dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 50
  1. #41

    Domyślnie

    Możesz i mieć rację. Jednak może uda się bez tak drastycznych środków. Ach ta technika... Nie bez powodu SolarEdge ma tak, że albo optymalizatory na każdym panelu albo wcale. Amerykański TIGO to może już półśrodek i działa jak działa. Pogoda na testy raczej nie będzie łaskawa jak i wejście na dach to i rozwiązanie może być czasochłonne. Dzięki i pozdrawiam!

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kropekkkk

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pozwolę podłączyć się pod temat.
    Mam falownik sofar 17 ktl-x-g3
    Panele 375W - UOC 41,1V
    Mam ich 3 rzędy po 16 sztuk

    Jak najlepiej podłączyć je do falownika który ma dwa MPPT po dwa wyjścia.
    Nie wiem jak odczytać kartę katalogową.
    Czy mam podłączyć jak poniżej:
    1. MPPT 1 wejście 1 i 2 po 16 sztuk paneli, MPPT 2 wejście 1 po 16 sztuk paneli
    ścieżki po 16 paneli pod jeden MPPT
    ale jedno pod wejście 1 , a drugie pod 2 . Trzeci rząd pod wejście nr 1 ale na MPPT 2

    2. MPPT 1 wejście 1 i 2 po 16 sztuk paneli, MPPT 2 wejście 1 i 2 po 8 sztuk paneli

    3. MPPT 1 wejście 1 i 2 po 12 sztuk paneli, MPPT 2 wejście 1 i 2 po 12 sztuk paneli

    Ile ten falownik można przewymiarować?
    Dziękuję za pomoc.
    Na ustawieniach się nie znam więc proszę o ewentualne wskazówki żeby to wystartowało i w miarę działało

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał kropekkkk Zobacz post
    Pozwolę podłączyć się pod temat.
    Mam falownik sofar 17 ktl-x-g3
    Panele 375W - UOC 41,1V
    Mam ich 3 rzędy po 16 sztuk

    Jak najlepiej podłączyć je do falownika który ma dwa MPPT po dwa wyjścia.
    Nie wiem jak odczytać kartę katalogową.
    Czy mam podłączyć jak poniżej:
    1. MPPT 1 wejście 1 i 2 po 16 sztuk paneli, MPPT 2 wejście 1 po 16 sztuk paneli
    ścieżki po 16 paneli pod jeden MPPT
    ale jedno pod wejście 1 , a drugie pod 2 . Trzeci rząd pod wejście nr 1 ale na MPPT 2

    2. MPPT 1 wejście 1 i 2 po 16 sztuk paneli, MPPT 2 wejście 1 i 2 po 8 sztuk paneli

    3. MPPT 1 wejście 1 i 2 po 12 sztuk paneli, MPPT 2 wejście 1 i 2 po 12 sztuk paneli

    Ile ten falownik można przewymiarować?
    Dziękuję za pomoc.
    Na ustawieniach się nie znam więc proszę o ewentualne wskazówki żeby to wystartowało i w miarę działało
    1. MPPT 1 wejście 1 i 2 po 16 sztuk paneli, MPPT 2 wejście 1 po 16 sztuk paneli. Napięciowo będzie ok, prądu paneli nie podałeś ale 375 11A na pewno nie przekroczą więc też ok.

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kropekkkk

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Panele mam longi lr4-60hph-375M

    Niestety nie otrzymałem odpowiedzi z serwisu sofar więc nie wiem jak to prawidłowo ma wyglądać i optymalnie dla działania .
    Mam różne instrukcje do falownika i różnie już pisze o mocy jaką można podłączyć.
    Recommended max PV input power - 25500Wp
    Max. Input voltage - 1100V
    Rated input voltage 650V
    MPPT operating voltage range - 140V-1000V
    Full power MPPT voltage range - 480-850V

    rated power AC -17000W
    Max AC power - 18700VA

    Zrozumiałem to że najlepiej MPPT pracuje w zakresie 480V-850V , ale może działać do 1000V.
    To się chyba dzięki na dwa łańcuchy, które ma każdy MPPT.

    Powinienem więc połączyć albo 24 panele na jedno wejście w MPPT albo rozdzielić je po 12 sztuk na każde z dwóch wejść w danym MPPT.

    Falownik jest w stanie przekazać do sieci 17000W do max 18700W i jak będę miał więcej paneli to i tak nic to nie da .

    Napięcie 1100V to krytyczna wartość która wytrzyma falownik.

    Czy coś z tego co napisałem jest prawdą?

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał kropekkkk Zobacz post
    Panele mam longi lr4-60hph-375M

    Niestety nie otrzymałem odpowiedzi z serwisu sofar więc nie wiem jak to prawidłowo ma wyglądać i optymalnie dla działania .
    Mam różne instrukcje do falownika i różnie już pisze o mocy jaką można podłączyć.
    Recommended max PV input power - 25500Wp
    Max. Input voltage - 1100V
    Rated input voltage 650V
    MPPT operating voltage range - 140V-1000V
    Full power MPPT voltage range - 480-850V

    rated power AC -17000W
    Max AC power - 18700VA

    Zrozumiałem to że najlepiej MPPT pracuje w zakresie 480V-850V , ale może działać do 1000V.
    To się chyba dzięki na dwa łańcuchy, które ma każdy MPPT.

    Powinienem więc połączyć albo 24 panele na jedno wejście w MPPT albo rozdzielić je po 12 sztuk na każde z dwóch wejść w danym MPPT.

    Falownik jest w stanie przekazać do sieci 17000W do max 18700W i jak będę miał więcej paneli to i tak nic to nie da .

    Napięcie 1100V to krytyczna wartość która wytrzyma falownik.

    Czy coś z tego co napisałem jest prawdą?
    Ja Ci proponuje wziąć do tego fachowca, który zna się na PV... Bo to nie jest forum stricte o elektryce.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Proponuję wybrać wariant 1. Czyli dwa łańcuchy po 16 paneli pod 1 MPPT wejście 1 i 2 i 3 łańcuch 16 paneli pod 2 MPPT wejście 1. Daj zabezpieczenia przepięciowe 1000V na każdy MPPT. Sumarycznie możesz przewymiarować panelami do 22,5 kW przy zachowaniu pozostałych parametrów w dozwolonych widełkach. W twoim przypadku masz już 18kWp i zwiększanie ilości paneli może dać trochę większy "urobek" roczny, ale trzeba się liczyć z obcinaniem mocy w południe przy pełnym słońcu. No ale w innych momentach może być korzystne. W każdym łańcuchu na tym samym MPPT musi być tyle samo takich samych paneli. Czyli ewentualne dokupowanie później innych paneli nie wchodzi w grę w Twoim przypadku a za rok może już nie być na rynku takich samych.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 15-06-2022 o 17:16

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kropekkkk

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam. Dziękuję za odpowiedź.
    Gdyby odpowiedź była jednoznaczna nie pytał na forum.

    Zrobiłem następująco.
    Podłączyłem pod 1 MPPT dwa stringi po 12 paneli. Uzyskałem 450V.
    Następnie jeden stringi podoacUlem pod 2 MPPT. Uzyskałem na każdym MPPT taka samą wartość 450V.
    Czy to nie powinno się sumować przy dwóch stringach na jednym MPPT?
    Nie lepiej jest podnieść voltage aby zbliżyć się do 850V i wtedy panele i falownik mają lepszą wydajność? Dobrze to zrozumiałem.

    Inna kwestia.
    Falownik oraz licznik Eastron SDM630 Modbus MID V2 jak i licznik od PGE uruchomiłem jednocześnie od zera. Na chwilę obecną na falowniku mam 270 kW a na licznikach około 50 kW mniej oddanych.
    Nie mam żadnego zużycia bo wszystko mam wyłączone. jakim cudem jest taka różnica?
    Dziś miałem wyprodukowane 60 kW, Ana licznikach pokazało ponad 10kW mniej.
    Nie mam poboru żadnego, co jest nie tak?

    Jak można monitorować falownik i licznik aby mieć statystykę i opcje porównania. Myślałem o pvmonitor ale różne opinie czytałem, podobno są problemy z jego działaniem

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał kropekkkk Zobacz post
    Witam. Dziękuję za odpowiedź.
    Gdyby odpowiedź była jednoznaczna nie pytał na forum.

    Zrobiłem następująco.
    Podłączyłem pod 1 MPPT dwa stringi po 12 paneli. Uzyskałem 450V.
    Następnie jeden stringi podoacUlem pod 2 MPPT. Uzyskałem na każdym MPPT taka samą wartość 450V.
    Czy to nie powinno się sumować przy dwóch stringach na jednym MPPT?
    Nie lepiej jest podnieść voltage aby zbliżyć się do 850V i wtedy panele i falownik mają lepszą wydajność? Dobrze to zrozumiałem.

    Inna kwestia.
    Falownik oraz licznik Eastron SDM630 Modbus MID V2 jak i licznik od PGE uruchomiłem jednocześnie od zera. Na chwilę obecną na falowniku mam 270 kW a na licznikach około 50 kW mniej oddanych.
    Nie mam żadnego zużycia bo wszystko mam wyłączone. jakim cudem jest taka różnica?
    Dziś miałem wyprodukowane 60 kW, Ana licznikach pokazało ponad 10kW mniej.
    Nie mam poboru żadnego, co jest nie tak?

    Jak można monitorować falownik i licznik aby mieć statystykę i opcje porównania. Myślałem o pvmonitor ale różne opinie czytałem, podobno są problemy z jego działaniem
    Na początku miałeś (3x16) czyli 48 modułów a podłączyłeś (3x12) czyli 36, co z resztą czyli z 12?

    / Pozwolę podłączyć się pod temat.
    Mam falownik sofar 17 ktl-x-g3
    Panele 375W - UOC 41,1V
    Mam ich 3 rzędy po 16 sztuk

    Zrobiłem następująco.
    Podłączyłem pod 1 MPPT dwa stringi po 12 paneli. Uzyskałem 450V.
    Następnie jeden stringi podoacUlem pod 2 MPPT. Uzyskałem na każdym MPPT taka samą wartość 450V. /

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kropekkkk

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeszcze nie podłączone pod falownik bo nie wiem jak to w końcu zrobić najlepiej a nie chce niepotrzebnie psuć okablowania.
    Podłączyliśmy celowo dwa jednakowe rzędy żeby zobaczyć jak to będzie pracować .
    Wychodzi na to że można , a nawet powinno się dać więcej .

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Możesz to wszystko bardzo ładnie monitorować za pomocą Home Assistant. Ja mam licznik eastron sdm120m, ale akurat wpięty pod pompę ciepła. Masz historię, statystyki i nawet osobny panel energetyczny. Ale Home Assistant jest bardzo nieintuicyjny, potrzeba wiele czasu żeby to ogarnąć.https://www.fotosik.pl/zdjecie/8bffa6d664a9b945http://https://www.fotosik.pl/zdjecie/c840d52a9e5f684ahttps://www.fotosik.pl/zdjecie/06b33a8ad83505d8https://www.fotosik.pl/zdjecie/31ea618a4b0824d9
    Ostatnio edytowane przez Marek2504 ; 20-06-2022 o 06:17
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony