Wkład kominkowy Jotul I570 wraz z wymiennikiem wodnym Jotul I570 FL - CICHY ZABÓJCA

Zakładam te temat ku przestrodze innych, którzy mają przyjemność użytkowania wkładu Jotul I570 wraz z Zespołem Wodnym Jotul I570FL.

Cały zestaw zakupiony w grudniu 2013r i od tego czasu użytkowany. Rok produkcji zestawu, to również 2013r. Brak większych problemów z użytkowaniem wkładu – tylko raz musiały zostać wymieniony ruszt wkładu z uwagi na jego wypalenie i deformację oraz wymieniony sznur drzwiczek. Problem powstał w styczniu 2020r. W zespole wodnym znajduje się separator cząstek stałych, który ma cylindryczną budowę i prawdopodobnie wykonany jest z szamotu bądź podobnego materiału. Zawieszony jest na pręcie gwintowanym a w dolnej części znajdowała się zaślepka separatora wykonana z wermikulitu podkładki stalowej i nakrętki stalowej. Z uwagi na fakt, iż zaślepka uległa degradacji ( stała sie krucha jak styropian) doszło do obsunięcia się cylindra w dół i przez iż została pręcie podkładka i uszkodzona zaślepka a tym samym do ZATKANIA PRZEWODU DYMOWEGO, grożący zaczadzeniem domowników !!!

Sprawa jest znana przedstawicielowi Jotul Polska, lecz do chwili obecnej nie podjął żadnej akcji serwisowej, aby zapobiec nieszczęściu ludzi.

W początkowej fazie odkręciłem nakrętkę i usnąłem podkładkę stalową oraz resztki zaślepki. Ustawiłem centralnie walec separatora i w ten sposób udrożniłem przewód dymowy. Niestety takie rozwiązanie zakłóciło prace wymiennika wodnego. Spadła jego wydajność.
Kolejnym krokiem było naprawa separatora cząstek stałym. Ktoś powie łatwa sprawa kupić zaślepkę i założyć i po kłopocie. Nie można kupić samej zaślepki separatora! Średnica zaślepki to ok. 260mm, przelot od strony paleniska to ok. 190mm. Można rozebrać obudowę kominka, rozebrać wymiennik wody, ale to są nie współmierne koszty. Udało mi się tak zbudować nową zaślepkę, aby móc ją włożyć od strony paleniska, zawiesić separatora cząstek stałych na swoim miejscu, gdyż w górnej części walec separatora musi wejść w tuleje. Kształt oraz zastosowane wąsy centrujące dają pewność prawidłowego montażu. Sam montaż wymaga odwagi, gdyż robi się to od strony paleniska a spadająca sadzą jest paskudna. Ciężar separatora robi swoje.

Dla zainteresowanych proszę o informację na PW. Podam wymiary, materiał wykonania oraz koszty.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bufor Jotul.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	439614Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Talerz bufora Jotul 0.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	102,3 KB
ID:	439615Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Talerz bufora Jotul 1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	439616Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Talerz bufora Jotul 2.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	70,9 KB
ID:	439617Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Talerz bufora Jotul 3.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	439618