dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 72
  1. #1

    Domyślnie Uziom - dom na płycie

    Projekt domu się tworzy. Ogólnie będzie dom z poddaszem użytkowym (prosty, 2-spadowy dach) na plycie fundamentowej izolowanej od spodu.
    Obok na osobnej płycie (ale już nieizolowanej) bedzie stał garaż z dachem płaskim na którym kiedyś chcę zamontować panele fotowoltaiczne. Wymiary jak na obrazku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_wywal.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	5,8 KB
ID:	439287

    Wstępnie projektant nie widzi powodu, by chronić dom instalacją odgromową, a uziom proponuje zrobić otokiem wokół domu i garażu z bednarki ocynkowanej.
    Czytałem prace dra Musiała i nie podoba mi się taka propozycja. Niestety projektant ani myśli nic zmieniać.
    Mało tego, znalazłem w internecie jakichś dwóch innych elektryków, każdy proponuje zrobić uziom w ten sam sposób, czyli otok.

    Czy na prawdę oni mają rację, czy dr Musiał? Z tego co widzę, to sam będę musiał zadbać o prawidłowe wykonanie uziemienia. Tylko jak to zrobić? Możecie pomóc?

    Moja propozycja jest taka. W obu płytach dać bednarkę ze stali czarnej, w dolnej częsci płyty dookoła.
    W ilu miejscach należy wyjść z płyt bednarkami?
    Dodatkowo pod płytami chcę zrobić uziom parafundamentowy. Ale czy tylko pod płytą domu, czy pod garażem też? Garaż jednak będzie nieizolowany. Z jakiej bednarki? Może być miedziowana? Czy jednak nierdzewna lub miedziana? Uziom parafundamentowy łączyć z bednarką z garażu oraz domu, czy tylko z domu?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 12-01-2020 o 00:09

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zapytaj go, dlaczego proponuje rozwiązanie niezgodne z prawem (konkretnie z § 184. Rozporządzenia w sprawie WT).

    Rób wg wytycznych dra Musiała.
    Masz tam wyjaśnione, dlaczego to najlepszy uziom. Pogooglaj też, jak wygląda "zwykła" bednarka w glebie po kilku latach (a co dopiero po kilkudziesięciu) i sprawdź ceny bednarki nierdzewnej albo miedziowanej (pewnie na zamówienie w co lepszej hurtowni).

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Projekt domu się tworzy. Ogólnie będzie dom z poddaszem użytkowym (prosty, 2-spadowy dach) na plycie fundamentowej izolowanej od spodu.
    Obok na osobnej płycie (ale już nieizolowanej) bedzie stał garaż z dachem płaskim na którym kiedyś chcę zamontować panele fotowoltaiczne. Wymiary jak na obrazku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_wywal.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	5,8 KB
ID:	439287

    Wstępnie projektant nie widzi powodu, by chronić dom instalacją odgromową, a uziom proponuje zrobić otokiem wokół domu i garażu z bednarki ocynkowanej.
    Czytałem prace dra Musiała i nie podoba mi się taka propozycja. Niestety projektant ani myśli nic zmieniać.
    Mało tego, znalazłem w internecie jakichś dwóch innych elektryków, każdy proponuje zrobić uziom w ten sam sposób, czyli otok.

    Czy na prawdę oni mają rację, czy dr Musiał? Z tego co widzę, to sam będę musiał zadbać o prawidłowe wykonanie uziemienia. Tylko jak to zrobić? Możecie pomóc?

    Moja propozycja jest taka. W obu płytach dać bednarkę ze stali czarnej, w dolnej częsci płyty dookoła.
    W ilu miejscach należy wyjść z płyt bednarkami?
    Dodatkowo pod płytami chcę zrobić uziom parafundamentowy. Ale czy tylko pod płytą domu, czy pod garażem też? Garaż jednak będzie nieizolowany. Z jakiej bednarki? Może być miedziowana? Czy jednak nierdzewna lub miedziana? Uziom parafundamentowy łączyć z bednarką z garażu oraz domu, czy tylko z domu?

    dr. Musiał ma rację

    Jeśli uziom fundamentowy garażu spełni wymagania dotyczące rezystancji to należy go wykorzystać i jego bednarkę podciągnął bym do domu .
    Otok proponowany przez projektanta połączył bym do uziomu fundamentowego.
    Otok wykonać bednarką z ocynkiem.
    Po kilkunastu latach zostaną z niej tylko wspomnienia natomiast fundament raczej pozostanie.
    W zależności od pokrycia dachowego odgromówki bym raczej nie robił.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Czytałem Musiała, ceny różnych Bednarek znam.

    Aha. Garaż jest będzie doklejony do domu.

    Teraz tak, z tego co wiem, przy fundamencie w pełni izolowanym (A taki będzie pod domem) odgromowka ma być.
    Przy instalacji fotowoltaicznej (będzie na garazu) odgromowka też powinna byc. I teraz jak to wszystko zrobić?
    Jestem pewny co do Bednarek zarobionych w płytach fundamentowych domu i garażu. Nie wiem tylko:
    1. Uziom parafundamentowy robić tylko pod domem? Z czego?
    2. Uziom z garażu i domu łączyć, czy nie
    3. Co z odgromowka? Ale tu pewnie projekt będę musiał zlecić. Ale czy od razu kopia fundamenty robić jakieś otoki?

  5. #5

    Domyślnie

    Może by tak ... zmienić projektanta ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Może by tak ... zmienić projektanta ?
    Pewnie się tak skończy, że będę musiał płacić za dodatkowy projekt uziemienia. Tylko, dlaczego mam się doktoryzować z każdej dziedziny, ponosić dodatkowe koszty? A i tak nie będę miał pewności, że ktoś inny zaprojektuje poprawnie. Tak jak napisałem wcześniej- dwóch innych elektryków ogłaszających się w Internecie też nie widzi potrzeby odgromowki oraz uziomu fundamentowego.

    Elpapiotr - możesz fachowo i z grubsza napisać, jak to powinno być zrobione? Żebym wiedział co wymagać i oczekiwać.

  7. #7

    Domyślnie

    Byłem, jestem i będę za wykonaniem uziomu fundamentowego.
    Jeżeli nie ma możliwości wykonania uziomu fundamentowego ze względu na pełną termoizolację, wskazane wykonać uziom parafundamentowy.
    Szczegółów pisał nie będę, jest to doskonale pokazane w opracowaniu doktora Musiała
    http://www.edwardmusial.info/pliki/u...ndamentowe.pdf
    Na stronie 18 i 19 pokazano! Pokazano i opisano, i nie ma przeciwwskazań co do połączenia obydwu uziomów budynków.
    Projektant powinien wiedzieć, jak to wykonać !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Byłem, jestem i będę za wykonaniem uziomu fundamentowego.
    Jeżeli nie ma możliwości wykonania uziomu fundamentowego ze względu na pełną termoizolację, wskazane wykonać uziom parafundamentowy.
    Szczegółów pisał nie będę, jest to doskonale pokazane w opracowaniu doktora Musiała
    http://www.edwardmusial.info/pliki/u...ndamentowe.pdf
    Na stronie 18 i 19 pokazano! Pokazano i opisano, i nie ma przeciwwskazań co do połączenia obydwu uziomów budynków.
    Projektant powinien wiedzieć, jak to wykonać !
    A jeszcze pytanie wykonawcze. Uziom parafundamentowy (oka 10x10) w moim przypadku będzie też przebiegał pod budynkiem. Jaka bednarkę tu dac? Miedziana czy nierdzewna? Choć że względu na cenę wolałbym pomiedziowana. Ale czy taka wystarczy?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zapytaj go, dlaczego proponuje rozwiązanie niezgodne z prawem (konkretnie z § 184. Rozporządzenia w sprawie WT).

    Rób wg wytycznych dra Musiała.
    Masz tam wyjaśnione, dlaczego to najlepszy uziom. Pogooglaj też, jak wygląda "zwykła" bednarka w glebie po kilku latach (a co dopiero po kilkudziesięciu) i sprawdź ceny bednarki nierdzewnej albo miedziowanej (pewnie na zamówienie w co lepszej hurtowni).
    Rozwiązanie niezgodne z § 184 bo izolowana płyta fundamentowa nie może być uziomem fundamentowym i tyle. Nie wszystkie przypadki opisał również P. Musiał np płytę izolowaną nie zagłębioną stawianą na podbudowie z kruszyw (tak da się posadowić płytę nie uwzględniając głębokości przemarzania gruntu).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    A jeszcze pytanie wykonawcze. Uziom parafundamentowy (oka 10x10) w moim przypadku będzie też przebiegał pod budynkiem. Jaka bednarkę tu dac? Miedziana czy nierdzewna? Choć że względu na cenę wolałbym pomiedziowana. Ale czy taka wystarczy?
    Stal Miedziowana StCu
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Witam,

    Podpinam sie pod temat - uziom dom na plycie zeby nie tworzyc nowego. Warstwy plyty jak na zalaczonym obrazku: chudziak-papa-plyta-warstwy posadzki.
    Uziom ma pelnic role wyrownawcza, bez odgromienia. Pod chudziakiem piasek, glina. Woda na 0.6 ppt.
    Czytajac opracowanie prof Musiala str 13, cyt:

    Sama izolacja przeciwwilgociowa nie wyklucza możliwości wykonania zwykłego uziomu
    fundamentowego, zwłaszcza jeżeli nie obejmuje wszystkich powierzchni fundamentu pogrążonych
    w gruncie. Może jednak powodować przejściowe, a nawet trwałe zwiększenie rezystancji uziemienia.
    W przypadku papy i powłok asfaltowych zwiększenie rezystancji uziemienia jest niewielkie
    i słabnie w ciągu pierwszych kilku miesięcy po wykonaniu. Jeżeli budynek przekazuje się do użytkowania
    pół roku i dłużej po wykonaniu i izolowaniu fundamentów, a tak na ogół bywa, to przy
    badaniu odbiorczym instalacji elektrycznej rezystancja uziemienia może już mieć wartość zbliżoną
    do ustalonej.
    Jak bedzie lepiej/poprawniej:

    1. Dolaczyc bednarke tylko do zbrojenie plyty fundamentowej - papa miedzy chudziakiem i plyta nie wplynie negatywnie na uizom
    2. Ulozyc bednarke na ziemi i zalac chudziakiem tak jak na zdjeciu pogladowym (wzorowany na zdj 11 z opracowania)
    3. Zrobic 2 bednarki w chudziaku i w plycie tak jak opisane w rozdziale 6 opracownia prof. Musiala.



    Pozdrawiam

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kermitdefrog Zobacz post
    Witam,

    Podpinam sie pod temat - uziom dom na plycie zeby nie tworzyc nowego. Warstwy plyty jak na zalaczonym obrazku: chudziak-papa-plyta-warstwy posadzki.
    Uziom ma pelnic role wyrownawcza, bez odgromienia. Pod chudziakiem piasek, glina. Woda na 0.6 ppt.
    Czytajac opracowanie prof Musiala str 13, cyt:



    Jak bedzie lepiej/poprawniej:

    1. Dolaczyc bednarke tylko do zbrojenie plyty fundamentowej - papa miedzy chudziakiem i plyta nie wplynie negatywnie na uizom
    2. Ulozyc bednarke na ziemi i zalac chudziakiem tak jak na zdjeciu pogladowym (wzorowany na zdj 11 z opracowania)
    3. Zrobic 2 bednarki w chudziaku i w plycie tak jak opisane w rozdziale 6 opracownia prof. Musiala.



    Pozdrawiam
    W tym wypadku bednarka w chudziaku ale jak na rysunku na dystansach tak by była otoczona chudym betonem i nie musi być nawet ocynkowana. Połączona ze zbrojeniem płyty
    , zbrojenie połączone po obwodzie trwale. Tak poza konkursem to nie wiem dlaczego zrezygnowano z zalet płyty izolowanej.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuję za opinię.
    Odpowiedź poza konkursem, nie jestem przekonany co do "styropianu" pod budynkiem.

  14. #14

    Domyślnie

    jak to jest z tym uziomem parafundamentowym , jest to praktycznie uziom otokowy połączony z kratowym w płycie , uziom otokowy musi być oddalony od budynku o 1 metr a parafundamentowy już nie ?

  15. #15

    Domyślnie

    Przecież doktor Musiał wyraźnie napisał :
    Jeżeli w posadowieniu budynku stosuje się system termoizolacji i/lub hydroizolacji uniemożliwiający wykonanie uziomu fundamentowego sensu stricto, to rozwiązaniem równoważnym jest uziom parafundamentowy ze stali nierdzewnej ułożony poza fundamentem, w warstwiechudego betonu lub w gruncie,
    poniżej wszelkich izolacyjnych warstw bądź powłok:
    − uziom otokowy mniejszego budynku, o wymiarach nie większych niż 10×10 m, ułożony poobwodzie budynku, tuż przy nim bądź pod nim albo
    − uziom kratowy pod większym budynkiem, o okach kraty nie większych niż 10×10 m

    A dlaczego, zgodnie z p. 5.4.2.2 PN-EN 62305-3:2009, dla otoku, zaleca się odległość ok. 1 m od ścian budynku, wypada zapytać normotwórców.
    Są na to teorie, że być może chodzi o to, że prąd w gruncie rozpływa się powierzchniowo - stąd konieczność odsunięcia uziomu od budynku, żeby wokół bednarki/taśmy znalazło się odpowiednio duzo gruntu.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 07-02-2022 o 13:54
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Przecież doktor Musiał wyraźnie napisał :
    Jeżeli w posadowieniu budynku stosuje się system termoizolacji i/lub hydroizolacji uniemożliwiający wykonanie uziomu fundamentowego sensu stricto, to rozwiązaniem równoważnym jest uziom parafundamentowy ze stali nierdzewnej ułożony poza fundamentem, w warstwiechudego betonu lub w gruncie,
    poniżej wszelkich izolacyjnych warstw bądź powłok:
    − uziom otokowy mniejszego budynku, o wymiarach nie większych niż 10×10 m, ułożony poobwodzie budynku, tuż przy nim bądź pod nim albo
    − uziom kratowy pod większym budynkiem, o okach kraty nie większych niż 10×10 m

    A dlaczego, zgodnie z p. 5.4.2.2 PN-EN 62305-3:2009, dla otoku, zaleca się odległość ok. 1 m od ścian budynku, wypada zapytać normotwórców.
    Są na to teorie, że być może chodzi o to, że prąd w gruncie rozpływa się powierzchniowo - stąd konieczność odsunięcia uziomu od budynku, żeby wokół bednarki/taśmy znalazło się odpowiednio duzo gruntu.
    A to nie chodzi o to by wyjść poza okapy gdzie grunt ma większe szanse na wilgoć?
    To pytanie a nie sprawdzona wiedza.

  17. #17

    Domyślnie

    A jaką większą szansę na wilgoć ma uziom parafundamentowy?
    Też krawędź będziemy wynosić poza obrys fundamentu budynku?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    A jaką większą szansę na wilgoć ma uziom parafundamentowy?
    Też krawędź będziemy wynosić poza obrys fundamentu budynku?
    No właśnie o to mi chodzi jak zrobię otok przy budynku 10x10 m to muszę go zrobić 11x11m bo takie są normy a jak zrobię parafundamentowy to zrobię 10x10 to będzie zgodne z tym co pisze dr.Musiał.Jak do mnie to brak logiki
    Ostatnio edytowane przez erda ; 07-02-2022 o 14:33 Powód: literówka

  19. #19

    Domyślnie

    Bo może tu nie o wilgoć chodzi jednak?
    Może również dochodzi aspekt odległości od wejść budynków, napięcia krokowego itd?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 07-02-2022 o 15:18
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Bo może tu nie o wilgoć chodzi jednak?
    Może również dochodzi aspekt odległości od wejść budynków, napięcia krokowego itd?
    Napięcie krokowe od uziomu położonego zazwyczaj z metr pod ziemią...

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony