dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Projekt domu - Prośba o ocenę układu pomieszczeń i sugestie.

    Wstęp:

    Planuje budowę domu według własnego pomysłu. Nie jest to nic innowatorskiego, po prostu do działki którą posiadam nie udało mi się znaleźć nic odpowiedniego lub projekt wymagałby daleko idących zmian. Ponadto siostra pracuje w branży budowlanej jako konstruktor, więc wykonanie projektu indywidualnego wydaje mi się najlepszą opcją. Niestety konstruktor to nie architekt więc układ pomieszczeń muszę opracować samodzielnie.

    Lokalizacja:

    Załączam mapkę, na której zaznaczyłem działkę ( około 27m x 27m ) oraz planowaną lokalizację domu. W związku z tym, że wjazd znajduje się od zachodu / południowego zachodu, dom chciałbym umieścić jak najbardziej wgłąb działki w kierunku północnym z pozostawieniem miejsca za domem na istniejący garaż blaszany który przekształci się docelowo w warsztat / skład na narzędzia ogrodowe.

    Jeśli chodzi o kształt domu, to nie podobają mi się kompletne stodoły z dachami bez okapów oraz ustawienie kalenicy prostopadle do wjazdu zatem wybór padł na kształt prostokątny z dłuższym bokiem równoległym do drogi.



    Parter:
    • Strony świata / położenie słońca wskazują na umieszczenie salonu od strony frontowej, doświetlonej z dwóch stron.
    • Kuchnia na tyle z jadalnią obok. Łazienka przylegająca do kuchni aby skupić instalacje w jednym miejscu.
    • Garaż i wiatrołap cofnięty aby zapewnić zadaszenie na wejściu i aby nie był to 100% klocek.
    • Tył domu wydłużony o 60 cm aby było więcej miejsca na zabudowę w kuchni i prysznic na parterze. Gdyby ktoś miał pomysł jak jednak pomniejszyć budynek w tym miejscu ( zwłaszcza ustawić później kuchnię ) byłbym szczególnie wdzięczny. Łazienkę można by wtedy przesunąć i zrównać ze ścianą ( przejście 120 cm ) a drzwi z wiatrołapu otwierać w drugą stronę.




    Piętro:

    • Na piętrze, dwa pokoje 1-os. od strony południowej-wschodniej. Mam nadzieję, że nie będzie potrzeba montażu okien połaciowych ale przewidzę to w rozstawie krokwi dachowych. Brak okien w domu sąsiada od tej strony.
    • Łazienka i pralnia umieszczone nad łazienką i kuchnią z parteru w jednym pionie wod-kan. W pralni zabudowany piec CO na gaz oraz rekuperator. Wywiew z reku poprzez dwa kanały wentylacyjne na dach. Jeden kanał przewidziany na okap kuchenny a 4. na piec.
    • W otwartej przestrzeni znajdzie się biurko / stanowisko pracy - wiem blisko drzwi z łazienki. ( Miałem wcześniej wariant gdzie Łazienka z Pralnią były zamienione miejscami ale teraz wydaje mi się, że jest jednak lepiej ) Okno dachowe zapewni światło na piętrze i schodach. Brak ściany przy schodach i to miejsce sprawi, że nie będzie się chodzi jak w labiryncie.
    • W trzecim pokoju będzie sypialnia 2. osobowa z garderobą. Wyższa ścianka kolankowa ( ze względu na przesunięcie ściany ) umożliwi zabudowę dwóch szaf po bokach i wysokich komód na środku. Oprócz okna balkonowego w ścianie szczytowej zastanawiam się nad co najmniej jednym oknem dachowym. Bez niego chyba będzie ponuro przy samym balkonie 110x220 cm.




    Jeżeli dotrwałaś / dotrwałeś do końca tego posta, daj znać co myślisz. Nie zwykłem się obrażać, a w internecie też łatwiej coś napisać. Dla każdego myślącego o własnym domu i później budującego jest to spore wydarzenie w życiu, dlatego za wszelkie uwagi i konstruktywną krytykę, które być może pomogą mi uniknąć różnych błędów, już teraz dziękuję.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    od szczytów na poddaszu rób okna nie portfenetry.
    Tak samo powiększ sobie okno w sypialni. Okna połaciowe to nie jest idealne rozwiązanie, lepiej je minimalizować.
    Ustawisz łózko pod skosem a telewizor powiesisz na ścianie garderoby.

    szkoda, że strefa wejścia taka mało reprezentacyjna - z wejściem na łazienkę.
    Polecam ci zamaskować drzwi łazienkowe od początku planując je jako licowane ze ścianą.

    W kuchni nie masz zachowanego zalecanego trójkąta roboczego (czyli lodówka-zlew-płyta). Kuzynka z musu też tak musiała zrobić jak u ciebie (czyli lodówka-płyta-zlew) i trochę jej przeszkadzało.

    Przyjrzyj się jeszcze szafom i zabudowie, które masz zaplanowana na styk (np. w wiatrołapie). Ja tak sobie rysowałam na planie, a w rzeczywistości, jak doszły tynki to mi się wnęki na szafy spłyciły o grubość tynków.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    od szczytów na poddaszu rób okna nie portfenetry.
    Rozumiem, że chodzi o możliwość wykorzystania przestrzeni pod oknem na np. biurko ? Cena oczywiście też jest niższa i odpada balustrada

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tak samo powiększ sobie okno w sypialni. Okna połaciowe to nie jest idealne rozwiązanie, lepiej je minimalizować.
    Ustawisz łózko pod skosem a telewizor powiesisz na ścianie garderoby.
    Dzięki, przemyślę to raz jeszcze choć chciałem jakoś uniknąć ustawienia łóżka pod skosami.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post

    szkoda, że strefa wejścia taka mało reprezentacyjna - z wejściem na łazienkę.
    Polecam ci zamaskować drzwi łazienkowe od początku planując je jako licowane ze ścianą.
    Tutaj chciałem aby łazienka była blisko wejścia do domu i z dala od salonu i jadalni. Również często się z niej korzysta nawet gdy na nogach są już buty.
    Była jeszcze opcja, w której łazienka i schody zostały zamienione miejscami.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W kuchni nie masz zachowanego zalecanego trójkąta roboczego (czyli lodówka-zlew-płyta). Kuzynka z musu też tak musiała zrobić jak u ciebie (czyli lodówka-płyta-zlew) i trochę jej przeszkadzało.
    Tak.. niby wcale nie mała kuchnia a mam z tym problem. Nie chcę niczego umieszczać na wyspie.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Przyjrzyj się jeszcze szafom i zabudowie, które masz zaplanowana na styk (np. w wiatrołapie). Ja tak sobie rysowałam na planie, a w rzeczywistości, jak doszły tynki to mi się wnęki na szafy spłyciły o grubość tynków.
    Wnęki zrobiłem na planie po 65 cm, 70 było by pewnie optymalnie ale jak sam będę robił zabudowę to powinienem się zmieścić. Postaram się zyskać kilka centymetrów. Zrobić drzwi wejściowe, z wiatrołapu i do łazienki nie w jednej osi ?

    Dziękuje za wskazówki.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W tej chwili osoba wstająca po lewej stronie łóżka i tak wchodzi na skos.
    Nie musisz przystawiać łóżka do samej ściany kolankowej, ale zrobić np. przedściankę, by odsunąć łóżko od skosu.
    W sumie to nie wiem jak wysoką planujesz ściankę kolankową i kąt dachu.

    W pralni zrób sobie zlew - namaczanie prania, mycie ścierek.

    Jak na tak duża strefę dzienną to kuchnia faktycznie ma mało blatów roboczych w głównym ciągu roboczym.
    Może zwęzić okno i zlew dać w miejscu płyty a płytę na szafki obok okna, bliżej wyjścia na ogród?

    Wyjście na ogród przy kuchni - odwróć kierunek otwierania.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W tej chwili osoba wstająca po lewej stronie łóżka i tak wchodzi na skos.
    Nie musisz przystawiać łóżka do samej ściany kolankowej, ale zrobić np. przedściankę, by odsunąć łóżko od skosu.
    W sumie to nie wiem jak wysoką planujesz ściankę kolankową i kąt dachu.
    Ścianka kolankowa to 90 cm + Murłata - > na gotowo ok. 102 cm. Łóżko było tak ustawione, że po lewej stronie jest miejsce by spokojnie stanąć ( osoba 180 cm ).

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W pralni zrób sobie zlew - namaczanie prania, mycie ścierek..
    Jeśli chodzi o zlew, to tak naprawdę wszystko zależy od tego ile miejsca zajmie rekuperator. Wiem, że fajnie było by go to tam mieć.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jak na tak duża strefę dzienną to kuchnia faktycznie ma mało blatów roboczych w głównym ciągu roboczym.
    Może zwęzić okno i zlew dać w miejscu płyty a płytę na szafki obok okna, bliżej wyjścia na ogród?
    Zobaczę jak to będzie wyglądać, ale chyba jednak pozostanę przy obecnym układzie. Rzeczy z lodówki będę wykładał na wyspę i tam też wykonywał wszelkie prace. Blaty za wysoką zabudową ( Lodówka + Piekarnik / Cargo ) poprzez płytę aż do zlewu będą raczej zastawione różnego rodzaju elementami.

    A co jakby tak odwrócić wyspę o 90 stopni ?

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Wyjście na ogród przy kuchni - odwróć kierunek otwierania.
    Faktycznie, dziękuję. Musiałem czegoś sobie nie zapisać bo już to raz zmieniałem.
    Ostatnio edytowane przez Nerialis ; 14-01-2020 o 15:44

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    U mnie rekuperator wisi pod sufitem. Ja pod rekuperatorem mam pralkę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony