dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 12
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 238
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika+kocioł elektryczny czy fotowoltaika+pompa ciepła?

    Chcę ogrzewać dom prądem, będę miał wodną podłogówkę. Załóżmy że potrzebuję do ogrzewania 6tys. kWh energii rocznie. Czy lepiej zainwestować w większą instalację fotowoltaiczną np. 9kW i normalny kocioł elektryczny czy może lepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła + mała instalacja fotowoltaiczna np. 3-4kW?
    Ostatnio edytowane przez Marko112 ; 15-01-2020 o 20:44

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marko112 Zobacz post
    Chcę ogrzewać dom prądem, będę miał wodną podłogówkę. Załóżmy że potrzebuję do ogrzewania 6tys. kWh energii rocznie. Czy lepiej zainwestować w większą instalację fotowoltaiczną np. 9kW i normalny kocioł elektryczny czy może lepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła + mała instalacja fotowoltaiczna np. 3-4kW?
    Robiłeś przymiarki finansowe dla obu wariantów?
    Masz miejsce na instalację większej instalacji PV?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Jak duży dom?
    U mnie przy ogrzewanym metrażu 90m2 pomieszczenia wysokie bo 3,2 przy przyzwoitych ścianach ( ytong 24 + 12 cm lepszego styro) dach i podłoga ocieplona, okna nowe w klasie ei60 zużywam na ogrzewanie około 1100-1200 kWh /miesiąc. Ciepła woda ( bojler 100l + gotowanie tv itp ) to około 300kWh miesięcznie. Łącznie w sezonie zimowym zużywam w granicach 1500 kWh /miesiąc w miesiącach zimnych ( grudzien, styczen i pewnie luty ) w pozostałych około 1000-1200kWh . Wątpie abyś się zmieścił w 6k kWh zuzycia prądu na rok przy ogrzewaniu domu energią elektryczną. Najlepszą opcją chyba byłoby poznać dokładne zużycie prądu w ciągu roku i sobie zrobić kalkulację co i za ile . Kiedy inwestycja w PC c+ foltwoltaike Ci się zwróci kontra koszt ogrzewania akumulacyjnego prądem w tańszej nocnej taryfie.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 16-01-2020 o 16:40

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Jak duży dom?
    U mnie przy ogrzewanym metrażu 90m2 pomieszczenia wysokie bo 3,2 przy przyzwoitych ścianach ( ytong 24 + 12 cm lepszego styro) dach i podłoga ocieplona, okna nowe w klasie ei60 zużywam na ogrzewanie około 1100-1200 kWh /miesiąc. Ciepła woda ( bojler 100l + gotowanie tv itp ) to około 300kWh miesięcznie. Łącznie w sezonie zimowym zużywam w granicach 1500 kWh /miesiąc w miesiącach zimnych ( grudzien, styczen i pewnie luty ) w pozostałych około 1000-1200kWh . Wątpie abyś się zmieścił w 6k kWh zuzycia prądu na rok przy ogrzewaniu domu energią elektryczną. Najlepszą opcją chyba byłoby poznać dokładne zużycie prądu w ciągu roku i sobie zrobić kalkulację co i za ile . Kiedy inwestycja w PC c+ foltwoltaike Ci się zwróci kontra koszt ogrzewania akumulacyjnego prądem w tańszej nocnej taryfie.
    Podaj w skali roku.
    Bo miesięcznie, to wiesz, to nów księżyca i każdy to wie... i sobie wyliczy w miesięcznym kalendarzu
    Bo to stała, a nie wróżenie z fusów, jak u Ciebie...
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Podaj w skali roku.
    Bo miesięcznie, to wiesz, to nów księżyca i każdy to wie... i sobie wyliczy w miesięcznym kalendarzu
    Bo to stała, a nie wróżenie z fusów, jak u Ciebie...
    Mam wszystko na prąd nie mam gazu. Nie podam Ci stałej co do kWh bo się nie da. W miesiącach ciepłych tzn takich w których nie włączam ogrzewania zużywam na grzanie ciepłej wody i życie ( pralka, lodówka, tv, płyta indukcyjna, komp itp ) w okolicach 300 kWh/miesiąc . W tym roku zacząłem grzać w listopadzie w którym zużyłem 1000kWh ze wszystkim tzn ogrzewanie+ życie. W grudniu zuzyłem 1530kWh ze wszystkim. W tym miesiącu ( styczeń) już widzę po liczniku że będzie podobnie do zeszłego bo dziennie na ogrzewanie + życie zużywam średnio 45kWh do dzisiaj. Niestety nie wiem jaki będzie wyglądał luty i marzec jak będzie bardzo mroźno to pewnie zużyje powyżej 1500kWh /miesiąc jak bedzie ciepły jak listopad to mniej więcej jak w listopadzie. Grzeje piecami powierzchniowo akumulacyjnymi w taryfie C11 ( mam w domu firmę) Przy ogrzewanej elektrycznie powierzchni w granicach 100m2 dom potrzebuje więcej niż 6 MWh na rok nawet przy dobrym ociepleniu. Na miejscu autora założyłbym okolice 10 MWh/ rok w zależności gdzie mieszka tzn czy w górach gdzie i 10MWh/rok może być mało. Bo na nizinach gdzie nie ma zim powinno wystarczyć.
    Jeżeli ktoś ma nocną taryfe to musi sobie przeliczyc czy opłaca mu się na raz wywalić z 50 k PLN ( nie wiem jakie są teraz ceny PC + foto ale pewnie coś koło tej kwoty albo i więcej) , czy łatwiej będzie mu płacic te 3-4k pln w roku za prąd. Ja wybrałem tą druga opcję, natomiast co raz mocniej myślę nad panelami na dachu. Pytanie do znawców jaki jest mniej więcej koszt instalacji na gotowo ( robocizna + materiały) która w roku wyprodukuje mi 10MWh bez dofinansowania ( jako firma wziąć nie mogę)
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 17-01-2020 o 10:04

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Pod linkiem masz fajny kalkulator - ostatnio sobie obliczyłem i wiem co wybrać

    https://fotowoltaikaonline.pl/

    Kliknij "Porównaj oferty" i wprowadź dane, gdy będzie wynik możesz modyfikować je i patrzeć co wychodzi.

    U mnie 3,6 kWp na średniej półce jakościowo-cenowej wyszło 17500 a w rzeczywistości na ten zestaw dostałem ofertę na 19500 - czekam jeszcze na kontroferty to może ktoś zaoferuje mniej.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Jak duży dom?
    U mnie przy ogrzewanym metrażu 90m2 pomieszczenia wysokie bo 3,2 przy przyzwoitych ścianach ( ytong 24 + 12 cm lepszego styro) dach i podłoga ocieplona, okna nowe w klasie ei60 zużywam na ogrzewanie około 1100-1200 kWh /miesiąc. Ciepła woda ( bojler 100l + gotowanie tv itp ) to około 300kWh miesięcznie. Łącznie w sezonie zimowym zużywam w granicach 1500 kWh /miesiąc w miesiącach zimnych ( grudzien, styczen i pewnie luty ) w pozostałych około 1000-1200kWh . Wątpie abyś się zmieścił w 6k kWh zuzycia prądu na rok przy ogrzewaniu domu energią elektryczną. Najlepszą opcją chyba byłoby poznać dokładne zużycie prądu w ciągu roku i sobie zrobić kalkulację co i za ile . Kiedy inwestycja w PC c+ foltwoltaike Ci się zwróci kontra koszt ogrzewania akumulacyjnego prądem w tańszej nocnej taryfie.
    Też 90m2, 20cm styropianu grafitowego na ścianach, podłoga 20cm styropianu, strop 30cm styropianu, sporo niższe mam pomieszczenia bo 2,8. A czy w tej taryfie G12 tańszy jest również przesył czy tylko kWh ? Bo z tego co widzę to w PGE w G11 jest stawka 0,2989 zł/kWh. Zaś w G12 Cena w strefie dziennej to 0,3406 zł/kWh, a cena w strefie nocnej 0,2175 zł/kWh. Pytanie ile w tych taryfach kosztuje przesył?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Mam wszystko na prąd nie mam gazu. Nie podam Ci stałej co do kWh bo się nie da. W miesiącach ciepłych tzn takich w których nie włączam ogrzewania zużywam na grzanie ciepłej wody i życie ( pralka, lodówka, tv, płyta indukcyjna, komp itp ) w okolicach 300 kWh/miesiąc . W tym roku zacząłem grzać w listopadzie w którym zużyłem 1000kWh ze wszystkim tzn ogrzewanie+ życie. W grudniu zuzyłem 1530kWh ze wszystkim. W tym miesiącu ( styczeń) już widzę po liczniku że będzie podobnie do zeszłego bo dziennie na ogrzewanie + życie zużywam średnio 45kWh do dzisiaj. Niestety nie wiem jaki będzie wyglądał luty i marzec jak będzie bardzo mroźno to pewnie zużyje powyżej 1500kWh /miesiąc jak bedzie ciepły jak listopad to mniej więcej jak w listopadzie. Grzeje piecami powierzchniowo akumulacyjnymi w taryfie C11 ( mam w domu firmę) Przy ogrzewanej elektrycznie powierzchni w granicach 100m2 dom potrzebuje więcej niż 6 MWh na rok nawet przy dobrym ociepleniu. Na miejscu autora założyłbym okolice 10 MWh/ rok w zależności gdzie mieszka tzn czy w górach gdzie i 10MWh/rok może być mało. Bo na nizinach gdzie nie ma zim powinno wystarczyć.
    Jeżeli ktoś ma nocną taryfe to musi sobie przeliczyc czy opłaca mu się na raz wywalić z 50 k PLN ( nie wiem jakie są teraz ceny PC + foto ale pewnie coś koło tej kwoty albo i więcej) , czy łatwiej będzie mu płacic te 3-4k pln w roku za prąd. Ja wybrałem tą druga opcję, natomiast co raz mocniej myślę nad panelami na dachu. Pytanie do znawców jaki jest mniej więcej koszt instalacji na gotowo ( robocizna + materiały) która w roku wyprodukuje mi 10MWh bez dofinansowania ( jako firma wziąć nie mogę)
    Za10kW ok 37 k
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marko112 Zobacz post
    Też 90m2, 20cm styropianu grafitowego na ścianach, podłoga 20cm styropianu, strop 30cm styropianu, sporo niższe mam pomieszczenia bo 2,8. A czy w tej taryfie G12 tańszy jest również przesył czy tylko kWh ? Bo z tego co widzę to w PGE w G11 jest stawka 0,2989 zł/kWh. Zaś w G12 Cena w strefie dziennej to 0,3406 zł/kWh, a cena w strefie nocnej 0,2175 zł/kWh. Pytanie ile w tych taryfach kosztuje przesył?
    PGE G12W
    I--.067gr. brutto
    II---0,32gr. brutto
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Mam wszystko na prąd nie mam gazu. Nie podam Ci stałej co do kWh bo się nie da. W miesiącach ciepłych tzn takich w których nie włączam ogrzewania zużywam na grzanie ciepłej wody i życie ( pralka, lodówka, tv, płyta indukcyjna, komp itp ) w okolicach 300 kWh/miesiąc . W tym roku zacząłem grzać w listopadzie w którym zużyłem 1000kWh ze wszystkim tzn ogrzewanie+ życie. W grudniu zuzyłem 1530kWh ze wszystkim. W tym miesiącu ( styczeń) już widzę po liczniku że będzie podobnie do zeszłego bo dziennie na ogrzewanie + życie zużywam średnio 45kWh do dzisiaj. Niestety nie wiem jaki będzie wyglądał luty i marzec jak będzie bardzo mroźno to pewnie zużyje powyżej 1500kWh /miesiąc jak bedzie ciepły jak listopad to mniej więcej jak w listopadzie. Grzeje piecami powierzchniowo akumulacyjnymi w taryfie C11 ( mam w domu firmę) Przy ogrzewanej elektrycznie powierzchni w granicach 100m2 dom potrzebuje więcej niż 6 MWh na rok nawet przy dobrym ociepleniu. Na miejscu autora założyłbym okolice 10 MWh/ rok w zależności gdzie mieszka tzn czy w górach gdzie i 10MWh/rok może być mało. Bo na nizinach gdzie nie ma zim powinno wystarczyć.
    Jeżeli ktoś ma nocną taryfe to musi sobie przeliczyc czy opłaca mu się na raz wywalić z 50 k PLN ( nie wiem jakie są teraz ceny PC + foto ale pewnie coś koło tej kwoty albo i więcej) , czy łatwiej będzie mu płacic te 3-4k pln w roku za prąd. Ja wybrałem tą druga opcję, natomiast co raz mocniej myślę nad panelami na dachu. Pytanie do znawców jaki jest mniej więcej koszt instalacji na gotowo ( robocizna + materiały) która w roku wyprodukuje mi 10MWh bez dofinansowania ( jako firma wziąć nie mogę)
    W poprzednim swoim poście, podawałeś miesięczne zużycie na CO.
    A teraz podajesz na wszystko.
    Jeśli masz podlicznik, to podaj na samo CO, do tego się odniosłem

    U mnie także wszystko na prąd
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W poprzednim swoim poście, podawałeś miesięczne zużycie na CO.
    A teraz podajesz na wszystko.
    Jeśli masz podlicznik, to podaj na samo CO, do tego się odniosłem

    U mnie także wszystko na prąd
    Słuchaj podałem miesięczne zużycie według licznika energii. Nie mam pod licznika do samego CO bo mam ogrzewanie niecentralne tzn grzeje grzejnikami powierzchniowo - akumulacyjnymi aeroflow. Napisze inaczej mam ogrzewanie niecentralne tzn każde pomieszczenie ma swój własny grzejnik ze sterownikiem ( ale i tak są wszystkie oprócz sypialni ustawione tak samo tzn dzien 21st C noc 19st C, sypialnia cały czas 19) . Wpisz sobie w necie jak te piece / grzejniki powierzchniowo - akumulacyjne wyglądają ( enea ma podobne w swojej ofercie). Tak ja napisałem mam licznik energii który zlicza energie zużyta w miesiącu przez mój dom bez podziału na ogrzewanie i życie. Napisałem jak to u mnie wygląda tzn miesiące w których nie grzeje lato wiosna jesień zużycie w granicach 300kWh na miesiąc, miesiące w których grzeje jak w poprzednim poście tzn listopad 1000kWh, grudzien 1530kWh.
    Dlatego szacuje miesiące zimne których będzie pewnie z 4 to 4x1500kWh , miesiące przejściowe jak listopad lucze 2 2x1000kWh, reszta 300kWhx 6 Suma 9,8 MWh na rok zaokrąglam do 10. A jak U Ciebie wygląda zużycie energii ?? P.S faktycznie mój pierwszy wpis był wyjątkowo nie precyzyjny teraz powinno byc wszystko jasne
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 18-01-2020 o 05:26

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    PGE G12W
    I--.067gr. brutto
    II---0,32gr. brutto
    To nie są stare ceny czasami?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marko112 Zobacz post
    Chcę ogrzewać dom prądem, będę miał wodną podłogówkę. Załóżmy że potrzebuję do ogrzewania 6tys. kWh energii rocznie. Czy lepiej zainwestować w większą instalację fotowoltaiczną np. 9kW i normalny kocioł elektryczny czy może lepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła + mała instalacja fotowoltaiczna np. 3-4kW?
    Krótka odpowiedź : ani jedno , ani drugie. Ponieważ jest to ekonomicznie nieuzasadnione ze względu za wysokie koszty inwestycyjne i krótką żywotność pompy ciepła.

    Dlaczego chcesz ogrzewać powietrze za pośrednictwem wody nie używając paliw kopalnych w tym gazu? Jak sens ma ogrzewanie wody aby ogrzewać powietrze??
    Czy podłogówka wodna jest za darmo?

    A może ogrzewanie hybrydowe : elektryczna podłogówka tam gdzie ma to sens+grzejniki elektryczne bo tanio+klimatyzator z funkcją grzania np w salonie + tarytfag12w i do tego fotowltaika dla pokrycia 100% dziennego zużycia

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    To nie są stare ceny czasami?
    W PGE stare to były 34 gr noc, 67 gr dzień, a nowe 41/75

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Jak duży dom?
    U mnie przy ogrzewanym metrażu 90m2 pomieszczenia wysokie bo 3,2 przy przyzwoitych ścianach ( ytong 24 + 12 cm lepszego styro) dach i podłoga ocieplona, okna nowe w klasie ei60 zużywam na ogrzewanie około 1100-1200 kWh /miesiąc. Ciepła woda ( bojler 100l + gotowanie tv itp ) to około 300kWh miesięcznie. Łącznie w sezonie zimowym zużywam w granicach 1500 kWh /miesiąc w miesiącach zimnych ( grudzien, styczen i pewnie luty ) w pozostałych około 1000-1200kWh . Wątpie abyś się zmieścił w 6k kWh zuzycia prądu na rok przy ogrzewaniu domu energią elektryczną. Najlepszą opcją chyba byłoby poznać dokładne zużycie prądu w ciągu roku i sobie zrobić kalkulację co i za ile . Kiedy inwestycja w PC c+ foltwoltaike Ci się zwróci kontra koszt ogrzewania akumulacyjnego prądem w tańszej nocnej taryfie.
    Masz bardzo duże zużycie mam dużo mniejsze przy większym domu i gorszym klimacie. Piece akumulacyjne stały sie nieopłacalne podobnie jak PC wodne do co bo jest fotowoltaika. Akumulowanie ciepła straciło sens. Co do koniecznosci oszacowania kosztów to się zgadza.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Słuchaj podałem miesięczne zużycie według licznika energii. Nie mam pod licznika do samego CO bo mam ogrzewanie niecentralne tzn grzeje grzejnikami powierzchniowo - akumulacyjnymi aeroflow. Napisze inaczej mam ogrzewanie niecentralne tzn każde pomieszczenie ma swój własny grzejnik ze sterownikiem ( ale i tak są wszystkie oprócz sypialni ustawione tak samo tzn dzien 21st C noc 19st C, sypialnia cały czas 19) . Wpisz sobie w necie jak te piece / grzejniki powierzchniowo - akumulacyjne wyglądają ( enea ma podobne w swojej ofercie). Tak ja napisałem mam licznik energii który zlicza energie zużyta w miesiącu przez mój dom bez podziału na ogrzewanie i życie. Napisałem jak to u mnie wygląda tzn miesiące w których nie grzeje lato wiosna jesień zużycie w granicach 300kWh na miesiąc, miesiące w których grzeje jak w poprzednim poście tzn listopad 1000kWh, grudzien 1530kWh.
    Dlatego szacuje miesiące zimne których będzie pewnie z 4 to 4x1500kWh , miesiące przejściowe jak listopad lucze 2 2x1000kWh, reszta 300kWhx 6 Suma 9,8 MWh na rok zaokrąglam do 10. A jak U Ciebie wygląda zużycie energii ?? P.S faktycznie mój pierwszy wpis był wyjątkowo nie precyzyjny teraz powinno byc wszystko jasne
    U mnie po likwidacji bojlera i przejściu na PC cuw zużycie w lecie prądu to około 4 kwh na dobę z tego 1 kw I i 3 kw II w sumie zużycie 120 kwh koszt z oplątami stałymi i dodatkami ok 75 zł

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    U mnie po likwidacji bojlera i przejściu na PC cuw zużycie w lecie prądu to około 4 kwh na dobę z tego 1 kw I i 3 kw II w sumie zużycie 120 kwh koszt z oplątami stałymi i dodatkami ok 75 zł
    Niestety bojler żre prąd jak zły. Jakie masz zużycie w miesiącach zimowych? Myślę cały czas o panelach na dachu ale jak ktoś napisał trzeba liczyć za taką elektrownie z 40k pln ( 10kW ) wtedy PC jest bez sensu bo pokrywa prawie całe zapotrzebowanie na energię na rok czyli 10MWh. Obecne 10MWh zużycia energii na rok to około 5k PLN +23% VAT ( jestem vatowcem więc licze tylko w cenach netto) . Dlatego Zwrot takiej inwestycji nastąpi po 8 latach 40k PLN/ 5kPLN= 8. Niestety nie wiem co za te 8 lat będzie...
    Instalacja pompy ciepła + centralne to też z 40k PLN z robocizna + elektrownia do tej PC z 20k PLN wychodzi 60k PLN czyli zwrot po 12 latach... Jak z awaryjnością tych urządzeń nie wiem . Na chwile obecną jest mi łatwiej zapłacić w roku te 5k pln za energię niż naraz wywalić 40 -60k PLN. Wiem że trzeba to traktować jako inwestycję bo ceny prądu będą szły w górę ale jakoś nie mogę się przekonać

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Niestety bojler żre prąd jak zły. Jakie masz zużycie w miesiącach zimowych? Myślę cały czas o panelach na dachu ale jak ktoś napisał trzeba liczyć za taką elektrownie z 40k pln ( 10kW ) wtedy PC jest bez sensu bo pokrywa prawie całe zapotrzebowanie na energię na rok czyli 10MWh. Obecne 10MWh zużycia energii na rok to około 5k PLN +23% VAT ( jestem vatowcem więc licze tylko w cenach netto) . Dlatego Zwrot takiej inwestycji nastąpi po 8 latach 40k PLN/ 5kPLN= 8. Niestety nie wiem co za te 8 lat będzie...
    Instalacja pompy ciepła + centralne to też z 40k PLN z robocizna + elektrownia do tej PC z 20k PLN wychodzi 60k PLN czyli zwrot po 12 latach... Jak z awaryjnością tych urządzeń nie wiem . Na chwile obecną jest mi łatwiej zapłacić w roku te 5k pln za energię niż naraz wywalić 40 -60k PLN. Wiem że trzeba to traktować jako inwestycję bo ceny prądu będą szły w górę ale jakoś nie mogę się przekonać
    Aktualnie mam trochę większe zużycie zimowe bo ogrzewanie działa non stop bez przestojów w dzień i wyszło od 19 listopada do 31 grudnia 2019 roku ok 1200kwh/1 miesiąc. To około 44kwh/dobę z tego szacuję że ok 35kwh to ogrzewanie.
    2 lata temu wymieniłem w ramach dotacji gminnej bojler 100 l Atlantic na PC 300l i gorąco polecam komfort i ekonomia. Pc zużywa rocznie do 1000 kwh a mam wrazenie że nawet mniej bojler konsumował 3000 kwh a komfort był średni.

    Walenie elektrowni 10kwp to kretyństwo przy obecnych cenach i jest bez sensu. Można kupować tani prąd w g12w i zbilansować tylko I strefę najdroższą i jak tak zrobiłem powinno się to zwrócić po 4 latach koszt po dotacjach 10600 zł.

    Nie ma sensu zawracać sobie głowy akumulacją ciepłą w jakikolwiek sposób bo moje ogrzewanie działą non stop a struktura zużycia prądu jest bardzo dobra 30/70 (dzień/noc) . Jakakolwiek inwestycja w zwiększenie udziału zużycia taryfy nocnej nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

    Zamiast inwestować w kolejne po 5 tys zł lub więcej /kwp PV zamierzam zmniejszyć zużycie prądu o około 1500 kwh rocznie zamieniając mój największy grzejnik w salonie o mocy 2kw na klimatyzator o mocy 2,8kwh koszt 2,5 tys.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Krótka odpowiedź : ani jedno , ani drugie. Ponieważ jest to ekonomicznie nieuzasadnione ze względu za wysokie koszty inwestycyjne i krótką żywotność pompy ciepła.

    Dlaczego chcesz ogrzewać powietrze za pośrednictwem wody nie używając paliw kopalnych w tym gazu? Jak sens ma ogrzewanie wody aby ogrzewać powietrze??
    Czy podłogówka wodna jest za darmo?

    A może ogrzewanie hybrydowe : elektryczna podłogówka tam gdzie ma to sens+grzejniki elektryczne bo tanio+klimatyzator z funkcją grzania np w salonie + tarytfag12w i do tego fotowltaika dla pokrycia 100% dziennego zużycia
    Nie mam dostępu do gazu, a taki z butli też nie jest tani do tego trzeba włożyć kasę na butlę, instalację, piec i co miesiąc płacić za gaz. Powiem tak - interesuje mnie takie rozwiązanie żeby co miesięczne rachunki były jak najniższe. Wolę zainwestować na początku np. 50 tys. i nie mieć później dużych rachunków niż iść po kosztach i później co miesiąc dużo płacić. A dlaczego podłogówka? Ze względu na komfort. To jest jednak inne ciepło niż z grzejników czy klimy. Dlaczego wodna podłogówka a nie np. kable grzewcze? Przy kablach ograniczam się tylko do prądu a przy wodnej podłogówce możliwości ogrzewania jest już dużo. Fakt że będzie fotowoltaika ale nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądała przyszłość, a ja zawsze wolę mieć kilka opcji i możliwości do wyboru niż tylko jedną. Jeszcze jedno, ogrzewanie musi być bezobsługowe - nastawiam tylko temperaturę i zapominam o tym.

Strona 1 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony