dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie folia na stropie między trocinami a wełną?

    Witam forum
    Przymierzam się do ocieplenia stropu nad mieszkaniem w domu z lat 50. Strop drewniany: belki, pomiędzy nimi zasypane trociny(ok 20cm) i na tym deski. Chcę na to dać 30cm wełny 0,040.
    Plan działania jest taki:
    - zdjąć deski,
    - zbudować lekką konstrukcję pomiędzy którą będzie wełna
    - wełna 2x150mm na krzyż
    - na wierzch membrana i deski z demontażu.

    Pytanie dotyczy umieszczenia paroizolacji, jako że raczej nie ma szans by ją ułożyć od wewnątrz z powodu m.in. niskich pomieszczeń (ok 220cm). Czy ułożyć ją na trocinach, czy zrezygnować całkiem?

    Gdybym ocieplał więźbę, folię oczywiście bym dał, ale w tym przypadku nie mam przekonania, zwłaszcza że trociny są suche ,a po zafoliowaniu mogą przestać być.
    Skoro już wspomniałem o więźbie, jak się ma ocieplenie stropu do ocieplenia więźby pod względem izolacyjności i ciepła w pomieszczeniach poniżej?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie stawiaj barier wilgoci wewnątrz termoizolacji. Paraizolację robisz przed termoizolacją - dalej co najwyżej membranę wysokoparoprzepuszczalną.
    Jak bardzo chcesz paroizolację, to musisz zapewnić tam wentylację, żeby wilgoć, która przez nią się nie może przedostać mogła zostać odprowadzona.

  3. #3

    Domyślnie

    Skoro trociny dotykowo są suche mimo chłodnej aury to znaczy że ilość pary przenikającej jest niewielka, wełna ma raczej lepszą przenikalność więc sobie z tym poradzi. Membrana tym bardziej.

    Przypomniałem sobie jeszcze o kwestii dobudówki w której jest mała łazienka. Strop betonowy (chyba) a na tym trociny z wapnem. Tutaj też nie mam przekonania czy dawać folię... gdybym miał co zrobić z trocinami i jak je usunąć trochę by się sprawa ułatwiła. Wierzch izolacji na dobudówce jest parę cm poniżej trocin na starej części i obawiam się że wilgoć może chcieć wędrować do nieosłoniętej części.

    Planuję jeszcze obłożyć ściany szczytowe i nieużywany komin styropianem na wysokość 1m żeby ograniczyć przeciąganie w murze. Ściany już są ocieplone od zewnątrz
    Ostatnio edytowane przez Cousie ; 12-01-2020 o 17:34

  4. #4

    Domyślnie

    Folię możesz dać od wewnętrznej strony, czyli poniżej belek drewnianych.
    Jeśli dasz wyżej, zgniją i przed spadnięciem na głowę, będzie grzyb, grzyb i jeszcze raz grzyb.
    Dodam jeszcze, że jeśli faktycznie nie masz paroizolacji od dołu obecnie, a pózniej te dechy ułożysz na styk (pewnie teraz są minimalne szczeliny), to nawet bez foli, czy membrany może wystąpić problem z zawilgoceniem wełny.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 12-01-2020 o 18:10
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5

    Domyślnie

    ułożenie folii od spodu nie wchodzi w grę, musiał bym obniżyć już niski sufit albo zwalić tynk i trzcinę / wiklinę co też nie wchodzi w grę bo tu mieszkam
    Deski zostaną ułożone ze szparami. Membrana ma (od góry) na celu zabezpieczyć wełnę przed kurzem i pyłem wwiewanym przez wiatr i spadającym ze starych dachówek.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    ja również odradzałbym folie w ty przypadku. Skoro trociny sa suche to oznacza że przegroda funkcjonuje prawidłowo i nic niepokojącego się nie dzieje. Ułóż wełnę a folie pomiń.
    Z wełen o współczynniku lambda zbliżonym do 0,04 polecam MEGAROCK PLUS o lambdzie 0,039W/mK. Wełna ta jest dodatkowo hydrofobizowana
    www.rockwool.pl/produkty/megarock-plus
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cousie Zobacz post
    ułożenie folii od spodu nie wchodzi w grę, musiał bym obniżyć już niski sufit albo zwalić tynk i trzcinę / wiklinę co też nie wchodzi w grę bo tu mieszkam
    Deski zostaną ułożone ze szparami. Membrana ma (od góry) na celu zabezpieczyć wełnę przed kurzem i pyłem wwiewanym przez wiatr i spadającym ze starych dachówek.
    Może celuloza?

    Ewentualnie proszek od pigeona?
    Tylko długo trzeba czekać.
    A to lepsze od wełny, bo naturalne i za free.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    Myślę nad celulozą. Rozeznanie w temacie wykazało cenę ok 40zł/m2 przy 30cm. gdybym miał zlecać komuś wykonanie ocieplenia to była by to bardzo atrakcyjna cena, ale że mam zamiar zrobić wszystko sam i zależy mi na kosztach (wełna będzie marketowa za ok 20zł/m2) to już trochę mniej.

    mówisz o sproszkowanym PIR? jakim sposobem to jest naturalne? Co najmniej 24m3 ciężko by mi było przewieźć nawet jakby było blisko (nie wiem skąd jest Pigeon i jego proszek),trzeba by dużą przyczepę do mojego Transita. No i ciężko to wtłoczyć na poddasze bez maszyny. wiaderkiem nosić też nie bardzo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony