenia na lokalizację zjazdu. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem zarządcy drogi, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Reguluje to art. 127 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.
    2. Od decyzji wydawanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad nie służy odwołanie. Strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad za pośrednictwem właściwego oddziału.
    Warto wiedzieć

    1. Jeżeli twoja inwestycja obejmuje tylko wybudowanie lub przebudowanie zjazdu na podstawie zezwolenia o lokalizacji zjazdu to nie musisz dodatkowo uzyskać decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
    2. Po uzyskaniu zezwolenia na lokalizację zjazdu musisz:

    • dokonać uzgodnienia z zarządcą drogi projektu budowlanego zjazdu – o ile projekt budowlany jest wymagany,
    • dokonać zgłoszenia budowy lub przebudowy zjazdu albo uzyskać pozwolenie na budowę lub przebudowę zjazdu,
    • uzyskać zezwolenie zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym.

    3. Są dwa rodzaje zjazdów:

    • publiczne – określone przez zarządcę drogi jako zjazdy do nieruchomości gruntowych usytuowanych poza pasem drogowym: a) na których prowadzona jest lub planowane jest prowadzenie działalności gospodarczej lub działalności o charakterze publicznym, b) na których usytuowana jest lub planowane jest usytuowanie nieruchomości budynkowej lub lokalowej, w których prowadzona jest lub planowane jest prowadzenie działalności gospodarczej lub działalności o charakterze publicznym, c) które stanowią lub będą stanowić dojazd do nieruchomości wymienionych w lit. a lub b.
    • indywidualny – określony przez zarządcę drogi jako zjazd do jednego lub kilku obiektów użytkowanych indywidualnie.

    Zjazd publiczny powinien mieć:
    1. szerokość nie mniejszą niż 5,0 m, w tym jezdnię o szerokości nie mniejszej niż 3,5 m i nie większą niż szerokość jezdni na drodze,
    2. nawierzchnię jezdni twardą ulepszoną, a poboczy co najmniej gruntową ulepszoną
    3. przecięcie krawędzi nawierzchni zjazdu i drogi wyokrąglone łukiem kołowym o promieniu nie mniejszym niż 5 m,
    4. pochylenie podłużne zjazdu dostosowane do ukształtowania elementów drogi, która ten zjazd przecina,
    5. szerokość obustronnych poboczy - nie mniejszą niż 0,75 m każde.
    Zjazd indywidualny powinien mieć:
    1) szerokość nie mniejszą niż 4,5 m, w tym jezdnię o szerokości nie mniejszej niż 3,0 m i nie większej niż szerokość jezdni na drodze,
    2) nawierzchnię jezdni na terenie zabudowy twardą ulepszoną a jezdni poza terenem zabudowy oraz poboczy co najmniej gruntową ulepszoną,
    3) przecięcie krawędzi nawierzchni zjazdu i drogi wyokrąglone łukiem kołowym o promieniu nie mniejszym niż 3 m, lub skosem o proporcji n: m, gdzie n = m ≥ 1,50 m, wyłącznie dla projektowanych relacji skrętnych,
    4) pochylenie podłużne zjazdu drogi dostosowane do ukształtowania, drogi, które ten zjazd przecina.
    Jak przeczytasz to powiedz to post usunę.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Najbezpieczniej jest zapoznać się z projektem przebudowy. Nawet gdy brygada z koparką stoi na ulicy to nie jest za późno, jesteś stroną, kierownik objaśni co i jak. Za to gdy zabetonują krawężnik to, będziesz musiał wydatkować więcej energii na przekonanie urzędników że projekt spartolono. Tak niekiedy się zdarza, choć nie powinno.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Jak masz decyzję to aby mieć pewność możesz zapłacić geodecie aby zewidencjonować to jako zjazd na mapie.
    Do decyzji powinieneś poprosić miasto/gminę o warunki utwardzenia tego jako zjazd.
    Zjazdy z dróg gminnych i powiatowych nie wymagają ani pozwolenia ani zgłoszenia.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony