dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 12
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 235
  1. #1

    Domyślnie Przyłącze energetyczne PGE

    Witam,

    otrzymałem od PGE pismo informujące, że z ich strony istnieje gotowość do świadczenia usługi dystrybucji energii elektrycznej. Do Pisma dołączyli fakturę PRZYŁĄCZENIE W GR. V - RYCZAŁT z odpowiednio wysoką sumką, która wynika z zadeklarowanej przeze mnie wcześniej mocy: 14 x stawka za 1 KW. W piśmie jednocześnie informują mnie, że dla wydania dokumentu "Potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucji i określenie parametrów technicznych dostaw: uprawniającego do zawarcia umowy kompleksowej lub sprzedaży energii elektrycznej i umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej niezbędne jest złożenie oświadczenia o wykonaniu instalacji oraz wniesienie opłaty za przyłączenie (wspomniana faktura). Sprawa na działce z kolei ma się tak, że skrzynka elektryczna stoi już dobre kilka lat przy działce i nie widziałem, żeby ktoś się ostatnio przy niej kręcił. Druga sprawa, to kwestia uniknięcia opłat za prąd budowlany. Niby z pisma wynika, że jeszcze nic nie będę płacił, bo nie złożyłem Oświadczenia o wykonaniu instalacji, jednak proszę o wasza radę, czy przypadkiem po opłaceniu faktury (termin mija za kilka dni) jakimś kruczkiem prawnym wrzucą mnie w taryfę budowlaną i będą słono płacił za możliwość mania prądu. Od razu wyjaśniam, że dom jest na etapie doprowadzania go do stanu developerskiego (kable pociągnięte, przyłącze w działce wykonane). Prąd do robót budowlanych mam z działki obok. Proszę o poradę kogoś kto ten temat już przerabiał, jak postępować dalej?

  2. #2

    Domyślnie

    A co masz napisane w harmonogramie prac, który dostałeś jako załącznik do podpisywanej wcześniej umowy?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Witam,

    otrzymałem od PGE pismo informujące, że z ich strony istnieje gotowość do świadczenia usługi dystrybucji energii elektrycznej. Do Pisma dołączyli fakturę PRZYŁĄCZENIE W GR. V - RYCZAŁT z odpowiednio wysoką sumką, która wynika z zadeklarowanej przeze mnie wcześniej mocy: 14 x stawka za 1 KW. W piśmie jednocześnie informują mnie, że dla wydania dokumentu "Potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucji i określenie parametrów technicznych dostaw: uprawniającego do zawarcia umowy kompleksowej lub sprzedaży energii elektrycznej i umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej niezbędne jest złożenie oświadczenia o wykonaniu instalacji oraz wniesienie opłaty za przyłączenie (wspomniana faktura). Sprawa na działce z kolei ma się tak, że skrzynka elektryczna stoi już dobre kilka lat przy działce i nie widziałem, żeby ktoś się ostatnio przy niej kręcił. Druga sprawa, to kwestia uniknięcia opłat za prąd budowlany. Niby z pisma wynika, że jeszcze nic nie będę płacił, bo nie złożyłem Oświadczenia o wykonaniu instalacji, jednak proszę o wasza radę, czy przypadkiem po opłaceniu faktury (termin mija za kilka dni) jakimś kruczkiem prawnym wrzucą mnie w taryfę budowlaną i będą słono płacił za możliwość mania prądu. Od razu wyjaśniam, że dom jest na etapie doprowadzania go do stanu developerskiego (kable pociągnięte, przyłącze w działce wykonane). Prąd do robót budowlanych mam z działki obok. Proszę o poradę kogoś kto ten temat już przerabiał, jak postępować dalej?
    Opłata o której mówisz jest tylko za przyłączenie.
    Płacisz po prostu za przystosowanie owej skrzynki przy swojej działce do zasilania twojej posesji czyli założenia licznika, gniazd bezpieczników itp.
    Do dostarczania energii jest potrzebna umowa którą ty podpiszesz lub już podpisałeś.
    Występując o określenie warunków musiałeś określić co chcesz przyłączyć...... czy będzie to plac budowy czy też obiekt docelowy.
    W umowie będzie określone czy jest to prąd budowlany i plac budowy czy też dom jednorodzinny tak jak to określiłeś we wniosku o warunki, oraz masz określone terminy do których powinieneś doprowadzić przyłącza do domu itp sprawy techniczne.
    Prawdopodobnie będzie to prąd w taryfie budowlanej więc musisz iść do PGE i uzgodnić co i jak bo po podpisaniu umowy odwołania już nie będzie.
    Jeśli nie potrzebujesz prądu to nie musisz płacić i przyłączać się do sieci do czasu ukończenia budowy ale sprawdź czy w pismach nie masz czasem uzgodnionych kar umownych za brak poboru prądu w określonym terminie lub nie dostosowanie w terminie swojej instalacji.
    Zakłady energetyczne czasem inaczej traktują skrzynkę na działce i gotowy budynek z instalacją elektryczną więc jak będziesz przyłączał gotowy budynek w fazie wykończenia to możesz zostać zakwalifikowany do taryfy innej niż budowlana, natomiast przyłączając skrzynkę wolnostojącą będzie to na 100% taryfa budowlana.
    Tak jak już zaznaczyłem na początku...... teraz taryfa będzie taka jak to określiłeś we wniosku i aby to zmienić albo się dowiedzieć jakie są warunki aby zakwalifikowali Cię do innej grupy taryfowej.
    U mnie ENEA dla taryfy innej niż budowlana rząda dokumentu o ukończeniu budowy i pozwolenia na urzytkowanie, z pomiarami elektrycznymi.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 11-04-2016 o 12:27
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Podpisałeś umowę przyłączeniową za co dostałeś fakturę , w niej określony jest czas w jakim po wykonaniu przyłączenia należy podpisać umowę o dostawę i pobierać prąd,taryfę określisz przy podpisaniu tej umowy do której należy dołączyć papiery od elektryka,czasem nie potrzeba mieć odbioru,i się nikt nie czepia wystarczy to oświadczenie o gotowej instalacji od elektryka,ja tak mam i nie było problemu Tauron.

    Jeśli nie zaczniesz popierać energii w wskazanym czasie mogą naliczyć karę,więc trzeba to mieć na uwadze,energetyka zrobiła przyłącze teraz umowa i założenie licznika.

  5. #5

    Domyślnie

    Odświeżę temat, bo niedługo i mnie czeka pewnie przyłączenie (PGE rejon Rzeszów) - jeszcze w tym roku chciałbym rozpocząć budowę.
    Rozumiem, że w tej sytuacji "prąd budowlany" będzie nieunikniony (nie chcę "pożyczać" prądu od sąsiadów). Żadnej "skrzynki" nie mam przy działce. Najbliższe skrzynki są u sąsiadów - ok. 50 m od miejsca planowanego garażu, ale to chyba nie oznacza, że stamtąd bez problemu można będzie ciągnąć prąd? Jakie to będą dla mnie koszty?
    Czy pierwsza rzecz, którą powinienem zrobić to złożyć wniosek o warunki przyłączenia? Mam nadzieję, że jest to bezpłatne i do niczego mnie nie zobowiązuje?
    I przy okazji, jaki jest koszt tego prądu budowlanego w porównaniu do prądu dla gotowego domu?
    Co jeszcze powinienem wiedzieć na tym etapie?
    Z góry dzięki za info.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja jakiś czas temu składałem wniosek o warunki przyłaczenia do PGE (Rzeszów, ale oddział Staszów). Nic nie kosztują, dostałem je mniej więcej po 3 tygodniach od złożenia, do warunków dołączają umowę. Podpisanie umowy rozpoczyna procedurę przyłączenia na której koniec czeka się różnie od miesiąca do pół roku ponoć. I taryfę mam tą budowlaną niestety, ile będzie kosztować trudno powiedzieć ale już na wstępie wiem że opłaty stałe są dwukrotnie wyższe niż dla taryfy G, koszt 1kWh ponoć tyle samo w taryfie C co i G. Oczywiście opłata jest zależna od mocy przyłączeniowej. Przyłącze mam na 14 kW docelowo, ale na czas budowy umowę będę chciał na połowę czyli 7 kW (powinno wystarczyć). Co do kosztów przyłącze do 200 mb kosztuje ok 78 zł brutto za każdy kW, czyli 78x14 to ok 1100 zł. To za linię ziemną, powietrzna jest droższa. Powyżej 200 mb linii trzeba dopłacać za każdy metr. Z resztą gdzieś jest tabelka dostępna na stronie PGE.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za info.
    Czy ewentualne zgody od sąsiadów były po Twojej stronie czy PGE już o to zadbało?

  8. #8

    Domyślnie

    I przy okazji, jaki jest koszt tego prądu budowlanego w porównaniu do prądu dla gotowego domu?
    Pełna kwota to 110PLN na miesiąc. Bez zużycia prądu oczywiście. Mam 14kW. Rejon PGE Zamość, 30km od Rzeszowa. Jak dla mnie to już dawno ktoś się powinien tym zając bo to jest złodziejstwo w biały dzień, ale co zrobić
    Czy ewentualne zgody od sąsiadów były po Twojej stronie czy PGE już o to zadbało?
    Zgodami zajmowała się firma, która wygrała przetarg na projekt przyłącza, podwykonawca PGE

  9. #9

    Domyślnie

    110 PLN bez zużycia to faktycznie złodziejstwo.
    Tym bardziej, że nie wiem kiedy rozpocznę budowę, a poza tym w trakcie budowy będą przerwy (np. zima), a płacić trzeba już cały czas.

    A cena za kWh zużycia jest taka sama jak dla gotowego domu?

    Na razie złożę wniosek o warunki przyłączenia, ale umowy jeszcze nie będę podpisywał.

  10. #10

    Domyślnie

    Umowę podpiszesz jak będziesz miał przyłącze i skrzynkę w granicy. Ja prąd miałem w marcu 2016, umowę podpisałem pod koniec września. Najgorzej, ze od połowy grudnia do dziś na działce nic się nie działo a co 2 miesiące 220PLN do zapłaty
    Cena za kWh taka sama jak dla gotowego domu. Łaskawcy

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Mi PGE założyło na budowie prąd budowlany - załatwiał wszystko elektryk, co wykonywał prowizorkę. Twierdził, że musi być C11.

    Potem przeczytałem, że PGE to ostatnia firma, co wciska na budowę prąd dla firm (bo taka formalnie jest to taryfa - z grupy C). A przecież tam nie prowadzę żadnej działalności.

    Przez e-bok wysłałem wniosek o zmianę na G11 z uzasadnieniem, że prąd nie prowadzę tam żadnej DG, a rozdzielnia na działce służy w zależności od potrzeb do oświetlenia terenu czy do potrzeb bytowych przyczepki kempingowej która tam stoi (akurat stoi - ale jutro może jej już nie być, jak to przyczepka).

    Przysłali na papierze umowę na G11 do podpisania. Odesłałem. Mają robić jakąś kontrolę na miejscu i zobaczymy co dalej.

    A faktura faktycznie przy C11 wygląda nieciekawie.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PGE_fv.jpg
Wyświetleń:	26940
Rozmiar:	78,6 KB
ID:	381938  

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post

    Na razie złożę wniosek o warunki przyłączenia, ale umowy jeszcze nie będę podpisywał.
    W tych warunkach mi napisano że są ważne przez 60 dni od daty wystawienia, później trzeba się ubiegać o nowe. Żeby zmienić taryfę C na G wystarczy ponoć SSO i wykonana instalacja wewnątrz budynku. Znaczy się myślę że PGE robi nas w konia, skoro taryfa C jest dla przedsiębiorstw to czemu wciskają ją indywidualnym klientom, skoro budowa domu to nie jest otwarcie działalności. Może da się zmienić dostawcę ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  13. #13

    Domyślnie

    Żeby zmienić taryfę C na G wystarczy ponoć SSO i wykonana instalacja wewnątrz budynku
    SSZ. Budynek masz mieć zamknięty. Tak mi powiedziała Pani przy podpisywaniu umowy
    skoro taryfa C jest dla przedsiębiorstw
    Taryfa C jest m.in. dla przedsiębiorstw, a nie "tylko dla przedsiębiorstw". Jest to tak sprytnie ujęte, że plac budowy można wcisnać w C. I wciskają. Plac budowy to nie gospodarstwo domowe. Zamkniesz chałupe, zrobisz instalację to dostaniesz G

  14. #14

    Domyślnie

    To odpowiedz, kolego eryk77, kto decyduje, czy budynek jest "otwarty', czy "zamknięty" (?)
    Po drugie, gdzie w Prawie Energetycznym jest określenie "plac budowy" i przypisana do niego taryfa C ?
    Po trzecie, jest to samowola zakładów energetycznych, z którymi można wygrać, i na ten temat wiele napisano, również na innych forach :
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579654.html
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    To ze swojej strony napiszę tak, warunki jak nie było jeszcze budowy w lipcu 2015, w ciagu 60dni podpisałem papiery na rozpoczęcie przyłączenia. Od razu wnioskowałem o prąd docelowy. Przyjęty wniosek na wydanie warunków.
    Rozpoczęcie budowy 10.2015. W kwietniu 2016 wykonano przyłącze wraz ze skrzynką. Instalacja przygotowana złożenie papierów od elektryka, tego samego dnia podpisanie umowy w taryfie g12w.

    Nikt nie robił problemów, nie pytał. Ja nie tłumaczyłem co i dlaczego nie rozgadywałem się. Dzień dobry, chciałem wniosek złożyć, dziękuje do widzenia. Krótko i na temat.

    PGE rejon Łódź-teren.
    Ostatnio edytowane przez cob_ra ; 20-02-2017 o 14:35
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Rozpoczęcie budowy 10.2015. W kwietniu 2016 wykonano przyłącze
    Czyli budowałeś bez prądu przez pół roku?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli budowałeś bez prądu przez pół roku?
    Tak, prąd miałem z domu, w którym mieszkam obok budowy.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  18. #18

    Domyślnie

    To odpowiedz, kolego eryk77, kto decyduje, czy budynek jest "otwarty', czy "zamknięty" (?)
    Chyba rozróżniasz pojęcia SSO i SSZ?
    Po trzecie, jest to samowola zakładów energetycznych, z którymi można wygrać
    Raz do roku to i kura pierdnie jeżeli rozumiesz aluzję. I co z tego, że ktoś wygrał? 1 osoba na 1000? Mam sie przez rok czy dwa użerać z nimi, łazić po sądach i ponosić dodatkowe opłaty nie mająć pewności, że wygram? Sprawa nie raz zgłaszana do uokik i co? Ważniejszy przecież jest Trybunał konstytucyjny i pigułka "po" niż dymanie nas przez ZE

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A faktura faktycznie przy C11 wygląda nieciekawie.
    Właśnie przeglądam "WYCIĄG Z TARYFY DLA USŁUG DYSTRYBUCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ PGE DYSTRYBUCJA S.A. obowiązującej od dnia 01.01.2016 r." (nie wiem, czy to aktualna wersja) i widzę takie składniki jak w załączniku:

    - składnik stały stawki sieciowej (kW/miesiąc)
    - stawka opłaty przejściowej (kW/miesiąc)
    - składnik zmienny stawki sieciowej (kWh)
    - stawka jakościowa (kWh)
    - stawka opłaty abonamentowej (miesiąc)

    W Twojej fakturze jest ich więcej:
    - za energię czynną (kWh)
    - opłata OZE (MWh)
    - składnik jakościowy (kWh)
    - opłata sieciowa (kWh)
    - opłata stała za przesył (kW)
    - opłata abonamentowa (kW)
    - opłata handlowa (miesiąc)

    Z mojego zestawienia przy 14 kW mocy i zużyciu zero opłata miesięczna wyniosłaby 60,40zł + VAT. Dużo, ale jeszcze to przeżyję.
    Ale widzę, że u Ciebie dochodzi jeszcze wysoka "opłata handlowa". Co to za cholerstwo?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Stawki.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	382120  

  20. #20

    Domyślnie

    Po tych cenach znów rozważam agregat na cele budowlane. Nawet taki gorszy 800 -1000 zł i olewam PGE i ich warunki. Za kilka rachunków tej wartości 300 zł powinno się zwrócić. Później sprzedać agregat jak się będzie miało SSO (SSZ) dopłacić różnicę i zrobić docelowe przyłącze i mieć umowę na taryfę G. Nie wiem ile tego prądu będzie potrzeba żeby wybudować SSO, ale chyba nie są to MWh. Prąd potrzebny do cięcia bloczków, do mieszadła, do szlifierki, betoniarki, urządzenia nie pracują cały czas, dopiero jakieś oświetlenie będzie tego wymagało. Podglądam jedną budowę od dłuższego czasu i mają agregat i jakoś problemów nie widzę.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

Strona 1 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony