Mam instalację 14paneli 285W czyli prawie 4kW podpiętą jako 1 string do falownika SofarSolar 6,6 KTL-X . W ustawieniach tego falownika jest parametr 9.Set Inputmode - można go ustawić jako równoległa praca MPPT lub niezależna - domyślnie jest chyba niezależna.

Mógłby mi ktoś wyjaśnić co to jest praca równoległa MPPT i kiedy się ją stosuje?

Czy drugie wejście MPPT, które jest teraz otwarte ponieważ nie są do niego podłączone panele powinno być jakoś zakończone czy w ustawieniach powinienem coś ustawić że działa tylko jeden string?

Prawdę mówiąc chciałem kiedyś rozbudować tą instalację o kolejnych 8-10 paneli ale podłączyć je do tego działającego już stringu. Byłoby wtedy 24 paneli na 1 stringu a na drugim 0. Z tego co czytałem można tak zrobić na tym falowniku (od paneli do falownika położone mam kable DC 6mm2).

Chodzi oczywiście o to że prawdopodobnie lepiej będzie to działać - szczególnie gdy jest mniej słońca a wszystkie panele będą na tej samej połaci - gorzej jak będzie awaria 1 panela no ale to będę jeszcze na ten temat myślał.