dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1

    Domyślnie Praca MPPT równoległa/niezależna SOFAR 6,6 KTL-X

    Mam instalację 14paneli 285W czyli prawie 4kW podpiętą jako 1 string do falownika SofarSolar 6,6 KTL-X . W ustawieniach tego falownika jest parametr 9.Set Inputmode - można go ustawić jako równoległa praca MPPT lub niezależna - domyślnie jest chyba niezależna.

    Mógłby mi ktoś wyjaśnić co to jest praca równoległa MPPT i kiedy się ją stosuje?

    Czy drugie wejście MPPT, które jest teraz otwarte ponieważ nie są do niego podłączone panele powinno być jakoś zakończone czy w ustawieniach powinienem coś ustawić że działa tylko jeden string?

    Prawdę mówiąc chciałem kiedyś rozbudować tą instalację o kolejnych 8-10 paneli ale podłączyć je do tego działającego już stringu. Byłoby wtedy 24 paneli na 1 stringu a na drugim 0. Z tego co czytałem można tak zrobić na tym falowniku (od paneli do falownika położone mam kable DC 6mm2).

    Chodzi oczywiście o to że prawdopodobnie lepiej będzie to działać - szczególnie gdy jest mniej słońca a wszystkie panele będą na tej samej połaci - gorzej jak będzie awaria 1 panela no ale to będę jeszcze na ten temat myślał.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Jak sama nazwa wskazuje. Możesz podłączyć teoretyczne 16A na każde wejście i będzie to 32A niezależnie, bo na każdym będą różne napięcia. Lub obe te wejścia podłączyć rowbolegnie do tej samej ilości paneli, wtedy każdy układ mppt weźmie z paneli swoje 16A, ale napięcie paneli będzie taki samo dla obu wejść. W praktyce, gdy inwerter widzi różne napięcie na wejściach nie pozwoli włączyć tryb równoległy.
    Ampery przykładowe, bo nie wiem ile twój ma i wiedzieć nie chce.

  3. #3

    Domyślnie

    To jaki jest sens w pracy równoległej 2 wejść ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Na pewno do wykorzystania przy równoległych połączeniach paneli np cienko warstwowych wysokonapięciowych. A sens, nie wiem, może np na niskich mocach pracuje tylko jedna przetwornica, a na większych dołącza się druga, dzięki temu na niskich osiąga lepszą sprawność, ale to tylko domysły.

  5. #5

    Domyślnie

    generalnie rozumiem po co łączy się dwa stringi równolegle i podłącza do falownika. Oczywiste są zalety dwóch wejść i dwóch MPPT . Ale nadal nie rozumiem co to jest za tryb paralel a w instrukcji jest :
    If the PV strings are connected in parallel outside the inverter, you should choose the "in parallel mode", otherwise use the default setting.
    Rozumiem co do mnie piszą ale nie rozumiem o co im chodzi.
    łączymy dwa stringi równolegle i podłączamy pod jedno wejście oraz włączamy tryb paralel. Po co? Przecież drugie wejście jest niepodłączone raczej...

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Laczysz nie tylko stringi, ale i wejścia. Tak jak pisałem obie przetwornicę mogą obciążać panele, ale punkt Vmpp wyszukuje tylko jedna, druga tylko naśladuje pierwszą. Lub jak przypuściłem nie pracuje, gdy nie zachodzi taka potrzeba.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Z ciekawości zapytam jak w końcu podłączyłeś ten pojedynczy string? Równolegle do obu wejść, czy tylko do jednego jako niezależne?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Panowie nie równoleglimy wejść inwerterów. Ustawienie równoległe ustawiamy tylko wtedy, gdy mamy dwa stringi z taką samą ilością takich samych paneli, pod takim samym kątem i w tą samą stronę świata. Panele wtedy "dają takie samo napięcie i prąd w danej chwili dnia i tylko wtedy można ustawić pracę równoległą.
    Teraz pytanie, po co dwa stringi. Pewnie ma to znaczenie przy większej mocy, gdy napięcie na stringu osiągałoby wartości dochodzące w stanie bez obciążenia do napięcia maksymalnego akceptowanego przez inwerter, tu również trzeba mieć na uwadze napięcie dopuszczalne zastosowanych zabezpieczeń przepięciowych.
    Np 20 paneli może dawać w stanie bez obciążenia około 800V (20 x 40V). Takie napięcie jest już dość wysokie. Przy większej ilości paneli np. 24 zbliżamy się do napięcia około 1000V. Dlatego przy takiej ilości paneli podzieliłbym je na dwa stringi, każdy string włączył pod osobne wejście MPPT i włączył w ustawieniach pracę równoległą.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    . Przy większej ilości paneli np. 24 zbliżamy się do napięcia około 1000V. Dlatego przy takiej ilości paneli podzieliłbym je na dwa stringi, każdy string włączył pod osobne wejście MPPT i włączył w ustawieniach pracę równoległą.
    Przy takim połączeniu każdego stringu z osobnym wejściem i ustawieniu pracy równoległej, w następnym dniu lub po restarcie wyskoczy błąd i falownik się nie uruchomi, potrzeba jeszcze połączenia fizycznego tych wejść

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Przy takim połączeniu każdego stringu z osobnym wejściem i ustawieniu pracy równoległej, w następnym dniu lub po restarcie wyskoczy błąd i falownik się nie uruchomi, potrzeba jeszcze połączenia fizycznego tych wejść
    Hm to co piszesz wygląda na logiczne. Nie trenowałem takiego ustawienia bo mam panele wschód zachód. Czyli jak potrzebujemy obciążyć string większym prądem niż 11A bo taki ma inwerter na jeden MPPT, to równoleglimy wejścia i mamy 22A i wtedy ustawiamy pracę równoległą. Na dachu też równoleglimy stringi lub sprowadzamy do inwertera i tu wszystko dopiero równoleglimy. Swoją drogą jak już mamy obydwa stringi przy inwerterze to po co równoleglić, no chyba, aby zastosować tylko jedno zabezpieczenie przepięciowe.

  11. #11

    Domyślnie

    Ten parametr Set Inputmode jest wykorzystywany przede wszystkim w falownikach 1-fazowych, a także w początkowych konstrukcjach 3-fazowych, gdzie było ograniczenie mocy na jedno wejście, obecne 3-faz. nie mają już takiego ograniczenia więc i całą moc można przyłączyć do jednego wejścia i dla nich chyba ten parametr staje się zbędny

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Właśnie nie do końca to takie proste, przecież nie zawsze trzeba wykorzystywać 2 stringi, bo wystarczy pojedynczy i do tego z automatu mamy na nim wyższe napięci e startu. Ale znów w słoneczny dzień może już być za dużo mocy na jedną przetwornicę. Więc może jednak przy dużym stringu warto równolegle podłączyć wejścia.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szawello

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Przy takim połączeniu każdego stringu z osobnym wejściem i ustawieniu pracy równoległej, w następnym dniu lub po restarcie wyskoczy błąd i falownik się nie uruchomi, potrzeba jeszcze połączenia fizycznego tych wejść
    Właśnie mnie dotyczy ten temat mam 22 panele na dwóch stringach po 11 szt - razem 9,68 . W ustawieniu równoległym nie startuje sofar po automatycznym wyłączeniu ? ( na niezależnym jeszcze nie testowałem - poczekam do jutra na uruchomienie automatyczne ) Moje pytanie do miecio 301 "potrzeba jeszcze połączenia fizycznego tych wejść" co to znaczy i jak to zrobić ? ps. mam instalację od kilku dni i wieczny problem , firma instalująca ma chyba też problem bo za bardzo nie wiedzą co robią .

  14. #14

    Domyślnie

    Kto ustawił jako równoległe i w jakim celu, w nowym przy pierwszym uruchomieniu wejścia są niezależne, ustaw jako niezależne i będzie ok.

    Jezeli to jedna połać dachu to w zależności od parametrów modułu można by to przeliczyć biorąc pod uwagę współczynnik i minusową temp. czy dałoby radę wszystkie szeregowo i do jednego wejścia

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szawello

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Np 20 paneli może dawać w stanie bez obciążenia około 800V (20 x 40V). Takie napięcie jest już dość wysokie. Przy większej ilości paneli np. 24 zbliżamy się do napięcia około 1000V. Dlatego przy takiej ilości paneli podzieliłbym je na dwa stringi, każdy string włączył pod osobne wejście MPPT i włączył w ustawieniach pracę równoległą.
    Sugeruję się tą odpowiedzią . Mam podzielone na dwa stringi w ustawieniach praca równoległa i po załączeniu wywala alarm (na niezależnym jeszcze nie próbowałem ) . Jeżeli "fachowcy" rozdzielili na dwa 2x11szt (2x4840) podzielili na dwa stringi i włączyli pod dwa wejścia MPPT to dlaczego w ustawieniach ma być niezależna tylko równoległa praca ?
    Może ja mylę pojęcia ?

    Firma Solar Technica z Krakowa byli już u mnie na dwóch reklamacjach - sofar nie startuje . Pierwsza awaria źle podłączone wtyczki na dachu (żeńska z żeńską) , druga źle zarobiona wtyczka przy wejściu do sofar !

    Jedna połać dachu na południe po 11 szt w jednym rzędzie jeden pod drugim - longi LR4-72HPM-440M.

  16. #16

    Domyślnie

    Podane moduły po przeliczeniu będą miały ok.55 V więc 22 szt to sporo za dużo więc podział na 2 obw. jest dobry
    Jak wcześniej napisałem, ustawić parametr 9 na niezależne i nie czekać na firmę zwłaszcza że takie głupie błędy zrobili na początku, w nocy to robili czy woltomierza nie mieli?
    Moim zdaaniem wejścia mają być ustawione jako niezalezne, falownik ma 2 mpp i algorytm ich pracy jest inny więc dlaczego by miała być ich regulacja identyczna, na pewno pokazuje błąd, spróbuj odczytać i pewnie będzie ID10" IpvUnbalance , ID11" PvConfigSetWrong"

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szawello

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    4

    Domyślnie

    Błędy ID11 (15 zdarzeń) i dzisiaj ID71 . Mówiłem im ze praca po 12 h i kończąca się w nocy to nieporozumienie i dlatego są reklamacje.
    Przestawione na niezależne . Dziękuję za pomoc .

  18. #18

    Domyślnie

    A mógłbyś wrzucić parametry napięć i prądów z wcześniejszych ustawień jako równoległe i po zmianie na niezalezne?
    Najlepiej odczytywać to z raportu

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szawello

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jeżeli masz na myśli Listę zdarzeń to ją wcześniej wykasowałem . A jak z raportów odczytać ? Dopiero od dwóch dni "bawię" się ustawieniami i jeszcze nie do końca wszystko wiem

  20. #20

    Domyślnie

    Nie listę zdarzeń. Jak ze strony https://www.solarmanpv.com to zakładka "Raport" jak z https://pro.solarmanpv.com to "Eksport"

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony