dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Rekuperacja - sposób ułożenia instalacji

  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Rekuperacja - sposób ułożenia instalacji

    Cześć.

    Mam dylemat. Jestem na etapie układania wełny między belkami (strop drewniany, poddasze nieużytkowe - zdjęcie z 1 warstwą poniżej).
    Mam 3 możliwości ułożenia rur pe-flex i nie wiem którą wybrać. Obawiam się wychłodzenia powietrza w przewodach, ale najbardziej punktu rosy. Nie chciałbym zamoczyć wełny.
    Moje możliwości:
    1. Na nieużytkowym nieogrzewanym strychu -kiedyś to pewnie ocieple. Teraz mógłbym ewentualnie obłożyć to wełną, jednak obawiam się, że i tak niewiele to pomoże. Plusy: Bezproblemowe prowadzenie instalacji i dostęp do niej, solidne mocowanie instalacji na płytach OSB. Minusy: niska temperatura.
    2. Między pierwszą a drugą warstwą wełny. Mam strop drewniany lekki. Jak na zdjęciu, pierwsza warstwa 20cm wełny 0.039 między belki. PE-FLEXy bezpośrednio pod belki i druga warstwa wełny 20cm. Plusy: wolny strych od rur, dobrze ocieplone rury, solidne mocowanie instalacji pod belkami. Minusy: Jeśli coś będzie nie tak, ryzyko zamoczenia wełny, sporo rzeźbienia w wełnie, aby otulić nią rury i brak ciągłości izolacji niż w przypadku dwóch warstw bezpośrednio przylegających do siebie.
    3. Rury PE-FLEX między dolną warstwą wełny a konstrukcją z profili podwieszanych. Plusy: wysoka temperatura otaczająca rury, prawdopodobnie brak konieczności ocieplenia PE-FLEXów. Minusy: możliwa głośna praca instalacji z racji sposobu mocowania (do profili lub do belek ale na szpilkach??), brak dostępu do skrzynek rozprężnych itp.

    Którą wersję wybrać, aby było dobrze?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto.jpg
Wyświetleń:	310
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	439634
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mam zainstalowane w wersji 3 i żadnych problemów z głośnością nie ma. Jeśli coś słychać to bardziej w skrzynkach rozprężnych ale to musi być idealna cisza i reku na 100%. Mocowałem na czymś takim https://cennik.peflex.pl/rekuperacja...--10-szt--8940 do wiązarów
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cześć.
    Skoro mocowales do wiązarów, to chyba masz jeszcze inaczej temat ocieplenia stropu rozwiązany.
    Ja muszę jeszcze jedną warstwę ocieplenia dołożyć pod belkami, aby mostki i przewiewy polikwidowac.

    Gdybym to teraz przykrecil do belek stropowych, to miałbym wersję 2 opisaną powyżej. Czyli wełna-rura-wełna. Taka wersja chyba strasznie komplikuje układanie wełny. Najprościej byłoby skorzystać z wersji 3, jednak tutaj musialbym tak jak pisałem zastosować jakieś nietypowe mocowanie systemu do belek lub stelaża z profili.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Fakt, mam warstwę między wiązary i drugą na wiązarach.

    Miedzy sufitem podwieszanym a wełną będziesz miał jakąś przerwę? Może udałoby się ułożyć rury na stelażu sufitu?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5

    Domyślnie

    Powietrza w rurach peflex nie słychać nawet powyżej 9m/s ! Szum robi się dopiero na skrzynkach rozprężnych.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Znalazłem mój temat, więc odpowiem dla zainteresowanych.
    Wybrałem opcję 3,czyli: wełna-wełna - rury PE-Flex - stelaż pod karton/gips.
    Rury mocowałem opaskami do profili. Skrzynki rozprężne do kawałków płyt MFP.

    Wyjątkowo skrzynki rozdzielcze zamocuję do belek stropowych, żeby mieć więcej miejsca na rury biegnące od rekuperatora (wlot od dołu). Wtedy skrzynki będą pomiędzy pierwszą a drugą warstwą wełny.

    Dla spostrzegawczych - w stelażu brakuje jeszcze warstwy nośnej cd60. UD użyty tylko do podniesienia wełny o 3cm, żeby dolegała ładnie do warstwy wełny między belkami. Z racji za niskich ścianek działowych, brakło mi tu kilku centymetrów.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	349
Rozmiar:	64,9 KB
ID:	442089
    Ostatnio edytowane przez rabarbar1 ; 23-03-2020 o 09:25
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne pod względem praktycznie braku strat ciepła w całej instalacji. Im więcej wełny pod rurami, a mniej nad, tym spadki temperatur wyższe. A szum instalacji, jeżeli jakiś już jest, słyszalny jest tylko na zakończeniach, czyli anemostatach, więc równie dobrze rury mogłyby być podwieszone pod sufitem, a i tak by to nic nie zmieniło pod względem akustyki

  8. #8

    Domyślnie

    Peflexy nie szumią nawet gołe przy 9m/s ! Co Wy z tymi szumami ?! Mistrzowie teorii, czy co ?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel93

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Co o akustyki w rekuperacji. jeżeli rekuperator mamy średniej lub wyższej klasy, to na 1 i 2 biegu jest ona nie słyszalna w pomieszczeniach zachowując podstawowe zasady:
    - min. wyciszenie przy rekuperatorze na kanach elastycznych np: Przewód Elastyczny Izolowany SONODEC CLASSIC - 2-3 metry min. (od reku do skrzynek rozdzielaczowych)
    - długość pe-flex min. 3-4 metry - takie najkrótsze odcinki wtedy mamy i ok opory do wyregulowania instalacji i nie mamy szumu an anemostatach
    - reku powinien być przewymiarowany min. 20 % względem zapotrzebowania budynku an powietrze- czyli np. bilans mamy zapotrzebowania 320 m3/h to bierzemy 400 m3/h z sprężem min 150 Pa
    W ten sposób przy prędkości 2-3 m/s mamy cichą instalację, a w rzeczywistości reku potem się ja używa na 30-40 % - i mamy wystarczająca ilość powietrza i cichą prace.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Peflexy nie szumią nawet gołe przy 9m/s ! Co Wy z tymi szumami ?! Mistrzowie teorii, czy co ?
    Niewiedza w pomieszaniu z dylematem. Tylko tyle.
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Paweł1982

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Konstantynów Łódzki
    Kod pocztowy
    95-050
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cześć!

    @rabarbar1 - Czemu nie zdecydowałeś się opcję na 2?

    @forum.murtordom - Mam podobny dylemat, ale więźba tradycyjna - 25 cm między belki i 15 cm na stelaż. Planuję rury PE-FLEX podwiesić pod belki i dać wolną przestrzeń pomiędzy jedną i drugą warstwą wełny - czy tak też będzie dobrze? Na co uważać?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony