Cześć,

Mam następujący problem:

Działka bardzo duża, ale w miejscu, gdzie chciałbym stawiać dom, ma 25 metrów od granicy do lasu (długość) - szerokość nie ma żadnego problemu.

Obecnie stoi w tym miejscu budynek gospodarczy typu garaż z pomieszczeniami mieszkalnymi. Ma on ok. 20 metrów długości, czyli zaczyna się od 5 metrów od drogi, a kończy DOKŁADNIE z linią lasu, którą ktoś narysował na MPZP (jak nożem uciął) - nawet wiata, która tam stoi, oznaczona jest jako "nielegalna ale już niech stoi".

Tam, gdzie linia lasu, drzew nie ma jeszcze, ale z 15-20 metrów dalej zaczyna się starodrzew - ktoś po prostu narysował linię LS dość "rygorystycznie".

Chciałbym zburzyć ten garaż i postawić w tym miejscu dom jednorodzinny, ale powiedziano mi, że nie da rady - bo teraz trzeba mieć odległość od linii lasu 12 metrów (co jest absurdalne, bo ten dom JUŻ STOI to może stać, a jedyne czego nie mogę, to wyburzyć i postawić w tym samym miejscu domu).

Przebudowa chyba nie wchodzi w grę, bo to starawy garaż, taki do wywalenia, ani to ładne ani nic. Podobno można uzyskać odstępstwo od ministerstwa by zignorować te warunki przeciwpożarowe i postawić i tak - ALBO wystąpić o zmianę MPZP by odsunęli mi linię lasu. Dlatego mam pytania:

Na bazie Waszych doświadczeń:

- macie jakiś inny pomysł?
- jak realne jest odstępstwo od tych 12 metrów z ministerstwa?
- jak realna jest zmiana MPZP? (obecnie jest wyłożone do dyskusji z mieszkańcami, natomiast tam serio jest kawałek bez drzew, chociaż korony zachodzą)

Chciałbym tam postawić parterówkę o podstawie +/- identycznej jak ten garaż.

Dzięki ogromne za każdą radę.