dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Wyburzenie 4m ściany w domu

    Witam chce wyburzyć ścianę w domu i zrobić otwarty salon ścian ma 4m Dom z lat 60 układ ścian na krzyż ściany zewnętrzne z kamienia w środku cegła strop betonowy zbrojony prętem. Ściana nie powinna być nośną ponieważ jest na cegłę w porównaniu do drugiej dużo dużo grubszej. U góry jest na niej postawiona ścianka działowa z porotermu 12cm i na niej wspiera się połowa dachu, dach deskowany kryty papogontem.

    I teraz po rozmowie ze znajomymi mam dwa pomysły pierwszy to zastosować dwie cełówki 220 z jednej i z drugiej strony ściany osądzić na filarach z cegły skręcić ze sobą śrubami i wtedy burzyć ścianę ale miał bym po bokach dwa filarki takie po 30cm w środek pokoju i odeszło by mi 220cm od stropu plus zabudowa tego kartongipsem.

    Drugi pomysł to HEB 140 do tego w ściany wstawić słupy stalowe z heba lub cełówki takiej jak powyżej zespawane ze soba w prostokąt, heba osądzić na nich podeprzeć strop wtedy wtedy praktycznie wyjdzie bez filarów.

    Ktoś robił takie coś i może coś podpowiedzieć?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Witam chce wyburzyć ścianę w domu i zrobić otwarty salon ścian ma 4m Dom z lat 60 układ ścian na krzyż ściany zewnętrzne z kamienia w środku cegła strop betonowy zbrojony prętem. Ściana nie powinna być nośną ponieważ jest na cegłę w porównaniu do drugiej dużo dużo grubszej. U góry jest na niej postawiona ścianka działowa z porotermu 12cm i na niej wspiera się połowa dachu, dach deskowany kryty papogontem.

    I teraz po rozmowie ze znajomymi mam dwa pomysły pierwszy to zastosować dwie cełówki 220 z jednej i z drugiej strony ściany osądzić na filarach z cegły skręcić ze sobą śrubami i wtedy burzyć ścianę ale miał bym po bokach dwa filarki takie po 30cm w środek pokoju i odeszło by mi 220cm od stropu plus zabudowa tego kartongipsem.

    Drugi pomysł to HEB 140 do tego w ściany wstawić słupy stalowe z heba lub cełówki takiej jak powyżej zespawane ze soba w prostokąt, heba osądzić na nich podeprzeć strop wtedy wtedy praktycznie wyjdzie bez filarów.

    Ktoś robił takie coś i może coś podpowiedzieć?
    Może i ściana nie jest nośna ale jednak niesie ścianę dzłałową i część dachu.
    Polecam zatrudnienie uprawnionego projektant konstrukcji który osobiście zobaczy, oceni policzy weźmie odpowiedzialność za swój projekt.
    Kasę oczywiście też weźmie.

    Generalnie profile ceowe i dwuteowe nadają się na takie podciągi. Trzeba też pamiętać aby odpowiednio nośna były pozostające fragmenty ścian na których opierać będzie ten podciąg.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    I posadzka na której będą stać te filarki. Oraz jak to wpłynie na piwnicę (jeśli jest)

  4. #4

    Domyślnie

    Wiem że można wziąść konstruktora i sprawa załatwiona. Ale pytam czy ktoś takie wyburzenie robił u siebie. 20 lat temu nikt nie myślał o płaceniu za konstruktora tylko wystawiał szynę i domy stoja do tej pory. Tak samo projekty domów za tą stal co daje się teraz kilkadziesiąt lat temu postawiło by się dwa i stoją one do tej pory. Dlatego dopytuje chociaż prawdopodobnie wezmę konstruktora.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ciekawe jak chcesz wstawić 4 mb belki HEB do istniejącego domu?

  6. #6

    Domyślnie

    można wykorzystać okno do tego celu
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    I teraz po rozmowie ze znajomymi mam dwa pomysły pierwszy to zastosować dwie cełówki 220 z jednej i z drugiej strony ściany osądzić na filarach z cegły skręcić ze sobą śrubami i wtedy burzyć ścianę ale miał bym po bokach dwa filarki takie po 30cm w środek pokoju i odeszło by mi 220cm od stropu plus zabudowa tego kartongipsem.
    Te dwa filarki to na czym będą stały ? Na wylewce ? Co jest ewentualnie pod tą wylewką ?


    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Drugi pomysł to HEB 140 do tego w ściany wstawić słupy stalowe z heba lub cełówki takiej jak powyżej zespawane ze soba w prostokąt, heba osądzić na nich podeprzeć strop wtedy wtedy praktycznie wyjdzie bez filarów.

    Ktoś robił takie coś i może coś podpowiedzieć?
    W jaki sposób chcesz wstawić te słupy w scianę ? Chcesz kuć w ścianie aby wstawić tam słup ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  8. #8

    Domyślnie

    Ściana na środku zostanie po bokach z jednej i drugiej strony odkuć na tyle żeby zrobić zbrojenie z siadki wylać stopę 15cm z mocnego betonu z żwirem wstawić na to słupy z np. Z heba podeprzeć strop w paru miejscach po obydwu stronach i wtedy osądzić na to heb pod sam sufit i razem połączyć.

    Jest pod spodem piwnica fundamenty z kamienia na 0.5m ściana stoi na fundamencie, słupy by też stały na nim.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Wiem że można wziąść konstruktora i sprawa załatwiona. Ale pytam czy ktoś takie wyburzenie robił u siebie. 20 lat temu nikt nie myślał o płaceniu za konstruktora tylko wystawiał szynę i domy stoja do tej pory.
    Bo te w których nie wyszło popękaly albo się zawaliły i ich nie ma. Więc nie ma jak ich dać jako przykład.
    Jakiś czas temu w miejscu likwidowanej ściany na parterze w bloku z wielkiej płyty dawalismy 2 x IPE 300 jako podciag więc mogę spokojnie napisać że 2 x IPE 300 napewno wytrzyma. Jako kolumny pracowały heby 300 że stopami zakotwiine do stropu poniżej posadzki. W piwnicy także puszczaliśmy heby 300 od stropu do płyty fundamentowej.
    Caly proces wyglądał tak: najpierw strop poparty na sztycach szalunkowych po jednej i drugiej stronie ściany a także ponizej w piwnicy. Następnie wyburzenie ściany i montaż pociągu wraz z podporami. Klinowanie podciagu do stropu. Wyciągnięcie sztyc.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Wiem że można wziąść konstruktora i sprawa załatwiona. Ale pytam czy ktoś takie wyburzenie robił u siebie. 20 lat temu nikt nie myślał o płaceniu za konstruktora tylko wystawiał szynę i domy stoja do tej pory. Tak samo projekty domów za tą stal co daje się teraz kilkadziesiąt lat temu postawiło by się dwa i stoją one do tej pory. Dlatego dopytuje chociaż prawdopodobnie wezmę konstruktora.
    Jesteś w błędzie.
    1. Kiedyś zatrudniali konstruktora i płacili. Teraz oczekują bezpłatnej porady na forum.
    2. Kiedyś nie wstawiali ot tak sobie cztero metrowych podciągów. Ludzi bardziej myśleli niż teraz.
    3. Kiedyś domy nie były tak wymyślne więc stali szło mniej. Normalne.
    I projektantom konstrukcji płacili.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ciekawe jak chcesz wstawić 4 mb belki HEB do istniejącego domu?
    Ma się silnych ludzi, czasami da się wprowadzić przez otwór w ścianie.
    Albo sposobem:
    "sie tnie na 2-3 kawałki a później sie łączy te 2-3 kawałki stali"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jesteś w błędzie.
    1. Kiedyś zatrudniali konstruktora i płacili. Teraz oczekują bezpłatnej porady na forum.
    2. Kiedyś nie wstawiali ot tak sobie cztero metrowych podciągów. Ludzi bardziej myśleli niż teraz.
    3. Kiedyś domy nie były tak wymyślne więc stali szło mniej. Normalne.
    I projektantom konstrukcji płacili.
    Od tego jest forum żeby zaciągnąć opinię i zaoszczędzić pieniądze. Nie jestem jedyny kto chce wyburzyć ścianę w domu. Patrząc po zdjęciach jakie rzeczy robią w starych domach to taka ściana niby nic trudnego ale nie można popełnić przy tym błędu dlatego tu pisze.

    Kolega brał konstruktora bo burzył ścianę na pierwszym piętrze w prawie 100letniej kamienicy i miał nad sobą dwie kondygnacje. Zrobił to na dwóch cełówkach 220 złączonych ze sobą plus słupy w ścianach. Więc teoretycznie u mnie też by starczyło. Już nie myślę o tym co pisał kolega wyżej o ścianie w bloku to by było aż nad to. Ale intersuje mnie jaki HEB mógłby być zamiast dwuch cełówek.

    A co do jakiegoś cięcia to nie wchodzi a grę tylko w całości nasunięty w całości pod strop.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Każdy przypadek jest inny i to co widziałeś u kolegi nie musi być dobre - prawidłowe u Ciebie.

    Na podstawie zasięgniętej na Forum opinii nie możesz wykonać burzenia ściany w domu.
    Dom to jest dom jednorodzinny czy wielorodzinny?

    Ściana jest na cegłę, tzn. ma grubość 12cm czy 25cm ?

    W siebie chcesz wyburzyć 4m ściany czy mniej?
    Kolega który burzył ścinę w kamienicy też robił otwór na 4,0m ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Kolega brał konstruktora bo burzył ścianę na pierwszym piętrze w prawie 100letniej kamienicy i miał nad sobą dwie kondygnacje. Zrobił to na dwóch cełówkach 220 złączonych ze sobą plus słupy w ścianach. Więc teoretycznie u mnie też by starczyło. Już nie myślę o tym co pisał kolega wyżej o ścianie w bloku to by było aż nad to. Ale intersuje mnie jaki HEB mógłby być zamiast dwuch cełówek.
    W tych przypadkach najważniejsza jest wysokość profila 2 x c220 to w okolicach heb 200. Heb jest stabilniejszy przy pracy na boki. Jak sama nazwa mówi jest to dwuteownik szerokostopowy. Przy pociągu lepiej sprawdzi się 2 x ceownik lub 2 x ipe jakieś. Co do rozmiaru to będę milczał bo nie chce źle podpowiedzieć. Powiem tylko że poniżej 200 mm wysokości to lichy materiał na takie zabawy. Nawet jeśli statyczne wytrzyma to gdzie wpadał w wibracje.

  15. #15

    Domyślnie

    Mój dom jest jedno rodzinny na górze poddasze użytkowe bez strychu ścianka działowa z pustaka 12 i dach. Chce wyburzyć ścianę na grubość cegły. Koleg burzył taką samą ścianę i taka sama długość w budynku wielorodzinnym.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    W tych przypadkach najważniejsza jest wysokość profila 2 x c220 to w okolicach heb 200. Heb jest stabilniejszy przy pracy na boki. Jak sama nazwa mówi jest to dwuteownik szerokostopowy. Przy pociągu lepiej sprawdzi się 2 x ceownik lub 2 x ipe jakieś. Co do rozmiaru to będę milczał bo nie chce źle podpowiedzieć. Powiem tylko że poniżej 200 mm wysokości to lichy materiał na takie zabawy. Nawet jeśli statyczne wytrzyma to gdzie wpadał w wibracje.
    Dlaczego ma wpadać w wibracje ?
    Wysokość profilu jest ważna. To na czym będzie stać ten profil też jest ważne.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Mój dom jest jedno rodzinny na górze poddasze użytkowe bez strychu ścianka działowa z pustaka 12 i dach. Chce wyburzyć ścianę na grubość cegły. Koleg burzył taką samą ścianę i taka sama długość w budynku wielorodzinnym.
    Macie swa różne budynki i Ty nie znając się na konstrukcji budynków chcesz to robić bo kolega...
    Zapytaj Kolegi może lepiej doradzi.

    Przede wszystkim musisz wiedzieć na 100% czy to jest ściana nośna i jakie ma obciążenia.

    Zadałem też dwa pytania
    1. Ściana jest na cegłę, tzn. ma grubość 12cm czy 25cm ?
    2. W siebie chcesz wyburzyć 4m ściany czy mniej?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Mój dom jest jedno rodzinny na górze poddasze użytkowe bez strychu ścianka działowa z pustaka 12 i dach. Chce wyburzyć ścianę na grubość cegły. Koleg burzył taką samą ścianę i taka sama długość w budynku wielorodzinnym.
    Masz rację Twój dom możesz go wyburzyć kiedy chcesz i jak chcesz, po co ograniczać się do jednej ściany?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Macie swa różne budynki i Ty nie znając się na konstrukcji budynków chcesz to robić bo kolega...
    Zapytaj Kolegi może lepiej doradzi.

    Przede wszystkim musisz wiedzieć na 100% czy to jest ściana nośna i jakie ma obciążenia.

    Zadałem też dwa pytania
    1. Ściana jest na cegłę, tzn. ma grubość 12cm czy 25cm ?
    2. W siebie chcesz wyburzyć 4m ściany czy mniej?
    Ściana jest na 12 cm.
    A całą ściana ma 4,5m. 0,5 zostawiam na słup czy filary.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dlaczego ma wpadać w wibracje ?
    Wysokość profilu jest ważna. To na czym będzie stać ten profil też jest ważne.
    Oczywiście że to na czym jest ważne, i na czym te filarki będą stały i czy wytrzyma na przebicia także. Jakoś mi się to pominelo. Drgania mogą powstawać w przypadku kiedy ktoś na piętrze będzie chodził. Ściana która była, mocno usztywniala całą konstrukcje. Jeśli zamiast ściany wystawimy materiał bardziej elastyczny który oczywiście statyczne przeniesie obciążenia. W przypadku obciążeń zmiennych może "pracować"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony