dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie Mitsubishi Zubadan 11 kW czy Panasonic T-CAP 9 kW

    Witam koledzy,

    od dłuższego czasu przeglądam wątki z pompami ciepła, żeby złapać jakąkolwiek orientacje w temacie. Jestem aktualnie na zbieraniu wycen w 2-3 miejscach i porównywaniu ofert. Pompa ciepła ma trafić do domu moich rodziców, aktualnie posiadają kocioł na ekogroszek, zużywają na cały rok około 4,5 t. W większości domu grzejniki, w części podłogówka na powrocie z grzejników. Przez większą część sezonu grzewczego mają TZ około 45 stopni, w duże mrozy podnosili, taka temperatura powoduje. że mają w domu Ugande Mam kilka pytań na które cięzko mi znaleźć odpowiedzi.

    Pierwsze zasadnicze, która pompa lepsza czy Mitsubishi Zubadan 11 kW + 6 kW grzałek czy może Panasonic T-CAP 9 kW + 3 kW grzałki.

    2. Split czy monoblok?

    3. Jednofazowa czy 3fazowa?

    4. Jeśli chcieliby korzystać z chłodzenia to w salonie założyliby klimakonwektor, czy w reszcie domu też będą mieli jakąkolwiek korzyść z chłodzenia?

    5. Czy zakładać bufor? Jeśli tak/nie to dlaczego?

    6. Jakie zabezpieczenie przedlicznikowe? Aktualnie jak dobrze kojarze mają 14 A (moc przyłączeniowa 7 kW)

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi, chcę im jak najwięcej pomóc w wyborze bo nie jesteśmy w tym temacie zorientowani.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Pompa ciepła ma trafić do domu moich rodziców, aktualnie posiadają kocioł
    na ekogroszek, zużywają na cały rok około 4,5 t.
    W większości domu grzejniki, w części podłogówka na powrocie z grzejników.
    Przez większą część sezonu grzewczego mają TZ około 45 stopni, w duże
    mrozy podnosili, taka temperatura powoduje, że mają w domu Ugande ;
    1/ Pierwsze zasadnicze, która pompa lepsza czy
    Mitsubishi Zubadan 11 kW + 6 kW grzałek czy może Panasonic T-CAP 9 kW + 3 kW grzałki.

    2. Split czy monoblok?
    3. Jednofazowa czy 3 fazowa?

    4. Jeśli chcieliby korzystać z chłodzenia to w salonie założyliby klimakonwektor, czy w reszcie domu też będą
    mieli jakąkolwiek korzyść z chłodzenia?
    5. Czy zakładać bufor? Jeśli tak/nie to dlaczego?
    6. Jakie zabezpieczenie przedlicznikowe? Aktualnie jak dobrze kojarze mają 14 A (moc przyłączeniowa 7 kW)

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi, chcę im jak najwięcej pomóc w wyborze bo nie jesteśmy w tym temacie zorientowani.
    Na pewno, żadna z nich,
    Należy wykonać profesjonalne OZC,
    Warto przestudiować temat;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-energii/page9
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 17-01-2020 o 11:28
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź na chociaż część z zadanych pytań... Dom budowany jakieś 20 lat temu, nikt nie pamięta jakie były izolacje stosowane poza tą na scianach więc problem z wyliczeniem OZC bez podstawowych danych pewnie będzie duży
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  4. #4

    Domyślnie

    Należy zlecić to profesjonaliście od OZC ;
    - może również dokonać doboru mocy pompy,
    - odpowiedzieć na szereg pytań, ale musi mieć faktyczne dane OZC budynku.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Doceniam fachowe i właściwe podejście do sprawy ale w żadnym z pytań nie pytałem o dobór mocy pompy, koszty użytkowania. Wtedy Twoja odpowiedź byłaby zasada.

    Moje pytania są nakierowane na wybór między jednym a drugim urządzeniem, oraz wariantami tych pomp (split, mono, 1faz 3 fazl

  6. #6

    Domyślnie

    Pompy zaproponowane - są za duże dla tego budynku,
    To tak jak byś dostawczakiem dojeżdżał do pracy,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Rozumiem, więc załóżmy hipotetycznie mniejsze moce zarówno Panasonica i mitsubishi. Co z resztą zagwozdek?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Doceniam fachowe i właściwe podejście do sprawy ale w żadnym z pytań nie pytałem o dobór mocy pompy, koszty użytkowania. Wtedy Twoja odpowiedź byłaby zasada.

    Moje pytania są nakierowane na wybór między jednym a drugim urządzeniem, oraz wariantami tych pomp (split, mono, 1faz 3 fazl
    Jak ktos ma Ci doradzic jak nawet nie wiesz o co pytasz jak ktos ci powie ze lepsza ta wieksza a sie okaże za duza to bedzie najgorsza pompa na swiecie.
    Spytaj np.ktora z tych pomp jakosciowo jest wykonana moze o to ci chodzi?
    Co do reszty to dla jednego lepszy split dla drugiego mono
    Tak samo z 1f czy 3f

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Dokładnie o to mi chodzi, która jakościowo jest lepsza. Nie pytam, która lepsza dla danego domu, jakie zużycie, jaka moc bo wiem, że tu bez OZC się nie da wróżyć z fusów. W Panasonicu jest spora dopłata do pompy 3f, zastanawiam się czy to dlatego ze 3f jest lepsza, czy może czymś innym jest to spowodowane.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  10. #10

    Domyślnie

    Jakosciowo tez bedzie cieżko
    Bo raczej nikt z uzytkownikow pomp nie mial dwóch i nie ma jak porównac.
    Moglby sie wypowiedziec jakis instalator co montuje obie firmy ale jak to z instalatorem bedzie chwalil to co mu pasuje
    Za duzo sie zadtanawiasz priorytetem dla Ciebie jest dobor mocy pompy a jesli wybierzesz pompe znanych producentow to kazda bedzie w podobnej jakosci

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Witam koledzy,

    od dłuższego czasu przeglądam wątki z pompami ciepła, żeby złapać jakąkolwiek orientacje w temacie. Jestem aktualnie na zbieraniu wycen w 2-3 miejscach i porównywaniu ofert. Pompa ciepła ma trafić do domu moich rodziców, aktualnie posiadają kocioł na ekogroszek, zużywają na cały rok około 4,5 t. W większości domu grzejniki, w części podłogówka na powrocie z grzejników. Przez większą część sezonu grzewczego mają TZ około 45 stopni, w duże mrozy podnosili, taka temperatura powoduje. że mają w domu Ugande Mam kilka pytań na które cięzko mi znaleźć odpowiedzi.

    Pierwsze zasadnicze, która pompa lepsza czy Mitsubishi Zubadan 11 kW + 6 kW grzałek czy może Panasonic T-CAP 9 kW + 3 kW grzałki.

    2. Split czy monoblok?

    3. Jednofazowa czy 3fazowa?

    4. Jeśli chcieliby korzystać z chłodzenia to w salonie założyliby klimakonwektor, czy w reszcie domu też będą mieli jakąkolwiek korzyść z chłodzenia?

    5. Czy zakładać bufor? Jeśli tak/nie to dlaczego?

    6. Jakie zabezpieczenie przedlicznikowe? Aktualnie jak dobrze kojarze mają 14 A (moc przyłączeniowa 7 kW)

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi, chcę im jak najwięcej pomóc w wyborze bo nie jesteśmy w tym temacie zorientowani.
    Witam
    Mam zamiar założyć w tym roku PC i moim wyborem jest Panasonic
    1) Panasonic jak i Mitsubishi. mają stałą moc do -15
    2) cena Panasonica sporo niższa niż Mitsubishi jak i części
    3) Nie chcę przepłacać za nazwę ,choć Mitsubishi to numer 1 wśród PC (moim zdaniem)
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    No Mitsubishi wychodzi drożej około 3-4 tysięcy, piechotą taka kwota nie chodzi ale jeśli jest z czymś lepsza od Panasonica, to przy takiej inwestycji nie robi to już wielkiej różnicy. A jeśli trzyma z panasem jeden poziom to po co przepłacać. Widzę,że nie będzie łatwego wyboru
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    No Mitsubishi wychodzi drożej około 3-4 tysięcy, piechotą taka kwota nie chodzi ale jeśli jest z czymś lepsza od Panasonica, to przy takiej inwestycji nie robi to już wielkiej różnicy. A jeśli trzyma z panasem jeden poziom to po co przepłacać. Widzę,że nie będzie łatwego wyboru
    Jeszcze zależy ile Cię kasuja za poszczegolne pompy bo moze sie okazac ze realna roznica jest wieksza.
    Np.Ja jak zaczynalem szukac to bylem u instalatora ktory mogl mi zamontowac Wieska lub panasa za wieska chcial 40tys za panasa 35tys wiec niby roznica 5tys.
    Po 6 miechach poszukiwan Wieka najtaniej znalazlem za 35tys a panasa za 21tys wiec realna roznica wyszla 14tys

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jeszcze zależy ile Cię kasuja za poszczegolne pompy bo moze sie okazac ze realna roznica jest wieksza.
    Np.Ja jak zaczynalem szukac to bylem u instalatora ktory mogl mi zamontowac Wieska lub panasa za wieska chcial 40tys za panasa 35tys wiec niby roznica 5tys.
    Po 6 miechach poszukiwan Wieka najtaniej znalazlem za 35tys a panasa za 21tys wiec realna roznica wyszla 14tys
    Dlatego też wyceniam w kilku miejscach, pytam, szukam. Sam niedawno się budowałem i wiem jakie na wszystkim mogą być różnice.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony