dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła praca z ogrzewaniem podłogowym

    Witam wszystkich! Z racji że jest to mój pierwszy post z góry proszę o wyrozumiałość....

    Mam pytanie odnośnie pompy ciepła jak powinna wyglądać praca z ogrzewaniem podłogowym ?
    Pompa Monblock z wbudowanym zbiornikiem 80 l
    Sytuacja wygląda następująco - kupiłem PC (chinolka) z nastawieniem że będę w sezonie letnim ogrzewał CWU oraz w okresie przejściowym ogrzewał dom,
    PC została wpięta równolegle do istniejącej instalacji która jest zasilana kotłem na pellet ku mojemu zaskoczeniu chinolek radzi sobie całkiem nieźle i co ważniejsze jest bardziej ekonomiczny od kotła. Zastanawia mnie czy można coś poprawić aby jej wydajność wzrosła?

    Teraz praca wygląda tak: PC ma nastawioną temperaturę max czyli 60 co pół godziny załącza się pompka cyrkulacyjna lub nie jeżeli temperatura zadana osiągnięta w domu. Pompka załącza się cyklicznie tak aby PC miała czas na podbicie temperatury do możliwie jak najwyższej, wymyśliłem tak ponieważ gdzieś czytałem że zawory mieszające robią wrogą robotę przy ogrzewaniu niskotemperaturowym z drugiej strony też czytałem że pompa traci wydajność kiedy musi podgrzać wodę do wysokiej temp.

    Może ktoś doradzi jak optymalnie powinno to pracować?
    Jestem zielony w temacie naprawdę proszę o wyrozumiałość.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Ustaw jak najnizsza temperature zasilania ale taka zeby wystarczyla Ci na nagrzanie domu optymalna byla by gdzies w granicach 30 do 35st wyzsze temperatury to nieporozumienie dla wydajnosci.
    Dla przykladu np pompa panasonica przy 30st.bedzie miala cop np.4 a jak dasz jej 55st to cop 2
    W chinczyku moze byc jeszcze gorzej.
    Ale nie ustawiaj tez za nisko np.25st bo mozesz miec klopoty z ciaglym zalaczaniem i wylaczaniem pompy ciepla tak zwane taktowanie szkodliwe dla pompy ciepla jedno zalaczenie i ponad 40min chodzenia jest ok.

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje za odpowiedź, tylko odnośnie tych mieszaczy nie będą "szkodzić"?

  4. #4

    Domyślnie

    A jakie te zawory trojdrozne takie zwykle recznie ustawiane na jakis stopien np.od 0 do 5 ? Czy jakies termostatyczne

  5. #5

    Domyślnie

    I jaka funkcje u Ciebie pelnia z kotla idzie np.60st i dodaje zimnej z powrotu zeby Ci wpuscic na podloge no.35.
    Czy jakas ochrona powrotu ze na podloge idzie 60 a dodaje tej goracej wody do powrotu zeby powrot byl cieplejszy

  6. #6

    Domyślnie

    Te zawory są ręcznie ustawiane mają kurek o zakresie 0 do 8 ustawione na 8 , co do drugiego pytania nie bardzo znam odpowiedź ale raczej to pierwsze z tego tytułu że kocioł nagrzewał właśnie do 60 i puszczał w obieg.

  7. #7

    Domyślnie

    No to zawory bys musial przestawic w taka pozycje aby nic nie mieszaly jak pompa zrobi te 35 to ma isc w podlode 35 a wracac powrotem jak najzimniejsza.
    Niewiem jaka masz obiegówke ale w pompach dosyc duze przeplywy sa np u mnie przy pompie 7kw od 10do 30l/min .
    Roznice miedzy zasilaniem a powrotem podobno najkorzystniej miec 5st.

  8. #8

    Domyślnie

    Już mam ustawione teraz testy , w takim ustawieniu znowu pojawia się problem ogrzania CWU :/ trzeba by ręcznie przestawiać za każdym razem.
    Jeszcze raz dziękuje i dobrej nocy życzę !

  9. #9

    Domyślnie

    A co ona nie ma zaworu przelaczajacego miedzy cwu a c.o?
    Jak jej ustawisz np.35 to taka sama grzeje cwu?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A co ona nie ma zaworu przelaczajacego miedzy cwu a c.o?
    Jak jej ustawisz np.35 to taka sama grzeje cwu?
    Przecież on ma instalację dla kotła na paliwo stałe (pelet) , więc zupełnie inaczej wykonaną niż w przypadku pompy ciepła.

    Trzeba by całkowicie przerobić instalację aby to dobrze działało ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Przecież on ma instalację dla kotła na paliwo stałe (pelet) , więc zupełnie inaczej wykonaną niż w przypadku pompy ciepła.

    Trzeba by całkowicie przerobić instalację aby to dobrze działało ..
    Ma chinczyka z wbudowanym zbiornikiem cwu 80l i podpiol ta pompe pod istniejaca instalacje.
    Pytalem bo niewiem czy jak normalna pompa ciepla przelacza sobie z cwu na c.o i wtedy niewidze problemu czy moze on wpuszcza wode z cwu do co albo jest podpiety do wezownicy .
    To wtedy nie da rady

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony