dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Podniesienie poziomu działki w stosunku do sąsiada

    Witam.

    Jestem nowicjuszem za rok planuję zacząć budowę domu, mam działkę na terenach które są w pradolinie Wisły i mogą być zalewowe więc czynnik wysokości terenu jest chyba dość istotny, została sprawdzona przez geologa i wszystko jest ok do budowy. Problemem jest to, że sąsiad dość znacznie podniósł swoją działkę (na 1400m2 dowiózł z tego co mówi około 500 ton ziemi) jest ona wyżej o jakieś 30 cm w stosunku do mojej. Jak sądzicie czy powinienem podnosić poziom równo do sąsiada ? Dodam, że działki w Naszym pasie i tak są nieco wyższe niż inne.

    I bardzo ważne czy mogę to zrobić przed budową bo mam na to teraz więcej czasu?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mateusz Z

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-999
    Posty
    1

    Domyślnie

    Sprawa może okazać się niewygodna, ponieważ podnoszenie terenu to często działanie na granicy prawa.
    1. Należy sprawdzić co o podnoszeniu, zagospodarowaniu działki mówi MPZP lub innych przepisach miejscowych.

    https://www.radzymin.pl/asp/pliki/00..._na_czysto.pdf

    2. Często w okolicach tzw krajobrazu chronionego jest całkowity zakaz ingerencji w powierzchnię terenu (przepisy miejscowe, rozporządzenia Marszałka Województwa, etc.), które to regulują - spotkałem się przykładowo z całkowitym zakazem wywożenia, przywożenia gruntów na terenu rolne, nie można było nawet ogrodzić terenu ze względu na migrację zwierząt. Pewnie nie istotne w Twoim przypadku.
    3. Z tego co się orientuję jeśli masz w swoim projekcie również zagospodarowanie terenu wokół domu z naniesionymi rzędnymi terenu (urząd to klepnął), możesz bez problemu podnieść teren pod warunkiem, że nie będziesz naruszał naturalnego spływu wód tj. kierunku i natężenia spływu, z uwzględnieniem interesu sąsiadów (woda nie może być kierowana celowo na działkę sąsiada), można stosować rozwiązania, które zabezpieczają sąsiadów - np. wysokie podmurówki ogrodzenia ograniczające spływ powierzchniowy, studnie chłonne.
    4. Zdarzają się "dobrzy sąsiedzi", którzy wybudowali się wcześniej od Ciebie, podnieśli się przykładowo 30-50cm wyżej od otaczającego niezabudowanego jeszcze przez innych terenu i w momencie gdy ty się budujesz i chcesz się podnieść bo przykładowo droga dojazdowa jest wyżej niż Twoja działka, skutecznie Twoje zamiary ograniczają donosami do Gminy etc. (spotkałem się z takimi osobami). Sami zrobili swoje, a innych blokują.
    5. Często inwestorzy robią takie zabiegi (podnoszenie terenu) bez zbędnego rozgłosu przy okazji innych robót, w porozumieniu z sąsiadami i albo się ktoś przyczepi albo sprawa przysycha.

    Reasumując sprawę można załatwić ale można też mieć problemy, często nic nie można z tym zrobić. Temat nie jest do końca jednoznaczny, a przepisów nie ubywa.

  3. #3

    Domyślnie

    Co tu kobinowac, podmuruj pare bloczkow wiecej niz w projekcie potem dosyp ziemi i po sprawie. Ziemie po zakończeniu budowy dosypiesz i juz. Musisz podniesc bo bedzie Ci wszystko pkywac po zlewie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony