dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mata78

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    14

    Domyślnie Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

    Witam
    jaki podkład pod panele podłogowe? kupilem podklad arbitom OPTIMA AQUASTOP
    i jak sie dowiedzialem od paru osob, (hydraulika i wykończeniowca) to jest to zly podkład ponieważ ma fiole pod spodem, oni twierdzą ze folia ktora jest przylepiona do podkladu jest izolatorem i ze ten podklad jest do bani, natomiast czytam na opakowaniu i specyfikacji produktu ze on sie nadaje na ogrzewanie podłogowe i ma opór cieplny 0,04m²K/W, natomiast polecany przez hydraulika podklad (szfamka z dziurami) czytam w specyfikacji prodycenta (tego samego) ma opór cieplny 0,05 kw/m2 czyli gorsza to jak to jest kto ma racje?
    robilem pomiary i tak wyszlo mi ze panel + podklad zabiera mi ok 5-6% procent ciepla w porownianiu do gołego betonu czyli przy jakis 24C zabiera 1,3C czy to jest ok?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mata78 Zobacz post
    Witam
    jaki podkład pod panele podłogowe? kupilem podklad arbitom OPTIMA AQUASTOP
    i jak sie dowiedzialem od paru osob, (hydraulika i wykończeniowca) to jest to zly podkład ponieważ ma fiole pod spodem, oni twierdzą ze folia ktora jest przylepiona do podkladu jest izolatorem i ze ten podklad jest do bani, natomiast czytam na opakowaniu i specyfikacji produktu ze on sie nadaje na ogrzewanie podłogowe i ma opór cieplny 0,04m²K/W, natomiast polecany przez hydraulika podklad (szfamka z dziurami) czytam w specyfikacji prodycenta (tego samego) ma opór cieplny 0,05 kw/m2 czyli gorsza to jak to jest kto ma racje?
    robilem pomiary i tak wyszlo mi ze panel + podklad zabiera mi ok 5-6% procent ciepla w porownianiu do gołego betonu czyli przy jakis 24C zabiera 1,3C czy to jest ok?
    po mojej budowie mogę stwierdzić że hydraulicy i wykończeniowcy są największymi specjalistami w każdej dziedzinie. Oni wiedza dosłownie wszystko i o wszystkim. Gdybym niektórych słuchał to bym nie miał podłogówki, ogrzewania gazowego, lepszego ocieplenia i wielu innych lepszych rzeczy. Mi wykończeniowiec proponował, żebym dał podkład korkowy

    Ja dałem arbiton multiprotect 1000, chyba najlepszy do ogrzewania podłogowego, który mieli wtedy i on też ma folię więc po coś ta folia tam jest i ja z tym nie dyskutuję bo nie jestem specjalistą w tych produktach. Oni chyba myślą że to jest taka zwykła folia aluminiowa co w kuchni się używa
    Ostatnio edytowane przez dave88 ; 15-01-2020 o 10:33
    Dom z poddaszem użytkowym - 114 m2, Porotherm 25cm +15 cm grafit 0,31, strop drewniany 25 cm wełny, podłoga 15 cm dół, góra 5cm, okna 3 szybowe, 100% podłogówki, Immergas Victrix 20 ERP

  3. #3

    Domyślnie

    Pytanie: czy podkład być musi ?

  4. #4

    Domyślnie

    a jak będziesz miał najmniejszy kamyszek to co wtedy? Przy wylewce betonowej to wręcz niemożliwe by takich nie było. ja mam xps z dziurami

  5. #5

    Domyślnie

    Zdarzyło się kiedyś, że kładłem panele w sypialni na podłodze bez ogrzewania. Przed położeniem paneli wystarczyło dokładnie odkurzyć.
    Poza tym, przy ogrzewanej podłodze, można wylać wylewkę samopoziomującą 1-6mm by było gładko, równo i czysto. Są też panele, które można przyklejać do podłoża.
    Zamiast pitolić się z podkładami.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał dave88 Zobacz post
    Ja dałem arbiton multiprotect 1000, chyba najlepszy do ogrzewania podłogowego, który mieli wtedy i on też ma folię więc po coś ta folia tam jest i ja z tym nie dyskutuję bo nie jestem specjalistą w tych produktach. Oni chyba myślą że to jest taka zwykła folia aluminiowa co w kuchni się używa
    W czym ten arbiton taki najlepszy?
    Jakakolwiek folia, to tam pomoże jak umarłemu kadzidło. Najlepszy jest taki, który kupisz przy okazji kupowania paneli. Nie może być zbyt cienki, gdyż nie wytłumi pogłosu paneli. Ani zbyt gruby, bo trzeba będzie podnosić zbytecznie temperaturę zasilania. Jakiś niedrogi i niezbyt cienki ani gruby-taki jest najlepszy, reszta to legendy i marketing by wywindować cenę dla "wymagających".

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    W czym ten arbiton taki najlepszy?
    Jakakolwiek folia, to tam pomoże jak umarłemu kadzidło. Najlepszy jest taki, który kupisz przy okazji kupowania paneli. Nie może być zbyt cienki, gdyż nie wytłumi pogłosu paneli. Ani zbyt gruby, bo trzeba będzie podnosić zbytecznie temperaturę zasilania. Jakiś niedrogi i niezbyt cienki ani gruby-taki jest najlepszy, reszta to legendy i marketing by wywindować cenę dla "wymagających".
    akurat kupiłem go przy okazji kupowania paneli więc wg. Twojej filozofii jest najlepszy ma najniższy opór cieplny wg papieru
    Dom z poddaszem użytkowym - 114 m2, Porotherm 25cm +15 cm grafit 0,31, strop drewniany 25 cm wełny, podłoga 15 cm dół, góra 5cm, okna 3 szybowe, 100% podłogówki, Immergas Victrix 20 ERP

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mata78 Zobacz post
    robilem pomiary i tak wyszlo mi ze panel + podklad zabiera mi ok 5-6% procent ciepla w porownianiu do gołego betonu czyli przy jakis 24C zabiera 1,3C czy to jest ok?
    Sam podkład i okładzina nie zabiera ciepła, bo ciepło nie znika (zasada zachowania energii). Podnoszą temperaturę wylewki - a tym samym zwiększa nieco straty. Ala jak masz ze 15-20 cm styropianu, to i tak nieznacznie. Niestety, przy PC wyższa temperatura to niższy COP.
    Ale kolejny skutek wyższej temperatury wylewki, to więcej ciepła zakumulowane - stabilniejsza temperatura co przy ogrzewaniu prądem pozwala zmniejszyć zużycie w drogiej strefie.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    odświeżam kotleta...
    dzisiaj zaproponowali mi między innymi ten podkład: https://1000podlog.pl/szukaj/7140_Po...ER_FLOOR_2,2mm ktoś stosował ?

    (szukam wśród sprzedawców paneli Vision D3344 Cedry Libanu, więc siecówki belpol). ceny podkładów za mkw są od 9 do 40 pln.... można zwariować.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    To z karty gwarancyjnej paneli które kupiłem, więc owszem, folii można nie dawać. Zawsze to dodatkowy zastrzyk adrenaliny

    "Na podłożach mineralnych (beton, jastrych) trzeba wykonać izolację paroszczelną z folii polietylenowej o grubości min. 0,15 mm. Izolacja jest również niezbędna, jeżeli w pomieszczeniu wykonano wodne ogrzewanie podłogowe. Pomieszczenia na parterze (w przypadku braku piwnicy) należy zabezpieczyć folią paroizolacyjną o grubości min. 1,2 mm"

    Też rozkminiam temat przewodni... rozrzut cenowy jak i oporu cieplnego od 7zł/m2 i 0,05m2 K/W do 27zł/m2 i 0,006m2 K/W. 100m2 droższego materiału to 2000zl

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Misiekki

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Wielkie Drogi
    Kod pocztowy
    32-051
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czy do paneli winylowych stosuje się tego samego rodzaju podkład czy może coś innego? Również mam grzanie podłogowe i na piętrze w pokojach myślę nad położeniem paneli winylowych (niby lepsze do podłogówki?)

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Tu masz film instruktażowy: https://kronosfera.pl/filmy-instrukt...c-installation

    Właśnie kupiłem panele vinylowe na cały dom i nie zamierzam stosować podkładu.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Misiekki

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Wielkie Drogi
    Kod pocztowy
    32-051
    Posty
    4

    Domyślnie

    Od razu na wylewkę lecieć? Jaki model paneli jeśli można wiedzieć? Ja znalazłem coś takiego: https://bel-pol.pl/panele-winylowe/a...,p9962,32.html
    Ostatnio edytowane przez Misiekki ; 27-09-2020 o 21:48 Powód: Uzupełnienie

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Pewnie najlepiej dać te specjalne do ogrzewania podłogowego 1-2-3 mm. Pewnie dobre ale i drogie.
    Często panele w pokojach spotykają się z płytkami w korytarzu a wtedy albo spadek albo grubszy podkład, grubszy panel lub dodatkowe milimetry wylewki samopoziomującej. Jak już będą grube podkłady (4-5-6-7 mm) to tylko płyty z włókna drzewnego a nie jakieś XPSy z dziurami.

    I policzyć aby sie zmieścić w normie oporu cieplnego okładziny:
    Grzenie 0,15 m²K/W
    Chłodzenie 0,10 m²K/W
    Ostatnio edytowane przez giman ; 03-10-2020 o 13:48 Powód: PN
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #16

    Domyślnie

    A ja bym się chciała dowiedzieć jaką firmę paneli polecacie? Chciałabym coś solidnego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony