dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 94 z 94
  1. #81
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Hmm skoro tak to można obliczyć ile pod kreską trzeba być by opłacało się miesięczne, półroczne i roczne rozliczanie.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  2. #82
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Noto 4,49 kWp wisi prawdopodobnie wybiorę g12W szacuję produkcję po opustach 2500 droga i 1000kWh tania plus autoo konsumcja.
    Będzie to ok 50% całego zużycia prądu
    Teraz o co chodzi z okresem rozliczeniowym jaki to ma wpływ na koszty? Wiem że im rzadszy okres rozliczania tym mniejsze opłaty stałe ale coś pozatym?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Hmm skoro tak to można obliczyć ile pod kreską trzeba być by opłacało się miesięczne, półroczne i roczne rozliczanie.
    Cykl rozliczania ma tylko o tyle znaczenie, że wiąże się z odczytem licznika (chyba, że jakiś ZE odczytuje prosumentom co miesiąc nawet, jak mają 6 czy dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy). To, co oddasz do sieci masz do odebrania w ciągu roku teoretycznie od wprowadzenia do sieci. Tylko, że nie wiem, czy którykolwiek operator ma takie odczyty na bieżąco - więc w praktyce masz rok od "ujawnienia" czyli odczytu licznika. Więc masz w rezerwie nie "do 12 miesięcy." a co najmniej 12 miesięcy od momentu wprowadzenia do sieci (nawet przy odczytach miesięcznych jest to 12-13 miesięcy).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-02-2020 o 09:57

  4. #84
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Hmm skoro tak to można obliczyć ile pod kreską trzeba być by opłacało się miesięczne, półroczne i roczne rozliczanie.
    Tak na prawdę będziesz mógł policzyć dopiero wtedy, gdy minie spory okres czasu. Nie wszystko przewidzisz przy "jedynym swego rodzaju" rozliczeniu prowadzonym przez naszego Sprzedawcę.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #85
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Ok dzięki, odpisz proszę na priv bo tam zapytałem o panele na ścianie.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #86

    Domyślnie

    Załóżmy taka sytuacje rozliczenie comiesieczne:
    Kwiecien zuzycie 100kwh produkcja 200kwh
    Maj zuzycie 100kwh produkcja 200kwh
    To rozumiem ze nadwyzka 100kwh z kwietnia zostaje odrazu skasowana na zuzycie w maju i za maj mam 200kwh nadwyzki.
    Czerwiec zuzycie 100kwh produkcja 200kwh to odrazu skasuja te 100kwh z nadwyzki za maj i zostanie 100kwh nadwyzki za maj i 200kwh nadwyzki za czerwiec.
    Itd.
    To co bedzie pisalo gdzies na fakturze ze mam 100kwh zurzyc do czerwca nastepnego roku a 200kwh do lipca itd itd??
    Czy juz jakiegos walka zrobia??
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  7. #87
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @codix

    Za kwiecień do wykorzystania przejdzie Ci tylko 60 kWh, lub 40 kWh przy PV większym od 10 kWp. Analogicznie w następnych miesiącach.

    Reszta Twojego rozumowania jest logiczna.

    p.s. w Tauronie piszą, że pozostało do wykorzystania "tyle, a tyle"
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #88

    Domyślnie

    No no pominelem upusty zeby nie skomplikowac chodzilo tylko o ideę czy bedzie pisac na fakturze np.grudniowej
    Ze mam do wykorzystania 100kwh do czerwca 200 do lipca 300kwh do sierpnia itd.
    Czy walel zrobia i napisza np .600kwh do czerwca

    Bo te miesieczne jak by tak rozpisywali bylo by chyba najbardziej ok.bo zostawilbym sobie G13 i wtedy cala zime lece jak chce a jak widze ze chyba sie nie zmieszcze i mi braknie to miesiac przed przechodze na grzanie tak jak teraz w g13 i to co przekrocze policzyli by mi proporcjonalnie z ostatniego miesiaca czyli w korzystnym stosunku
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #89
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No no pominelem upusty zeby nie skomplikowac chodzilo tylko o ideę czy bedzie pisac na fakturze np.grudniowej
    Ze mam do wykorzystania 100kwh do czerwca 200 do lipca 300kwh do sierpnia itd.
    Czy walel zrobia i napisza np .600kwh do czerwca

    Bo te miesieczne jak by tak rozpisywali bylo by chyba najbardziej ok.bo zostawilbym sobie G13 i wtedy cala zime lece jak chce a jak widze ze chyba sie nie zmieszcze i mi braknie to miesiac przed przechodze na grzanie tak jak teraz w g13 i to co przekrocze policzyli by mi proporcjonalnie z ostatniego miesiaca czyli w korzystnym stosunku
    zmieniać taryfę możesz nie częściej niż co 12 miesięcy.

    Nie za bardzo rozumiem jaka jest różnica pomiędzy rozliczeniem miesięcznym a 6 miesięcznym oprócz droższego abonamentu w przypadku odczytu miesięcznego.

    Grzeję od stycznia i mam PV i teraz mam małą produkcję więc korzystam z prądu z sieci. Do czerwca zdążę ten deficyt wyrównać i dopłacę tylko to co nie znajdzie pokrycia w produkcji. Od 1 lipca zacznę gromadzić nadprodukcję na sezon grzewczy do 31 grudnia. Ale sytuacja jest taka że płacę tylko różnicę nie wiem jaki to by miało sens abym teraz płacił za 90% prądu a w czerwcu oddawał 90 do sieci. W lecie nawet bez PV płace za prąd około 70 zł.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 15-02-2020 o 09:45

  10. #90

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    zmieniać taryfę możesz nie częściej niż co 12 miesięcy.

    Nie za bardzo rozumiem jaka jest różnica pomiędzy rozliczeniem miesięcznym a 6 miesięcznym oprócz droższego abonamentu w przypadku odczytu miesięcznego.

    Grzeję od stycznia i mam PV i teraz mam małą produkcję więc korzystam z prądu z sieci. Do czerwca zdążę ten deficyt wyrównać i dopłacę tylko to co nie znajdzie pokrycia w produkcji. Od 1 lipca zacznę gromadzić nadprodukcję na sezon grzewczy do 31 grudnia. Ale sytuacja jest taka że płacę tylko różnicę nie wiem jaki to by miało sens abym teraz płacił za 90% prądu a w czerwcu oddawał 90 do sieci. W lecie nawet bez PV płace za prąd około 70 zł.
    Chodzi o to ze jak Twoje zuzycie przekroczy produkcje z PV
    Zaluz sobie ze np.o 1000kwh .
    I jak masz taryfe np.g13 to jak sobie w rozliczeni polrocznym bedziesz grzal glownie w drogiej to jak przekroczysz o te 1000kwh to Ci to policza proporcjonalnoe jak zuzywales prad przez ostatnie pol roku .
    Czyli moze wyjsc ze zaplacisz no.100kwh po 0,3zl 400kwh po 0,57 a 500kwh po 0,9 razem wyjdzie ze doplacisz 700zl
    A jak masz rozliczenie miesieczne to grzejesz przez zime jak chcesz a jak widzisz ze przekroczysz to np.ostatnie 2miechy grzejesz zgodnie z ideą taryfy g13 tez przekroczysz 1000kwh tylko zaplacisz np.100kwhx0,57 100kwhx0,9 i 800x0,3 razem 390zl to jest np.300zl roznicy.

    W przypadku gdy komós produkcja pv przekracza zuzycie taryfy nie maja sensu.
    Chociaz mozna ja miec na wypadek awari pv


    Ps.i nikt tu nie pisal o zmianie taryfy
    I mowimy caly czas o Tauronie
    Ostatnio edytowane przez codix ; 15-02-2020 o 10:41
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Chodzi o to ze jak Twoje zuzycie przekroczy produkcje z PV
    Zaluz sobie ze np.o 1000kwh .
    I jak masz taryfe np.g13 to jak sobie w rozliczeni polrocznym bedziesz grzal glownie w drogiej to jak przekroczysz o te 1000kwh to Ci to policza proporcjonalnoe jak zuzywales prad przez ostatnie pol roku .
    Czyli moze wyjsc ze zaplacisz no.100kwh po 0,3zl 400kwh po 0,57 a 500kwh po 0,9 razem wyjdzie ze doplacisz 700zl
    A jak masz rozliczenie miesieczne to grzejesz przez zime jak chcesz a jak widzisz ze przekroczysz to np.ostatnie 2miechy grzejesz zgodnie z ideą taryfy g13 tez przekroczysz 1000kwh tylko zaplacisz np.100kwhx0,57 100kwhx0,9 i 800x0,3 razem 390zl to jest np.300zl roznicy.

    W przypadku gdy komós produkcja pv przekracza zuzycie taryfy nie maja sensu.
    Chociaz mozna ja miec na wypadek awari pv


    Ps.i nikt tu nie pisal o zmianie taryfy
    W PGE umowy prokonsumenckie nie dotyczą taryfy g13 i sztuczny problem z głowy. Zmiana taryfy jest dozwolona nie częściej niż co 12 miesięcy tak że zmiany co pól roku sobie odpuść.

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W PGE umowy prokonsumenckie nie dotyczą taryfy g13 i sztuczny problem z głowy. Zmiana taryfy jest dozwolona nie częściej niż co 12 miesięcy tak że zmiany co pól roku sobie odpuść.
    Za pozno dopisalem ze Tauron.Wiedzialem ze zaraz odezwie sie ktos z pge.
    Gdzie Ty widzisz jakas chec zmiany taryfy drugi raz Ci na to zwracam uwage
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  13. #93
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kogitika

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Chodzi o to ze jak Twoje zuzycie przekroczy produkcje z PV
    Zaluz sobie ze np.o 1000kwh .
    I jak masz taryfe np.g13 to jak sobie w rozliczeni polrocznym bedziesz grzal glownie w drogiej to jak przekroczysz o te 1000kwh to Ci to policza proporcjonalnoe jak zuzywales prad przez ostatnie pol roku .
    Czyli moze wyjsc ze zaplacisz no.100kwh po 0,3zl 400kwh po 0,57 a 500kwh po 0,9 razem wyjdzie ze doplacisz 700zl
    A jak masz rozliczenie miesieczne to grzejesz przez zime jak chcesz a jak widzisz ze przekroczysz to np.ostatnie 2miechy grzejesz zgodnie z ideą taryfy g13 tez przekroczysz 1000kwh tylko zaplacisz np.100kwhx0,57 100kwhx0,9 i 800x0,3 razem 390zl to jest np.300zl roznicy.

    Ps.i nikt tu nie pisal o zmianie taryfy
    I mowimy caly czas o Tauronie
    Dzięki, wreszcie widzę, o co chodzi z tym rozliczaniem miesięcznym. Wcześniej myślałem, że to jakaś totalna pomyłka z tym rozliczaniem miesięcznym. No bo przecież w lipcu jest zdecydowana nadprodukcja, więc spodziewałem się, że skoro nie da się tego rozliczyć, to nadprodukowane kWh przepadają. Ale nie, nadprodukowane kWh przepadają dopiero po roku (niektórzy mówią o 13 mcach, choć jeśli prosunenci, czyli jeszcze nie ja, mają liczniki na bieżąco informujące o zużyciu prądu i produkcji, to przypuszczam, że mogą przepadać dokładnie po 12 mcach, choć to tylko przypuszczenie). W takim razie trzeba w przypadku Taurona bliżej przypatrzeć się temu rozliczeniu miesięcznemu, bo może ono niwelować negatywne skutki rozliczania proporcjonalnego. Dzięki za zwrócenie uwagi tę kwestię.

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał kogitika Zobacz post
    W takim razie trzeba w przypadku Taurona bliżej przypatrzeć się temu rozliczeniu miesięcznemu, bo może ono niwelować negatywne skutki rozliczania proporcjonalnego. Dzięki za zwrócenie uwagi tę kwestię.
    Informacja, że rozliczenie 12 razy w roku jest korzystne pochodzi z przecieków w Tauronie.
    Nie mam możliwości ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, bo moja produkcja i pobór z sieci się pokrywają.
    Przy rozliczeniu proporcjonalnym stosowanym przy uszkodzonym liczniku mamy na fakturach zużycie przybliżone, więc przy sprawnym liczniku mamy nieprawdziwe.

    Jest paru Kolegów z PV, którzy rozliczają się 12 razy w roku. Jak zbilansują produkcję roczną, to nie wykluczone, że będzie pewna jasność w tej sprawie.
    Każdy ma inne urządzenia podłączone do prądu - jedne w mniejszym stopniu, inne w większym stopniu wpływają na przyszłą proporcję wyliczoną na fakturze.

    Jedno jest pewne - za grudzień i styczeń faktury wszyscy będą mieli "prawie" wg wskazań licznika.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony