dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Domyślnie Praca MPPT równoległa/niezależna SOFAR 6,6 KTL-X

Mam instalację 14paneli 285W czyli prawie 4kW podpiętą jako 1 string do falownika SofarSolar 6,6 KTL-X . W ustawieniach tego falownika jest parametr 9.Set Inputmode - można go ustawić jako równoległa praca MPPT lub niezależna - domyślnie jest chyba niezależna.

Mógłby mi ktoś wyjaśnić co to jest praca równoległa MPPT i kiedy się ją stosuje?

Czy drugie wejście MPPT, które jest teraz otwarte ponieważ nie są do niego podłączone panele powinno być jakoś zakończone czy w ustawieniach powinienem coś ustawić że działa tylko jeden string?

Prawdę mówiąc chciałem kiedyś rozbudować tą instalację o kolejnych 8-10 paneli ale podłączyć je do tego działającego już stringu. Byłoby wtedy 24 paneli na 1 stringu a na drugim 0. Z tego co czytałem można tak zrobić na tym falowniku (od paneli do falownika położone mam kable DC 6mm2).

Chodzi oczywiście o to że prawdopodobnie lepiej będzie to działać - szczególnie gdy jest mniej słońca a wszystkie panele będą na tej samej połaci - gorzej jak będzie awaria 1 panela no ale to będę jeszcze na ten temat myślał.

Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

Domyślnie

Jak sama nazwa wskazuje. Możesz podłączyć teoretyczne 16A na każde wejście i będzie to 32A niezależnie, bo na każdym będą różne napięcia. Lub obe te wejścia podłączyć rowbolegnie do tej samej ilości paneli, wtedy każdy układ mppt weźmie z paneli swoje 16A, ale napięcie paneli będzie taki samo dla obu wejść. W praktyce, gdy inwerter widzi różne napięcie na wejściach nie pozwoli włączyć tryb równoległy.
    Ampery przykładowe, bo nie wiem ile twój ma i wiedzieć nie chce.

Domyślnie

To jaki jest sens w pracy równoległej 2 wejść ?

Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

Domyślnie

Na pewno do wykorzystania przy równoległych połączeniach paneli np cienko warstwowych wysokonapięciowych. A sens, nie wiem, może np na niskich mocach pracuje tylko jedna przetwornica, a na większych dołącza się druga, dzięki temu na niskich osiąga lepszą sprawność, ale to tylko domysły.

Domyślnie

generalnie rozumiem po co łączy się dwa stringi równolegle i podłącza do falownika. Oczywiste są zalety dwóch wejść i dwóch MPPT . Ale nadal nie rozumiem co to jest za tryb paralel a w instrukcji jest :
    If the PV strings are connected in parallel outside the inverter, you should choose the "in parallel mode", otherwise use the default setting.
    Rozumiem co do mnie piszą ale nie rozumiem o co im chodzi.
    łączymy dwa stringi równolegle i podłączamy pod jedno wejście oraz włączamy tryb paralel. Po co? Przecież drugie wejście jest niepodłączone raczej...

Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

Domyślnie

Laczysz nie tylko stringi, ale i wejścia. Tak jak pisałem obie przetwornicę mogą obciążać panele, ale punkt Vmpp wyszukuje tylko jedna, druga tylko naśladuje pierwszą. Lub jak przypuściłem nie pracuje, gdy nie zachodzi taka potrzeba.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia