dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Życiowy dylemat

    Witam.
    Jakiś czas temu postanowiliśmy z żoną, że musimy wreszcie "odciąć pępowiny" i pomyśleć o przyszłości. Mieszkaliśmy z moimi teściami (jej rodzicami) w domu jednorodzinnym. Tak tak.... wiem co myślicie. Macie rację nie było źle, ale dobrze też nie. Bardziej z mojej strony ta sytuacja mi nie odpowiadała. Wracałem specjalnie później z pracy, żeby móc odetchnąć i tym podobne. Doszły też inne problemy o których nie będę pisał. Żona mnie rozumiała. Rozmawialiśmy o tym, braliśmy różne opcje - wynajem, kupno mieszkania w bloku w miejscowości w której obydwoje pracujemy, budowę domu, wykończenie nie zagospodarowanego piętra u teściów. Żadna opcja nie była w 100% do przyjęcia. W między czasie przyszła na świat nasza córka. Doszła jeszcze opieka pod naszą nieobecność. Kolejna decyzja - przeprowadzka do moich rodziców, którzy są na emeryturach i opiekują się małą. Teraz moja żona nie jest w pełni zadowolona z tej sytuacji. Nie czuję się dobrze w moim rodzinnym domu. Stwierdziliśmy, że koniec z tą szarpaniną życiową i byciem ciągle "nie u siebie". Zaczęliśmy szukać działki blisko miasta. Ceny kosmiczne, brak możliwości znalezienia kompromisu cena/jakość/odległość/media/powierzchnia. Znacie temat nie będę się rozpisywał. Ale po wielkich trudach udało się. Działka 0,5h, przy drodze asfaltowej, 8 km od miasta, wszystkie media w drodze nawet kanaliza. Na uboczu a jednocześnie blisko do pracy. Szkoła sklepy 1 km. Postaraliśmy się o WZ teraz w trakcie PnB. Z architektem "walczyliśmy" 5 miesięcy żeby zrobić to co chcemy. W planach dom parterowy 150 użytkowego plus mały budynek gospodarczy z wiatą. Osobno ponieważ dużo rzeczy robię sam przy samochodach, naprawiam, majsterkuję chcę mieć kanał. W razie czego można z budowy budynku gosp. zrezygnować np. brak kasy. No właśnie i tu dochodzimy do sedna. Z biegiem czasu zaczynam mieć coraz większe wątpliwości czy damy radę. Ceny są porażające, sytuacja na rynku niestabilna, wszędzie podwyżki (nie piszę już o samych materiałach budowlanych), widmo podwyżki stóp procentowych. Teraz konkrety: ja 34l ona 33l mamy stałą pracę z żoną. Dochody ok 6500netto na miesiąc (nie liczę plusa). 6 ha działki rolniczej z której jakaś dodatkowa kasa jest. Ale ta ziemia jest rodziców i będzie na podział z bratem pół na pół. Ciężko ją będzie sprzedać - kiepska lokalizacja, oraz z niej dorobić większą gotówkę - brak czasu. Mamy w tej chwili 220k oszczędności, działka nie ruszona, kanaliza na działce, reszta do przyłączenia. Oczywista sprawa kredyt, którego boję się jak śmierci, ale bez niego nie damy radę dalej żyć. Napiszcie mi czy brnąć dalej w to nasze postanowienie czy zostawić to w cholerę i iść w kierunku mieszkania w bloku? Będzie to tańsze rozwiązanie. Jesteśmy z żoną "wieśniakami" i nie za bardzo wyobrażamy sobie mieszkania w bloku. Szczerze mówiąc to nawet nie mówiłem żonie o moich aktualnych przemyśleniach. Poradźcie coś - na pewno ktoś był w podobnej sytuacji. Pozdrawiam.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zależy jaki wybraliście projekt. Bo 150 m2 użytkowego może kosztować 400 tyś a może 800.

    Ogólnie, na waszym miejscu poszedłbym w jakąś tanią parterówkę do 120 m2. W takim domu można już wygodnie mieszkać z dwójką dzieci i nie zabija finansowo. Mnie coś takiego kosztowało 300 tyś do stanu deweloperskiego z dobrym ociepleniem, rekuperacją i pompą ciepła. Kolejne 100 tys na wykończenie, 100 na wiatę i ogarnięcie działki i można mieszkać. Dobierzecie 250 tys kredytu, rata z tego na tą chwilę to jakieś 1200-1300 zł na 25 lat. Przy waszych dochodach, do przeżycia nawet jak wzrosną stopy i rata też pójdzie do góry.

    Na waszym miejscu szedłbym w budowę, tylko nie szalałbym z z rozmiarem ani wymyślnością domu. Prosta bryła, nieduża powierzchnia i bedzie ok.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mniejszy dom, może do rozbudowy.
    Działka - 0,5 ha to ogromna przestrzeń. Za darmo się nie zagospodaruje. Może podzielić na 2 działki i jedną sprzedać?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Zawsze mnie zastanawia dlaczego osoby mieszkające w bloku / u rodziców startują z domem 150 m2. Jest sporo projektów o mniejszym metrażu ( koszty ) gdzie mogą wygodnie mieszkać 3 -4 osoby.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za sugestie.
    Odpowiem w skrócie na wasze wpisy. Projekt jest. Domek parterowy bez podpiwniczenia, brak adaptacji poddasza. Dach czterospadowy + blacha. Największe udziwnienie to 2 łazienki i zadaszenie tarasu (góra poliwęglan i konstrukcja drewniana). Gaz, brak kominka, marne szanse fotowoltaiczne z powodu lasu na całej ścianie wschodniej.
    Co do działki. Braliśmy podział pod uwagę i kombinowaliśmy z naszym architektem jak to zrobić. Podział prostopadły do drogi gminnej powoduje powstanie dwóch wąskich a długich działek (problemy projektowe). Podział równoległy narzuca wydzielenie drogi dojazdowej i przeciągnięcie mediów przez 60 metrów. Kto kupi działkę bez możliwości przyłączenia. Te rozwiązania generują koszty. Za powstałą działkę nie weźmiemy więcej jak 30k. Jeśli znajdziemy oczywiście kupca. Suma nie będzie zawrotna biorąc pod uwagę inwestycję w podział. Mam sprzęt do utrzymania terenu, mam pomysł na zagospodarowanie połowy działki małym kosztem więc za bardzo nie przeraża mnie powierzchnia. Nie będzie tam tylko trawnika i roślin ozdobnych .
    PaRa piszesz dlaczego 150m. Chciałem bardzo jak najmniejszy dom 100 - 120 góra. Dziecko i mozliwe, że drugie dziecko oraz bardzo duże ilości sprzętu oraz materiałów do pracy zaowocowało koncepcją gabinetu i dodatkowego pokoju. Jak mam to zmniejszyć? Projekt wałkowaliśmy pół roku. Zeszliśmy z 190m z poddaszem na 150 w parterze. Wiem co możecie napisać "nie masz kasy to nawet nie startuj". Za dużo 30 metrów czyli co? Rezygnować z tego projektu i szukać od nowa? 5tyś już utopione w ten... Czy te 30 metrów ma zaważyć o inwestycji?
    Ostatnio edytowane przez Xarch ; 31-01-2020 o 19:58

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Może inaczej a bardziej perspektywicznie?
    Wykonać podział równolegle do drogi, przylącza nową drogą (wiem , będą dłuższe=koszty), budowa i trwałe zagospodarowanie tylko na waszej działce, na drugiej częsci z nowym dojazdem tylko zagospodarowanie zielone - roślinkami. Budujecie się, reszta wystawiona do sprzedaży. Druga działka jeść nie woła, kiedy się sprzeda będzie extra bonus. Gdy trafi się kupiec, to w jeden dzień roboczy z wizytą u notariusza i macie sprzedane. Widziałem niedoszłe transakcje, upadły tylko dlatego że trzeba było czekać na podział, niekiedy nawet kilka miesięcy.
    Przy podziale na pół, granice całej działki podlegającej podziałowi muszą byc zmierzone według rozporządzenia MSWiA z 9. listopada 2011, geodeta wam wyjaśni co i jak.

    Gorączkę w nieruchomościach widać gołym okiem.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 15-01-2020 o 11:44 Powód: dopisałem: granice całej działki podlegającej podziałowi

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Gorączkę w nieruchomościach widać gołym okiem.[/SIZE]
    To naturalne w pewnych, określonych okolicznościach.
    Jeśli w życie wkrada się niepewność co do dnia jutrzejszego, pojawia się obawa przed nadchodzącymi trudnymi czasami, to zaczyna się ruch w interesie.
    Albo gdy społeczeństwo gwałtownie bogaci się, zamienia ciasne mieszkania na duże lub komfortowe domy.
    Z jakimi przyczynami mamy teraz, to już niech każdy sobie odpowie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dom 150 m2 to ok. 500 tyś.
    Bez ogrodzenia działki, bruków.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    To naturalne w pewnych, określonych okolicznościach.
    ....
    Z jakimi przyczynami mamy teraz, to już niech każdy sobie odpowie.
    Jest jak kilkanaście lat temu. Stoimy na ulicy o dużym ruchu, instrument na statywie, mierzymy co zlecono i co tam jeszcze trzeba czyli żywa reklama w akcji. Zatrzymuje się furka na obcej rejestracji i pada sakramentalne pytanie: "panie nie wiesz pan gdzie tu można kupic jakiś grunt pod budowę?" .
    Potem pytania uściślające, najczęściej odsyłam do biura z którym współpracujemy i wiem że coś człowiek załatwi. Albo odsyłam do netu. Kilkanaście lat temu cześciej staliśmy w dobrej lokalizacji, teraz już mniej orzę lecz sytuacje podobne. Choć obecnie większy wybór. Na razie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony