dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie Czy dwie warstwy betonu w przypadku podłogi na gruncie to normalne rozwiązanie?

    Prosiłbym ekspertów o opinię bo już nie wiem komu wierzyć.

    W projekcie indywidualnym mam dom z silikatów, fundament schodkowy (działka lekko pochyła), podłoga na gruncie, ławy tylko pod ścianami nośnymi, pod ściankami działowymi (tez silikatowe) ław nie ma.

    Warstwy podłogi na gruncie:

    15 - wykończenie posadzki
    70 - wylewka betonowa zbrojona włóknem rozproszonym
    - 2x folia PE
    200 - styropian EPS 100
    - papa termozgrzewalna
    150 - wylewka betonowa (B20) zbrojenie płyty siatką z prętów Ø6 o oczku 20 cm.
    100 - chudy beton
    300 - żwir zagęszczony mechanicznie
    - grunt rodzimy (gliny iły), warunki wodne korzystne

    Wszyscy: wykonawcy, kierownik budowy, inspektor, znajomy architekt dziwią się po co jest ta warstwa 10cm chudego betonu pod zbrojoną płytą i sugerują tego nie robić bo to nic nie da, a tylko zwiększy mi koszty. Mój architekt i jego konstruktor twierdzą że tak jest dobrze i żeby to zostawić. Nie dostałem jak do tej pory przekonywujących argumentów przemawiających za tym że te 10cm chudziaka jest rzeczywiście konieczne, ale też nie jestem w ogóle związany z branżą budowlaną i się zwyczajnie nie znam. Czy ktoś umiałby mi wytłumaczyć kto ma rację i dlaczego?
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 18-01-2020 o 12:39

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    To niech Ci zaplaca za te 10 cm chudego betonu, poza tym 15 cm wylewki betonowej B20 zbrojonej to juz prawie plyta fundamentowa to po kiego grzyba jeszcze fundamentyy?

    Albo zmień architekta z konstruktorem albo ich cisnij
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 18-01-2020 o 13:51

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Myśle że konstruktor zaplanował to tak ponieważ masz ciężkie ściany działowe z silikatów. Podszedł do tego tak, że chudziak jako stabilizacja a na to płyta zbrojona, a następnie ciężkie ściany działowe. Ciekawe rozwiązanie. Tylko tak myślę, że jeżeli podsypka pod tym wszystkim będzie słabo zagęszczona to i dosiądzie kiedyś. Ale ciekawe rozwiązanie kosztowne. Lepiej by było zrobić fundament pod te ściany działowe dokopując się do warstwy gruntu rodzimego. Wtedy to nawet ta płyta zbrojona byłaby niepotrzebna tylko chudy beton B.10
    Ostatnio edytowane przez amator12345 ; 18-01-2020 o 13:48

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Konstruktor zrobil sobie mega dupochron !!!

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Ścianki działowe są w większości 12cm, a w mniejszości 8cm, wysokość 3m. To w końcu jest to dupochron czy i tak kiedyś "siądzie"? Właśnie architekt coś wspominał że to takie wzmocnienie, gdyby kruszywo pod nie zostało idealnie zagęszczone, ale mój kierownik który tez jest konstruktorem zapytał jakim cudem chudziak ma być wzmocnieniem dla zbrojonej płyty. Trochę mam tych ścianek działowych i może doszli do wniosku że taniej wyjdzie tak, niż robić pod każdą wykop i ławę?

    Czemu nie płyta? Chciałem ale ponoć wyszło by to bardzo drogo ze względu na konieczność dużego nasypu (pochyła działka, różnica około 1m na długości domu). Najniższa ściana fundamentowa ma 90cm, a najwyższa 170cm
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 18-01-2020 o 16:39

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    "ale mój kierownik który tez jest konstruktorem zapytał jakim cudem chudziak ma być wzmocnieniem dla zbrojonej płyty. " JEŻELI KIEROWNIK TAK POWIEDZIAŁ TO GO WYMIEŃ BO GŁUPTY PLECIE !

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Chudziak jest stabilizacją dla płyty.
    Nikt nie wylewa na gruncie bez stabilizacji.
    Mozna ale musicie mieć pewność, że grunt pod płytą jest NIENARUSZONY !!!!!!

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał amator12345 Zobacz post
    Chudziak jest stabilizacją dla płyty.
    Nikt nie wylewa na gruncie bez stabilizacji.
    Mozna ale musicie mieć pewność, że grunt pod płytą jest NIENARUSZONY !!!!!!
    Rozumiem że jesteś bezwzględnie za opcją żeby jednak zrobić tak jak mam w projekcie.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Nie jestem pewny bo tego nie widzę.
    pytanie czy masz płytę czy fundament ? To są dwie rózne rzeczy. piszesz że : "fundament schodkowy (działka lekko pochyła), podłoga na gruncie, ławy tylko pod ścianami nośnymi, pod ściankami działowymi (tez silikatowe) ław nie ma"
    Jeżeli fundament to płyta nie opiera się o o ściany fundamentowe ?
    A jeżeli nie to po co ta płyta ?
    Ostatnio edytowane przez amator12345 ; 18-01-2020 o 19:10

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Mam na 100% fundament schodkowy, są ławy i ściany fundamentowe. Nie wiem czy płyta podłogi opiera się o te ściany czy nie. Jeśli podasz mi swój email np. na priv to chętnie wyślę Ci ten projekt.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Niezłe masz te warstwy z potrójnym wylewaniem. Ten styropian z podwójną izolacją z każdej strony to też ciekawe rozwiązanie

    Chudy beton stanowi tylko warstwę wyrównującą i stabilizującą. Jeżeli masz dobrze zagęszczoną pospółkę/piasek/żwir to jest bez sensu.

    A ja cały czas się dziwię dlaczego wszyscy robią ściany działowe na chudziaku/B20 a potem jeszcze osobno posadzkę. Przecież to ogromne mostki termiczne.
    A całość można zrobić tak:
    - zagęszczony piasek/pospółka
    - folia
    - 20cm EPS70/100
    - płyta betonowa 10-15cm (nawet bez zbrojenia) jako posadzka na gotowi, nawet z rurkami ogrzewania.

    A jeszcze jeżeli chodzi o twoje silikaty, 1 metr bieżący ściany o wysokości 3m z silikatów 12cm waży 720kg. Powierzchnia rzutu tej ściany to 1,2m2=1200cm2, daje to 0,6kg/cm2 typowa nośność gruntu jest powyżej 1kg/cm2.
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 18-01-2020 o 21:04
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Rozumiem że jesteś bezwzględnie za opcją żeby jednak zrobić tak jak mam w projekcie.
    Chudziak to jest warstwa wyrównawcza, niekonstrukcyjna, ale 10 cm pod domek to przesada , mozna zrobic z 5 cm .
    Mozna tez od biedy zrobic te plyte na kruszywie, ale powinno to byc kruszywo o ciaglym uziarnieniu a nie zwir.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Co znaczy od biedy? Chodzi mi o to że jeśli warto dać te 5cm podkładu z chudziaka to odżałuję ten koszt i tak zrobię żeby było porządnie, a jak niekoniecznie jest sens to po co sobie robić dodatkowe koszty? Mój kierownik i inspektor twierdzą że nie warto i że wystarczy dobrze zagęścić kruszywo, położyć coś (jakąś folię) i na tym zrobić samą płytę bez podkładu z chudego betonu. Architekt i konstruktor mówią żeby sobie zrobić bo to warstwa wyrównawcza i tak się robi. Wracamy do sedna - robić z tym czy bez tego? Co mi da ta warstwa wyrównawcza?

    Co do mostków termicznych to fakt że jakieś są tak jak pisze ACCel, nie wiem czemu tak wszyscy robią, mi jak widać też tak zaprojektowali. Wg mojego architekta takie mostki są mało znaczące a lekarstwem na to jest płyta fundamentowa.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    No zastanów się*dlaczego wszyscy robią*ściany działowe na chudziaku Można by równie dobrze robić je na zagęszczonym piachu, kruszywie, z papą/folią Bo wymagania nośne dla ścian działowych są żadne. Pewnie dawniej tak się robiło, albo na cegle w poprzek.

    Lekarstwem na mostki jest izolacja termiczna Jak dasz najpierw izolację a potem płytę/chudziak to mostka nie ma. Masz pod ścianami wewnętrznymi rozwiązanie równoważne płycie fundamentowej. I dużo mniej roboty (brak podwójnego wylewania).
    Niby jest to tak bardzo oczywiste, ale jak ktoś przyzwyczajony/nauczony że posadzka jest na gruncie, ewentualnie jakieś ubogie 5cm styropianu pod podłogówką to co się*dziwisz.

    U ciebie zdecydowanie nie ma potrzeby robienia chudziaka, jak masz zagęszczone kruszywo i folię to będzie ok.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    @corey10
    Napisze tak : chudziaka mozna zrobic jak sie robi plyte fundamentowa czyli element konstrukcyjny ale ta grubosc ze wzgledu na koszty i przerost formy nad trescia wystarczy kilka centrymetrow czyli okolo 5 cm . Ale jest to sens robić gdy sie dobrze to wykona czyli odchylki +- 1 cm. Mozna też sobie podrownac pod plyte kruszywem jak ktomus tak łatwiej, ale najlepiej zrobic to kruszywem 0-20 , od biedy piaskiem ale piasek latwo sie "odgeszcza " na powierzchni.

    W Twoim przypadku gdy masz zwkle fundamenty to naprawde lepiej w miare podrownac sobie albo piaskiem albo w drozszym wariancie kruszywem lamanym 0-31,5.
    Na to moze by ten beton b20 zbrojony siatkami ale grubosci 10 cm . 15 cm to przesada.razem z tym 10 cm chudziaka masz 25 cm betonu pod podloga w elemencie w sumie niekonstrukcyjnym. Sciany nawet z silki to nie jest jakis wielki ciezar dla plyty z b20 zbrojonej grubosci 10 cm.....
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 19-01-2020 o 10:30

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Podsumowując to co piszecie rozumiem że nie ma żadnego sensu żebym robił jakąkolwiek warstwę podkładową z chudego betonu i zrobię samą zbrojoną płytę (niech będzie już te 15cm) na zagęszczonym kruszywie łamanym 0-20 lub 0-31,5. Dokładnie tak jak radzi mi kierownik i inspektor.

    Co do mostków to zapytałem mojego architekta o układ warstw zaproponowanych przez ACCela i stwierdził że nie spotkał się nigdy z takim układem i nie widzi możliwości żeby przy takim układzie wykonać prawidłową hydroizolację podłogi.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    W twoim przypadku najlepiej tak zrobić , ale jeszcze zszedłbym z 15 cm na 10 cm , szkoda betonu jeżeli chcesz to jeszcze zbroić....

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    OK, dzięki !

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    To ciekawe co mówi ten architekt bo podane przeze mnie warstwy niczym się nie różnią od płyty fundamentowej, dodatkowo są identyczne ze zwykłą wylewką podłogową w pojedynczym pomieszczeniu. Zastąp tylko "piasek/pospółka" słowem "chudziak". Bo sam chudziak nie ma żadnej wartości nośnej ani izolacyjnej.

    A co do izolacji - wystarczy połączyć hydroizolację podłogi z izolacją poziomą ściany.

    To ten sam architekt co wymyślił te wszystkie bezsensowne warstwy w pierwszym poście?
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Ten sam. Chudziak wywaliliśmy - w projekcie był na zasadzie że nigdy nie wiadomo jak dokładnie zostanie zagęszczone kruszywo i czy jego poziom będzie równy i stąd pomysł na tą warstwę wyrównawczą w postaci chudego betonu. Papa będzie zmieniona na jakąś atestowaną membranę (ponoć papy nie powinno się stosować wewnątrz pomieszczeń).

    ACCEel - czy mógłbyś wrzucić obrazek albo jakiś link z tym Twoim układem warstw. Szukałem w necie czegoś podobnego o czym piszesz, ale wszędzie jest dokładnie tak "bez sensu" jak u mnie nie wiem czemu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony