dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    twalaszek

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    40

    Domyślnie prawo zwyczajowe - remont ogrdzenia

    Mam nietypową kwestię.
    Pomiędzy mną a sąsiadem stoi ogrodzenie i pewnie ma z 40 lat. Przy okazji jest różnica terenu - sąsiad wyżej co powoduje wypieranie ogrodzenia na moją stronę. Naturalnie ogrodzenia nadaje się do wymiany i rozpocząłem rozmowę z sąsiadem na ten temat natomiast z jego strony pojawiło się stwierdzenie, że na danym terenie jest umowa iż każdy stawia i w domyśle utrzymuje ogrodzenie z prawej strony. Jeżeli byłoby to samo ogrodzenie to jeszcze nie jest taki problem ale budowa murku który ma zatrzymać napór będzie dość kosztowny.

    Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją ?

    Oczywiście przeprowadzę rozmowę z kilkoma sąsiadami na ten temat. Poprzedni właściciel tego nie pamięta bo kupił działkę już jak była ogrodzona.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Prawdopodobnie plotka aby wyłgać się ze zrobienia czegokolwiek. Co to znaczy umowa? Kto z kim się umawiał? Gdzie to jest zapisane? Obciążenia nieruchomości jeśli nie sa ujawnione w księdze wieczystej nie istnieją.
    Zacznij od okazania granic (punktów granicznych), bo jaka masz gwarancję że ogrodzenie stoi w granicy?
    Na czyjej działce stanie ewentualny mur i kto jest powinien inwestować?
    Wiem że to sa koszty, lecz pamietajcie że inwestycja bez wiedzy na czyim gruncie stanie, to frajerstwo lub pchanie się w kłopoty.


    Ludzie gadają wszelkie głupoty dopóki nie przygwoździsz ich faktami.
    Np.
    Jestem w terenie, coś z ogrodzeniem czyli strona krzyczy "brakuje mnie hektarów".
    Dobrze - a ile ma pan tych hektarów?
    A tyle i tyle ale w geodezji jest inaczej a w sądzie (w KW) inaczej. Bałagan w sądzie, bo w telewizji mówili itp.
    Chwila moment - ile jest w geodezji - proszę pokazuję jego wypis [mam wypisy jego (na jednej kartce) i na działki sąsiadów (na osobnej kartce)].
    Bezdech.
    Ale w sądzie jest inaczej.
    Chwila moment - na smartfonie wpisuję ekw.ms.gov.pl, ( przecież numer księgi mam na wypisie ) , wpisuję numer KW, przeglądanie zupełnej treści, dział II - własność - (czy się zgadza) i dział I (oznaczenie nieruchomosci ) powierzchnia --- taka sama jak na wypisie.
    Dlaczego pan mówi nieprawdę?
    A bo droga... , a bo pole Kowalskiego obok.... itp. bajeczki.
    Panie! Stoję na pańskim polu, mówimy o tym za co płaci pan podatek. Może pan pokazać nakaz płatniczy z gminy?
    A nieeee, no to chyba tak jest...
    To chyba, tak jest, czy mam zadzwonić do gminy za ile pan płaci?
    No tak jest.
    Na pewno tak jest?
    Tak.
    I po co było się strzępić po próżnicy?
    Tylko że geodetę trudno zagiąc, bo musi byc przygotowany na takie rozmowy, na które szczerze mówiąc szkoda czasu ale to jest polski folklor.

    K.C. art.415
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 14-01-2020 o 20:46

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał twalaszek Zobacz post
    na danym terenie jest umowa iż każdy stawia i w domyśle utrzymuje ogrodzenie z prawej strony.
    Też spotkałem się z takim twierdzeniem, ale nie jest to w żaden sposób poparte prawnie.

    Spytaj czy z twojej prawej czy z jego prawej?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    twalaszek

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    40

    Domyślnie

    Gdzieś tak czytam, że tak jest w Niemczech. Mieszkam na Śląsku więc może to trochę pochodna. Generalnie czytając przepisy to KC mówi iż koszt utrzymania powinny być ponoszone wspólnie. Jeżeli tak to jest to jakiś przepis ale czy zburzenie oraz odbudowa jest utrzymaniem czy bardziej budową ?

    Co do granicy - jeżeli sąsiedzie wspólnie uznali jakieś 40 lat temu, ze jest tam granica to nie wiem czy to poruszać dodatkowo ?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Czy na "uznanie granicy" są jakies papierowe dokumenty? Protokół graniczny, wskazania granic, ustalenia granic? Czy granice są ujawnione w EGiB, oraz może najważniejsze: czy były mierzone po wejściu w życie rozporządzania MSWiA z dnia 9. listopada 2011?

    Czy teren jest wolny od szkód górniczych? Czy ogrodzenia są te same co 40 lat temu?

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    kiedyś był taki zwyczaj. Tu gdzie mieszkam wszyscy mają w ten sposób zrobione (widać to bo większość ogrodzenie boczne stawiali takie samo jak to z przodu )

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    To taki archaizm, ale prawda jest taka że jak sąsiad nie chce sie dorzucić to go nie zmusisz. I tyle.
    Na nowych osiedlach ploty buduje sie na spolkę, chyba że działka orna za płotem, wtedy wlasciciel wiadomo że sie nie dorzuci.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Płoty buduje się na spółkę, tylko o ile strony porozumiały się w tej kwestii i spisały dokument w tym temacie. Na gębę NIC!
    W interesie inwestora budowa ogrodzenia powinna być poprzedzona czynnościami według art. 39 ustawy z 17. maja 1989 z późn. zm.
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19890300163/U/D19890163Lj.pdf

    Pisze jak być powinno, do niczego nie namawiam, to wy będziecie spać spokojnie lub nie.

    plus art.38 ust. j.w.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 15-01-2020 o 13:36 Powód: plus art.38 ust. j.w.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    A nie lepiej pogadać z sąsiadem przy piwku czy wódeczce. Bez nerwów może zapytać, czy by nie pomógł w "ogarnięciu" tematu. Czasami poproszenie przełamuje niechęć i złe nastawienie a Ciebie nie ubędzie. Wiem to z własnego doświadczenie, nie tylko w kwestii płotu.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    twalaszek

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    40

    Domyślnie

    tutaj nerwów nie ma natomiast staram się przeanalizować czy takie coś mogło być i może podnosić podczas rozmowy. Zasadniczo płot stoi i pewnie postoi z 30 lat. Jest natomiast krzywy nieestetyczny. Dziękuję za odpowiedzi.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Racz zwrócić uwagę, że jeśli sasiad zmieni się wskutek transakcji sprzedaży lub spadkobrania to jak obronisz ustalenia ustne z sąsiadem? Z okazania/wznowienia zostaje protokół, jesli zlecający nie otrzymał uwierzytelnionej kopii, to przynajmniej wiadomo gdzie szukać oryginału.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 17-01-2020 o 01:06 Powód: dopisałem : oryginału.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał twalaszek Zobacz post
    Naturalnie ogrodzenia nadaje się do wymiany i rozpocząłem rozmowę z sąsiadem na ten temat natomiast z jego strony pojawiło się stwierdzenie, że na danym terenie jest umowa iż każdy stawia i w domyśle utrzymuje ogrodzenie z prawej strony. Jeżeli byłoby to samo ogrodzenie to jeszcze nie jest taki problem ale budowa murku który ma zatrzymać napór będzie dość kosztowny.

    Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją ?
    Ja również się spotkałem z regułą prawej strony, kiedyś była często stosowana również w moich okolicach, obecnie najczęściej jest tak, że pierwszy który buduje stawia ogrodzenie ze wszystkich stron.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Pierwszy który się buduje stawia ogrodzenie ze wszystkich stron Z KONIECZNOŚCI. Aby wszystko co się da unieść przez dwie osoby nie dostało nóg, aby narzędzi na budowę nie trzeba było przywozić codziennie razem z ekipa. Aby budynek po otynkowaniu i wymalowaniu, nagle w jedną noc nie stracił całej armatury hudraulicznej z tradycyjnym CO włącznie. Jeszcze tylko nie słyszałem o wyniesieniu ogrzewania podłogowego. Czyżby tylko dlatego, że w jednym kawałku nie zmiesci się w drzwiach? A może dlatego że rury są plastikowe...

    ........
    7. Nie kradnij.
    8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliżniemu swemu.
    ......
    10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony