dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Piec Gazowy + elektryczne podgrzewanie CWU

  1. #1

    Domyślnie Piec Gazowy + elektryczne podgrzewanie CWU

    Dzień dobry,

    Chciałbym poprosić o pomoc/konsultację w temacie dogrzewania CWU.
    Niebawem zostaną u mnie zainstalowane panele fotowoltaiczne. Ponieważ chciałbym uzyskać jak największy współczynnik samo konsumpcji wyprodukowanej energii szukam pomysłów na jej wykorzystanie. Jednym z nich jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

    Ponieważ na hydraulice znam się tyle, że znam mniej więcej zasadę działania, potrzebuję pomocy fachowców z tej dziedziny. Aktualnie mam jednofunkcyjny piec Junkers Cerapur Modul ZBS24 zdaje się. Do niego jest 120l zasobnik na ciepłą wodę. Zasobnik ma jedną wężownicę i brak możliwości instalacji grzałki elektrycznej.

    I tu moje pytanie, czy takie rozwiązanie jak na załączonym rysunku ma prawo bytu? Podgrzewacz przepływowy w tym układzie włączał by się w momencie dużej nadprodukcji i za pomocą obiegu cyrkulacji „ładował” zasobnik. Takie najmniej inwazyjne rozwiązanie przyszło mi do głowy ale jak wspominałem nie jestem specjalistą w tym temacie i takie kombinacje są nie efektywne i jest jakieś lepsze lub trzeba będzie dostawić drugi zasobnik z grzałką elektryczną.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cwu.jpg
Wyświetleń:	1216
Rozmiar:	38,0 KB
ID:	439238

    Z góry dziękuję za wszelkie komentarze i podpowiedzi

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Dzień dobry!
    To forum dotyczące urządzeń firmy Viessmann. Po wątpliwości związane z urządzeniami innych firm, proszę szukać odpowiedzi na innych forach.
    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,

    chodziło mi tylko o skonsultowanie rozwiązania ładowania zasobnika z dodatkowego źródła, nie mniej jednak dziękuję za odpowiedź.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mikey2spikey

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    mierzyn
    Kod pocztowy
    72-006
    Posty
    7

    Domyślnie

    witam,
    Przeprowadziłem się do domu z 2005 roku. Dom ogrzewany jest piecem Viessman Vitogas 100, który podgrzewa wodę w zasobniku ACV smart 160 litrów. Zdążyliśmy zainstalować fotowoltaikę o mocy 6,12 kwp (jest możliwość rozbudowy)
    Moje pytanie, biorąc pod uwagę koszty wymiany sprzętu, brak możliwości wymiany wszystkich grzejników oraz chęć zaoszczędzenia na ogrzaniu domu/ podgrzaniu wody jakie rozwiązanie proponujecie:
    - wymianę pieca na inny piec gazowy, np. kondensacyjny plus ewentualnie zamontowanie grzałki do podgrzewania samej wody w zasobniku.
    - wymianę pieca na piec elektryczny,
    - zainstalowanie pompy ciepła i całkowitą rezygnację z gazu.
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak dobrze działa, to po co wydawać pieniądze? Grzałka do tego zasobnika ile kosztuje? Na ile lat grzania CWU kupisz za to gazu?
    Padnie coś - to wtedy się zastanawiaj.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 31-10-2020 o 11:49

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikey2spikey Zobacz post
    witam,
    Przeprowadziłem się do domu z 2005 roku. Dom ogrzewany jest piecem Viessman Vitogas 100, który podgrzewa wodę w zasobniku ACV smart 160 litrów. Zdążyliśmy zainstalować fotowoltaikę o mocy 6,12 kwp (jest możliwość rozbudowy)
    Moje pytanie, biorąc pod uwagę koszty wymiany sprzętu, brak możliwości wymiany wszystkich grzejników oraz chęć zaoszczędzenia na ogrzaniu domu/ podgrzaniu wody jakie rozwiązanie proponujecie:
    - wymianę pieca na inny piec gazowy, np. kondensacyjny plus ewentualnie zamontowanie grzałki do podgrzewania samej wody w zasobniku.
    - wymianę pieca na piec elektryczny,
    - zainstalowanie pompy ciepła i całkowitą rezygnację z gazu.
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi.
    Czy wiesz ile zużywasz, zużywał będziesz, gazu na rok. Na podstawie tego można obliczyć o ile trzeba rozbudować fotowoltaikę pod pompę ciepła. Masz już i tak zainstalowaną dość dużą moc paneli. Rozbudowa do 10kWp nie pokryje zapewne całego zapotrzebowania na ogrzewanie domu. Trzeba to wszystko przemyśleć przekalkulować nic na hura.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mikey2spikey

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    mierzyn
    Kod pocztowy
    72-006
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Czy wiesz ile zużywasz, zużywał będziesz, gazu na rok. Na podstawie tego można obliczyć o ile trzeba rozbudować fotowoltaikę pod pompę ciepła. Masz już i tak zainstalowaną dość dużą moc paneli. Rozbudowa do 10kWp nie pokryje zapewne całego zapotrzebowania na ogrzewanie domu. Trzeba to wszystko przemyśleć przekalkulować nic na hura.
    Zużycie za ostatni rok to 2200 m3 Przekłada się to na roczny wydatek rzędu 4800 PLN, czyli 400 PLN średniomiesięcznie.
    Ciężko powiedzieć ile z tego użycia pochłania samo ogrzewanie, a ile podgrzanie wody?
    Do ogrzania mam 205 m.kw. powierzchni użytkowej
    Miesiące maj- wrzesień to na pewno tylko podgrzewanie wody (rachunki w miesiącach letnich za gaz to ok 190 PLN za miesiąc)
    Tak jak wspomniałem piec mam starego typu. Być może sama wymiana pieca to oszczędność rzędu 15 %?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikey2spikey Zobacz post
    Zużycie za ostatni rok to 2200 m3 Przekłada się to na roczny wydatek rzędu 4800 PLN, czyli 400 PLN średniomiesięcznie.
    Ciężko powiedzieć ile z tego użycia pochłania samo ogrzewanie, a ile podgrzanie wody?
    Do ogrzania mam 205 m.kw. powierzchni użytkowej
    Miesiące maj- wrzesień to na pewno tylko podgrzewanie wody (rachunki w miesiącach letnich za gaz to ok 190 PLN za miesiąc)
    Tak jak wspomniałem piec mam starego typu. Być może sama wymiana pieca to oszczędność rzędu 15 %?
    Można policzyć ile potrzeba energii. 2200 * 8,5 kWh = 18700kWh. Przy pompie ciepła licząc COP =3 potrzeba około 6200 kWh energii elektrycznej. Jeżeli chcesz to uzyskać z PV potrzeba pomnożyć jeszcze przez 1,25 czyli wyjdzie to około 7800kWh, tyle musisz uskładać sobie w magazynie przez rok aby można było wykorzystać to na CO i CWU. Oczywiście nie musisz wszystkiego pokrywać czyli wychodzić na "0" w opłatach za prąd. Można np. pokryć połowę czyli rozbudować PV do 10kWp.
    Teraz dochodzi jednak zakup pompy ciepła montaż i pewnie wymiana grzejników na większe, aby uzyskać niższą temperaturę zasilania grzejników. Koszty dość duże a zwrot niekoniecznie szybki.
    Można skupić się na podgrzewaniu tylko ciepłej wody, ale nie grzałką, ale pompą ciepła, są takie do CWU.
    Jeżeli kocioł gazowy jest już leciwy to można go wymienić na kondensujący, nawet bez wymiany grzejników powinien przez większość czasu pracować ze znaczną kondensacją. Nie spodziewałbym się jednak dużych oszczędności może 10%. Przy podgrzewaniu CWU kocioł przez krótki czas kondensuje bo woda w obiegu szybko się podgrzewa do wysokiej temperatury ponad 60*C.
    Jeżeli kocioł jest jeszcze dobry to bym go zostawił. Gaz troszkę potaniał, prąd może podrożeć. Nie wiadomo jak to wszystko będzie się rozwijać. Ja bym nie rezygnował z gazu.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mikey2spikey

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    mierzyn
    Kod pocztowy
    72-006
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Można policzyć ile potrzeba energii. 2200 * 8,5 kWh = 18700kWh. Przy pompie ciepła licząc COP =3 potrzeba około 6200 kWh energii elektrycznej. Jeżeli chcesz to uzyskać z PV potrzeba pomnożyć jeszcze przez 1,25 czyli wyjdzie to około 7800kWh, tyle musisz uskładać sobie w magazynie przez rok aby można było wykorzystać to na CO i CWU. Oczywiście nie musisz wszystkiego pokrywać czyli wychodzić na "0" w opłatach za prąd. Można np. pokryć połowę czyli rozbudować PV do 10kWp.
    Teraz dochodzi jednak zakup pompy ciepła montaż i pewnie wymiana grzejników na większe, aby uzyskać niższą temperaturę zasilania grzejników. Koszty dość duże a zwrot niekoniecznie szybki.
    Można skupić się na podgrzewaniu tylko ciepłej wody, ale nie grzałką, ale pompą ciepła, są takie do CWU.
    Jeżeli kocioł gazowy jest już leciwy to można go wymienić na kondensujący, nawet bez wymiany grzejników powinien przez większość czasu pracować ze znaczną kondensacją. Nie spodziewałbym się jednak dużych oszczędności może 10%. Przy podgrzewaniu CWU kocioł przez krótki czas kondensuje bo woda w obiegu szybko się podgrzewa do wysokiej temperatury ponad 60*C.
    Jeżeli kocioł jest jeszcze dobry to bym go zostawił. Gaz troszkę potaniał, prąd może podrożeć. Nie wiadomo jak to wszystko będzie się rozwijać. Ja bym nie rezygnował z gazu.
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
    Reasumując wygląda na to, że mimo szczerej chęci niskokosztowej modernizacji systemu ogrzewania domu najrozsądniej jest zostać z tym co mam.
    Koszt sensownego pieca z kondensacją z drobnymi modyfikacjami i montażem przy skorzystaniu z ulgi termoizolacyjnej to 4 tys. PLN.
    Zakładając oszczędność na poziomie 10 procent zwrot z inwestycji to ok. 10 lat, a za 10 lat trzeba będzie myśleć o wymianie pieca na nowy Koło się zamyka.
    Nasuwa się kolejne pytanie. Czy sensownym zdaje się dogrzewać dom klimatyzatorem z funkcją grzania? Na dole mam jedną otwartą przestrzeń o powierzchni 80 m.kw, więc a grę wchodziłby klimatyzator o mocy 8kwh. Jak w praktyce wygląda praca takiego klimatyzatora? Czy to jest praktyczne (głośność)?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony