dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Ile kratek i gdzie w kominku z DGP

    Szukałem ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Posiadam kominek z zamkniętą komorą spalania ze względu na wentylacje mechaniczną.Posiadam też kanały do grawitacyjnego dgp. I teraz pytanie: chcę umieścić kratkę pod kominkiem żeby nawiewało zimne powietrze do komory kominka ale czy umieszczać kratkę nad kominkiem do wylotu ogrzanego powietrza? Bo wydaje mi się jeśli umieszczę tą kratkę to całe ciepłe powietrze wyleci tą kratką a nic nie poleci do kanałów dgp. Proszę o poradę
    Dom : 178 m2 powierzchni po podłogach (temp.20-21). Sciany: Ytong Energo 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 15cm wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, rekuperator Zehnder q350 , Pompa solanka-woda AlphaInnotec WZS 62K3M inwertorowa, odwierty movitech 2x80m.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    W dokumentacji danego kominka powinna być informacja jaki przekrój ma być kratek zarówno wywiewnych jak i nawiewnych. Co do DGP niech się wypowiedzą doświadczeni "kominkarze" bo tu nie jestem w stanie pomóc ale na mój chłopski rozum to co piszesz wydaję się logiczne
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał syjam23 Zobacz post
    Szukałem ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Posiadam kominek z zamkniętą komorą spalania ze względu na wentylacje mechaniczną.Posiadam też kanały do grawitacyjnego dgp. I teraz pytanie: chcę umieścić kratkę pod kominkiem żeby nawiewało zimne powietrze do komory kominka ale czy umieszczać kratkę nad kominkiem do wylotu ogrzanego powietrza? Bo wydaje mi się jeśli umieszczę tą kratkę to całe ciepłe powietrze wyleci tą kratką a nic nie poleci do kanałów dgp. Proszę o poradę
    Kratka nad kominkiem to jedno a DGP to drugie. Do systemu DGP powinieneś mieć nad kominkiem zamontowany dystrybutor GDP do którego montujesz rury.
    W ten sposób gorące powietrze nagrzane przez kominek będzie leciało tylko do rur rozprowadzenia i do poszczególnych pomieszczeń. Kratka jest nad dystrybutorem a ze względu na materiał z którego jest wykonany czyli blachę nagrzewa się on oraz powietrze nad nim. Tylko to powietrze wędruje przez kratkę nad kominkiem.

    Kratka pod kominkiem służy do zaciągania chłodniejszego powietrza z nas samej podłogi do kominka, ogrzewaniu go a następnie do dystrybucji. W ten sposób następuje ciągły obieg i wymiana powietrza.
    Wielkość tej kratki jest ściśle związana z ilością powietrza płynącego do pomieszczeń czyli wydajnością wentylatora lub ilością pomieszczeń do którego doprowadzone są rury.

    Nad obudową kominka powinna być przegroda z dwoma kratkami służąca do ochładzania przestrzeni tuż nad stropem.
    Do kominka o ile ma być on w systemie zamkniętym powinno być doprowadzone powietrze do spalania z zewnątrz rurą idącą pod posadzką lub nawet chudziakiem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Prawo fizyki mówi że ciepło unosi się do góry. Jeśli zrobić wyloty DGP wyżej od kratki, większość najcieplejszego powietrza najpierw tam poleci. Kratka w kominku powinna być zdecydowanie niżej (20 cm) od wlotów do DGP. Tak by po zamknięciu wylotów DGP lub ich przymykaniu w celu regulacji temperatury , ciepło miało gdzie się wydostać. System kratek nawiewno wywiewnych w obudowie powinien być wykonany niezależnie od DGP - powierzchnia zgodna z wytycznymi producenta.

    To oczywiście tylko jeden ze sposobów wykonania DGP....

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi, teraz już rozumiem.
    Dom : 178 m2 powierzchni po podłogach (temp.20-21). Sciany: Ytong Energo 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 15cm wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, rekuperator Zehnder q350 , Pompa solanka-woda AlphaInnotec WZS 62K3M inwertorowa, odwierty movitech 2x80m.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony