dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ile potrzebuję prądu do ogrzania domu?

    Wg świadectwa energetycznego mój dom ma EK 34,99 kWh/m2/rok a Ep 79,2 kWh/m2/rok. Powierzchnia domu to 140m2. Którą wartość brać pod uwagę, gdybym chciał obliczyć , ile prądu potrzebuję do ogrania domu grzałką (COP=1), która ogrzewałaby wodę w podłogówce? Zastanawiam się nad fotowoltaiką i chciałbym wiedzieć, czy panele 9,5 kw dadzą tyle prądu, by ogrzać mój dom.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    EUco+w i zazwyczaj osobno EUcwu.
    EK jjuż uwzględnia sprawność źródła i dystrybucji ciepła, więc przy prądzie będzie inne.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Wg świadectwa energetycznego mój dom ma EK 34,99 kWh/m2/rok a Ep 79,2 kWh/m2/rok. Powierzchnia domu to 140m2. Którą wartość brać pod uwagę, gdybym chciał obliczyć , ile prądu potrzebuję do ogrania domu grzałką (COP=1), która ogrzewałaby wodę w podłogówce? Zastanawiam się nad fotowoltaiką i chciałbym wiedzieć, czy panele 9,5 kw dadzą tyle prądu, by ogrzać mój dom.
    chodzi o dom którego opis masz w swojej stopce? tzn 140m2 ytong +15 itp?
    Jeżeli tak to mam dom o podobnym metrażu prawie120m2 w tym ogrzewanie 90m2, wybudowane z ytong 24 cm +12 cm lepszego styropianu dach 25cm wełny z nieużytkowym poddaszem ,wysokość pomieszczeń 3.2m . W miesiącach zimnych grzejąc z cop=1 + życie ( pranie gotowanie, bojler100l, tv itp ) zużywam w okolicach 1500kWh. W miesiącach przejściowych ( listopad) 1000kWh w miesiącach w których nie grzeje do 300kWh . Łącznie zużycie energii w roku okolice 10MWh ( 4 miesiące zimne 4x1500kWh , 2 miesiące przejsciowe 2x 1000kWh, 6 miesięcy bez grzania 6x 300kWh ) Elektrownia 9,5- 10kW powinna w twoim wypadku wyprodukować 9-10Mhw/rok więc powinno wystarczyć i na grzanie i na życie. Najwyżej będziesz miał jakąś mikro dopłatę do rachunku w ZE
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 19-01-2020 o 11:23

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Wg świadectwa energetycznego mój dom ma EK 34,99 kWh/m2/rok a Ep 79,2 kWh/m2/rok. Powierzchnia domu to 140m2. Którą wartość brać pod uwagę, gdybym chciał obliczyć , ile prądu potrzebuję do ogrania domu grzałką (COP=1), która ogrzewałaby wodę w podłogówce? Zastanawiam się nad fotowoltaiką i chciałbym wiedzieć, czy panele 9,5 kw dadzą tyle prądu, by ogrzać mój dom.
    Prognozowanie zużycia energii (prądu) do ogrzania domu, ma się tak, jak prognozowanie opadów śniegów tej zimy, ze średniej opadów białego puchu w XX wieku. Jakieś konkretne policzenie OZC, przybliżyłoby tą wartość. Ale i tak dokładnej odpowiedzi nie da, zbyt dużo zmiennych. Wahania temperatur na zewnątrz i wewnątrz, jakość wykonania ocieplenia, ilość dni słonecznych itd., itp.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Ciekawe... w moim przypadku wersja domu z wentylacją grawitacyjną pożera rocznie ponad 10 000kWh więcej niż z reku o odzysku 85% . Wedle tego więc liczydła PV 10kWp dla założyciela wątku może być skąpo...bardzo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony