Wstęp:

Planuje budowę domu według własnego pomysłu. Nie jest to nic innowatorskiego, po prostu do działki którą posiadam nie udało mi się znaleźć nic odpowiedniego lub projekt wymagałby daleko idących zmian. Ponadto siostra pracuje w branży budowlanej jako konstruktor, więc wykonanie projektu indywidualnego wydaje mi się najlepszą opcją. Niestety konstruktor to nie architekt więc układ pomieszczeń muszę opracować samodzielnie.

Lokalizacja:

Załączam mapkę, na której zaznaczyłem działkę ( około 27m x 27m ) oraz planowaną lokalizację domu. W związku z tym, że wjazd znajduje się od zachodu / południowego zachodu, dom chciałbym umieścić jak najbardziej wgłąb działki w kierunku północnym z pozostawieniem miejsca za domem na istniejący garaż blaszany który przekształci się docelowo w warsztat / skład na narzędzia ogrodowe.

Jeśli chodzi o kształt domu, to nie podobają mi się kompletne stodoły z dachami bez okapów oraz ustawienie kalenicy prostopadle do wjazdu zatem wybór padł na kształt prostokątny z dłuższym bokiem równoległym do drogi.



Parter:
  • Strony świata / położenie słońca wskazują na umieszczenie salonu od strony frontowej, doświetlonej z dwóch stron.
  • Kuchnia na tyle z jadalnią obok. Łazienka przylegająca do kuchni aby skupić instalacje w jednym miejscu.
  • Garaż i wiatrołap cofnięty aby zapewnić zadaszenie na wejściu i aby nie był to 100% klocek.
  • Tył domu wydłużony o 60 cm aby było więcej miejsca na zabudowę w kuchni i prysznic na parterze. Gdyby ktoś miał pomysł jak jednak pomniejszyć budynek w tym miejscu ( zwłaszcza ustawić później kuchnię ) byłbym szczególnie wdzięczny. Łazienkę można by wtedy przesunąć i zrównać ze ścianą ( przejście 120 cm ) a drzwi z wiatrołapu otwierać w drugą stronę.




Piętro:

  • Na piętrze, dwa pokoje 1-os. od strony południowej-wschodniej. Mam nadzieję, że nie będzie potrzeba montażu okien połaciowych ale przewidzę to w rozstawie krokwi dachowych. Brak okien w domu sąsiada od tej strony.
  • Łazienka i pralnia umieszczone nad łazienką i kuchnią z parteru w jednym pionie wod-kan. W pralni zabudowany piec CO na gaz oraz rekuperator. Wywiew z reku poprzez dwa kanały wentylacyjne na dach. Jeden kanał przewidziany na okap kuchenny a 4. na piec.
  • W otwartej przestrzeni znajdzie się biurko / stanowisko pracy - wiem blisko drzwi z łazienki. ( Miałem wcześniej wariant gdzie Łazienka z Pralnią były zamienione miejscami ale teraz wydaje mi się, że jest jednak lepiej ) Okno dachowe zapewni światło na piętrze i schodach. Brak ściany przy schodach i to miejsce sprawi, że nie będzie się chodzi jak w labiryncie.
  • W trzecim pokoju będzie sypialnia 2. osobowa z garderobą. Wyższa ścianka kolankowa ( ze względu na przesunięcie ściany ) umożliwi zabudowę dwóch szaf po bokach i wysokich komód na środku. Oprócz okna balkonowego w ścianie szczytowej zastanawiam się nad co najmniej jednym oknem dachowym. Bez niego chyba będzie ponuro przy samym balkonie 110x220 cm.




Jeżeli dotrwałaś / dotrwałeś do końca tego posta, daj znać co myślisz. Nie zwykłem się obrażać, a w internecie też łatwiej coś napisać. Dla każdego myślącego o własnym domu i później budującego jest to spore wydarzenie w życiu, dlatego za wszelkie uwagi i konstruktywną krytykę, które być może pomogą mi uniknąć różnych błędów, już teraz dziękuję.