dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Izolacja poddasza w układzie mieszanym wełna + płyta PIR vs. mocowanie profili pod gk

    Cześć,

    Chcę zrobić u siebie izolację poddasza w układzie mieszanym wełna + płyty PIR.
    Mam dach z pełnym deskowaniem (krokwie 20 cm, na deskowaniu papa, brak okien dachowych) i chcę zastosować następujący układ warstw (patrząc od strony deskowania):
    kotrłaty dystansowe 5x4 cm (tworzące dystans dla szczeliny wentylacyjnej)
    wiatroizolacja (przybita / przytackerowana do kontrłat dystansowych)
    wełna skalna 15 cm między krokwiami
    płyty PIR 16 cm w okleinie ALU (lub podobnej hamującej przepływ wilgoci)

    Mam jednak zagwozdkę z montażem profili CD pod zabudowę GK. W przypadku wieszaków kotwowych muszę dziurawić płyty PIR (nie wiem, czy po wypełnieniu szczelin pianką nie pogorszę sobie izolacyjności termicznej i oporu dyfuzyjnego dla wilgoci). Montaż na profilach ES będzie wymagał więcej miejsca, będę potrzebował dodatkowych kotrłat i wkrętów, no i chyba na skosach nie za dobrze się to sprawdzi.

    Czy ktoś z Was miał może doświadczenia z takim mieszanym układem ocieplenia i może się podzielić wiedzą / doświadczeniem dot. sposobu mocowania profili CD w takim układzie lub ma jakiś pomysł jak najlepiej zamontować profile CD w takim układzie?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cześć,
    Mam podobny układ ale płyty g-k kręcone bez wieszaków- bezpośrednio do łat . Łaty kręcone długimi wkrętami przez płytę PIR do krokwi ( dokręcenie poprzez łatę powoduje uszczelnienie). Krokwie mam w systemie/wymiarówce "skandynawskim /kanadyjskim (chyba tak się mówi). Mianowicie - krokiew 200/45 mm w rozstawie co 550 mm.
    Układ warstw od góry : dachówka, membrana paroprzepuszcz, 200 mm wełny,folia paroizolac, 12 cm PIR z powłoką alu, 6 cm wełny między łaty trzymające płyty PIR. Łaty mocowane do krokwi tak jak pisałem wyżej Miedzy łatami mam przestrzeń pod paroizolacją do rozprowadzenia instalacji tak by nie dziurawić paroizolacji.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    @ketjof, dzięki za odpowiedź.
    Zazdroszczę takiego wykonania dachu. Niestety u mnie zwykłe krowie / kantówki z tartaku 20x9 cm, które obawiam się, że niekoniecznie są tak równe jak u Ciebie. Boję się, że jakbym zrobił tak jak u Ciebie to zabudowa g-k nie będzie trzymała płaszczyzny.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Boję się, że jakbym zrobił tak jak u Ciebie to zabudowa g-k nie będzie trzymała płaszczyzny.
    ...może w Twoim wypadku dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wkrętów regulacyjnych do łat ?
    pozdr.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wkręty.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	11,0 KB
ID:	439458

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki, Techniczny, rozwiązanie całkiem ciekawe. Najdłuższe wkręty regulacyjne jakie znalazłem mają długość 160 mm (możliwe, że źle szukałem), natomiast potrzebowałbym ze 200 mm (PIR + łata + luz + zakotwienie).

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Myślałem jeszcze żeby do kantówek przykręcić talerzyki M-System firmy atlas, ale najkrótsze śruby w tym systemie mają długość 10 cm (a potrzebuję jakieś 3-5 cm) i nie mogę sobie pozwolić, żeby na tyle opuścić skosy.

  7. #7

    Domyślnie

    Czemu tak udziwniasz Regius. Nie lepiej pianą?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Heh ... może rzeczywiście udziwniam, ale staram się znaleźć możliwie najlepsze rozwiązanie.

    Cenowo wychodzi podobnie ze wskazaniem na układ mieszany (nie licząc robocizny własnej przy układzie mieszanym). Szczelinę wentylacyjną muszę zachować w obu przypadkach (nie dopuszczam rozwiązania z natryskiem PUR bezpośrednio na deskowanie).

    Za układem mieszanym przemawiają:
    porównywalne parametry cieplne do natrysku 40 cm pianki zachowując oszczędność miejsca (na pianę mam co najwyżej 35 cm miejsca),
    cena rozwiązania niższa o kilka procent od natrysku,
    płyta PIR AL charakteryzuje się całkiem dobrym oporem dyfuzyjnym nawet bez dodatkowej paroizolacji (myślę, żeby nawet tymczasowo zostawić poddasze bez zabudowy gk),
    izolację mogę wykonać samodzielnie (w miarę dokładnie dbając, żeby nie tworzyć dodatkowych mostków termicznych) - w przypadku piany nie będę w stanie skontrolować, czy natrysk został rzeczywiście starannie wykonany

    Za natryskiem piany PUR przemawia:
    brak pracy własnej
    wypełnienie wszystkich szczelin (o ile znajdzie się starannego wykonawcę)
    brak problemu z poziomowaniem rusztu pod zabudowę gk

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    ...natomiast potrzebowałbym ze 200 mm (PIR + łata + luz + zakotwienie).
    hmmm...to może w tej sytuacji najprościej będzie zastosować wieszak płaski ES60, oraz np. wkręty do mocowania izolacji nakrokwiowej?

    pozdr.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki @Techniczny. Tego ESa montowałbyś od razu na płytę PIR (długimi wkrętami do krokwii), czy najpierw kantówka/kontrłata na PIR a potem ES mocowany do kantówki?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Tego ESa montowałbyś od razu na płytę PIR (długimi wkrętami do krokwii), czy najpierw kantówka/kontrłata na PIR a potem ES mocowany do kantówki?
    Cześć,
    moim zdaniem, jeżeli wieszak jest dobry jakościowo(z blachy 1mm, posiada porządne przetłoczenia usztywniające + duża podkładka pod wkrętem ) to nie widzę przeciwwskazań, aby montaż zrobić bezpośrednio na płytę PIR. Jeżeli natomiast wieszak będzie wiotki, to można wziąć pod uwagę nadbicie łaty, tak aby mocowanie wykonać w dwóch punktach(nadbicie łat ułatwi rozmierzenie i ustawienie wieszaków). Stelaż raczej wykonałbym z CD60.

    pozdr.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony