dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sedini

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Trójca
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    2

    Domyślnie Podział domu (przepis) + adaptacja stajni jak to ugryźć ?

    Witam
    Chciał bym zaadaptować stajnie przynależącą do domu jako część mieszkalną osobny numer domu ale.. Nie wiem jak się za to zabrać.
    Pytałem już kilku znawców ale otrzymuję sprzeczne informacje. Podobno muszę:
    -podmurować ścianę działową tak aby była podwójna (wymogi ppoż ?)
    -zatrudnić kogoś kto zakwalifikuje czy stajnia nadaje się do adaptacji
    -spisać akt notarialny podział kamienicy + przepis
    itd porad jest duzo ale nikt nie jest mi w stanie przedstawić całej procedury krok po kroku. Więc co chcę zrobić ?

    1. Podzielić dom na część lewą (stajnia) i prawą (część mieszkalna) do każdej kawałek działki
    2. Przerobić Stajnię na mieszkanie z osobnym numerem i przynależną do niej działką (wcześniej przepisaną)

    Bardzo proszę kogoś o pomoc / poradę jak się tym zająć od czego należało by zacząć ?

    Pozdrawiam Kamil

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	9,6 KB
ID:	439395

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Najpierw

    art. 93, p.3b

    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971150741/U/D19970741Lj.pdf

    ogólnie: art. 92 - art. 97

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1 chcesz to przerabiać na dwie odrębne nieruchomości (czyli na bliźniaka) czy dom dwulokalowy jako małą wspólnotę mieszkaniową?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sedini

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Trójca
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    2

    Domyślnie

    Chcę z tego zrobić bliźniaka tak jak napisałeś 2 odrębne nieruchomości dom 2 klatkowy to raczej więcej problemów w przyszłości.

    @Elfir masz doświadczenie w takich przeróbkach ? Mógłbyś coś doradzić ? Czytam te artykuły prawne ale nie wyczytam z nich procedury /kolejności tylko wiem jakie są wymagania prawne. W przyszłym tygodniu mam zamiar udać się do radcy prawnego (czy to dobry pomysł ?).

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Z_Zbigniew

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-818
    Posty
    1

    Domyślnie

    Według mnie da się to zrobić na dwa sposoby, czyli albo podział na dwa lokale albo podział geodezyjny działki. Szczegóły to do prawnika. W sensie budowlanym to na pewno trzeba będzie zrobić podbity przez architekta projekt budowlany przebudowy stajni na lokal czy tam budynek mieszkalny i tego się nie uda uniknąć. Później odbiór przez nadzór budowlany, bo inaczej legalne nie będzie. Informacje o ścianie ogniowej nie są jak dla mnie mylne, ale z tego co wiem da się tego uniknąć. Warto się nad tym zastanowić, bo taka ściana dużo kosztuje i bardzo długo się czeka na firmę, która robi zabezpieczenia na wymaganym przez strażaków poziomie. Tylko, że to są kruczki prawne, których nie da się na takim forum powiedzieć. Musisz się z prawnikiem skonsultować. Takim co się zna na podziałach budynków i sprawach budowlanych. Ja mogę polecić takiego jednego mecenasa, bo mi dzielił halę. Według mnie da się to zrobić na dwa sposoby, czyli albo podział na dwa lokale albo podział geodezyjny działki. Szczegóły to do prawnika. W sensie budowlanym to na pewno trzeba będzie zrobić podbity przez architekta projekt budowlany przebudowy stajni na lokal czy tam budynek mieszkalny i tego się nie uda uniknąć. Później odbiór przez nadzór budowlany, bo inaczej legalne nie będzie. Informacje o ścianie ogniowej nie są jak dla mnie mylne, ale z tego co wiem da się tego uniknąć. Warto się nad tym zastanowić, bo taka ściana dużo kosztuje i bardzo długo się czeka na firmę, która robi zabezpieczenia na wymaganym przez strażaków poziomie. Tylko, że to są kruczki prawne, których nie da się na takim forum powiedzieć. Musisz się z prawnikiem skonsultować. Takim co się zna na podziałach budynków i sprawach budowlanych. Ja mogę polecić takiego jednego mecenasa, bo mi dzielił halę - https://jusko.pl/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony