dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    w przypadku bufora: w buforze utrzymujemy temperaturę wymaganą więc jeśli na podłogę ma iść 35*C to bufor wygrzewany do 35*C więc gdzie tu strata COP.
    Co do mieszana to proszę czytać ze zrozumieniem. Mamy dwa rodzaje urządzeń sprzegło hydrauliczne do rozdzielenia pomp łączonych szeregowo i tu pojemność sprzęgła jest bardzo mała w porównaniu do przepływów więc może nastęować podmieszanie i automatyka to uwzglednia odpowiednio podnosząc temepraturę zasilania (ale tylko wtedy jeżeli to jest konieczne) a w przypadku bufora pojemność jest tak duża że podmieszanie nie występuje. (nigdzie nie pisałem o miesznaniu w podłodze.


    Duży bufor podłączony jak sprzęgło też jest sprzęgłem, a na mieszanie się wody wpływ ma nie tyle wielkość bufora tylko niezrównoważenie przepływów po obu stronach. Pompa obiegowa instalacji powinna mieć na tyle duży przepływ, żeby przenieść moc wymaganą w największe mrozy przy delcie nie większej niż 10K dla podłogówki, a najlepiej około 5K, przy czym prawie nigdy pompa ta nie moduluje przepływu, co najwyżej może go zmniejszyć jak się zawory na pętlach zaczną zamykać (których często w ogóle nie ma). Na instalacji mamy więc stały i duży przepływ.
    Z kolei PC pracuje na delcie w okolicach 5K modulując przepływ, zmienia się on wraz z mocą, więc w duże mrozy osiągnie przepływ zbliżony do tego na instalacji i przepływy mogą być wtedy podobne po obu stronach sprzęgła. Natomiast przez większą część sezonu PC pracuje z mniejsza mocą i z mniejszym przepływem. Oznacza to że woda z powrotu instalacji nie trafia w całości na powrót PC, tylko jej część przepływa w górę bufora/sprzęgła i trafia z powrotem na zasilanie instalacji obniżając temperaturę zasilania instalacji. (To jest przyczyna mieszania a nie wielkość sprzęgła.) Żeby na instalację poszła woda o temperaturze adekwatnej do chwilowego obciążenia cieplnego budynku PC musi dostarczać do bufora wodę cieplejszą, tak żeby dopiero po zmieszaniu osiągnęła odpowiednią dla instalacji temperaturę.
    I to jest zasadniczy problem ze sprzęgłem przy PC, obniża ono SCOP.
    Dlatego przy PC znający się na rzeczy instalator unika instalowania sprzęgła/bufora, jedyny przypadek kiedy ono jest potrzebne to istnienie w dalszej części instalacji pompy obiegowej (np. w szafce rozdzielacza), która po podłączeniu bezpośrednim byłaby szeregowo w stosunku do pompy PC i mogłaby zakłócać przepływ, który PC chciałaby sobie wysterować. Wszelkie inne instalacje można podpiąć bezpośrednio lub z zaworem nadmiarowo-upustowym i szeregowym buforkiem ze zładem na potrzeby defrostu w przypadku zamknięcia się termostatów. Nie ma wtedy możliwości obniżenia temperatury zasilania instalacji poniżej tej, która wychodzi z PC, więc krzywa grzewcza będzie ustawiona niżej, niż byłaby na tej samej instalacji ze sprzęgłem.

    Jeżeli producent na szkoleniach zaleca bufor/sprzęgło, to sam powinien udać się na szkolenie.

    Sprzęgło montują instalatorzy, którzy nie wiedzą jak zachowa się instalacja wpięta bezpośrednio w PC, to jest bezpieczne dla PC i bezpieczne dla instalatora (przecież PC grzeje bufor, a instalację to ja nie robiłem i nie biorę odpowiedzialności). Ale jest nieprzyjazne dla kieszeni inwestora, więcej za instalację płaci i większe rachunki za ogrzewanie. A jak ktoś nie potrafi dobrać rozwiązania optymalnego dla konkretnej instalacji nie powinien instalować PC.

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Nie wszyscy chcą akumulować ciepło w podłodze. Tania taryfa występuje w nocy więc trzeba by wtedy grzać, a ogólnie wiadomo że lepiej się śpi jak jest chłodniej i po to własnie jest bufor.
    Kolejny temat strata postojowa bufora. Dla przykłądu bufor Vitocell 100-E o pojemności 600l strata postojowa 2,1 kWh na dobę co daje 80W ale jeśli w buforze jest utrzymywana temperatura 70*C. Przy temperaturze rzędu 40*C starta będzie rzędu kilkunastu wat (startuy rosną logarytmicznie wraz ze wzrostem różnicy temepratur.

    Jeżeli to wszystko jest jeszcze dla pana niezrozumiałe to zapraszam do nas na szkolenie, koledzy spróbują to panu na spokojnie jeszcze raz wyjaśnić wyjasnić.
    Naprawdę logarytmicznie? Tak na szkoleniach uczycie?
    A jednak fizyka mówi, że straty zmieniają się liniowo w stosunku do różnicy temperatur.

    BTW. Odnośnie taktowania - w poprawnie ustawionej instalacji ze sprzęgłem i PC (o ile można tu o poprawności mówić) przepływy po obu stronach sprzęgła równoważą się tylko w duże mrozy (mowa o PC inwerterowych i podłogówce) czyli prawie zawsze przepływ po stronie instalacji jest wyższy. Oznacza to, że bufor, choćby nie wiem jaki duży był, jest w 99% wypełniony wodą z powrotu. PC nie ma więc możliwości "naładowania" bufora, żeby instalacja z niego korzystała podczas przestoju PC i nie ma możliwości wydłużenia cyklu pracy albo cyklu przestoju, to są bzdury powtarzane tak często, że większość uznała to za prawdę. PC decyzję o wznowieniu lub przerwaniu pracy podejmuje na podstawie temperatury powrotu, a powrót z instalacji w tej sytuacji (wyższy przepływ na instalacji) buforowany nie jest, gdy tylko PC pobierze próbkę wody z bufora pobierze tą wodę, która wpadła do niego z powrotu instalacji sekundę lub kilka sekund wcześniej, czyli działa to dokładnie tak samo jakby bufora nie było, w żaden sposób nie wydłuży to czasu odpoczynku PC, nie wydłuży też czasu jej pracy. Woda z powrotu instalacji natychmiastowo trafia na powrót PC i na jej czujnik temperatury, bufor nic w tej kwestii nie zmienia.

    Złego instalatora można poznać po tym, że zaproponuje bufor/sprzęgło, a robi tak prawie każdy instalator, nie dajcie się nabrać. I nie mylcie tego z buforem szeregowym w połączeniu z zaworem nadmiarowo-upustowym - to akurat zupełnie inne i dobre rozwiązanie.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 12-09-2021 o 23:41

  2. #22

    Domyślnie

    Tak jak konsultant V pisze - ludzie idą w bufor bo kombinują ładować go w tanich okienkach taryfowych.
    W okresach wczesno-jesiennych i na koniec sezonu grzewczego pompa będzie taktować. Będzie musiała podbić temperaturę w chałupie o 0,2 - 0,5 stopnia. Bufor chyba faktycznie da sprężarce trochę swobody. Nawet jeśli sprawność układu z buforem jest o te 5% mniejsza - to chyba nie wiele.

  3. #23

    Domyślnie

    Nowy dom, suma powierzchni po podłodze to ok 200m2: (piwnice + poziom 0 + poddasze). Wszędzie wodna podłogówka. Docelowo PV + kominek z płaszczem jako wsparcie dla nocnej taryfy. Propozycja z firmy Noel: bufor 1200L, całosc instalacji co + cwu + robocizna to 40000 pln brutto. Wg mnie to dużo. Ktoś ma jakieś doświadczenie, opinie może polecić inna firmę, która bawi się w bufory?

  4. #24
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał narciarz_2 Zobacz post
    Nowy dom, suma powierzchni po podłodze to ok 200m2: (piwnice + poziom 0 + poddasze). Wszędzie wodna podłogówka. Docelowo PV + kominek z płaszczem jako wsparcie dla nocnej taryfy. Propozycja z firmy Noel: bufor 1200L, całosc instalacji co + cwu + robocizna to 40000 pln brutto. Wg mnie to dużo. Ktoś ma jakieś doświadczenie, opinie może polecić inna firmę, która bawi się w bufory?
    Od dupy strony zaczynasz.
    Pierwsza i najważniejsza sprawa,jakie ten dom ma zapotrzebowanie na energię czyli przedstaw wynik z OZC.
    Dopiero po tym wyniku można coś więcej mówić.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Od dupy strony zaczynasz.
    Pierwsza i najważniejsza sprawa,jakie ten dom ma zapotrzebowanie na energię czyli przedstaw wynik z OZC.
    Dopiero po tym wyniku można coś więcej mówić.
    Być może od dupy ale ani ja ani wykonawca domu nie potrafił odpowiedzieć na wszystkie pytania aby wyliczyć OZC (prosze tutaj o mozliwie umiarkowany hejt i znęcanie się). Ponadto roczne zapotrzebowanie może się różnić z innych powodów, które ciężko uwzględnić w kalkulacjach. Moje pytanie dotyczy alternatywnego modelu/firmy która wykona bufor w okolicach 1000L + warunki, które podałem w poprzednim poście.
    Ostatnio edytowane przez narciarz_2 ; 17-09-2021 o 19:24

  6. #26

    Domyślnie

    za 40 kafli to zadzwoń do firmy konceptus i Ci wyjdzie z 15 kafli taniej pompa ciepła gruntowa z COP ponad 4 - jak dasz kiedyś PV to grzanie prawie darmowe choć przy tej pompie i sporawym zbiorniku który możesz sobie wynegocjować będziesz grzał za grosze w drugiej taryfie i PV nie będzie miało sensu
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 17-09-2021 o 19:31

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony