dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
  1. #1

    Domyślnie Jaka moc pompy i sugerowane modele do domu ok 140m użytkowej powierzchni

    Jaką pompe ciepła ( moc, ew kilka sugerowanych modeli ) do tego projektu https://www.archon.pl/projekty-domow...m50f23d619b401

    ?

    Zakładam że powietrzna będzie rozsądniejszym wyborem?

    Garażu raczej nie chcę ogrzewać, kotłownie powinienem chyba?

    Planuje wszędzie ogrzewanie podłogowe.

  2. #2

    Wink

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Jaką pompe ciepła ( moc, ew kilka sugerowanych modeli ) do tego projektu https://www.archon.pl/projekty-domow...m50f23d619b401

    ?

    Zakładam że powietrzna będzie rozsądniejszym wyborem?

    Garażu raczej nie chcę ogrzewać, kotłownie powinienem chyba?

    Planuje wszędzie ogrzewanie podłogowe.
    Za chwilę poznasz odmianę OZC we wszystkich przypadkach. :wave:
    ale na początek to będzie opierdziel że pompę bez ozc dobierać śmiesz.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  3. #3

    Domyślnie

    Mam trochę mniejszy i podobny dom i mam 9kw Panasonic.

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo fajny domek.
    Jak duża masz działkę i jaki grunt na głębokości 1,5m (glina czy piasek). Na jakiej głebokości woda? To dla rozważenia pompy solankowej.
    Jeżeli działka malutka -to powietrzna. Jak duża -ponad 9ar to może być gruntowa.
    Moc pewnie z przedziału 6-10kW -zależy od OZC i ilości luda w domku.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Mam dom 142 m2 po podłodze , pc gruntowa 5,2 kw , nigdy jeszcze nie musiała pracować 24h/doba .Ale mieszkam na biegunie ciepła w Polsce .Tutaj dużo zależy od izolacji jakie zastosujesz , niemniej w ciemno 7 kw gruntówka inwerter sprawdzi się , przez większośc sezonu grzać możesz w taniej taryfie . Jak masz przyzwoite warunki gruntowe to na DZ wystarczy 300-400 m2 działki

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    OZC

    Obstawiam, że i 7, i 9 kW z tych lepszych powietrznych (co to naprawdę pod maską siedzi mocniejsza pompa, tylko sterownikiem moc ograniczona, żeby chwalić się niemal zerowym spadkiem mocy wraz ze spadkiem temperatury) jak i gruntowych puszczone samopas 24/7 będą taktować przez prawie cały sezon grzewczy (a taki jak dotąd w tym roku cały). Jak chcesz zakładać kaganiec - mogą być. Ale bez OZC decyzji wartej kilkadziesiąt tysięcy bym nie podejmował.
    I przelicz, uwzględniając koszty przeglądów, napraw i żywotność czy to nie będzie sumarycznie najdroższe rozwiązanie.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    ja mam dom pod fikusem, niewiele większy
    i dobrane według OZC inwerter z mocą maksymalną niecałych 9 kw


    najważniejszy to wynik z OZC, bo tak na oko to powiedzmy 8kw
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Bardzo fajny domek.
    Jak duża masz działkę i jaki grunt na głębokości 1,5m (glina czy piasek). Na jakiej głebokości woda? To dla rozważenia pompy solankowej.
    Jeżeli działka malutka -to powietrzna. Jak duża -ponad 9ar to może być gruntowa.
    Moc pewnie z przedziału 6-10kW -zależy od OZC i ilości luda w domku.
    Działka ma 9 arów. Jeśli chodzi o grunt i wodę to nie wiem, jestem na etapie ciągnięcia wody i prądu.


    odnośnie OZC
    na jednej ze stron wyliczyłem tak na szybko:

    Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 21,0°C.

    4,7kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -18°C.

    2,3kW – przeciętna moc grzewcza
    Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 2,1°C.


    Wymagania: dla 4 osób, Głównie prysznice, czasem wanna.

    4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU


    9kW to niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)


    Z tym że to nie uwzględnia faktu że czasem będę mógł trochę w kominku dogrzać dom.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post


    9kW to niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)
    Te 9 to jakbyś miał gaz lub węgiel. Natomiast pompa przełącza się na czas przygotowania CWU. Moc możesz wybrać z małą górką, bo zdecydowana wiekszość grzeje gdy jest tani prąd (taryfa G12 lub G13) i wtedy musisz nadrobić godziny jak jest drogo.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeszcze jedna sprawa planuję fotowoltaike, nie wiem czy to ma znaczenie tutaj.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Wymagania: dla 4 osób, Głównie prysznice, czasem wanna.

    4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
    To jest często powielana bzdura. Oznacza, że jakbyś miał przez cały okres grzewczy -20* za oknem NON STOP i ZERO zysków bytowych i słonecznych, to byłbyś w stanie ogrzać 1,7m3 wody do temperatury 55* DZIENNIE. W praktyce nie trzeba nic dodawać do mocy pompy na CWU w porównaniu do mocy wyliczonej dla CO przy -20* (czy innej w zależności od strefy klimatycznej) bo taka temperatura zdarza się co kilka lat po kilka kwadransów - więc w ciągu doby będzie zawsze zapas na ogrzanie CWU do tego pokryjesz ze 2/3 zapotrzebowania na ciepło zyskami słonecznymi i bytowymi, co też zwolni moc pompy w tym czasie. Ale moc musisz mieć taką, żeby dała radę ogrzać w czasie, gdy nie ma zysków słonecznych a bytowe są znikome - z dogrzaniem zasobnika możesz poczekać na zyski. Oczywiście moc pompy nie nominalna, a faktyczna w danej temperaturze wg upodobania z grzałkami albo bez.

    Na dobrą sprawę, to i przy za małej pompie dom nie zdąży się wychłodzić nawet, jakby np. przez całą noc brakowało 1kW mocy, to te, powiedzmy, 12kWh to jakieś 1/2-1/4 ciepła zakumulowanego w domu na każdy stopień. Czyli temperatura spadłaby o ćwierć do pół stopnia - też nie ma tragedii.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-01-2020 o 11:05

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest często powielana bzdura. Oznacza, że jakbyś miał przez cały okres grzewczy -20* za oknem NON STOP i ZERO zysków bytowych i słonecznych, to byłbyś w stanie ogrzać 1,7m3 wody do temperatury 55* DZIENNIE. W praktyce nie trzeba nic dodawać do mocy pompy na CWU w porównaniu do mocy wyliczonej dla CO przy -20* (czy innej w zależności od strefy klimatycznej) bo taka temperatura zdarza się co kilka lat po kilka kwadransów - więc w ciągu doby będzie zawsze zapas na ogrzanie CWU do tego pokryjesz ze 2/3 zapotrzebowania na ciepło zyskami słonecznymi i bytowymi, co też zwolni moc pompy w tym czasie. Ale moc musisz mieć taką, żeby dała radę ogrzać w czasie, gdy nie ma zysków słonecznych a bytowe są znikome - z dogrzaniem zasobnika możesz poczekać na zyski. Oczywiście moc pompy nie nominalna, a faktyczna w danej temperaturze wg upodobania z grzałkami albo bez.

    Na dobrą sprawę, to i przy za małej pompie dom nie zdąży się wychłodzić nawet, jakby np. przez całą noc brakowało 1kW mocy, to te, powiedzmy, 12kWh to jakieś 1/2-1/4 ciepła zakumulowanego w domu na każdy stopień. Czyli temperatura spadłaby o ćwierć do pół stopnia - też nie ma tragedii.
    Rozsądnie to brzmi, pytanie ile wybrać? Jak mi w nocy, w najmroźniejszą zimę spadnie temperatura z 21 na 20 a nawet na 19 przez pare godzin to w zasadzie nic się nie stanie mógłbym nawet świadomie tak ustawić na nocny tryb w niższej temperaturze. Raczej wolałbym dobrać pompę jak najbardziej oszczędną i żywotną niż mocną na kilka dni w roku.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Rozsądnie to brzmi, pytanie ile wybrać? Jak mi w nocy, w najmroźniejszą zimę spadnie temperatura z 21 na 20 a nawet na 19 przez pare godzin to w zasadzie nic się nie stanie mógłbym nawet świadomie tak ustawić na nocny tryb w niższej temperaturze. Raczej wolałbym dobrać pompę jak najbardziej oszczędną i żywotną niż mocną na kilka dni w roku.
    Jak chcesz miec wieksza pewnosc to musisz zrobic ozc jak ufasz tej stronce a robiles to na cieplowlasciwe to Twoj dom bedzie przy minus 15 potrzebowal gdzies ze 4,5 kw i teraz szukasz pompy ktora realnie da w tej yemperaturze te 4,5 kw a jak bedzie zimniej to sobie te kilka godzin pomorze grzalkami za to przez wiekszosc sezonu bedzie chodzila optymalnie.
    Stawiam np.na panasa zwyklego sdc 7kw on da 4,6kw i to napewno jeszcze bedzie zapas bo dojda jakies zyski sloneczne czy bytowe.
    Mniejszej nie biez np.5kw bo to inny typoszereg sa to male pompy 3kw i 5kw to juz do malycj domkow albo bardzo dobrze ocieplonych.
    Jak masz podlogowke i chcesz rozwazyc grzanie w tanich taryfach to teoretycznie mozesz wziasc wtedy pod uwage jeszcze tez zwykla sdc 9kw nic mocniejszego Ci nie trzeba roznica w cenie miedzy 7kw a 9kw niewielka przewymiarowanie wrazie czego tez niewielkie bo to praktycznie te same pompy wszystkie graty w srodku te same tylko elektronicznie jedna jest zchamowana albo druga pozwolona ma na wiecej.Modulowac sie beda tak samo i moc minimalna beda mialy bardzo podobna.

  14. #14

    Domyślnie

    Działka 9ar -wystarczy Ci aby zmieścić kolektor poziomy do pompy gruntowej -zajmie on około 4ar terenu (3xpow grzana domu).
    Dla gruntowej obstawiam przy założeniu które podałeś moc PC 6-7kW.
    Dla powietrznej się nie wypowiem.
    Kaizen ma rację pisząc, że nie potrzeba tak wiele mocy dokładać do cwu -dodałbym 1-2kW max, chyba że masz 5 nastolatek w domu.
    Jak mocy Ci zabraknie 1kW -to po prostu możesz kupić 'farelkę" na 2dni w roku za 50zł albo w łazience i salonie dołożyć kable grzejne elektryczne o mocy ok 300+ 600W i w chłodniejsze dni dogrzewać się samym prądem np z fotowoltaiki.
    FV ma sens ale tym możesz sie zająć później.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Działka 9ar -wystarczy Ci aby zmieścić kolektor poziomy do pompy gruntowej -zajmie on około 4ar terenu (3xpow grzana domu).
    Dla gruntowej obstawiam przy założeniu które podałeś moc PC 6-7kW.
    Dla powietrznej się nie wypowiem.
    Kaizen ma rację pisząc, że nie potrzeba tak wiele mocy dokładać do cwu -dodałbym 1-2kW max, chyba że masz 5 nastolatek w domu.
    Jak mocy Ci zabraknie 1kW -to po prostu możesz kupić 'farelkę" na 2dni w roku za 50zł albo w łazience i salonie dołożyć kable grzejne elektryczne o mocy ok 300+ 600W i w chłodniejsze dni dogrzewać się samym prądem np z fotowoltaiki.
    FV ma sens ale tym możesz sie zająć później.
    a jaki jest koszt pompy gruntowej 6-7KW z montażem ?

    z tego co patrzyłem na powietrznąpanasonic 7kw z montażem za ok 17K mozna znaleźć

    co do chłodniejszych dni tak jak pisałem, będzie jakiś podstawowy kominek, zawsze nim się trochę dogrzeje, więc zgadzam się z tym że nie ma co przesadzać z mocą

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    a jaki jest koszt pompy gruntowej 6-7KW z montażem ?

    z tego co patrzyłem na powietrznąpanasonic 7kw z montażem za ok 17K mozna znaleźć

    co do chłodniejszych dni tak jak pisałem, będzie jakiś podstawowy kominek, zawsze nim się trochę dogrzeje, więc zgadzam się z tym że nie ma co przesadzać z mocą
    17k to bez cwu powietrzne pompy maja wrazie czego grzalki pomocnicze

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    olszan

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    a jaki jest koszt pompy gruntowej 6-7KW z montażem ?

    z tego co patrzyłem na powietrznąpanasonic 7kw z montażem za ok 17K mozna znaleźć

    co do chłodniejszych dni tak jak pisałem, będzie jakiś podstawowy kominek, zawsze nim się trochę dogrzeje, więc zgadzam się z tym że nie ma co przesadzać z mocą


    Witam.
    Mam bardzo podobny dom do Twojego. Też z Archonu. Technologia ta sama. Po podłogach tyle samo metrów tylko ja nie grzeje garażu 36m2. Ozc dla - 24
    8.1 bez rekuperacji. Roczne zapotrzebowanie wyliczone było na 16000kwh. Teraz widzę na liczniku Tcapa że produkcja roczna za CO i CWU nie przekrocza 12000kwh. Mam pompę 9 kw i grzejąc tylko w 2 taryfie mieściłem się zawsze w 8 godzin( mam grube wylewki.)
    Teraz założyłem fotowoltaikę i wiem że popełniłem duży błąd biorąc 9 kw. Wystarczyłaby pompa 5kw i ciągłe grzanie.

    Z drugiej strony 12000kwh x 0,3zł??? Po co ta pompa? Przeglądy, żywotność itp

    Rodzą się w mojej głowie pytania czy to wszystko miało ekonomiczny sens? Czas pokaże.

    Moje zdanie:
    Jeżeli chcesz w mieć PV i pompę to tylko mała powietrzna 5-7 kw.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    a jaki jest koszt pompy gruntowej 6-7KW z montażem ?
    Popatrz na oferty NIBE-Biawar. Strzelam że ok. 22tys zł. z 8% VATem.
    Rozważ wersję z osobnym zasobnikiem CWU -zasobnik nierdzewny 300l ok. 3-4tys zł chyba z wężownicą o pow. ponad 2m2.
    Montaż kotłowni to ok. 2-5tys zł..
    Jak weźmiesz z wbudowanym zbiornikiem wyjdzie taniej ale jest to nie najlepsze rozwiązanie (mały zasobnik, mały komfort, częsta praca PC)

    Nie można na wszystko patrzeć przez pryzmat ekonomii, jest też coś takiego jak prestiż, ekologia czy po prostu własne "widzimisię". Ekonomicznie nieuzasadniony jest zakup mercedesa, ale ludzie go kupują -dlaczego?
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 20-01-2020 o 23:04

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Pamiętaj że najgorsze co można zrobić to dobrać sobie za małą pompę.
    Potem ona chodzi tak jak maluch z 2 tonową przyczepką.
    Dlatego ważny jest dobór z zapasem mocy.
    Będziesz miał "złote" rady ze masz wziąć pompę 5kW i że da radę tylko że to Ty potem masz problem, a nawet jak Ci instalator założy to potem usłyszysz jak wogóle odbierze tel. że jaką chciałeś taką masz.
    dlatego ja zawsze dobieram z zapasem mocy by pompa ciepła chodziła bez problemów i nie wysilona z zapasem mocy.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Pamiętaj że najgorsze co można zrobić to dobrać sobie za małą pompę.
    Potem ona chodzi tak jak maluch z 2 tonową przyczepką.
    Dlatego ważny jest dobór z zapasem mocy.
    Będziesz miał "złote" rady ze masz wziąć pompę 5kW i że da radę tylko że to Ty potem masz problem, a nawet jak Ci instalator założy to potem usłyszysz jak wogóle odbierze tel. że jaką chciałeś taką masz.
    dlatego ja zawsze dobieram z zapasem mocy by pompa ciepła chodziła bez problemów i nie wysilona z zapasem mocy.
    Widzę, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.
    Dobór z zapasem to tylko i wyłącznie interes instalatora - sprzedaje droższe urządzenie.

    Założenie, by dogrzewać dom skomplikowanym (drogim) układem sprężarkowym, w temperaturach grubo poniżej -15 st.C którego sprawność w takich warunkach jest niemal JEDEN to - KRETYNIZM.
    Do tego celu służy prosta, tania i bezawaryjna grzałka elektryczna.

    PS. Każda PC ma możliwość sterowania dodatkowym źródłem ciepła.
    Różnie bywa. np dom może się okazać dziurawy lub ma źle wykonany dach, czego nawet profesjonalne OZC nie pokaże.
    Nie ważne ile by się ktoś pomylił w doborze.
    Rozwiązaniem jest montaż dodatkowej grzałki za kilka set złotych z robocizną.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 26-01-2020 o 10:17

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony