dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie sali treningowej

    Cześć Wam, wynajmuje lokal o powierzchni 360m2 w tym około 280 służy jako sala trengowa o wysokości 3,8m. 60m2 to 5 pomieszczeń z podwieszanym sufitem, reszta korytarz i recepcja. Dokładne wymiary będę miał jak architekt skończy projekt. W lokalu potrzebuje ciepłej wody i temperatury około 19 stopni. Zrobina jest instalacja gazowa i z tego powodu chciałem postawić na ogrzewanie gazowe. Byli u mnie już kilku fachowców, szukam wiedzy na ten temat od ponad miesiąca i mam wrażenie że każdy albo sciemnia albo nadciąga mnie na koszty typu rekuperacja.

    Mam 3 opcje, ogrzewanie powietrzem, gazem albo nagrzewnica wodną albo może jeszcze coś innego?
    Jeżeli któreś z powyżej to czy piec gazowy i te nagrzewnice maja być podłączone w jakąś całość czy każde z nich powinno działać oddzielnie?
    Jak dobrać piec? Bo z wyliczeń które znalazłem w necie to przy kubaturze sali piec powinien mieć 50kw

    Mam już wrażenie, że przeczytałem cały internet i każdy z fachowców mówił zupełnie coś innego i nie wiem kto może mówić prawdę. pomocy

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Skoro sala treningowa to nie musi być ciepło 24h/dobe tylko w godzinach kiedy jest czynna. Stawiałbym na ogrzewanie nadmuchowe bo najszybciej będzie ciepło przez grzanie klimatyzatorem ( klimą inaczej pompą ciepła powietrze powietrze ) albo gazem -chociaż nie wiem czy do gazu są systemy grzewcze nadmuchowe.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 19-01-2020 o 19:03

  3. #3

    Domyślnie

    Dużo zależy od sposobu użytkowania pomieszczenia/sali.
    Na podobnym obiekcie stosowaliśmy już nawet połączenie instalacji nadmuchu w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym zainstalowanym w technologi podłogi elastycznej (sale treningowe/gimnastyczne).
    http://pl.kan-therm.com/

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Najtaniej w instalacji kocioł gazowy i nagrzewnice nadmuchowe do niego - wtedy gdy potrzebujesz nagrzejesz szybko - kocioł i nagrzewnice im większe tym szybciej nagrzejesz.

    Ciepła woda z bojlera podłączonego do kotła gazowego najlepiej 300 litrów żeby się grupa po treningu mogła w ciepłej wodzie wyprysznicować

    Drożej w instalacji, ale taniej w użytkowaniu plus bonus w postaci klimatyzacji latem daje ogrzewanie klimatyzatorami z funkcja pompy ciepła - sporo takich używanych z biur z zagranicy jest na olx czy Allegro i mają odpowiednio dużą moc - kilka takich załatwi sprawę, a CWU albo z kotła gazowego albo prądem w taniej taryfie.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  5. #5

    Domyślnie

    zajęcia będą odbywać się w rożnych porach dnia i docelowo ma być tego coraz więcej. w czasie kiedy nie ma treningów myślałem żeby utrzymywać niższą ale stała temperaturę bo z tego co wiem, to bardziej kosztowne jest nagrzanie od nowa niż utrzymanie temperatury. Podobno można zainstalować jakiś sterownik i ustawiać wszystko z poziomu smartphone.

    Z jednej strony całą instalację chce zrobić jak najtaniej bo lokal jest wynajmowany od miasta ale w każdej chwili może się pojawić najemca lub spadkobierca. Z tego też powodu cała inwestycja idzie na mój koszt bez rozliczenia tego w czynszu i szykuje się żeby moc wykorzystać to w kolejnej sali. Zdaję sobie też sprawę, że nie wszystko dobrze jest robić jak najtaniej bo mimo wszystko ważne dla mnie jest żeby to było jak najbardziej ekonomiczne ogrzewanie i w miarę możliwości bezawaryjne

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Jak chcesz żeby było tanie w eksploatacji to się nie da tanio. Niestety tak to działa. Albo na wstępie inwestujesz mało typu elektryczny grzejnik olejowy lub farelka za 25 pln a później w rachunkach płacisz krocie albo inwestujesz dużo i w rachunkach płacisz niewiele. ( w tym docieplenie budynku ) Sala pewnie nie ma centrali wentylacyjnej takiej z czerpią i wyrzutnią powietrza Skoro masz gaz to chyba nie ma sensu pchania się w nic innego ( zostaje Ci prąd lub paliwa stałe ) bo wszystko inne będzie drogie albo problematyczne do tak dużej powierzchni. Drogie w zakupie: prąd/ pompy ciepła / klimatyzatory, piece akumulacyjne chociaż te byłyby jeszcze sensowne + akumulacja ciepła w nocnej taryfie ale tutaj trzeba instalacji 3 fazowej i sporej mocy , Problematyczne :kotły na paliwo stałe bo trzeba nasypać, wyczyścić, zorganizować pomieszczenie na kotłownie i składzik opału. Praktycznie wszystkie systemy ogrzewania mają możliwość pracy ze sterownikami więc o to bym się nie martwił.
    Jaką dobrać moc pieca zależy od docieplenia budynku jeżeli bardzo dobre to okolice 18 kW powinny byc ok jezeli brak to 2x tyle. Moc kotła dobierz sobie na kalkulatorach.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 21-01-2020 o 20:48

  7. #7

    Domyślnie

    No właśnie zdaje sobie sprawę że tanio i dobrze nie do końca idzie ze sobą w parze i chce to jakoś wysrodkowac. Ale ciężko mi bez wiedzy rozmawiać z fachowcami kiedy pierwszy z nich zaczął od systemu rekuperacji i nie chciał podać nawet przybliżone ceny. Chcę zrobić to sensownie i nie dać się naciągnąć na koszty podłączenie gazu jest. Tylko trzeba załączyć nowy licznik i kocioł gazowy bo To chyba najlepsze rozwiązanie. Za to nigdzie nie mogę się doszukać jakie nagrzewnice współpracują z takim piecem czy tylko wodne czy jakieś inne

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Nagrzewnice zobacz w marketach przy wejściu - takie duże, nadmuchowe - to działa z każdym źródłem ciepła czy to kocioł gazowy czy pelletowy, na ekogroszek, czy elektryczny.

    Klimatyzator to kompletny system ogrzewania - nie potrzeba już nagrzewnic, możesz sterować go przez wifi wpinając pomiędzy gniazdo a wtyczkę zasilającą sterownik wifi - przykładowe znalezione na szybko:

    - używane

    https://www.olx.pl/oferta/klimatyzat...tml#d7adee5395

    https://www.olx.pl/oferta/klimatyzat...tml#e91dc1ff76

    https://www.olx.pl/oferta/klimatyzat...tml#e91dc1ff76

    a nowy np.

    https://www.olx.pl/oferta/mega-promo...tml#e91dc1ff76

    Takie 2 szt z około 20 kW mocy grzewczej spokojnie wystarczą, a może nawet dałoby radę używać ich np. w tanich strefach w taryfie G13 [nie wiem jakie masz tam możliwości i czy jest prąd 3 fazowy].

    kumaty mechanik, który zajmuje się klimatyzacjami w samochodach ogarnie nabicie i uruchomienie - może masz takiego w grupie a jak nie możesz poszukac serwisu klimatyzacji.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki, za podpowiedzi. Jadę jeszcze u znajomego zobaczyć instalacje z nagrzewnica wodna na hali i będę miał już jakieś pojęcie o tym jak porozmawiać z fachowcem

    P. S jest dostęp do siły także można by było to w ten sposób wykorzystać.

    Dzieki za pomoc.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    mając gaz nie szedłbym w ogrzewanie prądem.
    piec gazowy do tego 2 nagrzewnice nadmuchowe wodne z termostatem np. coś takiego:
    https://allegro.pl/oferta/nagrzewnic...BoC-n0QAvD_BwE
    i będzie w miarę tanio i ciepło.
    W firmie w której pracowałem było podobne rozwiązanie tzn za centralą wentylacyjną która siecią kanałów wentylacyjnych rozprowadzała ciepło po dużej hali była zamontowana na kanale wentylacyjnym nagrzewnica wodna. Działało to bdb. Natomiast centrala wentylacyjna miała w sobie rekuperator który powietrzem wciąganym z hali ogrzewał powietrze czerpane z zewnątrz.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony